Η αλεπού και ο λαγός - The Fox and the Hare

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Προσπαθώ να θυμηθώ τον τίτλο από ένα μάλλον σπάνιο καρτούν.

Το theme της σειράς θύμιζε λίγο το nu pogodi, μόνο που οι χαρακτήρες της σειράς, μια αλεπού και ένας λαγός (μάλλον) ζουν στο δάσος. Το μόνο που θυμάμαι είναι τους τίτλους αρχής, οι οποίοι ήταν παντελώς άσχετοι με την σειρά : διάφορα χρώματα που αναμιγνύονταν και δημιουργούσαν νέες αποχρώσεις, με μια μουσική υπόκρουση κάπως επιβλητική που μου προκαλούσε τρόμο.

Την σειρά την έβλεπα σε ένα παρακμιακό (ίσως παράνομο) κανάλι από την Βόρεια Ελλάδα με το όνομα cosmos. Το λογότυπο τους ήταν μια υδρόγειος σφαίρα, η οποία ήταν παρμένη από κάποιο crack group της amiga.
 
παρακολουθουσα κι εγω κινουμενα σχεδια απ το καναλι tv cosmos αλλα δυστυχως η περιγραφη δε μου λεει τιποτα,δε θυμαμαι κανενα κινουμενο σχεδιο με αλεπου και λαγο
 
theoritikos είπε:
Μπα δεν το θυμίζει καθόλου !
Σίγουρα?! Για ξαναδές το! :biglaugh:

Πέρα από την πλάκα, από το πρωί που διάβασα το ποστ σου, το νιώθω να στριφογυρνάει σα σκια στο μυαλό μου και να χάνεται....

Αν μου έρθει κάτι άλλο κατά νου, εδώ είμαστε! :)
 
Νομίζω πως ξέρω για ποιο καρτούν μιλάς. Είναι σειρά από Ανατολική Ευρώπη και ο λόγος που μοιάζει με το Nu Pogodi είναι επειδή και τα δυο φαίνονται να είναι βασισμένα στα Αμερικάνικα καρτούν "Τομ και Τζέρυ", "Κογιότ και Δρομέας" και "Συλβάστερ και Τουίτι" Πρέπει να κυκλοφορούσαν επεισόδια σε βιντεοκασέτα που βρήκε το δρόμο της διανομής και στην Ελλάδα μιας και είχα δει κάποια επεισόδια κάποτε στο Power που έπαιζε μόνο βιντεοκασέτες. Τον αυθεντικό τίτλο δεν τον έχω εντοπίσει ακόμα μιας και υπάρχουν αμέτρητα πρώην σοβιετικά καρτούν μικρού μήκους με αλεπούδες και λαγούς/κουνέλια και το μόνο ίχνος που έχω βρει για την ώρα είναι αυτή η σελίδα:

http://www.ebay.com/ctg/Fox-and-Hare-Pt-1-VHS-/3081686

Κρίνοντας από τη μία και μοναδική κριτική που υπάρχει στη σελίδα, αυτό φαίνεται να είναι το σωστό καρτούν, πράγμα που αν ισχύει, ο αγγλικός τίτλος είναι Fox and Hare. Σύμφωνα με την περιγραφή στη σελίδα είναι Ρώσικο καρτούν αλλά είναι εξίσου πιθανό να είναι Ουκρανικό ή Πολωνικό ή Ούγκρικο (οπως το Vuk the Little Fox) ή Τσέχικο/Σλοβάκικο ή Κροατικό.

Κι αυτό εδώ φαίνεται να είναι το κάλυμα της κασέτας.

http://desmond.imageshack.us/Himg23/scaled.php?server=23&filename=foxandhare.jpg&res=medium

Δεν θυμάμαι αρκετά καλά του χαρακτήρες για να πω αν είναι ζωγραφισμένοι ακριβώς όπως και στη σειρά αλλά τον λαγό τον θυμόμουν σαν το Αμερικάνικο Crusader Rabbit, επειδή ήταν άσπρος και πάνω κάτω στο ίδιο μέγεθος οπότε μοιάζει με αυτόν στην εικόνα. Η αλεπού δε φαίνεται αρκετα καθαρά αλλά τη θυμάμαι κάπως έτσι με αυτό το περιέργο λεπτό μακρουλό σώμα που έχουν οι χαρακτήρες σε πολλά καρτούν Ανατολικής Ευρώπης όπως π.χ." Μπόλεκ και Λόλεκ" και Reksio. Ένας λόγος παραπάνω που μοιάζουν είναι επειδή κανένα τους δεν έχει διαλόγους
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Το καρτούν που ψάχνεις ίσως είναι αυτό

[edit] αφαίρεση yt link σε ολόκληρο επεισόδιο & αντικατάσταση με screenshot:


3.jpg


[/edit]


παρά το γεγονός ότι το σήμα αρχής εδώ δεν είναι αυτό που περιγράφεις, το θυμάμαι κι εγώ κι έχω την εντύπωση ότι υπήρχε στη βιντεοκασέτα όταν το νοίκιαζα μικρή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
popig είπε:
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Το καρτούν που ψάχνεις ίσως είναι αυτό

[edit] αφαίρεση yt link σε ολόκληρο επεισόδιο & αντικατάσταση με screenshot:


Προβολή συνημμένου 67611



[/edit]


παρά το γεγονός ότι το σήμα αρχής εδώ δεν είναι αυτό που περιγράφεις, το θυμάμαι κι εγώ κι έχω την εντύπωση ότι υπήρχε στη βιντεοκασέτα όταν το νοίκιαζα μικρή.
Ναι αυτό είναι!!! :D Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Καλή χρονιά να έχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχεδιαστικά μοιάζει με κραυγαλέα απομίμηση του Wile E. Coyote και του Bugs Bunny. :p
 
Το θυμήθηκα και εγώ...όντως η εισαγωγή του παρέπεμπε σε κάτι "θριλερικό", δίκιο έχει o φίλος theoritikos! Την έχω κάπως στο μυαλό μου. Πρέπει όμως να μεταδίδονταν και από την κρατική τηλεόραση (μάλλον στην ΕΡΤ 2) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80. Δεν ε'ιμαι απόλυτα σίγουρος εάν ήταν μεταγλωττισμένη, θυμάμαι όμως πως είχε Ελληνίδα αφηγήτρια στην εισαγωγή του επεισοδίου. Τα επεισόδια μάλιστα ήταν αυτοτελή
 
thanos75 είπε:
Το θυμήθηκα και εγώ...όντως η εισαγωγή του παρέπεμπε σε κάτι "θριλερικό", δίκιο έχει o φίλος theoritikos! Την έχω κάπως στο μυαλό μου. Πρέπει όμως να μεταδίδονταν και από την κρατική τηλεόραση (μάλλον στην ΕΡΤ 2) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80. Δεν ε'ιμαι απόλυτα σίγουρος εάν ήταν μεταγλωττισμένη, θυμάμαι όμως πως είχε Ελληνίδα αφηγήτρια στην εισαγωγή του επεισοδίου. Τα επεισόδια μάλιστα ήταν αυτοτελή
Κι εμένα κάτι μου λέει... Συμφωνώ μαζί σου φίλε thanos75 - αν προβλήθηκε από την κρατική τηλεόραση, τότε σίγουρα ήταν από την ΕΡΤ2.
 
Πίσω
Μπλουζα