Η Παλιά Αθήνα

Η φωτογραφία, αν δεν κάνω λάθος, έχει δημοσιευθεί και παλαιότερα.
1717089869424.png
1. Οδός Διαδόχου Παύλου (σήμερα λόγω του τραμ είναι στενότερη)
2. Παλαιό Δημαρχείο Γλυφάδας
3. Παραλιακή Λεωφόρος
4. Ανοικτό κολυμβητήριο Γλυφάδας
5. Τρίτη Μαρίνα Γλυφάδας
6. Οδός Φαίδρας
7. Οδός Ιατρού Λιούγκα

Σημείωση: ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ (αν και έχει αλλαχθεί) υπάρχει ακόμη στην ίδια γωνία
1717090185169.png
 
Ανθρώπινο GPS, Google maps είσαι! Φοβερό! Θα σκιζες σε τηλεπαιχνίδι
Ορισμένα τα βρίσκω με την πρώτη. Δεδομένου ότι δεν έχω πάει σε πολλά μέρη της Ελλάδας, πολλά τα βρίσκω βάσει των εικονιζομένων στις φωτογραφίες και του Google maps βεβαίως.
Για την συγκεκριμένη φωτογραφία θα αναφέρω το σκεπτικό ανεύρεσης.
Αρχικά σκέφτηκα ότι ήταν στην Πλατεία Ψυρρή, όμως δεν ταίριαζαν οι δρόμοι και τα κτήρια.
Έτσι στράφηκα στο ιστορικό κέντρο και έψαχνα να βρω διασταύρωση δρόμων με πλατεία στα αριστερά και πέτρινο μαντρότοιχο (όπως φαίνεται στα αριστερά της αρχικής φωτογραφίας) και το μάτι μου έπεσε στην Πλατεία Παλαιάς αγοράς. Επέλεξα την γωνία Αιόλου και Αδριανού και έκανα κλικ στο street view οπότε προέκυψε ο εντοπισμός.
 
Ορισμένα τα βρίσκω με την πρώτη. Δεδομένου ότι δεν έχω πάει σε πολλά μέρη της Ελλάδας, πολλά τα βρίσκω βάσει των εικονιζομένων στις φωτογραφίες και του Google maps βεβαίως.
Για την συγκεκριμένη φωτογραφία θα αναφέρω το σκεπτικό ανεύρεσης.
Αρχικά σκέφτηκα ότι ήταν στην Πλατεία Ψυρρή, όμως δεν ταίριαζαν οι δρόμοι και τα κτήρια.
Έτσι στράφηκα στο ιστορικό κέντρο και έψαχνα να βρω διασταύρωση δρόμων με πλατεία στα αριστερά και πέτρινο μαντρότοιχο (όπως φαίνεται στα αριστερά της αρχικής φωτογραφίας) και το μάτι μου έπεσε στην Πλατεία Παλαιάς αγοράς. Επέλεξα την γωνία Αιόλου και Αδριανού και έκανα κλικ στο street view οπότε προέκυψε ο εντοπισμός.
Ε μα το αρχικό σκεπτικό και ο όλος τρόπος συλλογισμού είναι που μετράει! Τα υπόλοιπα απλώς βοηθητικά εργαλεία επιβεβαίωσης ή μη και παρουσίασης. Μπράβο!
 
Διακρίνεται το υπό ανέγερση Μέγαρο του Μετοχικού Ταμείου Στρατού.
Στην παρούσα φωτογραφία έχει σχεδόν ολοκληρωθεί η ανέγερση του τμήματος επί της οδού Σταδίου.

Η ανέγερσή του ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 1927 και ολοκληρώθηκε σε τρεις φάσεις.
Αρχικά κατασκευάστηκε το τμήμα παράλληλα στην οδό Σταδίου, με καταστήματα στο ισόγειο και γραφεία στους παραπάνω.
Στη συνέχεια κτίστηκε η στοά που ενώνει την οδό Βουκουρεστίου με την οδό Αμερικής, με θεατρικούς χώρους στο ισόγειο και γραφεία στους ορόφους. Τέλος κατασκευάστηκε το τμήμα στην οδό Πανεπιστημίου, όπου ανάμεσα στα καταστήματα του ισογείου βρίσκονταν και τα διάσημα ζαχαροπλαστεία Ζόναρς και Floca, ενώ οι όροφοι καταλαμβάνονταν από γραφεία. Η κατασκευή ολοκληρώθηκε το 1938.
Κατά τη διάρκεια των εκσκαφών για τη θεμελίωση του κτιρίου ανακαλύφθηκε τμήμα του ανατολικού τείχους της Αθήνας, νεκροταφείο των γεωμετρικών χρόνων, αγγεία του 5ου αιώνα π.Χ. και δύο ρωμαϊκά αγάλματα. πηγή
 
Πίσω
Μπλουζα