Η Λάμψη (1991 ANT1)

aaaa,Εσυ έλεγες την ''μουσούδα'' που φόραγε ο Ευλογητός...Χαχααχα...κι εγω νομιζα ότι εννοουσες ότι αυτος ο ηθοποιός έκανε τον ευλογητο.
 
Αυτός ο ηθοποιός δεν έκανε τον Ευλογητό?Αφού τον βλέπω καθαρά στο trailer!Γιατί μετά έχω την εντύπωση ότι προέκυψαν κι άλλοι με τέτοιες μάσκες.Δεν θυμάμαι,ήμουν μικρός τότε και με τρόμαζε,γι'αυτό και δεν το έβλεπα πολύ.
 
Όχι,τον Ευλογητό τον έκανε ο Κώστας Τερζάκης. (Έλεγα να στο πω από την αρχη,αλλα νόμιζα ότι το έλεγε αστιευτικά,επειδη η μάσκα που φόραγε ο Τερζάκης έμοιαζε σαν του σταυρου...μαλλια μουσια,ξερεις). Ο Αλέξανδρος Σταύρου στην Λάμψη εμφανίστηκε εως γιος του Γιάγκου Δράκου!!! Τον Αλέξη νομίζω έκανε...ισα που το θυμάμαι αμυδρά!!! Αλλα στον Ευλογητό ημουν μεγάλη και το θυμάμαι.Κι τον βλέπεις καθαρά στο τρειλερ,αλλα είναι ως γιος του Γιάγκου!!! Κι αυτό που εβλεπες,ευλογητος...εννοείται πως ηταν μασκα,κι όχι το αληθινο προσωπο του ηθοποιο...Να κι ένα βιντεο αμα θες...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A οκ πίστευα ότι ο Ευλογητός ήταν ο Αλέξανδρος Σταύρου,επειδή από ότι θυμάμαι με τρόμαζε κι αυτός.Δεν είχα δει videos με την αποκάλυψή του τώρα τα είδα.
 
Δείτε


anatasio τις θυμάμαι σαν ονειρο που λενε, αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν στη Λάμψη ή στο Καλημερα ζωή ή αν είχαν περασει και απο τα δυο.

Νομιζω η Τζενη Ρουσσεα ειχε παιξει και στα 2 εργα...αυτη την αίσθηση εχω...

Η Καζιανη ειχε παιξει σιγουρα στη Λάμψη και για να είμαι ειλικρινής, η μορφη της μου ερχεται στο μυαλό φευγαλέα απο σκηνή που φορουσε καπελο και κολιέ με μαργαριτάρια να μιλάει με το Δρακο στο γραφειο του... σιγουρα κυρια της αριστοκρατίας θα υποδυόταν αλλα δεν θυμαμαι τιποτα άλλο... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο καλτ χαρακτήρας της σειράς επιβεβαιώνεται από την αυθόρμητη επιλογή πολλών youtubers να ντύνουν με την μουσική της λάμψης διάφορες ιντριγκαδόρικες ξένες σειρές ή/και ταινίες, τελείως ενδεικτικά γκουγκλάρετε

Game of Thrones Λάμψη

Harry Potter Λάμψη

κτλ

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα :D
 
gademosauros είπε:
Ο καλτ χαρακτήρας της σειράς επιβεβαιώνεται από την αυθόρμητη επιλογή πολλών youtubers να ντύνουν με την μουσική της λάμψης διάφορες ιντριγκαδόρικες ξένες σειρές ή/και ταινίες, τελείως ενδεικτικά γκουγκλάρετεGame of Thrones Λάμψη

Harry Potter Λάμψη

κτλ

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα :D
Τα βιντεάκια με τους τίτλους αρχής ε ; Ναι αρκετά αστεία... :D
 
Ο Άγγελος Τιμωρός ήταν γυναίκα και τον ρόλο υποδυόταν η Μαρία Διακουμάκου. Ο Εξολοθρευτής ήταν άλλος και ήταν άντρας και έχω την εντύπωση πως ήταν ο Μάκης Ρευματάς (με σύζυγο την Μαρία Διακουμάκου στον συγκεκριμένο κύκλο).
 
Oι σκηνές δράσης στην λάμψη

-όταν έριχναν γροθιές ακουγόταν λες και χτυπούσαν μαξιλάρι...

-πάντα ήταν σε αργή κίνηση. Πολλές φορές όταν ξεκινούσε η σκηνή δράσης , ακουγόταν ένας ήχος σαν βρυχηθμός ( πρόβλημα με την ταινία; )

- συνέχεια χρησιμοποιούσαν τον ίδιο τύπο πιστολιού ( beretta) αστυνομικοί, κακοποιοί , σωματοφύλακες , πολίτες κλπ...

- 'Όπως σε κάθε φωσκολική δημιουργία, αυτός που πέθαινε έπρεπε να βγάλει έναν πεντάλεπτο λόγο, πριν ξεψυχήσει.
 
δεν ξερω αν ειχε κανεις αλλος την ιδια απορια: στη σειρα αναφερθηκε ποτε το "πραγματικο" ονομα του "Μπεμπη" (Γιαννης Βογιατζης);

της "Περσας" (Κατερινα Πετουση) το θυμαμαι γιατι υποτιθεται οτι καποια στιγμη ηταν μαρτυρας σε δικαστηριο κι εκει εμαθα/μαθαμε οτι το "Περσα" προερχεται απ το "Περσεφονη" αλλα του "Μπεμπη" ποιο ηταν;
 
Υπηρχε και ενα Χριστουγεννιατικο Επεισοδιο απο οτι θυμαμαι

Ενας γερακος μπαινει στο Σπιτι του Δρακου (ειχε χαθει 'η κατι τετοιο) και τους κανει χαρουμενους με τα αστεια του.

Μετα εναν εναν τον παιρνει ο υπνος και βλεπει το καλυτερο ονειρο τις ζωης του.

Τελικα εξαφανιζεται ξαφνικα ο γερακος και βγαζει η Βιρνα το συμπερασμα οτι δεν υπηρχαν αποτυπωματα στο Χιονι οταν εφυγε αυτος και μαλλον οτι ηταν το πνευμα των Χριστουγεννων

Το θυμαται κανει αυτο το επεισοδιο?

Μεγαλωσαμε ολοι μας με την λαμψη
 
king78 το ειδα πριν καμποσους μηνες αυτο το επεισοδιο που λες
 
Γύρω στο 1995-96 έπαιξε και η Χλόη Λιάσκου. Μήπως θυμάστε ποιον ρόλο υποδυόταν και τι σχέση είχε με τους Δράκους; Όπως και ο Γιώργος Παπαζήσης, ο οποίος υποδυόταν έναν αστυνομικό, την ίδια σεζόν.
 
johnmar94 είπε:
Γύρω στο 1995-96 έπαιξε και η Χλόη Λιάσκου. Μήπως θυμάστε ποιον ρόλο υποδυόταν και τι σχέση είχε με τους Δράκους; Όπως και ο Γιώργος Παπαζήσης, ο οποίος υποδυόταν έναν αστυνομικό, την ίδια σεζόν.
Η Χλόη Λάσκου υποδυόταν την εργαζόμενη ενός μαιευτηρίου στο οποίο γίνονταν εμπόριο βρεφών. Η Ελβίρα γραμματέας της Βίρνας είχε γεννήσει εκεί και έψαχνε να βρει το παιδί της.
 
katerinak είπε:
δεν ξερω αν ειχε κανεις αλλος την ιδια απορια: στη σειρα αναφερθηκε ποτε το "πραγματικο" ονομα του "Μπεμπη" (Γιαννης Βογιατζης);της "Περσας" (Κατερινα Πετουση) το θυμαμαι γιατι υποτιθεται οτι καποια στιγμη ηταν μαρτυρας σε δικαστηριο κι εκει εμαθα/μαθαμε οτι το "Περσα" προερχεται απ το "Περσεφονη" αλλα του "Μπεμπη" ποιο ηταν;
Μπαλατσούκα ήταν το επίθετο της Πέρσας (Κατερίνας Πετούση). Η Πέρσα ήταν αδερφή της Κατερίνας (Κατερίνας Βακαλοπούλου) η οποία ήταν και αυτή υπηρέτρια στους Δράκους στα πρώτα χρόνια της Λάμψης. Η Εφη (Εφη Πίκουλα) ήταν ξαδέρφη τους και είχε και εκείνη το επίθετο Μπαλατσούκα.
 
hannele είπε:
Μπαλατσούκα ήταν το επίθετο της Πέρσας (Κατερίνας Πετούση). Η Πέρσα ήταν αδερφή της Κατερίνας (Κατερίνας Βακαλοπούλου) η οποία ήταν και αυτή υπηρέτρια στους Δράκους στα πρώτα χρόνια της Λάμψης. Η Εφη (Εφη Πίκουλα) ήταν ξαδέρφη τους και είχε και εκείνη το επίθετο Μπαλατσούκα.
ευχαριστω hannele ,γνωριζα τη συγγενεια της Περσας με τα αλλα μελη που αναφερεις,αυτο που ειχα και εχω απορια ειναι ποιο ειναι το ονομα του "Μπεμπη" στη σειρα .Εκτος κι αν δεν το αποκαλυψε ποτε ο Νικος Φωσκολος
 
μηπως ξερετε γαιτι ο αντ1 ενω στο αρχειο του εχει ανεβασει σειρες γιατι δεν ανεβαζει στο αρχειο του αυτην την σειρα και αλλες σαπουνοπερες;πιστευετε οτι υπαρχει θεμα με τον ογκο και τους ειαι αδυνατον να τν ανεβασουν;η ειναι κατι αλλο;
 
Πίσω
Μπλουζα