Η 'Ωρα Της Αλήθειας (1969)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.486
Αντιδράσεις
49.919
Η 'Ωρα Της Αλήθειας (1969)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_ώρα_της_αλήθειας_(1969)

 


Αστυνομική περιπέτεια του 1969 παραγωγής και σκηνοθεσίας Βύρωνα Πάλλη , σενάριο Γιάννη Κανδήλα και μουσική Σπύρου Παπαβασιλείου. Πρωταγωνιστούν ο Βύρων Πάλλης , η Αφροδίτη Γρηγοριάδου , ο Μάνος Κατράκης , ο Άγγελος Αντωνόπουλος , ο Μάκης Ρευματάς , η Μαλαίνα Ανουσάκη , ο Βάσος Αδριανός κ.α. Η ταινία έκοψε 97.859 εισιτήρια και ήρθε 57η ανάμεσα στις 108 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ένας δικηγόρος αναζητά τον ένοχο μιας μεγάλης κλοπής χρυσών λιρών που έγινε στην Κατοχή...

 


Η ταινία είναι βασισμένη στους χαρακτήρες του ραδιοφωνικού σίριαλ "Το Σπίτι Των Ανέμων".

 


[deadpic]

 


[yt deadlink]


Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βύρων Πάλλης με τον στομφο και το eccentric "λ" + αστυνομικη πλοκη + λιρες και κατοχη = win
 
πρεπει να ειναι ενδιαφερουσα ταινια,αν και δεν την ειδα ποτε..

θεωρειται απ τις σπανιες ταινιες;
 
Η υποθεση με τις λιρες απο την κατοχη, μου θυμιζει Μαρη!

Η μητερα μου ακουγε το Σπιτι των ανεμων και μου εχει πει οτι ηταν πολυ καλο. Ουτως η αλλως, για μενα το οποιοδηποτε αστυνομικο εργο αποκτα αλλη διασταση και μυστηριο μεσα απο το ραδιοφωνο. Eχει μια ξεχωριστη γοητεια αυτο το μεσο.

Τωρα οσον αφορα την ταινια, θα ηθελα παρα πολυ να την παρακολουθησω, αλλα μαλλον δεν πρεπει να ελπιζω γιατι ειναι σπανιοτατη (για να απαντησω και στο ερωτημα της katerinak).
 
bambinella σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση στην απορια μου :) η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα κι εγω να τη δω αφου μου αρεσουν κι εμενα ταινιες τετοιου ειδους
 
Την είχα δει μια Κυριακή μεσημέρι στα τέλη της δεκαετίας του '70 στην αλήστου μνήμης ΥΕΝΕΔ. Συμπαθητική μου είχε φανεί τότε, αλλά έχουν περάσει και 35 σχεδόν χρόνια και ήμουν 9-10 ετών. Μου άρεσαν πολύ ο Βύρων Πάλλης και η Αφροδίτη Γρηγοριάδου ως Λαμπίρης και Τζοβάννα (τους θυμάμαι και από το ραδιοφωνικό σίριαλ, που άκουγε μετά μανίας η γιαγιά μου) και στην εν λόγω ταινία με είχε εντυπωσιάσει και ο Άγγελος Αντωνόπουλος στον ρόλο ενός ιερέα.
 
ΝΟΥΑΡ

tonytony είπε:
Αστυνομική περιπέτεια του 1969 παραγωγής και σκηνοθεσίας Βύρωνα Πάλλη , σενάριο Γιάννη Κανδήλα και μουσική Σπύρου Παπαβασιλείου. Πρωταγωνιστούν ο Βύρων Πάλλης , η Αφροδίτη Γρηγοριάδου , ο Μάνος Κατράκης , ο Άγγελος Αντωνόπουλος , ο Μάκης Ρευματάς , η Μαλαίνα Ανουσάκη , ο Βάσος Αδριανός κ.α. Η ταινία έκοψε 97.859 εισιτήρια και ήρθε 57η ανάμεσα στις 108 ταινίες της χρονιάς.
Υπόθεση : Ένας δικηγόρος αναζητά τον ένοχο μιας μεγάλης κλοπής χρυσών λιρών που έγινε στην Κατοχή...

 


Η ταινία είναι βασισμένη στους χαρακτήρες του ραδιοφωνικού σίριαλ "Το Σπίτι Των Ανέμων".

 


167120_1742224882886_1456643246_1849822_3276822_n.jpg


[video=youtube_share;0ITj3KvdOYo]http://youtu.be/0ITj3KvdOYo

Οι τίτλοι της ταινίας.
kαι εγω θελω πολυ να δω αυτη τη ταινια ,αστυνομικο νουαρ ασπρομαυρο ,οτι καλυτερο .επισης παιζουν πολλοι καλοι ηθοποιοι ΠΑΛΛΗΣ,ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ,Α.ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ.
 
ειναι πολυ δυσκολο να βλεπειs μονο τουs τιτλουs τηs ταινιαs:(
 
FAROS είπε:
ειναι πολυ δυσκολο να βλεπειs μονο τουs τιτλουs τηs ταινιαs:(
Το καταλαβαίνω αλλά είναι και πολύ δύσκολο να ανεβάσεις και ολόκληρη την ταινία...Θέλει πολύ κόπο και χρόνο. Άσε που δεν είναι και νόμιμο...
 
Πίσω
Μπλουζα