Η Νυχτα που επεσε η Γεφυρα [1983]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.863
Και εκει που λες οτι τα καταγραψαμε ολα ερχεται μια αναμνηση σαν ονειρο απο το πουθενα,μια σειρα αγωνιας απο αυτες που σε εκαναν να μασας τα νυχια σου πιτσιρικα για την τυχη των πρωταγωνιστων!!

Η σειρα ειναι παραγωγης του 1983 και την θυμαμαι αμυδρα να ειχε παιχτει απο την κρατικη τηλεοραση ,εκεινη περιπου την εποχη.

Θεμα της μια γεφυρα και επιβαινοντες σε αυτη,η γεφυρα κινδυνευει να πεσει και μεσα απο την σειρα γνωριζουμε και τους ατυχους που ειχαν εγκλωβιστει σε αυτη.

Φανταστειτε η μαλλον θυμηθειτε ,σιδερα να τριζουν,αγωνιωδεις εκφρασεις και τρομαγμενους ανθρωπους.

Τhat's all i remember προς το παρον,αυτα τα λιγα αλλα το αντικτυπο που μου ειχε αφησει η σειρα ειναι δυνατο.

Η πληροφοριες στο νετ ελαχιστες αλλα πιστευω κατι βρηκα.

Η σειρα προβληθηκε στην Ελλαδα με τον τιτλο του θρεντ ,αυτο το θυμαμαι.

ia_nightbridge.jpg


The Night the Bridge Fell Down (1983) (TV)
 
Φοβερή σειρά που μας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τελικής πτώσης - στην κυριολεξία...

 


Παιζόταν Πέμπτη βράδυ γύρω στις 10:00 αν θυμάμαι καλά, και πρωταγωνιστής ήταν ο James MacArthur ο Ντάνο της θρυλικής Χαβάη 5-0.


 


Νομίζω πως είχε κρατήσει περίπου ένα μήνα. (4 επεισόδια )
:xm:

 


 
Ηταν συγκλονιστικη θυμαμαι γεματη αγωνια για τα παιδικα μας ματια ,κατατασεται στις ταινιες καταστροφης απο τον δασκαλο του ειδους Ιρβιν Αλλεν!
 
H σειρα παιχτηκε το καλοκαιρι του '81 Ελλαδα σε 4 μερη καθε πεμπτη απο την ΕΡΤ1 οπως βλεπουμε παρακατω ,το '83 του τιτλου ηταν λαθος της IMDB και η χρονολογια που πρωτοπαιχτηκε αμερικη συμφωνα με την wikipedia.
1981 νυχτα επεσε γεφυρα TV.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία:
Το εντοπισα στο YT Και εχω ξεκινησει να το βλεπω σε δοσεις. Ειμαι γυρω στο μισαωρο.
Μου εχει αφησει μεχρι στιγμης μια ομορφη σεβεντιλοειτιλα...ασε που ψοφαω και για ταινιες καταστροφης
 
Kαι εγω ψοφαω απο μικρος για δαυτες .
Την εχω σε σκληρο την ταινια κατι χρονια αλλα υποτιτλοι αγγλικοι δεν υπηρχαν πουθενα (oυτε στο DVD) και ηθελα την καλυτερη εμπειρια θεασης μετα απο ολα αυτα τα χρονια που ειχα να την δω και δεν εχω ακομη αξιωθει να την δω.
Μεχρι που επεσα και εγω στο youtube που λες πριν κατι μερες και με τον ΑΙ υποτιτλισμο του ναι μεν ηρθε η ωρα να την δουμε αλλα με αυτο το 360P δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο μετα απο τοση αναμονη μου. :banghead:
 
Πίσω
Μπλουζα