Η απερίγραπτη (1981 ΥΕΝΕΔ)

despina

RetroN00b
Joined
2 Μάρ 2010
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
1
Η απερίγραπτη (1981 ΥΕΝΕΔ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_απερίγραπτη




Γειά σας, φίλοι μου.Ενθουσιάστηκα με την δουλειά σας στο retrodb.Συγχαρητήρια .Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες μου να βρω ένα κομμάτι που αναζητώ εδώ και χρόνια το έχω ζητήσει και από την ΝΕΤ στην εκπομπή ¨Εχει γούστο" χωρίς όμως αποτέλεσμα.Πρόκειται για τραγούδι που συνοδεύει κάθε θύμιση μου από την αθωότητα των παιδικών μου χρόνων.Στην μνήμη μου έχει συνδιαστεί με ελληνικό σήριαλ ίσως και τηλεοπτική απόδοση βιβλίου του Ξενόπουλου από την κρατική τηλεόραση γύρω στα 1982-1985.Τα λόγια του είναι κάπως έτσι ....." Αστέρι μου για πάντα θα την αγαπώ σαν φυλαχτό θα την κρατώ και ταίρι μου ". Θα χαρώ πολύ αν κάποιος φίλος βοηθήσει να αναδυθεί αυτό το κομμάτι και ξαναακουστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
despina είπε:
Γειά σας, φίλοι μου.Ενθουσιάστηκα με την δουλειά σας στο retrodb.Συγχαρητήρια .Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες μου να βρω ένα κομμάτι που αναζητώ εδώ και χρόνια το έχω ζητήσει και από την ΝΕΤ στην εκπομπή ¨Εχει γούστο" χωρίς όμως αποτέλεσμα.Πρόκειται για τραγούδι που συνοδεύει κάθε θύμιση μου από την αθωότητα των παιδικών μου χρόνων.Στην μνήμη μου έχει συνδιαστεί με ελληνικό σήριαλ ίσως και τηλεοπτική απόδοση βιβλίου του Ξενόπουλου από την κρατική τηλεόραση γύρω στα 1982-1985.Τα λόγια του είναι κάπως έτσι ....." Αστέρι μου για πάντα θα την αγαπώ σαν φυλαχτό θα την κρατώ και ταίρι μου ". Θα χαρώ πολύ αν κάποιος φίλος βοηθήσει να αναδυθεί αυτό το κομμάτι και ξαναακουστεί.
Πρωτα απ ολα καλως ηρθες στην παρεα μας.

Το τραγουδι αυτο ειναι απο τους τιτλους της σειρας του Ξενοπουλου "Απεριγραπτη" που προβληθηκε απο την ΥΕΝΕΔ το 1981. Δυστυχως η ΕΡΤ εχει σβησει και αυτη την σειρα...
 
Σε ευχαριστώ ειλικρινά,

έχω τουλάχιστον μια αναφορά, θα συνεχίσω το ψάξιμο .....
 
Να σαι καλα. Το ονομα της τραγουδιστριας ηταν Ιφιγενεια. Δυστυχως δεν ξερω τιποτα περισσοτερο γι αυτην.
 
Άλλος ένας Ξενόπουλος στην ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης και συγκεκριμένα η έβδομη μεταφορά μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου.

Ξεκίνησε να προβάλεται την 1 Μαίου του 1981 σε 26 επεισόδια.

attachment.php
 
Από τα λίγα έργα του Ξενόπουλου που μου άρεσε πολύ και δεν έπαιζε η Νόρα.Η Πένυ Παπουτσή ήταν πολύ χαριτωμένη και απερίγραπτη. Κρίμα που δεν υπάρχει τίποτε από αυτό το σήριαλ.
 
[deadpic] no photo...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou :bow:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες. Έψαξα στο ίντερνετ και δεν βρήκα. Ευχαριστώ ξανά! :D
 
13.jpg
13.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι στο τηλεπεριοδικο η σειρα αναφερεται ως Θαλεια; Αφου λεγοταν Η Απεριγραπτη.....
 
Απερίγραπτη ήταν ο τίτλος του βιβλίου και της ομόνυμης τηλεοπτικής σειράς που αναφέρεται επίσης και ως Θάλεια που ήταν το όνομα της ηρωίδας του έργου.
 
Δηλαδη τα τηλεοπτικα περιοδικα τοτε ανεφεραν την Απεριγραπτη ως Θαλεια στο προγραμμα τους; Λιγο αυθαιρετο το βρισκω αυτο.

Αρα με την ιδια λογικη, ανεφεραν και την Αναδυομενη ως Κλελια;
 
δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτα από τη σειρά, έχω όμως διαβάσει το βιβλίο και από τις φωτογραφίες που βλέπω εδώ τα κοστούμια είναι της δεκαετίας του '20 ... απερίγραπτα εκτός εποχής δλδ! πιστεύω η υπόθεση εκτυλίσσεται στα τέλη του 19ου αιώνα, αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας με διορθώσει όμως.

edit:

Ο Ξενόπουλος ήταν πολυγραφότατος συγγραφέας. Έγραψε πάνω από 80 μυθιστορήματα και πλήθος διηγημάτων. Πρωτοεμφανίστηκε στα γράμματα το 1888 με το μυθιστόρημα " Ο "ανθρωπος του κόσμου". Αυτό και το επόμενο μυθιστόρημά του, "Νικόλας Σιγαλός" (1890), "αθηναϊκά" μυθιστορήματα, ήταν αποτυχημένα. Έπειτα στράφηκε στην έμπνευση από την πατρίδα του και έγραψε κάποια από τα καλύτερά του έργα, "Μαργαρίτα Στέφα" (1893), "Κόκκινος βράχος" (1905). Ακολούθησαν έργα "αθηναϊκά", τα σημαντικότερα από τα οποία είναι "Ο πόλεμος" (1914) και " οι μυστικοί αρραβώνες" (1915) και το "ζακυνθινό" "Λάουρα" (1915), επίσης ένα από τα καλύτερά του. Η πιο φιλόδοξη συγγραφική του απόπειρα ήταν η κοινωνική τριλογία "Πλούσιοι και φτωχοί" (1919), "Τίμιοι και άτιμοι" (1921), "Τυχεροί και άτυχοι" (1924). Τα δύο πρώτα αναγνωρίζονται ως τα καλύτερα και πιο ώριμα έργα του. Άλλα αξιόλογα έργα του που ακολούθησαν είναι τα: "Αναδυομένη" (1923), "Ισαβέλλα" (1923), "Τερέζα Βάρμα-Δακόστα" (1925).
τελικά μάλλον τη δεκαετία του ΄20 γράφτηκε και η ''απερίγραπτη'' κι ας μην αναφέρεται ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Δηλαδη τα τηλεοπτικα περιοδικα τοτε ανεφεραν την Απεριγραπτη ως Θαλεια στο προγραμμα τους; Λιγο αυθαιρετο το βρισκω αυτο.Αρα με την ιδια λογικη, ανεφεραν και την Αναδυομενη ως Κλελια;
Τα περιοδικά της εποχής πράγματι αναφέραν την καινούργια (τότε σειρά) με τον προσωρινό τίτλο ''Κοντεσίνα Κλέλια'' ο οποίος τελικά δεν κρατήθηκε και η σειρά πήρε τον τίτλο του βιβλίου.
 
Κοιτα να δεις!.....

Ευχαριστω, tsalk!
 
Ένα απόσπασμα απο την σειρά με τον Κώστα Πρέκα:

[video=youtube;h-vNG33nExs]

 
Πράγματι όπως βλέπουμε και από το σύντομο αυτό απόσπασμα. Κρίμα που δεν υπάρχει μεγαλύτερο κομμάτι ή και κάποιο αυτούσιο επεισόδιο μιας που ΚΑΙ αυτή η σειρά είχε την τύχη των υπόλοιπων σειρών του Ξενόπουλου και όχι μόνο.

Όπως και να χει το πράγμα ευχαριστούμε πολύ τον nick για το σύντομο απόσπασμα από την σειρά.
 
tsalk είπε:
Πράγματι όπως βλέπουμε και από το σύντομο αυτό απόσπασμα. Κρίμα που δεν υπάρχει μεγαλύτερο κομμάτι ή και κάποιο αυτούσιο επεισόδιο μιας που ΚΑΙ αυτή η σειρά είχε την τύχη των υπόλοιπων σειρών του Ξενόπουλου και όχι μόνο.
Όπως και να χει το πράγμα ευχαριστούμε πολύ τον nick για το σύντομο απόσπασμα από την σειρά.
Ευτυχως εχουν σωθει μερικα ακομα αποσπασματα.
 
Πίσω
Μπλουζα