Η Λάμψη - Τα Επεισόδια

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.383
Αντιδράσεις
49.489
Το παρών θέμα το προετοιμάζω πολύ καιρό γιατί θέλει πολύ δουλειά , κόπο και προπάντων οργάνωση...Είπα να εκμεταλλευτώ το κάποιο αρχείο που έχω σε τηλεοπτικά περιοδικά και ψάρεψα περιλήψεις επεισοδίων της "Λάμψης" , μιας σειράς που μπήκε και στο ρεκόρ Γκίνες , τη "Λάμψη" των 3457 επεισοδίων και των πολλών και μεγάλων πρωταγωνιστών. Μια σειρά που πολύ δύσκολα θα προβληθεί ξανά στην τηλεόραση , οπότε σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να υπάρχουν εδώ το 90% των περιλήψεων των επεισοδίων της...Το ίδιο θα κάνω και με το "αδερφάκι" της , το "Καλημέρα Ζωή". Προσωπικά αν με ρωτάτε δεν έβλεπα καμιά από τις δύο σειρές , αλλά τώρα ανεβάζοντας σιγά σιγά τις περιλήψεις νομίζω θα τις διαβάζω...Όλα τα επεισόδια δεν κατάφερα να τα βρω δυστυχώς αλλά βρέθηκαν πάρα πολλά...Καλό "λαμπερό" ταξίδι λοιπόν!...

0000 (3).jpg

0000 (4).jpg
0000 (1).jpg
0000 (2).jpg
0000 (5).jpg
0000 (6).jpg
Από το βιβλίο "Ο άγνωστος Νίκος Φώσκολος"

0001 ελ τυπος 15-09.jpg
0001.jpg
0002.jpg
0010.jpg

0011.jpg

Οι περιλήψεις των επεισοδίων 10 και 11 , 29-30 Σεπτεμβρίου 1991
 
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες συνονόματε...
Παραθέτω τα ακόλουθα από την https://el.wikipedia.org/wiki/Η_Λάμψη_(τηλεοπτική_σειρά)
"Το σενάριο έγραψε ο Νίκος Φώσκολος, ο οποίος επίσης εργάστηκε αποκλειστικά ως σκηνοθέτης τουλάχιστον για τα πρώτα 30 επεισόδια. Ο ίδιος βρέθηκε για πρώτη φορά στις εγκαταστάσεις του νεοσύστατου τότε ΑΝΤ1 το 1990, όπου και έγινε μια πρώτη συζήτηση για τη σειρά και τη προετοιμασία της. Οι ιθύνοντες του καναλιού επέμεναν στην πρώτη τους σκέψη για μια εβδομαδιαία σειρά. Εκείνος όμως είχε τις αντιρρήσεις του, επιθυμώντας μια καθημερινή, και τελικά κέρδισε. Η προετοιμασία της σειράς διήρκησε σχεδόν έναν ολόκληρο χρόνο. Η σειρά ξεκίνησε στις 15 Σεπτεμβρίου 1991 με ένα πιλοτικό επεισόδιο που περιλάμβανε σκηνές από τα πρώτα 4 επεισόδια της σειράς με σκοπό οι τηλεθεατές να μπουν στην πλοκή του έργου, σημείωσε υψηλή τηλεθέαση και την επόμενη μέρα προβλήθηκε κανονικά το 1ο επεισόδιο. Η λάμψη, όπως είχε πει και σε συνεντεύξεις ο Νίκος Φώσκολος, προοριζόταν για τα 250 επεισόδια,όμως με την τεράστια επιτυχία της αποφασίστηκε να συνεχιστεί μόνιμα, και τελικά τελείωσε τον Ιούλιο του 2005.

Η ΛΑΜΨΗ~ Η ΑΡΧΗ ΟΛΩΝ...... (λογικά είναι το πρώτο πιλοτικό επεισόδιο που προβλήθηκε την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 1991)

Η ΛΑΜΨΗ - 1ο επεισόδιο ολόκληρο original -ΣΠΑΝΙΟ-
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντα με ενθουσιαζε η μουσική απο την σειρά Λάμψη, οπως ακουγόταν στο πρωτο επεισοδιο...
Ταυτοχρονα, με...φοβιζε η εικονα με την Κ.Δανδουλακη κ τα περιστερια...

(δεν ειναι τιποτα...μου περασε ο φοβος...)
 
Εξαιρετικό αφιέρωμα, Αντώνη!!! Προσπαθώ και εγώ να βρω ημερομηνίες πρώτης προβολής, ώρες πρώτης προβολής και περιλήψεις των επεισοδίων, αλλά είναι υπερβολικά δύσκολο...

Όσο για τις περιλήψεις που θα παραθέτεις, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για σχολιασμό των σχεδόν 190 storylines της σειράς, ξεκινώντας από την ιστορία της σπείρας του Ουρανίου, που κράτησε έναν ολόκληρο χρόνο, από τον Σεπτέμβριο του 1991 ως τον επόμενο Σεπτέμβριο, του 1992:)

Πάντως, ο Τηλεθεατής έχει περίληψη για το κάθε επεισόδιο, απ' όσο θυμάμαι!

Καλή χρονιά, λοιπόν, και καλή αρχή στο αφιέρωμα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάμαι πάντως ότι συνδύαζα (το 1991-92) τη Λάμψη με το τηλεπαιχνίδι "Ο τροχός της τύχης" με τον Γιώργο Πολυχρονίου και κατόπιν το βραδινό δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ-1 (τότε τα δελτία ειδήσεων ήταν πολυθεματικά και διαρκούσαν μισή ώρα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aντωνη εγραψες παλι φιλε φοβερο θεμα.Εγω λαμψη δεν εβλεπα ειδικα την ωρα που παιζοταν δεν ημουνα καν σπιτι στη γυρα ημουνα σχεδον παντα ομως την ιστορια με τον ευλογητο την εχω δει γουσταρα τον χαρακτηρα και ηταν η μονη ιστορια της λαμψης που εχω δει.
 
Στις 3 τελευταίες αναρτήσεις οι περιλήψεις των επεισοδίων είναι έχουν ενδιάμεσο κενό μίας εβδομάδας.
ναι κάποια κενά θα υπάρχουν , ίσως κ λίγο μεγαλύτερα , μακάρι να μπορούσα να τα έβρισκα όλα...
 

20 Απριλίου 1992 ήταν Μεγάλη Δευτέρα και 26 Απριλίου 1992 Κυριακή του Πάσχα . Για τον λόγο αυτό μεταξύ 21-4-1992 και 27-04-1992 προβλήθηκαν τα επεισόδια 158-159-160 των οποίων λείπουν οι περιλήψεις
 
Πίσω
Μπλουζα