Η Πρώτη Μου Heavy Metal Συναυλία

electricchurch

RetroWannaBe
Joined
4 Mαϊ 2007
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
10
θυμασται την πρωτη συναυλια που πηγατε?uriah heep το 1989 στο ροδον.ειχα παει με την θεια μου με κομπλε εξαρτηση(λαστεξ παντελονι..helloween t shirt και μπουφαν με ραφτα).απο τοτε μου γεννηθηκε μια αγαπη για τις συναυλιες μαλιστα εχω κρατισει και ολα τα εισητηρια!!μιλαμε για 10αδες συναυλιες
 
Βασίλης Παπακωνσταντίου, Καλοκαίρι του 1999.

Deep Purple ,Γήπεδο ΟΦΗ ,Ιούλης 2005
 
MANOWAR, στο Σ.Ε.Φ.

( Αρχές δεκαετίας 90' )
 
Και εγω exetlaios το ίδιο. Manowar στο Σ.Ε.Φ. Μάλλον το 92 ήταν αν θυμάμαι καλά. Θυμάμαι ότι πριν την συναυλία τα ηχεία παίζαν μια μονότονη κινέζικη μουσική που μας είχε σπάσει όλους τα νεύρα. Αλλά άξιζε η αναμονή.
 
Savatage στον Μυλο (Θεσσαλονικη).
 
Scorpions στο Σ.Ε.Φ. με το Crazy World το '90
 
Iron Maiden το 88 στη Φιλαδέλφεια...
 
c3podroid είπε:
Και εγω exetlaios το ίδιο. Manowar στο Σ.Ε.Φ. Μάλλον το 92 ήταν αν θυμάμαι καλά. Θυμάμαι ότι πριν την συναυλία τα ηχεία παίζαν μια μονότονη κινέζικη μουσική που μας είχε σπάσει όλους τα νεύρα. Αλλά άξιζε η αναμονή.
Θυμάμαι και εγώ τη σπαστική αυτή μουσική.

Στο τέλος εκνευρίστηκε ο κόσμος και φώναξε και 1-2 "είστε μ***κες" !
 
ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ δεν θυμαμαι ποτε... :D

αστειευομαι βεβαια!!!:biglaugh:

iron maiden Θεσσαλονικη.
 
015fz0.th.jpg'%20alt='015fz0.th.jpg'
αυτο ειναι το εισητηριο τηs πρωτης μου συναυλιας αν σας ενδειαφερει το θεμα μπορω να ποσταρω και αλλα εισητηρια(εχω δεκαδες)
 
και εγω scorpions στο σ.ε.φ. ειδα πρωτη φορα live
 
Εγώ άργησα πολύ,no money and car = no concerts!

Πρώτη μου rockwave 2001!
 
To 1990 ειχε έρθει ο Ρακιντζής στο γήπεδο της Χαλκίδας :fafoutis: , και..... είχα πάει και....με στιγμάτισε :biglaugh:

Σοβαρά, ήταν οι Scorpions το 1993 στο γήπεδο του Πανιωνίου. Τότε ήταν 44ηδες, ακόμα ορεξάτοι και υπερκινητικοί. Ημουν πρώτη σειρά με ένα φιλαράκι και χτυπιόμασταν. Από τότε, μακριά κι αγαπημένοι, δε θέλω να τους δώ live και 60αρηδες πια.
 
Ητανε Αυγουστος του 2001, στην Πλατσα Μεσσηνιας, τραγουδουσε ο Μανωλης Φαμελος.
 
Iron Maiden το '95 στο Ιβανοφειο γήπεδο στη Σαλονίκη. Ειληκρινά ό,τι και να γράψω δεν μπορεί να προσδώσει την ένταση των όσων αισθανθηκα εκείνες τις στιγμές, στα 15 μου.... :ylsuper: :acoustic: :diablotin:
 
Alucart Manowarticket.jpg

Δηλαδή περιμένατε να πήγαινα σε άλλες πρώτα; :cool:

Αγκάθι λοιπόν Σάββατο Απρίλη 1994. all hail.... Manowar
 
στερεο νοβα, αρχες δεκαετιας 90, καφε παρασταση εξαρχεια αν θυμαμαι καλα
 
στο θρυλικό ρόδον κάπου το 1995 με τους My Life Story (ήμουν πρωτοετής φοιτητής)!!!!
 
Καλοκαιρι 1993 (?) σε ενα κλασικο alternative κλαμπακι στο Βολο (Sanitarium) ηταν οι Ελληνες Xaxakes (ποπ γκρουπακι) και οι Τρυπες (Βολος, 2/1994). Μετα η πρωτη "μεγαλη" συναυλια μου ηταν οι μεγιστοι Stranglers (front row στο Μυλο 11/1995). Ισως απο τις πιο δυνατες συγκινησιακα συναυλιες που εχω παρακολουθησει αφου ηταν και ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ. Επειτα ακολουθησαν Ξυλινα Σπαθια μαζι με Bokomolech (Μυλος, 10/1996), U2 (Η γνωστη συναυλια στο λιμανι της Θεσσαλονικης, gig oνομα και πραγμα με χιλιαααααδες κοσμο, 9/1997), Frantic V (Ελληνες 60s γκαραζιερηδες, καπου στα Λαδαδικα 11/1997), Saint Etienne (cool, Μυλος, 7/1998), Marc Almond (σ-υ-γ-κ-λ-ο-ν-ι-σ-τ-ι-κ-ο-ς, Μυλος, 10/1998), Porcupine Tree (Μυλος, 11/1999), Reef (Μιλανο, 3/1999), Mogwai (Μιλανο, 4/1999) Massive Attcak (μετριοι, Mυλος, 7/1999), Waterboys (Το 2ο αγαπημενο μου γκρουπ, Ο M. Scott ειναι απο τους μεγαλυτερους performer poυ εχω δει ποτε μου, Μυλος 12/2000). Μια απο τις τελευταιες συναυλιες που μου αφησαν φοβερη εντυπωση ειναι οι εξισου αγαπημενοι Thievery Corporation (Principal Club, Θεσσαλονικη 6/2005). Δυστυχως απο τοτε που τα φοιτητικα χρονια μου τελειωσαν, μας τελειωσαν σχεδον και οι συναυλιες λογω αποστασεων κι ελλειψης χρονου αλλα που θα παει....
 
Πίσω
Μπλουζα