Η απέναντι όχθη

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ (1983 ΕΡΤ)

ΠΡΕΜΙΕΡΑ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ 1983

RETRODB http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CF%80%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9_% CF%8C%CF%87%CE%B8%CE%B7_%28%CE%97%29




Κοινωνική σειρά 12 επεισοδίων σε σενάριο του Μανώλη Κορρέ και σκηνοθεσία και παραγωγή του Οδυσσέα Κωστελέτου

Πρωταγωνιστές: Όλγα Πολίτου, Νικήτας Τσακίρογλου, Λίλα Καφαντάρη, Κάκια Παναγιώτου, Γιώργος Τσιτσόπουλος και άλλοι

Υπόθεση: Οι σχέσεις και οι συγκρούσεις ενός ερωτικού τριγώνου

H σειρά προβλήθηκε σε επανάληψη το 1990 από την ΕΤ-3

Τίτλοι αρχής

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι ολίγα πλάνα της σειράς ή οποία υπάρχει ολόκληρη στην ΕΡΤ αν και έχει πολλά χρόνια να προβληθεί σε επανάληψη όπως ανέφερα και παραπάνω

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
 
Πω πωωωω .... άλλη μια καταπληκτική σειρά που πέρασε κάαααποτε, για λίγο, από τις οθόνες μας !!! Και ... πώς να μην είναι "καταπληκτική", όταν το σενάριο έγραψε ο Μανώλης Κορρές, με την ανεκτίμητη προσφορά του στο Ελληνικό Θέατρο [είναι ο θεατρικός συγγραφέας του "Οίκου Ευγηρίας", ενός από τα πιο συγκλονιστικά έργα που είχαμε την πολύ μεγάλη τύχη να απολαύσουμε πριν πολλάααα χρόνια στο Θέατρο της Δευτέρας] ... όταν πρωταγωνιστούσαν η υπέροχη Όλγα Πολίτου, ο Νικήτας Τσακίρογλου με τη στιβαρή / αντρίκεια ερμηνεία του και η Λίλα Καφαντάρη [ό,τι κι αν γράψω για την ομορφιά της .... λίγο θα είναι] ....

Γι' αυτό .... χίλια ευχαριστώ tonytony για την ανάρτηση του αποκόμματος !!! Ο,τιδήποτε άλλο υλικό έχεις από αυτή τη σειρά, ανέβασέ το pleeeeeaseeee ..... #) #) ....

Για την ώρα ... το μόνο που υπάρχει σωσμένο αυτή τη στιγμή στο Youtube είναι η "ονειρική" εισαγωγή της σειράς, με αυτήν την "άπαιχτη" φωτογραφία του ζευγαριού στη θάλασσα την ώρα του ηλιοβασιλέματος [η κοπέλα είναι σίγουρα η Καφαντάρη] ... και με μουσική επένδυση μια μελωδία παιγμένη με τους "στοιχειωμένους" ήχους από το 80ς συνθεσάιζερ .....

http://youtu.be/hZ8wPZyk-6Y
 
Παιδιά, όταν αυτή η σειρά ανεβεί στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ ρίξτε μια ενημέρωση :cool: :cool: ;)
 
Ένα απόσπασμα απο την σειρά με τον Νικήτα Τσακίρογλου,την Λίλα Καφαντάρη και την Όλγα Πολίτου:

[video=youtube_share;aEMWvAdQzeE]

 
Μπράβο Nick πολύ ωραίο το απόσπασμα.

Μια διόρθωση ότι η σειρά προβλήθηκε από την ΕΡΤ και όχι από την ΕΡΤ2.

Και μια ερώτηση που αφορά όλους. Η Ελευθερία Σαμιωτάκη (Σοφία) υπάρχει ή πρόκειται για την Ευαγγελία Σαμιωτάκη και λάθος στους τίτλους;
 
Φοβερό το απόσπασμα της σειράς Nick !!! Αυτή η Λίλα Καφαντάρη ... τι απίστευτη γυναικεία ομορφιά είναι αυτή .... :flower: :flower: :flower:
 
Δεν μπορούσα να δω τη σειρά τότε λόγω ηλικίας και ως εκ τούτου δεν μπορούσα να ξέρω την υπόθεση. Επειδή η μουσική του έχει κάτι το ονειρικό και μυστηριώδες με είχε στοιχειώσει κατά κάποιο τρόπο (αυτά τα άτιμα synthesizer της εποχής το πετύχαιναν αυτό) και πάντα πίστευα ότι η υπόθεση είχε να κάνει με μετά θάνατον θέμα (απέναντι όχθη του Αχέροντα σαν να λέμε)! Και τώρα που μπορώ πια να το δω, νομίζω ότι ήρθε και η ώρα να το απομυθοποιήσω.
 
Δεν έχεις κι άδικο. Με τόσο καλή κριτική που έχουν κάνει οι υπόλοιποι το βλέπω να 'ρχεται!
Ουτε κι εγω ειδα ποτε τη σειρα. Οταν παιχτηκε πρωτη φορα ειχα πετυχει μια σκηνη με τη Λιλα Καφανταρη να καθεται σε εναν καναπε με τα ποδια της σε κοινη θεα και νομιζω να φιλιεται με τον Τσακιρογλου. Μπηκε η μητερα μου στο δωματιο, ειδε τι εβλεπα και μου αλλαξε καναλι. :)
 
Ουτε κι εγω ειδα ποτε τη σειρα. Οταν παιχτηκε πρωτη φορα ειχα πετυχει μια σκηνη με τη Λιλα Καφανταρη να καθεται σε εναν καναπε με τα ποδια της σε κοινη θεα και νομιζω να φιλιεται με τον Τσακιρογλου. Μπηκε η μητερα μου στο δωματιο, ειδε τι εβλεπα και μου αλλαξε καναλι. :)

...αφού ήταν από τις μητέρες που,,,άλλαζαν κανάλι, αντί ν' αλλάζουν...φώτα, πάλι καλά! :icon_lol:
 
Για την ώρα ... το μόνο που υπάρχει σωσμένο αυτή τη στιγμή στο Youtube είναι η "ονειρική" εισαγωγή της σειράς, με αυτήν την "άπαιχτη" φωτογραφία του ζευγαριού στη θάλασσα την ώρα του ηλιοβασιλέματος [η κοπέλα είναι σίγουρα η Καφαντάρη]

...εγώ θα έλεγα δύσκολο, γιατί η Λίλα ΔΕΝ είναι και το πρώτο μπόι, και η κοπέλα της,,,,"θρυλικής φωτό" (στοίχειωνε,,,,όμορφα την άγουρη αγορίστικη φαντασία πολλών μας- που δεν είχαμε και τόσες "εικόνες", τότε - κι έχει μείνει ανεξίτιλη στην μνήμη ακόμη και σήμερα που,,,,μπαρμπαδέψαμε....) δείχνει αρκετά ψηλή σε σχέση με τον επίσης,,,θολό παρτεναίρ της.
(...είναι μάλλον το μαλλί, που όντως παρέπεμπε σε Καφαντάρη, λόγος για να τσιμπήσει κανείς, ότι επρόκειτο περί της "Σόνιας"....)

Ένας θεός ξέρει ποιοι ήταν το ζευγάρι της φωτό, και προσωπικά δεν αποκλείω να ήταν απλά μια random φωτό (εκ του εξωτερικού κι όλας - πχ από καμμιά Ιταλία, όπου "η φωτογραφία" ήταν πολύ πιο διαδεδομένο,,,σπορ από ότι εδώ), από αυτές που χρησιμοποιόντουσαν για να τυπώνονται είτε κάρτες, είτε εξώφυλλά...τετραδίων...Άλλωστε "τα αρχαία εκείνα χρόνια", τα ζητήματα "πνευματικών δικαιωμάτων", δεν είχαν καμμία σχέση με το,,,καφκικό σήμερα.......
 
Δεν την θυμάμαι την σειρά, αλλά το παρακάτω έχει πολύ ενδιαφέρον...

 
Επαθα φλασια προ ολίγου και απαντώ έτσι στην απορία του Νασου Κολια έστω και μετά από 10 χρόνια :p. Η Ευαγγελία Σαμιωτακη στη σειρά έκανε την ιδιοκτήτρια μιας πανσιόν (rooms to let) στη Σίφνο όπου είχε πάει η Λιλα Καφαντάρη διακοπές και πήγε και τη βρήκε και ο Τσακιρογλου εκεί. Ουσιαστικά πέρασμα 2 επεισοδίων έκανε! Πολύ ωραία σειρά πάντως και μακάρι να την ψηφιοποιησουν να τη χαρούμε ξανά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ουτε κι εγω ειδα ποτε τη σειρα. Οταν παιχτηκε πρωτη φορα ειχα πετυχει μια σκηνη με τη Λιλα Καφανταρη να καθεται σε εναν καναπε με τα ποδια της σε κοινη θεα και νομιζω να φιλιεται με τον Τσακιρογλου. Μπηκε η μητερα μου στο δωματιο, ειδε τι εβλεπα και μου αλλαξε καναλι. :)

αυτη τη σκηνη θυμαμαι και εγω αλλα δεν μπηκε η μητερα μου και ετσι ειδα οτι μετα το φιλι της χαυδευε τα ποδια
 
Πίσω
Μπλουζα