Η Κόντρα (1983)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.429
Η Κόντρα (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κόντρα

 


Κοινωνική περιπέτεια του 1983 παραγωγής Παύλου Τάσιου και Βαγγέλη Σερντάρη (ο οποίος έκανε και το σενάριο και τη σκηνοθεσία). Η μουσική είναι του Λευτέρη Μητρόπουλου. Πρωταγωνιστούν η Αντιγόνη Αμανίτου , ο Μάνος Κουτσουρέλης , ο Άλκης Παναγιωτίδης , ο Τάκης Μόσχος κ.α. Η ταινία έκοψε 51.271 εισιτήρια και ήρθε 24η ανάμεσα στις 48 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ένας νεαρός καμικάζι που ονειρεύεται να κάνει τον γύρο του κόσμου με τη μοτοσικλέτα του , για να εξασφαλίσει τα χρήματα ληστεύει το αφεντικό του και καταδιώκεται από την αστυνομία...

 


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ!Kαμία σχέση νομίζω με τις καλτίλες της εποχής,πολύ καλοί ηθοποιοί, επαγγελματική σκηνοθεσία, γρήγορη δράση, ζόρική πλοκή, ρεαλιστικά κυνηγητά, έχει πραγματικά τα πάντα!Ο Αλκης Παναγιωτίδης είναι κορυφή σαν αρχηγός συμμορίας και αυτό που με μαγεύει περισσότερο είναι η σκοτεινή και μίζερη ατμόσφαιρα που ύπάρχει σε όλη την διάρκεια της ταινίας, ένα χαμένο διάμαντι των 80s.
 
Πολυ καλη ταινια οντως και προσωπικα δεν την εχω πετυχει ποτε στην τηλεοραση.Βεβαια θα μου πεις εδω δεν βαζουν αλλες κι αλλες...Ο Αλκης Παναγιωτιδης μπορω να πω πως ειναι και το κλου της ταινιας μοναδικος στον ρολο του.Αντιθετα η Αντιγονη Αμανιτου και ο Μανος Κουτσουρελης δεν πειθουν και απολυτα αλλα δενουν ωραια σαν ζευγαρι.Αλλη μια ταινια που εδειχνε τους προβληματισμους των νεων της εποχης,οχι οτι τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα.Δυο διευκρινησεις 1)Ο πρωταγωνιστης εχει χασει τη μηχανη του απο κλοπη και απελπισμενος κλεβει λεφτα απο το αφεντικο της εταιριας και ετσι μπλεκει σε ενα ανθρωποκυνηγητο ως το τελος του εργου.Αυτο ως διορθωση στο σεναριο και 2)ο Μανος Κουτσουρελης δεν επαιξε σε αλλη ταινια.
 
Η Αντιγόνη Αμανίτου πάντως έπαιζε ντουμπλαρισμένη -ως φωνή. Όντως ταινιάρα
 
Προσπαθώ να θυμηθώ εάν την έχω δει...

Άσχετο, με τον Παναγιωτίδη έχουμε και συγγένια αλλά αυτός ποτέ δεν το έμαθε :)
 
Μολις την ειδα!

Αρκετα καλη ταινια.... Αρκετη δραση και αγωνια, αν και απο ενα σημειο και μετα μπορω να πω οτι αρχισα να 'προβλεπω' το τελος της....

Ο Κουτσουρελης αρκετα καλος, αν και σε μερικα σημεια μου φαινοταν σαν να 'απαγγελει' τα λογια του, παρα να ερμηνευει!

Η Αμανιτου παρα πολυ καλη. Την ειχα συναντησει μια φορα στο αεροδρομιο και της επιασα κουβεντα για την ''Οδοντοβουρτσα'' (εκπομπη που παρουσιαζε τοτε). Δεν ηξερα οτι ειχε και ''υποκριτικες'' ικανοτητες... !
 
Καλή ταινία, με εντυπωσιακό τέλος! Για τον πρωταγωνιστή συμφωνώ, ότι ήταν κάπως ξύλινη η ερμηνεία του...
 
Ο Μανος Κουτσουρελης απο μια αναζητηση που εκανα στο δικτυο φαινεται να εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα?

 


Σε ψακτικη επισης βρηκα οτι η Αντιγονη Αμανιτου εκανε την πρωτη εκπομπη μαγειρικης στην Κρατικη Τηλεοραση με το ονομα Inferno
 
Ομολογώ πως δεν την ήξερα την ταινία και είναι περίεργο καθώς ο τίτλος και μόνο θα μου κινούσε το ενδιαφέρον.
 
tonyM είπε:
Σήμερα διάβασα μια συνέντευξη του Τάκη Μόσχου, μιλάει και για την κόντρα, την πρώτη του ταινία, μάλιστα λέει ότι από εκεί ξεκίνησε την πρέζα.Διαβάστε τη εδώ http://popaganda.gr/takis-moschos-tosa-chronia-glikia-simmoria-mou-dini-psomi/
Φοβερή συνέντευξη. Πολύ καλός ηθοποιός . Κρίμα που είχε αυτά τα προβλήματα, που κατέστρεψαν την καριέρα του...
 
120.jpg
120.jpg
 
Ωραίο και περιεκτικό. Σε βάζει κατευθείαν στο θέμα.
 
και το περίεργο ότι δεν ήταν παραγωγή του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου (όπως το 90% των ταινιών αυτού του στύλ)..ήταν ανεξάρτητη παραγωγή όπως διάβαζα.'Ενα περιστατικό που θυμάμαι είναι ότι το πρόβαλλε το Mega τους πρώτους μήνες (αν όχι τις πρώτες εβδομάδες) όταν άνοιξε και μάλιστα στην ζώνη της ελληνικής ταινίας στις 9 το βράδυ δηλαδή prime time.Είχε όμως ένα τεράστιο "Α" (Ακάτάλληλο) πάνω δεξιά στην οθόνη.Και μια ακόμη φορά που προβλήθηκε ήταν το φθινόπωρο του 1998 στην ετ1.
 
Αυτο το Instrumedal κομματι που παιζει στην αρχη ειναι ονειρικο τελειως, νομιζω ειναι απο το συγκροτημα Λερναια Υδρα.

Η κόντρα
 
Ίσως η καλύτερη καταδίωξη στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου...χαραμίστηκε η ταινία, που ήταν ελληνικής παραγωγής
 
Πίσω
Μπλουζα