Η Νύχτα των Βρυκολάκων - Dance of the Vampires (1967)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Από τις καλύτερες κατά την άποψή μου ταινίες του Ρομάν Πολάνσκυ


με τον τρελό καθηγητή και το βοηθό του που ξεκινούν ανελέητο



κυνήγι βρυκολάκων σ' ένα χωριό κάπου στην Πενσυλβάνια.


 


Τρελό γέλιο:


- με το γιό του βρυκόλακα που είναι αδερφή



- το χωρικό που προσπαθεί να σταματήσει το βρυκόλακα με ένα σταυρό



αλλά ο τελευταίος είναι... Εβραίος ;D ;D ;D



και cult μορφή η Σάρον Τέιτ που τελικά μεταφέρει το κακό σ΄όλο τον κόσμο...


Η συγκεκριμένη ταινία είχε παιχτεί και ως "Πάρτυ Φαντασμάτων"
 
Πράγματι πολύ καλή ταινία, με πολύ έξυπνο χιούμορ. η φωτογραφιά της επίσης, είναι θαυμάσια όπως και η μουσική των τίτλων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο πρωτοτυπος τιτλος ειναι Dance of the Vampires ενω στα Ελληνικα ειχε μεταφερθει και ως Ο χορος των φαντασματων - το "Παρτυ Φαντασματων" ως τιτλο στα Ελληνικα τον ειχε το Scrooged ;)
 
Χουανίτα, καλά που άνοιξες το θέμα λίγο νωρίς, γιατί άμα το άνοιγες μετά τα μεσάνυχτα, δεν θα μπορούσαμε να κοιμηθούμε... :) Όταν την είχα ακούσει την ταινία για πρώτη φορά νόμιζα ότι είναι θρίλερ! Σήμερα έμαθα ότι είναι κωμωδία! :sealed:
 
stakovios είπε:
Χουανίτα, καλά που άνοιξες το θέμα λίγο νωρίς, γιατί άμα το άνοιγες μετά τα μεσάνυχτα, δεν θα μπορούσαμε να κοιμηθούμε... :) Όταν την είχα ακούσει την ταινία για πρώτη φορά νόμιζα ότι είναι θρίλερ! Σήμερα έμαθα ότι είναι κωμωδία! :sealed:

Εμμμ... ναι... Πριν από δύο χρόνια το είχα ανοίξει... :D

Στην αρχή, και εγώ για θρίλερ το περίμενα και δεν έλεγα να καταλάβω τί σημαίνει παρωδία... Τελικά με έπεισε ένας φίλος μου να το δούμε και κόντεψα να πεθάνω από τα γέλια... Μέχρι που ξεκαρδίζονταν και οι υπόλοιποι θαμώνες του σινεμά κάθε φορά που με άκουγαν... :p
 
Juanita είπε:

- με το γιό του βρυκόλακα που είναι αδερφή

Από τις πιο αστείες σκηνές της ταινίας. Στο ρόλο του Alfred ο ίδιος ο Roman Polanski :)

[edit] dead picture [edit]

Ο τίτλος με τον οποίο κυκλοφόρησε στην Ευρώπη η ταινία ήταν: "The Fearless Vampire Killers".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:
Ο τίτλος με τον οποίο κυκλοφόρησε στην Ευρώπη η ταινία ήταν: "The Fearless Vampire Killers".
Και ειδικά στην Αγγλία, κυκλοφόρησε με τον ευφάνταστο τίτλο "Pardon me, but your teeth are in my neck" ! :)
 
Μια απο τις αγαπημένες μου ταινίες. Πρέπει να την έχω δει καμια 30ρια φόρες, δεν την βαριέμαι ποτέ. Ειδικά ο ηθοποιός που κάνει τον Professor Ambrosius είναι όλα τα λεφτα. Νομίζω πως ο ίδιος είχε παίξει στον εξορκιστη.
 
Εκει που την πεφτει ο Gay γιος του Δρακουλα στον Πολανσκι εχει πολυ γελιο
 
Πίσω
Μπλουζα