Η Μακώ Γεωργιάδου και η EUROVISION (1970-1986)

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
bernard.c είπε:
... Η Μακώ Γεωργιάδου ανέλαβε επίσης, εκτός από την αναγγελία προγράμματος, και την παρουσίαση του Φεστιβάλ Τραγουδιού της EUROVISION, δηλαδή από την παρουσίαση των βίντεο κλιπ των εθνικών συμμετοχών πριν το διαγωνισμό, μέχρι βεβαίως τη συνοδεία της Ελληνικής αποστολής και την ηχητική μετάδοση τη βραδιά του διαγωνισμού.Φωτογραφίες της από επετειακό αφιέρωμα στο διαγωνισμό τραγουδιού της EUROVISION από το 1976 θα ακολουθήσουν σε λίγο καιρό.
Αυτό είχα γράψει προ καιρού - με καθυστέρηση ενός χρόνου λοιπόν (και ζητώ συγνώμη για αυτό) και έπειτα από υπενθύμιση του stakoviou, σας παραθέτω φωτογραφίες με την Μακώ Γεωργιάδου από εκπομπή/αφιέρωμα της ΕΡΤ για τα 20 Χρόνια EUROVISION, αποσπάσματα της οποίας προβλήθηκαν από την εκπομπή Αρχείου "Σε χρόνο TV" το 2005:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Αν και γεννήθηκα εκείνη την χρονιά (!) και δεν τη θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία, για την Μακώ Γεωργιάδου έχουν γραφτεί τα καλύτερα λόγια. Αξεπέραστη σε παρουσίαση, πολύ καλή γνώστρια του αντικειμένου της και με πολύ καλές γνώσεις ξένων γλωσσών. Όλοι την σέβονταν για το ήθος της.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω βιντεάκι για να δείτε την παρουσίασή της - είναι καταπληκτική κατά τη γνώμη μου.
 
Το 1970 η Μακώ Γεωργιάδου έγινε η πρώτη εκφωνήτρια της μετάδοσης του διαγωνισμού τραγουδιού της Eurovision για την Ελλάδα και αντικαταστάθηκε από τη Δάφνη Μπόκοτα, το 1987.

Η αντικατάστασή της έγινε, σύμφωνα με τον Τύπο της εποχής, επειδή ζήτησε να πάρει το ποσό των 100.000 δραχμών για τα πρόσθετα έξοδα του ταξιδιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Η Μακώ Γεωργιάδου (1946 - 12 Νοεμβρίου 1992)... το 1970 έγινε η πρώτη εκφωνήτρια της μετάδοσης του διαγωνισμού τραγουδιού της Eurovision για την Ελλάδα και αντικαταστάθηκε από τη Δάφνη Μπόκοτα, το 1987.Η αντικατάστασή της έγινε, σύμφωνα με τον Τύπο της εποχής, επειδή ζήτησε να πάρει το ποσό των 100.000 δραχμών για τα πρόσθετα έξοδα του ταξιδιού.
Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφεις - σχετικό απόσπασμα από το πολυαγαπημένο τηλεοπτικό περιοδικό TV3 του 1987 το επιβεβαιώνει:

picture.php
 
Μακω Γεωργιαδου μεταδοση eurovision 1985...τα σχολια δικα σας..http://www.youtube.com/watch?v=booYxTuAmSg
 
Μακώ Γεωργιάδου. Ο λόγος της στρωτός, η φωνή της καλοδουλεμένη, ήρεμη, όπως ήταν και η ίδια ως μορφή. Η δε παρουσιάστρια "έγραψε" με τα ελληνικά της!
 
stakovios είπε:
Μακώ Γεωργιάδου. Ο λόγος της στρωτός, η φωνή της καλοδουλεμένη, ήρεμη, όπως ήταν και η ίδια ως μορφή.
Θα συμφωνήσω - παρουσίαση ήρεμη, χωρίς εξάρσεις και λάθη. Εμπειρία 15 ετών (το 1985) στην παρουσίαση του Διαγωνισμού Τραγουδιού της Eurovision λέει πολλά πιστεύω...

Τα δικά σου σχόλια για τις παρουσιάστριες του Διαγωνισμού φίλε ford231 που είσαι και "ειδικός" επί του θέματος? :confused:

stakovios είπε:
Η δε παρουσιάστρια "έγραψε" με τα ελληνικά της!
Χαχα, όντως και με την Ελληνική σημαιούλα στο χέρι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
Μακω Γεωργιαδου μεταδοση eurovision 1985...τα σχολια δικα σας..http://www.youtube.com/watch?v=booYxTuAmSg
Το βίντεο που έχεις ανεβάσει (τουλάχιστον σε εμένα) "κολλάει" από το 1.44 μέχρι το τέλος :( - όταν το βλέπεις εσύ ford231 παίζει κανονικά?

ford231 είπε:
Η Δαφνη Μποκοτα νομιζω πως ειναι η καλητερη στην μεταδοση της eurovision... η Μακω Γεωργιαδου (για εμενα παντα) βαρετη λες και με το ζορι μετεδιδε....
Χμ, διαφωνώ - την Μακώ Γεωργιάδου δεν την βρίσκω "βαρετή", και σίγουρα όχι βαριεστημένη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις δικιο...ζητω συγνωμη.....θα το ανεβασω διαφορετικα...
 
Ακουστε την φωνη της Μακω Γεωργιαδου απο την μεταδοση που εκανε για την Ελλαδα για τον διαγωνισμο τραγουδιου της eurovision....1o βιντεο παρουσιαση του ελληνικου τραγουδιου 2ο βιντεο ενα ωραιο τρυκ της παρουσιαστριας 3ο βιντεο ψηφοφορια της ελληνικης επιτροπης και το 4ο βιντεο ακουστε πως τελειωνει την μεταδοση..http://www.youtube.com/watch?v=Ik0FfZkRV8Y

http://www.youtube.com/watch?v=8_6hAUk7edM

http://www.youtube.com/watch?v=Hu3DyMMUGaY

http://www.youtube.com/watch?v=mKcCvFZr-E4

τα σχολια δικα σας......
 
ford231 είπε:
Ακουστε την φωνη της Μακω Γεωργιαδου απο την μεταδοση που εκανε για την Ελλαδα για τον διαγωνισμο τραγουδιου της eurovision....1o βιντεο παρουσιαση του ελληνικου τραγουδιου 2ο βιντεο ενα ωραιο τρυκ της παρουσιαστριας 3ο βιντεο ψηφοφορια της ελληνικης επιτροπης και το 4ο βιντεο ακουστε πως τελειωνει την μεταδοση..τα σχολια δικα σας......
Σε ευχαριστούμε πολύ ford231 για τα 4 βιντεάκια με την μετάδοση του Διαγωνισμού και τον σχολιασμό από την Μακώ Γεωργιάδου. Κατανοώ το γεγονός ότι λόγω του ότι ο τόνος της φωνής της είναι σταθερά χαμηλός και λόγω του ότι η παρούσιασή της δεν έχει "εξάρσεις", μπορεί να φαίνεται κάπως μονότονη, όμως θεωρώ ότι ακριβώς το στυλ αυτό της παρουσίασης που ακούμε αντικατοπτρίζει το προφίλ του ΕΙΡΤ της δεκαετίας του '70 (όταν δηλαδή ξεκίνησε την περιγραφή του Διαγωνισμού για την ΕΡΤ η Μακώ Γεωργιάδου): σοβαρότης, λόγος στρωτός, χωρίς περιτεχνίες, παρουσίαση "συγκρατημένη". Αυτά ακριβώς ήταν και τα χαρακτηριστικά που περιέγραφαν το ΕΙΡΤ στις αρχές της δεκαετίας του 1970 και αργότερα την ΕΡΤ στα μέσα της ίδιας δεκαετίας. Αν συγκρίνεις την παρουσίαση αυτή με βίντεο από την εκφώνηση ειδήσεων που σώζονται από την δεκαετία του '70 (του Κώστα Χούντα λχ), θα δεις την ομοιότητα στον τρόπο εκφώνησης.

Τώρα, εν έτει 1985, η κατάσταση στην ΕΡΤ είχε πλέον αλλάξει? Σίγουρα! Και για αυτό ίσως ο τρόπος μετάδοσης της Δάφνης Μπόκοτα από το 1987 (και ιδιαίτερα από το 1988 και έπειτα όπως αναφέρεις κι εσύ παραπάνω) να ήταν περισσότερο αντιπροσωπευτικός της δεκαετίας του '80. Πιο "ζωηρή" μετάδοση, λόγος με διακυμάνσεις στην ένταση. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν "ακυρώνει" το ήθος, τις γνώσεις και την εμπειρία της Μακούς Γεωργιάδου στις μεταδόσεις του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION. Απλά έχουμε να κάνουμε με δύο διαφορετικές "σχολές" εκφώνησης.
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστούμε πολύ ford231 για τα 4 βιντεάκια με την μετάδοση του Διαγωνισμού και τον σχολιασμό από την Μακώ Γεωργιάδου. Κατανοώ το γεγονός ότι λόγω του ότι ο τόνος της φωνής της είναι σταθερά χαμηλός και λόγω του ότι η παρούσιασή της δεν έχει "εξάρσεις", μπορεί να φαίνεται κάπως μονότονη, όμως θεωρώ ότι ακριβώς το στυλ αυτό της παρουσίασης που ακούμε αντικατοπτρίζει το προφίλ του ΕΙΡΤ της δεκαετίας του '70 (όταν δηλαδή ξεκίνησε την περιγραφή του Διαγωνισμού για την ΕΡΤ η Μακώ Γεωργιάδου): σοβαρότης, λόγος στρωτός, χωρίς περιτεχνίες, παρουσίαση "συγκρατημένη". Αυτά ακριβώς ήταν και τα χαρακτηριστικά που περιέγραφαν το ΕΙΡΤ στις αρχές της δεκαετίας του 1970 και αργότερα την ΕΡΤ στα μέσα της ίδιας δεκαετίας. Αν συγκρίνεις την παρουσίαση αυτή με βίντεο από την εκφώνηση ειδήσεων που σώζονται από την δεκαετία του '70 (του Κώστα Χούντα λχ), θα δεις την ομοιότητα στον τρόπο εκφώνησης.Τώρα, εν έτει 1985, η κατάσταση στην ΕΡΤ είχε πλέον αλλάξει? Σίγουρα! Και για αυτό ίσως ο τρόπος μετάδοσης της Δάφνης Μπόκοτα από το 1987 (και ιδιαίτερα από το 1988 και έπειτα όπως αναφέρεις κι εσύ παραπάνω) να ήταν περισσότερο αντιπροσωπευτικός της δεκαετίας του '80. Πιο "ζωηρή" μετάδοση, λόγος με διακυμάνσεις στην ένταση. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν "ακυρώνει" το ήθος, τις γνώσεις και την εμπειρία της Μακούς Γεωργιάδου στις μεταδόσεις του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION. Απλά έχουμε να κάνουμε με δύο διαφορετικές "σχολές" εκφώνησης.
Προς θεου δεν λεω για το ηθος ουτε την εμπειρια της Μακω Γεωργιαδου..απλα πιστευω πως η Δαφνη Μποκοτα (εμενα προσωπικα ) μου εκανε να θελω να την παρακολουθω καθε χρονο μεχρι τωρα αυτο τον θεσμο...απλα η Μακω Γεωργιαδου τεριαζε ποιο πολυ με το φεστιβαλ θεσσαλονικης...η γνωμη μου!!! ;)
 
Με μεγάλη συγκίνηση σήμερα ανακάλυψα ότι στο επίσημο κανάλι της ΔΤ στο YouTube ανέβηκε πριν από λίγες ημέρες το πλήρες βίντεο της εκπομπής "20 χρόνια EUROVISION - διαγωνισμός τραγουδιού 1956 - 1976" με παρουσιάστρια την αξεπέραστη (σε ήθος και παρουσίαση) Μακώ Γεωργιάδου.

Πρόκειται για την 45' εκπομπή - αφιέρωμα στα νικητήρια τραγούδια του θεσμού των πρώτων 20 ετών, η οποία προβλήθηκε (για μία και μοναδική φορά) από την ΕΡΤ τον Μάρτιο του 1977 και στην οποία παρακολουθούμε την Μακώ Γεωργιάδου να προλογίζει τα βίντεο που ακολουθούν. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο πρόλογός της πριν παρουσιάσει την Ελληνική συμμετοχή του 1977 "Μάθημα Solfege", για την οποία υπήρχαν μεγάλες προσδοκίες για μια πολύ καλή (ή ακόμα και την πρώτη) θέση εκείνη την χρονιά...

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι είναι το πρώτο βίντεο που ανεβάζει η ΕΡΤ/ΔΤ από Αρχείο της έπειτα από πολλούς μήνες απραξίας....

Σας παραθέτω το σχετικό βίντεο παρακάτω:

 
Ερώτηση που δεν ξέρω αν μπορεί να απαντηθεί: Τα έγχρωμα τραγούδια μονταρίστηκαν εκ νέου για να βγεί η εκπομπή στο ίντερνετ, ή είναι το αρχικό μοντάζ; Ξεκίνησα να γράφω βλέποντας το πρώτο έγχρωμο τραγούδι με την πεποίθηση ότι "μπήκε από πάνω", αλλά βλέποντας τα drops και ακούγοντας πώς αντίστοιχα "κλαίει" ο ήχος στην αρχή του "Apres Toi", αλλά και στο επόμενο τραγούδι, αρχίζω να αναθεωρώ... Εξάλλου, αν δεν απατώμαι, τόσο η ΕΡΤ, όσο και η ΥΕΝΕΔ είχαν την δυνατότητα έγχρωμου μοντάζ. Δεν ξέρω αν απάντησα τελικά μόνος μου, γράφοντας τις σκέψεις μου...

Edit: θα μου πείτε, εδώ υπάρχουν drops και λίγα μαύρα καρέ στο "Save your kisses for me" (στην αριστερή οθονίτσα), την ώρα που το παρουσιάζει η Μ. Γεωργιάδου, και μιλάμε για το περσινό (τότε) τραγούδι, άρα πρόσφατο (για τότε) βίντεο, οπότε τι κάθεσαι και σκέφτεσαι...

Edit 2: Βλέποντας το "Μάθημα Σολφέζ": Δικαιότατα η Μ. Γεωργιάδου το προλογίζει έτσι! Και, απλά μετά βάλτε να ακούσετε το φετινό (2014) τραγούδι... (την είπα την κακία μου!) Να θυμήσω ότι το "Μάθημα Σολφέζ", αν κάποιος δεν το γνωρίζει, είχε γυριστεί έγχρωμο. Πρώτη φορά είδα και τους "τίτλους" του βίντεο του τραγουδιού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ίδια απορία είχα κι εγώ σε άλλο thread που ποσταρίστηκε το παραπάνω βίντεο, σχετικά με τα έγχρωμα αποσπάσματα.

Ίσως να βοηθήσει στην επίλυση του γρίφου το γεγονός ότι τα αποσπάσματα είναι υλικό ξένων τηλεοράσεων, γιατί ακούγονται οι φωνές των ξένων εκφωνητών.

Οπότε η ΕΡΤ μπορεί να έκανε κρούση σε ξένες τηλεοράσεις να της στείλουν αρχειακό υλικό. Κι επειδή έξω η Γιουροβίζιον ήδη από το 1968 μεταδιδόταν έγχρωμη, το υλικό θα ήταν τις περισσότερες φορές έγχρωμο. Επίσης, σε μερικά κομμάτια τα πλάνα είναι από εμφανίσεις σε εκπομπές (πχ Βίκυ Λέανδρος και Lys Assia, ειδικά της Assia ήταν αδύνατο να υπάρχει πλάνο από τη νίκη της, μιας και το 1956 δε μεταδόθηκε τηλεοπτικά ο διαγωνισμός).

Εκτός του Μαθήματος Σολφέζ, και το Παναγιά μου, Παναγιά μου της Κωχ είχε γυριστεί έγχρωμο. Μόνο της Μαρινέλλας ήταν ασπρόμαυρο το κλιπ, από όσα στείλαμε.
 
Σωστά Νώντα. Μόνο της Μαρινέλλας ήταν.

Τα αποσπάσματα, λογικά, τα πήρε η ΕΡΤ από την EBU κατευθείαν, εξ'ου και το χρώμα. Επίσης, έχεις δίκιο ειδικά για την Assia. Η άποψη, λοιπόν, ότι μονταρίστηκαν τότε μαζί έγχρωμα-ασπρόμαυρα ενισχύεται...
 
Είναι σχεδόν σίγουρο δλδ!

Γενικά εκείνη την εποχή πρέπει να υπήρχαν αρκετά έγχρωμα προγράμματα, κυρίως ξένες παραγωγές, που απλά λόγω μετάδοσης έβγαιναν ασπρόμαυρα.

Ακόμα και διαφημίσεις υπήρχαν έγχρωμες, γιατί με τη μετάβαση στην έγχρωμη τηλεόραση υπήρχαν ήδη έτοιμες έγχρωμες διαφημίσεις από προηγούμενες χρονιές.
 
Φυσικά και υπήρχαν. Έχε υπόψη σου ότι τα σήριαλ "Κατοχή" του '73, "Τελευταία Άνοιξη" (της ίδιας εποχής), το σόου της Ραφαέλα Καρά στην ΥΕΝΕΔ (νομίζω το '77) γυρίστηκαν έγχρωμα. Και το ενδιαφέρον είναι ότι είναι ελληνικές τηλεοπτικές παραγωγές. Σε κάποιο περιοδικό στο Μοναστηράκι που είχα δει πριν λίγα χρόνια (το έχω ξαναγράψει και εδώ σε κάποιο πόστ), χρονολογίας κάπου στο '76, υπήρχε άρθρο που σε κάποια παράγραφο ανέφερε την δοκιμαστική εκπομπή έγχρωμου τηλεοπτικού σήματος μέσα στη νύχτα για πολύ μικρή ώρα. Και μιλάμε για '76...
 
Άψογες πληροφορίες! :) Οπότε υπήρχε η δυνατότητα αν κάποιος είχε έγχρωμη τηλεόραση (αγορασμένη από το εξωτερικό) να μπορούσε να δει έγχρωμα, αν δεν έμεναν μόνο σε αυτές τις δοκιμές και έβαζαν όλα τα προγράμματα όπως ήταν στην ορίτζιναλ κόπια (πχ το σόου της Ραφαέλας Καρρά).

Οπότε επιβεβαιώνεται το mixed του βίντεο. Εντύπωση προκαλεί η ποιότητα που διασώθηκε...
 
Έτσι είναι όπως τα λέτε! Το 1977 η Ελληνική τηλεόραση εξέπεμπε ακόμα ασπρόμαυρη, εξ' ου και τα αποσπάσματα με την Μακώ Γεωργιάδου γυρισμένα σε στούντιο της ΕΡΤ είναι ασπρόμαυρα.

Από την άλλη τόσο η ΕΡΤ, όσο και η ΥΕΝΕΔ, προμηθεύονταν για προβολή έγχρωμα προγράμματα / υλικό από ξένες τηλεοράσεις (πχ η ΕΡΤ από την EBU), αλλά ακόμα και Ελληνικές παραγωγές που είχαν γυριστεί σε έγχρωμο φιλμ (όπως η "Τελευταία Άνοιξη" (1973) και η "Κατοχή" (1973) του Π. Πισσάνου που αναφέρει ο Σταμάτης παραπάνω, αλλά και ο "Ταξιτζής" (1977-79) του Τζ. Πάρις που σώζεται και προβλήθηκε σε επανάληψη (για πρώτη φορά έγχρωμη) το 1992-93 από την ΕΤ2, η "Λέσχη Μυστηρίου" (1976) και οι "Υποψίες" (1977) του Σούλη Γεωργιάδη και άλλες που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή...)

Απλά όλες αυτές οι εκπομπές το 1977 ακόμα προβάλλονταν ασπρόμαυρες - το ίδιο πιστεύω και για το παραπάνω αφιέρωμα - ακόμα και έγχρωμο δέκτη να είχε κάποιος, θα έβλεπε το 1977 όλη την εκπομπή ασπρόμαυρη, διότι η Ελληνική τηλεόραση ακόμα δεν εξέπεμπε με χρώμα...

stam1370 είπε:
Η άποψη, λοιπόν, ότι μονταρίστηκαν τότε μαζί έγχρωμα-ασπρόμαυρα ενισχύεται...
Εσένα που είναι ο τομέας σου Σταμάτη - αυτό είναι εύκολο να γίνει; (μοντάρισμα έγχρωμου και ασπρόμαυρου υλικού)

stam1370 είπε:
Edit 2: Βλέποντας το "Μάθημα Σολφέζ": Δικαιότατα η Μ. Γεωργιάδου το προλογίζει έτσι! Και, απλά μετά βάλτε να ακούσετε το φετινό (2014) τραγούδι... (την είπα την κακία μου!) Να θυμήσω ότι το "Μάθημα Σολφέζ", αν κάποιος δεν το γνωρίζει, είχε γυριστεί έγχρωμο. Πρώτη φορά είδα και τους "τίτλους" του βίντεο του τραγουδιού...
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα!! :) Πρώτη φορά είδαμε τους τίτλους "ERT Hellenic Broadcasting Corporation presents..." Άψογο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα