Η Πάττυ

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
3
Η Πάττυ: (Patricia O'Brian)






 

 


Ημερομηνία γέννησης: 19 Ιουνίου 1898



Ζώδιο: Δίδυμοι



Ύψος: 1.56



Βάρος: 42kg



Χρώμα ματιών: καστανό-φουντουκί



Ομάδα αίματος: 0



Αγαπημένο φαγητό: Μπισκότα, ανανάς



Αγαπημένο λουλούδι: κίτρινο τριαντάφυλλο



Αγαπημένο χρώμα: πράσινο



Χόμπι: να φροντίζει ζωάκια


 




 


Η Πάττυ είναι ένα κορίτσι ντροπαλό και συνεσταλμένο, μελετάει πολύ, είναι σοβαρή και σέβεται τους κανονισμούς του σχολείου. Γνωρίστηκαν με την Κάντυ στο κολέγιο του Αγ. Παύλου. Μεγάλωσε και ωρίμασε δίπλα στην Κάντυ, η οποία τη βοήθησε πολλές φορές! Δεν φαίνεται να είναι τόσο δυνατή, όσο η Κάντυ, μάλλον μοιάζει στην Άννυ περισσότερο!



Όταν πρωτογνώρισε την Κάντυ, έκανε ένα λάθος, στο οποίο την παρέσυρε η Ελίζα και έφερε την Κάντυ σε πολύ δύσκολη θέση. Το κατάλαβε όμως πολύ σύντομα και ζήτησε συγγνώμη! Από τότε έγιναν αχώριστες με την Κάντυ, όπως και με την Άννυ!!






Στο φεστιβάλ του Μαΐου γνώρισε τον Στήαρ, με τον οποίο και ερωτεύτηκαν.






Όταν ο Στήαρ πέθανε στον πόλεμο, η Πάττυ ήταν απαρηγόρητη. Αποφάσισε να πάει να ζήσει με τους παππούδες της στη Φλόριντα, προκειμένου να ξεχάσει το θάνατό του…


Προβολή συνημμένου 56153 Προβολή συνημμένου 56154 Προβολή συνημμένου 56155 Προβολή συνημμένου 56156

Η γιαγιά Μάρθα

 

 











Αυτή είναι η γιαγιά της Πάττυ, η Μάρθα!



Είναι μάλλον… λίγο ασυνήθιστη γιαγιά!... έχει πολύ διαφορετικό χαρακτήρα από την Πάττυ. Είναι πιο θαρραλέα και ριψοκίνδυνη και καθόλου ντροπαλή!



Εμφανίστηκε ξαφνικά μπροστά στην Κάντυ, όταν μπήκε κρυφά στο δωμάτιο της, στο κολέγιο του Αγ. Παύλου. Ήθελε να ζήσει κρυφά λίγο τη σχολική ζωή.



Γενικά προσπαθεί να κάνει, ότι δεν μπόρεσε να κάνει στα παιδικά της χρόνια και στα νιάτα της.



Έχει καλόκαρδο χαρακτήρα, και προσπαθεί να κάνει την εγγονή της πιο γενναία και πιο ζωηρή!


 




Προβολή συνημμένου 56157 Προβολή συνημμένου 56158
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Παττυ ειναι μια πολυ γλυκια ηρωιδα. Ειναι κ'αυτη απο τους αγαπημενους μου ηρωες.

Στην αρχη φοβαται να ανοιχτει στην Καντυ και να γινει φιλη της, γιατι το δηλητηριο της Ελιζας ειναι πολυ ισχυρο. Μετα ομως αντιλαμβανεται την αληθεια και η ζεστη καρδια της Καντυ την βοηθα να την πλησιασει και να γινουν αχωριστες φιλες :happyjump: Για μια ακομη φορα η Μιζουκι μας μαθαινει οτι η αγαπη ειναι πιο δυνατη απο την κακια και οτι μπορει να δωσει δυναμη και κουραγια και στους πιο δειλους (αντε παλι ανεβηκα στο συννεφακι) :heartcloud:
 
Μόλις ανακάλυψα κάτι. Κάτι που είναι εντελώς καινούριο για μένα!!!


Το περιοδικό της Κάντυ το έχω διαβάσει ξανά και ξανά και θυμάμαι κάθε λεπτομέρειά του!



Όμως χτες, είδα κάτι που δεν το ήξερα!!!



Και επειδή 1 εικόνα = χίλιες λέξεις, σας στέλνω να δείτε κάτι.


 


Μετά την κηδεία του Στήαρ, η Πάττυ είναι απελπισμένη.



Σκάναρα και σας στέλνω δύο σελίδες από το ελληνικό περιοδικό.



Οι σελίδες είναι ακριβώς η μία πίσω από την άλλη, και μάλιστα ποτέ δεν είχα καταλάβει, γιατί η Κάντυ ήταν τόσο αυστηρή με την Πάττυ και γιατί την χαστούκισε!!!!



Και γιατί η Πάττυ μετά της ζήτησε συγγνώμη???


 


Αυτές είναι οι 2 σελίδες από το ελληνικό περιοδικό:


 


(τη δεύτερη τη σκάναρα έτσι, ώστε να φαίνεται ότι είναι ακριβώς η συνέχεια της πρώτης!)


 

 




 




 


Εδώ είναι οι εικόνες από το μάνγκα, όπως τις κατέβασα...





 




 




 


Όπως καταλαβαίνετε, η Πάττυ προσπάθησε να αυτοκτονήσει!...



Γι'αυτό η Κάντυ έγινε έξαλη μαζί της!



Έπαθα σοκ όταν διάβασα την εξής κουβέντα της Κάντυ:
"Αν πεθάνεις και ο Στήαρ θα είναι ευτυχισμένος μ'αυτό, εγώ η ίδια θα σε σκοτώσω!"...

 


Παιδιά, έχω πάθει σοκ!


Αναρρωτιέμαι, τι άλλα πράγματα έχουν αλλάξει στη μετάφραση, και όχι μόνο....



Πιο προσεκτικά που τα μελέτησα, έχουν παραλείψει κι άλλη μια εικόνα στο συγκεκριμένο τεύχος, και κάποιες άλλες τις έχουν αλλοιώσει....



Πιστεύω πως πρέπει να το μελετήσουμε αρκετά το θέμα!



Ίσως βρούμε κι άλλα στοιχεία, που να εξηγούν συμπεριφορές και να δίνουν απαντήσεις!



Τι λέτε?



Αυτό το έγραψα εδώ, επειδή γίνεται αναφορά στην Πάτυ.



Όμως, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα άλλο κεφάλαιο!...



Περιμένω απόψεις!






_________________


96394017.jpg

96394016.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομολογώ ότι στο Ελληνικό manga δεν κατάλαβα ότι κρατούσε μαχαίρι.... 8)

Κρατάω την συγκλονιστική φράση της Πάττυ :


" You never hugged or kissed me..."


 

 


Απίστευτος έρωτας...!
 
ΔΕΝ κρατούσε μαχαίρι στο ελληνικό manga, γιατί το έχουν σβήσει!


Έφτιαξα μια εικόνα και έχω σημειώσει την αλλαγή.



Στο ελληνικό
manga το μαχαίρι λείπει!!!

 




 


Άραγε πόσα ακόμη σημεία και διαλόγους να έχουν αλλοιώσει???


paty10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστε μου, ειναι τοσο τρομακτικο το αυθεντικο μανγκα :sealed:

Πραγματικα στο ελληνικο εχουν αλλιωθει οι εικονες...μα αυτοι οι γιαπωνεζοι ειναι απιστευτοι. Δεν ξερω αν πρεπει να χαρω ή να λυπηθω για τις αλλαγες που εχουν γινει στα ελληνικα τευχη :nervous: Προφανως τα ειχαν αλλαξει οι Ιταλοι, απ'όπου οι Ελληνες πηραν το υλικο και το μεταφρασαν. Μπορω να καταλαβω απολυτα γιατι το εκαναν παντως.

Akaliakoukou ανακαλυψες κατι απιστευτο και τρομακτικο... :zip:
 
Στην Ιαπωνία, η αυτοκτονία θεωρείται αξιοπρεπής τρόπος θανάτου, γι' αυτό και έχουν αυξημένα ποσοστά αυτοκτονιών ακόμη και στις μέρες μας...

Η "καλή μας φίλη" Mizuki λοιπόν, θεώρησε απολύτως φυσιολογικό να συμπεριλάβει ένα τέτοιο γεγονός στην ιστορία της...

(Είναι πάντως απορίας άξιον πώς την γλίτωσε η Πάτυ :what: )

Για μια στιγμή παιδιά, τώρα που το σκέφτομαι τα θύματα της Mizuki είναι μόνο άντρες, έτσι δεν είναι; Παράξενο αυτό! Διορθώστε με αν κάνω λάθος :nervous:

Sorry για το off topic, επανέρχομαι στο θέμα μας: Πάτυ και γιαγιά Μάρθα.

Στην Πάτυ ανήκουν τα πολύ όμορφα λόγια "αν η καρδιά σου είναι καθαρή, τότε μπορείς να δεις την καλοσύνη και στην καρδιά των άλλων..." :flower:

Για τη γιαγιά Μάρθα τι να πούμε;

Καταρχήν "συνεργάστηκε" με τον Terry για να μπει κρυφά μέσα στο σχολείο! :happyjump:

Αρκετά επεισόδια μετά, έχει την υπέροχη ιδέα της συνάντησης Terry- Candy, που τελικά όμως δεν πραγματοποιείται :(

Και τέλος μας προσέφερε μερικές συγκινητικές στιγμές, όταν κατέρρευσε στο νοσοκομείο και μαζεύτηκε πλήθος κόσμου για να της συμπαρασταθεί... ::)

Με δυο λόγια: Super γιαγιά! :award:
 
Η αλήθεια είναι πως μιά αίσθηση "επ... τι έγινε εδώ;;;:what:" σου την άφηνε το ελληνικό manga.

Τη σκηνή της αυτοκτονίας την είχα διαπιστώσει στο αυθεντικό manga και μου είχε κάνει εντύπωση πως στην τρυφερή (λέμε τώρα... ) ηλικία των 17 δεν το είχα προσέξει.

Δυστυχώς τα τεύχη της Κάντυ δεν τα έχω όλα για να κάνω σύγκριση αν υπάρχουν και άλλες διαφορές...

Σίγουρα πάντως οι διάλογοι είναι παραποιημένοι σε αρκετά σημεία, σε βαθμό που αναρωτιέμαι αν ένα θρεντ ελληνικό manga vs αυθεντικό manga θα έβγαζε πολύ ζουμί...
 
nessie είπε:
Στην Ιαπωνία, η αυτοκτονία θεωρείται αξιοπρεπής τρόπος θανάτου, γι' αυτό και έχουν αυξημένα ποσοστά αυτοκτονιών ακόμη και στις μέρες μας...

Εχεις απολυτο δικιο nessie...αυτο δεν το ειχα λαβει υποψη μου

nessie είπε:
Για μια στιγμή παιδιά, τώρα που το σκέφτομαι τα θύματα της Mizuki είναι μόνο άντρες, έτσι δεν είναι; Παράξενο αυτό! Διορθώστε με αν κάνω λάθος :nervous:
Εχω ξαναπει οτι η Μιζουκι ειχε φαει ηττες απο τους αντρες της ζωης της και εβγαλε το αχτι της στους αντρες της σειρας...κανενας δεν της γλιτωσε!!! Μερικους τους πεθανε, αλλους τους εστειλε στο νοσοκομειο και αλλους τους καταδικασε σε παντοτινη μιζερια :cry:

Οσο για την γιαγια Μαρθα, ειναι μια γλυκυτατη και δυναμικη γυναικα, που δεν φοβαται να παει κοντρα στο ρευμα αλλα και στα ταμπου της εποχης. Ειναι πραγματικα υπεροχη και την θαυμαζω :clap:
 
Το τι κλάμα ειχα κάνει όταν πέθανε ο Στήαρ δεν λέγεται!καημένη Πάτυ! Δεν το ήξερα για αυτό πολύ ενδιαφέρον,πάντως δεν θα ταίριαζε στην Πάτυ να αυτοκτονήσει,ἐμοιαζε ευθραυστή αλλά στο βάθος ήταν βράχος!
 
Πίσω
Μπλουζα