Η Παλιά Αθήνα

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας audiodee
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Αριστερά σε πρώτο πλάνο το σπίτι του ζωγράφου Παρθένη.

1964:

parthenis.jpg


Πηγή: LIFO.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1945-03-25 σύμφωνα με το Ιdερνέ.

Αριστερά το Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρεταννία.

Το κτίριο σε πρώτο πλάνο πρέπει να έχει δώσει τη θέση του σ' ένα στην κυριολεξία εκτυφλωτικό, με τη γυάλινη πρόσοψη που σε στραβώνει ρίχνοντάς σου τον ήλιο στα μάτια.

Μέγαρο Παππούδωφ

Πηγή

Μέχρι την δεκαετία του 1970, η Αστυνομική Διεύθυνση Αθηνών (της τότε Αστυνομίας Πόλεων), στεγαζόταν στο Μέγαρο Παππούδωφ, που βρισκόταν στη συμβολή της τότε Κηφισίας (νυν Βασιλίσσης Σοφίας) και Πανεπιστημίου. Αν και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες, ο Αριστείδης Παππούδωφ ήταν απόγονος πλούσιας οικογένειας από την Κωνσταντινούπολη που είχε μεταναστεύσει στη Ρωσία. Ήρθε στην Ελλάδα γύρω στη δεκαετία του 1870, κατά την περίοδο που ο Χαρίλαος Τρικούπης προσεγγίζει Έλληνες της αλλοδαπής προκείμενου να επαναπατρίσει κεφάλαια.

Το μέγαρο χτίστηκε μεταξύ των ετών 1875 με 1878. Τη δεκαετία του 1920 προοριζόταν για κατοικία του διαδόχου Γεωργίου και της πριγκίπισσας Ελισάβετ της Ρουμανίας. Τη δεκαετία του 1970, η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αθηνών μεταφέρεται στη σημερινή της έδρα, επί της λεωφόρου Αλεξάνδρας, στους Αμπελόκηπους. Το Μέγαρο Παππούδωφ κατεδαφίζεται τον Ιούλιο του 1971 και ένα ακόμα κατασκευαστικό ανοσιούργημα ορθώνεται στην πολύπαθη πόλη των Αθηνών.
 
Αν ισχύει ότι τ' αθηναϊκά κουλούρια ολοένα και λεπταίνουν, ίσως ένας αρχαιολόγος να μπορούσε να χρονολογήσει τη φωτογραφία με βάση το πάχος των κουλουριών. Κουλουροπαχοχρονολόγηση.

Σερραίος που σπούδαζε στην Αθήνα πριν καμιά τριανταριά χρόνια μου είχε πει ότι το αθηναϊκό «κουλούρι» αποτελούσε δυσφήμιση του κουλουριού. Από τότε μάλλον ούτε πάχυνε ούτε έγινε πιο αφράτο.
 
  • Like
Reactions: RIO
Αν ισχύει ότι τ' αθηναϊκά κουλούρια ολοένα και λεπταίνουν, ίσως ένας αρχαιολόγος να μπορούσε να χρονολογήσει τη φωτογραφία με βάση το πάχος των κουλουριών. Κουλουροπαχοχρονολόγηση.

Σερραίος που σπούδαζε στην Αθήνα πριν καμιά τριανταριά χρόνια μου είχε πει ότι το αθηναϊκό «κουλούρι» αποτελούσε δυσφήμιση του κουλουριού. Από τότε μάλλον ούτε πάχυνε ούτε έγινε πιο αφράτο.
Νομίζω το αθηναϊκό κουλούρι είναι αυτό που σήμερα λέμε "αφράτο". Αυτό που λέμε "τραγανό" είναι το κουλούρι Θεσσαλονίκης.
 
Πίσω
Μπλουζα