Η Λάμψη (1991 ANT1)

ολόκληρη η συνέντευξη του εδώ...
Και έπεται και συνέχεια...

 
εγώ ένα κρίμα θα πω και τίποτα άλλο...δε ξέρω ποιος έχει δίκιο κ ποιος άδικο αλλά πραγματικά κρίμα για όλα αυτά...
 
εγώ ένα κρίμα θα πω και τίποτα άλλο...δε ξέρω ποιος έχει δίκιο κ ποιος άδικο αλλά πραγματικά κρίμα για όλα αυτά...


ο κυριος πολιτης εχει δικιο
δεν γνωριζω κανεναν προσωπικα
ειναι και οι 2 πολυ καλοι συναδερφοι,εξαιρετικοι
λεει πχ ο κυριος πολιτης για την αμοιβη που επαιρνε
και απαντα η κυρια δανδουλακη ο χρηστος μου κτλ
αλλα κουβεντα για την ταμπακιερα
 
τί είδους νομικά ζητήματα υπάρχουν ,και δέν μπορεί να μεταδωθεί ξανά η σειρά;
 
τί είδους νομικά ζητήματα υπάρχουν ,και δέν μπορεί να μεταδωθεί ξανά η σειρά;
Με τις πληρωμές των ηθοποιών, τις οποίες τους χρωστάει το κανάλι καθώς η σειρά προβλήθηκε σε αρκετές χώρες του εξωτερικού και δεν τους καταβλήθηκαν τα χρήματα από το δικαιώματα.

Τώρα, πιστεύω ότι η σειρά δεν προβάλλεται ή δεν ανεβαίνει πουθενά λόγω του όγκου των επεισοδίων. Θέλω να ελπίζω ότι θα αναρτηθεί στη διαδικτυακή πλατφόρμα του Ant1+...
 
Με τις πληρωμές των ηθοποιών, τις οποίες τους χρωστάει το κανάλι καθώς η σειρά προβλήθηκε σε αρκετές χώρες του εξωτερικού και δεν τους καταβλήθηκαν τα χρήματα από το δικαιώματα.

Τώρα, πιστεύω ότι η σειρά δεν προβάλλεται ή δεν ανεβαίνει πουθενά λόγω του όγκου των επεισοδίων. Θέλω να ελπίζω ότι θα αναρτηθεί στη διαδικτυακή πλατφόρμα του Ant1+...
Είναι πάρα πολλά τα επεισόδια, είναι εφικτό αυτό;; η Λάμψη χρειάζεται μια πλατφόρμα μόνη της...
 
Είναι πάρα πολλά τα επεισόδια, είναι εφικτό αυτό;; η Λάμψη χρειάζεται μια πλατφόρμα μόνη της...
Αυτό είναι το κακό... Έστω, ρε παιδί, να ανεβάσουν μία-μία τις σεζόν για ορισμένο χρονικό διάστημα και μετά ας κατεβαίνουν να ανεβαίνουν τα παρακάτω.

Έτσι και αλλιώς, ΑΝ και ΟΤΑΝ ανεβούν, από εμένα το downloading θα πάει σύννεφο ;) ;) ;)
 
Αυτό είναι το κακό... Έστω, ρε παιδί, να ανεβάσουν μία-μία τις σεζόν για ορισμένο χρονικό διάστημα και μετά ας κατεβαίνουν να ανεβαίνουν τα παρακάτω.

Έτσι και αλλιώς, ΑΝ και ΟΤΑΝ ανεβούν, από εμένα το downloading θα πάει σύννεφο ;) ;) ;)
Η Λάμψη έπρεπε να υπάρχει ήδη στο διαδίκτυο από το κανάλι εδώ κι χρόνια. Δεν ξέρω βεβαια αν σχετίζεται κι αυτό με τα νομικά ζητήματα. Οπως κι να 'χει όμως η Λάμψη -κατά τη γνώμη μου- πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει κάπου διαθέσιμη. Είναι το σήριαλ "θρύλος". Είτε αρέσει είτε όχι, ήταν είναι κι θα είναι ένας μύθος στα χρονικά της ελληνικής tv. Δεν πρόκειται -τουλάχιστον στις επόμενες δεκαετίες- να υπάρξει σειρά που θα την ξεπεράσει σε επεισόδια, χρονική διάρκεια κλπ. Η Λάμψη δεν πρέπει να χαθεί όπως χάθηκαν άλλα σήριαλ...
 
Η Λάμψη έπρεπε να υπάρχει ήδη στο διαδίκτυο από το κανάλι εδώ κι χρόνια. Δεν ξέρω βεβαια αν σχετίζεται κι αυτό με τα νομικά ζητήματα. Οπως κι να 'χει όμως η Λάμψη -κατά τη γνώμη μου- πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει κάπου διαθέσιμη. Είναι το σήριαλ "θρύλος". Είτε αρέσει είτε όχι, ήταν είναι κι θα είναι ένας μύθος στα χρονικά της ελληνικής tv. Δεν πρόκειται -τουλάχιστον στις επόμενες δεκαετίες- να υπάρξει σειρά που θα την ξεπεράσει σε επεισόδια, χρονική διάρκεια κλπ. Η Λάμψη δεν πρέπει να χαθεί όπως χάθηκαν άλλα σήριαλ...
Συμφωνώ απόλυτα, φίλτατη hannele!!!

Παρά τις υπερβολές και τις διάφορες προχειρότητές της, η σειρά είναι θρυλική, διότι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού ως το τέλος της! Πράγμα το οποίο δεν πρόκειται να ξαναπραγματοποιηθεί.

Το "να χαθεί" το λες με την έννοια της μνήμης, όχι την έννοια του αρχείου, σωστά; :)
 
Το "να χαθεί" το λες με την έννοια της μνήμης, όχι την έννοια του αρχείου, σωστά; :)
Το λέω κι με τις 2 έννοιες γιατί είναι αλληλένδετες...
Πάρε παράδειγμα τι έγινε με τον "Άγνωστο πόλεμο". Δεν έχει μείνει τίποτα από το σήριαλ γιατί χάθηκε το αρχείο κι πλέον οι νέες γενιές δεν έχουν ιδέα περί της σειράς. Δεν πρέπει να γίνει κάτι ανάλογο με τη Λάμψη. Προς Θεού, δεν λέω ότι ο ΑΝΤ1 θα χάσει τη σειρά, αλλά να μην την έχει κι "κλειδωμένη" στο αρχείο. Πρέπει να είναι διαθέσιμη στο κοινό. Θέλω να πιστεύω πως όταν ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα νομικής φύσεως, θα γίνει. Αν μη τι άλλο ο ΑΝΤ1 το οφείλει πρώτα απο όλα στην ίδια τη Λάμψη που τον ανέδειξε σαν κανάλι κι φυσικά στο κοινό που έκανε τη Λάμψη τη Νο1 καθημερινή σειρά στη ιστορία της ελληνικής tv.
 
Παρά τις υπερβολές και τις διάφορες προχειρότητές της, η σειρά είναι θρυλική, διότι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού ως το τέλος της! Πράγμα το οποίο δεν πρόκειται να ξαναπραγματοποιηθεί.
"Λάμψη" δεν πρόκειται να ξαναγίνει. Τουλάχιστον οι δικές μας γενιές δεν πρόκειται να συναντήσουν στην tv ξανά ένα φαινόμενο σαν τη Λάμψη. Δεν γίνονται τέτοιες επιτυχίες στα χρονικά. Αν δεν αρρώσταινε ο Νίκος Φώσκολος, η Λάμψη θα ξεπερνούσε τα 4.000 επεισόδια. Τα προβλήματα υγείας του ΝΦ ήταν η αιτία που (αναγκαστικά θέλοντας κι μη) σταμάτησε γιατί δεν μπορούσε πια να δώσει την απαραίτητη προσοχή που ο ίδιος ήθελε. Αν συνεχιζόταν, θα ήταν διαφορετικό κι το τέλος της. Ο ίδιος ο Φώσκολος είχε πει ότι στο τέλος είχε σκοπό ο Αλέξης Δράκος να αποκτήσει κι ενα νόμιμο παιδί (εκτός απο το εξώγαμο της Πέρσας), αλλά το παιδί αυτό θα ήταν σωματικά κι νοητικά ανήμπορο. Έτσι ο γιος της Πέρσας, που ο Γιάνγκος σνόμπαρε τόσο, θα ήταν ο μοναδικός συνεχιστής του.
Οσο για τις υπερβολές, πιστευω ότι εκει ακριβώς ήταν κι η επιτυχία της. Οτι ο κοσμος δεν έβλεπε κάτι ρεαλιστικό κι συνηθισμένο αλλά κάτι εξωπραγματικό, αφύσικο, ένα παραμύθι που μπορεί να γίνει κι πραγματικότητα... :)
 
Όταν έφυγε η Τ.Καψάλη το 1994, μέχρι να μπει στη σειρά η Κ.Ευαγγελίδη το 1995, υπήρχε ένα μεγάλο χρονικό κενό στο ρόλο της Τάνιας Δράκου. Όταν αποχώρησε η Τ.Καψάλη υποτίθεται ότι η Τάνια Δράκου έφυγε στο εξωτερικό προκειμένου να ξεπεράσει το χωρισμό της με το Ρένο (Κ.Δίγκας). Οταν η Τάνια Δράκου επέστρεψε στην Ελλάδα, στο ρόλο εμφανίστηκε η Κ.Ευαγγελίδη.
 
Οι σωσίες....

Τι πιθανότητες υπάρχουν σε μια οικογένεια 4 από τα μέλη της να έχουν σωσίες; στο Δρακέικο πάντως πολλές!! :biglaugh:

1. Ο σωσίας του Γιάγκου Δράκου.
Απίστευτες σκηνές στο σαλόνι της έπαυλης, με τους 2 Γιάγκους αντικριστά. Σύσσωμη η οικογένεια, η αστυνομία, οι υπηρέτες, να έχουν τρελαθεί άπαντες με την ομοιότητα. Κι οι 2 Γιάγκοι να ισχυρίζονται "εγώ είμαι ο αληθινός". Τους κάνουν dna test ώστε να αποδειχθεί ποιος είναι ποιος κι τα αίματα βγαίνουν πανομοιότυπα! (Υπήρχε χαφιές στο αιματολογικό κι έκανε λαμογιά). Τρέλα!! :diablotin:


2. Ο σωσίας του Ίωνα-Αλή.
Τα 2 αδέρφια της Λειλά κι ο Φερχάτ (που όλοι τον νόμιζαν πεθαμένο, αλλά τελικά την είχε γλυτώσει) απήγαγαν τον Ίωνα-Αλή που δούλευε στο γραφείο του Σέβου Δράκου κι στη θέση του έβαλαν το Ραμαντάν για να κλέβει απο το Σέβο τα έγγραφα εθνικής ασφαλείας. Ο Ίωνας-Αλή στα μπουντρούμια της Τουρκίας κι η Τάνια με το Ραμαντάν στην Ελλάδα να περνάει ζάχαρη (τι έφταιγε κι αυτή, νόμιζε ότι ήταν ο άντρας της) :anim_smokin:


3. Η σωσίας της Τάνιας Δράκου.
Εδώ έβαλε το χέρι της η πιο κακίστρω της Λάμψης: η Σάντρα! Ήθελε ενα κολιέ αμύθητης αξίας που είχε ο Γιαγκος στο χρηματοκιβώτιο του. Απήγαγε την Τάνια κι στη θέση της έβαλε την Κάτια, μια καμπαρετζού (που πήγε κι τη βρήκε!!) για να κλέψει αυτή το κολιέ με άνεση, ως Τάνια! Το πήρε το κολιέ αλλά την πήραν κι χαμπάρι!! :headbangdude:


4. Η σωσίας της Βίρνας.
Αυτή την ιστορία δεν τη θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι το γεγονός, αλλά όχι την ιστορία. Αν κάποιος/κάποια από τα μέλη τη θυμάται, κι έχει την καλοσύνη, ας μας την περιγράψει τι είχε συμβεί...


Ερώτηση:
Είχαν κι άλλοι ήρωες σωσίες;;; προσωπικά μόνο τους 4 θυμάμαι....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η σωσίας της Βίρνας.
Αυτή την ιστορία δεν τη θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι το γεγονός, αλλά όχι την ιστορία. Αν κάποιος/κάποια από τα μέλη τη θυμάται, κι έχει την καλοσύνη, ας μας την περιγράψει τι είχε συμβεί...
Χωρίς να θυμάμαι πολλές-πολλές λεπτομέρειες:

Η ιστορία αυτή εκτυλίχθηκε τη σεζόν 1994-1995, αμέσως μετά - κολλητά με την ιστορία του Αρμαγεδώνα. Το δίκτυο που είχε ως σκοπό τη δολοφονία του Δράκου, μετά την αποτυχία του Αρμαγεδώνα, απήγαγε τη Βίρνα και την αντικατέστησε με την Αμαλία, τη σωσία της, προκειμένου να εισβάλει στη ζωή του Δράκου και να τον καταστρέψει. Στο τέλος, η Βίρνα απελευθερώθηκε και το κύκλωμα ή πρόλαβε και διέφυγε στο εξωτερικό ή συννελήφθη, σε επιχείρηση με επικεφαλείς τον Βούρβαχη και την αληθινή Βίρνα.
 
Χωρίς να θυμάμαι πολλές-πολλές λεπτομέρειες:

Η ιστορία αυτή εκτυλίχθηκε τη σεζόν 1994-1995, αμέσως μετά - κολλητά με την ιστορία του Αρμαγεδώνα. Το δίκτυο που είχε ως σκοπό τη δολοφονία του Δράκου, μετά την αποτυχία του Αρμαγεδώνα, απήγαγε τη Βίρνα και την αντικατέστησε με την Αμαλία, τη σωσία της, προκειμένου να εισβάλει στη ζωή του Δράκου και να τον καταστρέψει. Στο τέλος, η Βίρνα απελευθερώθηκε και το κύκλωμα ή πρόλαβε και διέφυγε στο εξωτερικό ή συννελήφθη, σε επιχείρηση με επικεφαλείς τον Βούρβαχη και την αληθινή Βίρνα.
Ευχαριστώ πολύ Αρμαγεδώνα!.:bow:
Δεν το θυμόμουν καθόλου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα την εντύπωση ότι η σωσίας της Βίρνας σχετιζόταν με τη Σάντρα. Οτι κάτι είχε κάνει η Σάντρα επειδή ήταν η αντίζηλος...
 
Ευχαριστώ πολύ Αρμαγεδώνα!.:bow:
Δεν το θυμόμουν καθόλου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα την εντύπωση ότι η σωσίας της Βίρνας σχετιζόταν με τη Σάντρα. Οτι κάτι είχε κάνει η Σάντρα επειδή ήταν η αντίζηλος...
Παρακαλώ! :)

Παραδόξως, η Σάντρα εκείνη τη σεζόν ήταν πολύ καλός χαρακτήρας! Την επόμενη σεζόν, όμως, ήταν η υπεύθυνη για την απαγωγή του άντρα της, Τίμου Δράκου, γιατί εκείνος ήθελε να τη χωρίσει!
 
Παρακαλώ! :)

Παραδόξως, η Σάντρα εκείνη τη σεζόν ήταν πολύ καλός χαρακτήρας! Την επόμενη σεζόν, όμως, ήταν η υπεύθυνη για την απαγωγή του άντρα της, Τίμου Δράκου, γιατί εκείνος ήθελε να τη χωρίσει!
Α!!!!!! Μπράβο!!!! Ναι!!!!
:bow:
Ίσως για αυτό είχα την αίσθηση ότι σχετιζόταν η Σάντρα με την απαγωγή της Βίρνας, ενώ ήταν για τον Τίμο.
 
Έβλεπα την Λάμψη μόνο την 1η χρονιά.
Πρόσφατα είδα στο youtube ένα επεισόδιο και μου έκαναν εντύπωση οι τίτλοι της αρχής, όπου αναφέρεται η Κούρκουλα και ο Σπυρόπουλος πριν από τον Πολίτη (την Κούρκουλα την γνώρισα στην Λάμψη και τον Σπυρόπουλο τον ήξερα λόγω Βουγιουκλάκης), ενώ τον Πολίτη τον είχα δει σε ελληνικές ταινίες και μου ήταν ήδη γνωστός. Όταν διάβασα την συνέντευξη του Πολίτη, θυμήθηκα τα ονόματα στους τίτλους και μου χτύπησε το καμπανάκι :beer:
 
Έβλεπα την Λάμψη μόνο την 1η χρονιά.
Πρόσφατα είδα στο youtube ένα επεισόδιο και μου έκαναν εντύπωση οι τίτλοι της αρχής, όπου αναφέρεται η Κούρκουλα και ο Σπυρόπουλος πριν από τον Πολίτη (την Κούρκουλα την γνώρισα στην Λάμψη και τον Σπυρόπουλο τον ήξερα λόγω Βουγιουκλάκης), ενώ τον Πολίτη τον είχα δει σε ελληνικές ταινίες και μου ήταν ήδη γνωστός. Όταν διάβασα την συνέντευξη του Πολίτη, θυμήθηκα τα ονόματα στους τίτλους και μου χτύπησε το καμπανάκι :beer:
Η Εφη Πίκουλα (η νύφη της Αλίκης - σύζυγος του αδερφού της Τάκη Βουγιουκλάκη) στην επετειακή εκπομπή "Flashback: η Λάμψη" είπε:
"Ένα βράδυ στο σπίτι μας, η Αλίκη κι ο Νίκος Φώσκολος ετοίμασαν την ομάδα της Λάμψης. Η Αλίκη του είπε 4 πρόσωπα: το Κ.Σπυρόπουλο, τη Κ.Δανδουλάκη, την Ε.Κούρκουλα κι το Χ.Πολίτη κι ο Φώσκολος το υλοποίησε".
Υπάρχει το βίντεο.
Η Πίκουλα το αναφέρει στο 5.13.
Επίσης στο ίδιο βίντεο, ο Γιώργος Χριστοδούλου στο 5.06 αναφέρει ότι ο Φώσκολος του είχε υποσχεθεί το ρόλο του Αλέξη Δράκου, ρόλο που τελικά έπαιξε ο Σπυρόπουλος... :whistle:
Η επιρροή της Αλίκης στη Λάμψη ήταν κι αυτό ένα από όσα είπε ο Πολίτης στη συνέντευξη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα