Η Νεράιδα Της Μάνης - 1961

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.742
Αντιδράσεις
51.096
Η Νεράιδα Της Μάνης - 1961


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9D%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%B9%CE%B4%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%82

Αισθηματική ταινία του 1961 σε παραγωγή και σκηνοθεσία Ηλία Μαχαίρα , σενάριο Καίτης Δετζώρτζη και μουσική Χρήστου Μουραμπά. Πρωταγωνιστούν η Δάφνη Σκούρα , η Μάρλεν Παπούλια , ο Ανδρέας Ζησιμάτος , ο Ηλίας Μαχαίρας κ.α. Η ταινία έκοψε 6.887 εισιτήρια και ήρθε 56η από τις 68 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Μια όμορφη νεραιδοπριγκήπισσα ναυαγεί ανοιχτά της Μάνης και αναστατώνει με τα καμώματά της τη ζωή των κατοίκων ενός μικρού χωριού...

 


[video=youtube_share;KDgjrMwCni8]http://youtu.be/KDgjrMwCni8

Οι τίτλοι της ταινίας.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα δει πολύ παλιά, σε ένα μικρό κανάλι. Στην αρχή νόμισα πως ήταν ξένη ταινία, γιατί μιλούσαν μόνο ιταλικά. Είχε να κάνει με μια νεαρή αριστοκράτισσα, που οι δικοί της ήθελαν να την σκοτώσουν ( δεν θυμάμαι τον λόγο).

Αυτός όμως στον οποίο ανέθεσαν να την σκοτώσει, την λυπήθηκε και την παράτησε κοντά στην Μάνη. Οι κάτοικοι της περιοχής, βλέποντας τα παράξενα ρούχα και μην μπορώντας να συνεννοηθούν (η κοπέλα από το σοκ είχε χάσει την φωνή της), νόμιζαν πως έχουν να κάνουν με ξωτικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηξερα οτι 25 χρονια πριν το Κοριτσι της Μανης, ειχε προηγηθει και Νεραϊδα.... :)
 
Γεια σας. Πρέπει να την βρω αυτή την ταινία γιατί παίζει ο πατέρας μου σαν παιδάκι κομπάρσος. Μήπως ξέρει κάποιος που? [edit] Ευχαριστώωωω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλο δεν το γνωριζα, ευχαριστω... μια σειρα ρε παιδια "η Μανιατισα" την ξερατε
 
Όπως φαίνεται κι από την πρώτη - πρώτη εικόνα των τίτλων που έβαλε ο tony-tony, η ιστορία αυτή συνδέεται με την οικογένεια Μαυρομιχάλη.

Η παράδοση έχει πως ο παππούς του Πετρόμπεη, ο Γεωργάκης Μαυρομιχάλης, βρήκε στα βράχια της Μάνης μία ξανθιά κοπέλα. Ήταν λέει κόρη του δόγη της Βενετίας, ο οποίος την είχε διώξει για κάποιο σφάλμα της με εντολή κιόλας να την σκοτώσουν, αλλά αυτή ξέφυγε ή την παράτησαν οι ναύτες του πλοίου και κατέληξε στα βράχια, βουβή από το σοκ. Ήταν ξανθιά, ήταν και βουβή, πολύ θέλανε οι Μανιάτες να τη θεωρήσουν νεραϊδα; Ήταν ξανθιά, ήταν και νέα, πολύ ήθελε ο Γεωργάκης να την πατήσει; :cool:

Παντρευτήκανε και εξαιτίας αυτής της "περίεργης" καταγωγής τους Μαυρομιχαλαίους τους φώναζαν "νεραϊδογέννητους".

Τώρα η αλήθεια είναι πως κοιτώντας πίνακες των εγγονών και δισέγγονων της Ιταλίδας (όλοι τους σχεδόν διαδραμάτισαν ρόλο στην Επανάσταση), εντυπωσιάζουν τα ξανθά χρώματά τους σ' ένα σόι που έρχεται από την Μάνη όπου επικρατεί το μαυρογκαγκανιασμένο λουκ :p .

Για του λόγου το αληθές ...



Ο Ηλίας Μαυρομιχάλης, γιος του Πετρόμπεη



Ο Δημήτρης Μαυρομιχάλης, γιος του Πετρόμπεη

Οπότε προφανώς υπάρχει βάση στην ιταλική καταγωγή της προγιαγιάς. Τώρα τα περί κόρης δόγη ή άλλης αριστοκράτισσας ... ψιλοδύσκολο μου φαίνεται. Οι ενδοοικογενειακές έριδες και τιμωρίες εκείνη την εποχή (ιδίως όταν αφορούσαν γυναίκες) λύνονταν ανάμεσα στους τοίχους του σπιτιού. Θα τους ζητούσε κανένας τον λόγο το 1750 των αριστοκρατών αν κλείνανε την "φταίχτρα" σε κανά υπόγειο ή κανά δωμάτιο και την ξεχνούσαν για πάντα;

Προσωπική μου εντύπωση ακούγοντας για πρώτη φορά αυτόν τον θρύλο ήταν ότι η οικογένεια Μαυρομιχάλη θέλησε να δώσει και αριστοκρατικές περγαμηνές στην, ούτως ή άλλως, εξέχουσα θέση της στην Πελοπόννησο.
 
Ξανθομιχαλαίοι δηλαδή θα έπρεπε να λέγονται
 
Α όχι αγαπητέ! Καθώς υπάρχει κι άλλος θρύλος γύρω από την οικογένεια. Ότι ο γενάρχης ήταν ένα παιδί ονόματι Μιχάλης που επειδή ήταν ορφανός και στη Μάνη τα ορφανά παιδιά τα λέγανε "μαύρα", τον φωνάζανε "Μαυρομιχάλη".

Βλέπεις έτσι είναι ο σωστός ο άντρας! Ξεκινάει ορφανός, πιάνει την πέτρα και την στύβει, γίνεται ισχυρός να τον φοβούνται όλοι και μετά παίρνει και την όμορφη αριστοκράτισσα για δώρο :cool:
 
Και καθαρίζει και το μεγάλο αφεντικό άμα του μπει πολύ στο ρουθούνι.
 
Έεεετσι!!!! :p :p:p

Αν το πεις αυτό ακόμα και σήμερα στη Μάνη, δεν θα καλοπεράσεις...
 
Εγώ πάντως στη Μάνη καλοπέρασα πριν λίγα χρόνια που πήγα εκεί για διακοπές (αλλά δεν είπα τίποτε τέτοιο, χαζός ήμουν?)
 
Πάντως αν οι πίνακες ήταν ήταν επαρκές κριτήριο για την καταγωγή του εικονιζόμενου, ο Χριστός πρέπει να καταγόταν από παλιά Σουηδική οικογένεια...
 
Μα νομίζω ότι είναι γνωστό τοις πάσι ότι η Παναγία ήταν από την Ουψάλα αναντάμ παπαντάμ :cool:

Για να μαζέψουμε λίγο το θεματάκι, αυτή την ταινία την έχει δει κανένας; Εγώ νομίζω πως ναι αλλά αδυνατώ να θυμηθώ την παραμικρότερη σκηνή. Φαντάσου πόσο λίγη εντύπωση μου έκανε ...
 
retrofan είπε:
Για να μαζέψουμε λίγο το θεματάκι, αυτή την ταινία την έχει δει κανένας; Εγώ νομίζω πως ναι αλλά αδυνατώ να θυμηθώ την παραμικρότερη σκηνή. Φαντάσου πόσο λίγη εντύπωση μου έκανε ...
Την έχω δει...αργόσυρτη, με κακή φωτογραφία. Ακούγεται ενδιαφέρουσα από υπόθεση, αλλά στην πραγματικότητα...
 
Πίσω
Μπλουζα