Η βιβλιοθήκη του Retromaniax

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.005
Αντιδράσεις
68.194
Αν κάθε μέλος έγραφε ένα βιβλίο... ( το θέμα είναι χιουμοριστικό και φυσικά δεν είχε σκοπό να θίξει κανέναν. Το έκανα απλά για το χαβαλέ :) . Αν τυχόν ενοχληθεί κάποιος ας στείλει ένα πμ ;)

Angel_grig : όλα όσα δεν ξέρετε για τους υπολογιστές ( βιβλίο για πολύ προχωρημένους)

Bambinella : Ο άγνωστος φορούσε καμπαρντίνα ( νουάρ αστυνομικό μυθιστόρημα)

Tonytony : Ασπρόμαυρα όνειρα. Άγνωστα παρασκήνια από τον ελληνικό κινηματογράφο

Nemo. Wolfenstein. Μοναχικός κυνηγός . Μεταφορά του γνωστού παιχνιδιού σε περιπετειώδες διήγημα. (ετοιμάζεται χολυγουντιανή παραγωγή )

Alkis : Στα τσιμέντα της 21 ( οπαδικές αναμνήσεις κλπ)

Εlephadas : Νεοελληνική γραμματική δια τας νεωτέρας γενεάς. έκδοση 1965.

Alucard : Οι ασυμβίβαστοι. Τα πιο ανατρεπτικά συγκροτήματα στην ιστορία της Μέταλ μουσικής. ( πωλείται σε επιλεγμένους χώρους για λίγα αντίτυπα)

Domniki : Αν η Κάντυ Κάντυ ήταν υπαρκτή (ρομαντικό μυθιστόρημα που εκτυλίσσεται στην σύγχρονη μεγαλούπολη )

Dino : Αtari. Ένα όνομα θρύλος ( σε παλαιοβιβλιοπωλεία )

V.I Smirnov : Η αβάσταχτη μοναξιά της αβεβαιότητας. Φιλοσοφικό

Σώτος Σώτος : Όταν ο κόσμος παίζει μπάλα. ( για την ιστορία του παγκοσμίου κυπέλλου ποδοσφαίρου)

Αριάδνη : O φτωχός καπνοδοχοκαθαριστής ( χριστουγεννιάτικο διήγημα στο αφηγηματικό στυλ του Κάρολου Ντίκενς.)

Perlastar : Φόνος στην νυχτερινή αμαξοστοιχία. Αστυνομικό διήγημα στο αφηγηματικό στυλ της Αγκάθα Κρίστι. Εκδόσεις φανάρι

Stayros : To μολυβένιο Playmobil. Παιδικά διηγήματα με εικονογράφηση από πραγματικά playmobil ( δε ρωτάμε ποιος τα έφτιαξε)

Θανος : Κάποτε στα 80ς - μια ανατρεπτική ματιά στις βιντεοταινίες της δεκαετίας που αγαπήσαμε Δώρο μια αφίσα Στηβ Ντούζου

Wally : Η μοναξιά της κορυφής. εγχειρίδιο για την επίλυση προβλημάτων και την αντιμετώπιση καυγάδων ( best seller)

Exetlaios : Προβλήματα εθνοκοινωνισμού στον σύγχρονο κόσμο. Δώρο βιβλιαράκι για τα καταφύγια του Β παγκοσμίου στην Ευρυτανία. ( εξαντλήθηκε)

Johnalepou : H γλυκιά Νόρα ( βιογραφική)

Metalcandyman : Γυναίκες, μπύρες και απρόοπτα. ( αυτοβιογραφική . 3 τόμοι) εξαντλήθηκε

Johhny : Αρχαιολογία για όλους. Πως να αγαπήσετε την αρχαιολογία και τις ανασκαφές. ( μοιράζεται και στα σχολεία)

Filmmusic : O ανεξάρτητος σκανδιναυικός κινηματογράφος των τελευταίων 30 ετών

Nwntas. 50 χρόνια eurovision. Λεύκωμα με πληροφορίες κλπ

Katerinak : Λίγο... από όλα. επιτραπέζια, ταινίες, παιχνίδια και διαφημίσεις από μια ολόκληρη εποχή.

Rygar. Κριτική επί της νεώτερης ιστορίας του retromaniax. ( Πρόλογος Daredevil )

Daredevil : Χίλιες και μια λύσεις. Κάθε είδους προβλήματα και πως να τα ξεπερνάτε ( ένθετο παραδοσιακά τσουρέκια της γιαγιάς)

kambia : Stratego και σύγχρονος κόσμος . Μια διαφορετική γεωπολιτική ανάλυση της διεθνούς σκακιέρας. δώρο ένας κύβος ρούμπικ

Thor : Οι 4 παράνομοι ( περιπετειώδες μυθιστόρημα που εκτυλίσσεται στην άγρια δύση του 1885)

Pardalotzatziki : ελεύθερος στους δυο τροχούς . Η ελευθερία και η φιλοσοφία του να είσαι μηχανόβιος

 


Aretara : Νέος ελληνικός κινηματογράφος .
Από τον Πάυλο Τάσσιο στο σήμερα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατα διαβολικη συμπτωση αυτες τις μερες διαβαζοντας το φορουμ σκεφτομουν κατι ~ καπως αντιστοιχο σε μια retro-futurist-ικη εκδοση του pixel ,

ποιοι retromaniax θα ητανε οι συντακτες του και τι στηλη θα ειχε ο καθενας (παραλλαγη ομως των παλιων τιτλων του pixel)

,αλλα τωρα βεβαια "καηκε" .
 
Nemo είπε:
Κατα διαβολικη συμπτωση αυτες τις μερες διαβαζοντας το φορουμ σκεφτομουν κατι ~ καπως αντιστοιχο σε μια retro-futurist-ικη εκδοση του pixel ,ποιοι retromaniax θα ητανε οι συντακτες του και τι στηλη θα ειχε ο καθενας (παραλλαγη ομως των παλιων τιτλων του pixel)

,αλλα τωρα βεβαια "καηκε" .
Σε ξέχασα προς στιγμή Nemo, αλλά εντάξει επανόρθωσα... :)
 
Καιρό είχαμε να δούμε τέτοιο χιουμοριστικό θέμα :D . Το βιβλίο που θα έγραφες εσύ κατά τη γνώμη μου θα ήταν.

Μη φοβάσαι το σκοτάδι. Αγάπησε τον τρόμο! Ένα πλήρες εγχειρίδιο που σας βάζει στα άδυτα των ταινιών τρόμου και πως να ξεχωρίσετε τα τρυκ του κινηματογράφου.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για την αναφορά.
 
Tελειο!!!!Ευχαριστω RIO!!! :bow: :bow: :bow:
 
Ευχαριστώ για το πρωινό χαμόγελο! :flower:

You rock! :)
 
RIO είπε:
Metalcandyman : Γυναίκες, μπύρες και απρόοπτα. ( αυτοβιογραφική . 3 τόμοι) εξαντλήθηκε
Λυθηκα στα γελια μολις το διαβασα..... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Γεια σου ρε Μπιλαρα με την αυτοβιογραφια σου!!!! :bow:

Ωραιο θεματακι Βασιλη και πολυ χαβαλετζιδικο!!! :thumbup:
 
Ελιωσα. Kudos!
 
Πολυ πετυχημενα! :thumbup:
 
Ναι εγω εχω ενοχληθει και παρεξηγηθη και θα δω συντομα να ανοιξω διαφορα θεματα για ''Κατανομη μοριακων ταχυτητων,Κβαντομηχανικη,αξιωματα κβαντομηχανικης και θα πεταξω και κανεναν ερμιτιανο η αυτοσυζυγη τελεστη'' για να αλαξει η εικονα μου :p :p:p:p

Rio φιλαρακι πολυ γουσταρω αυτα τα θεματα μπραβο για την ιδεα λοιπον και για τα πετυχημενα που εγραψες για ολους :thumbup:
 
Ωραίος Βασίλη! Γέλασα αρκετά :D :D :D

Thanks
 
Πολύ καλό!!! :D

RIO είπε:
Daredevil : Χίλιες και μια λύσεις. Κάθε είδους προβλήματα και πως να τα ξεπερνάτε ( ένθετο παραδοσιακά τσουρέκια της γιαγιάς)
Πριν απ'αυτό ομως, θα είχε γράψει το "Πώς να Φτιάξετε το τσαντάκι του Sport Billy". Ξέρω τί λέω. ;)
 
RIO είπε:
V.I Smirnov : Η αβάσταχτη μοναξιά της αβεβαιότητας. Φιλοσοφικό
Χμμμ...σε ότι με αφορά, το παραπάνω είναι κάπως άστοχο.

Το γραμματικό μου υπόβαθρο είναι άκρως τεχνικό/θετικό (το υπαινίσσεται και το ψευδώνυμό μου)

και ποτέ δεν θα έγραφα βιβλίο με αμπελοφιλοσοφίες.

Π.χ., "Οι βασικές εξισώσεις της Μαθηματικής Φυσικής" ή "Εισαγωγή στη μέθοδο των Συνοριακών Στοιχείων",

(κάτι που είχα ξεκινήσει στο παρελθόν και μένει να ολοκληρωθούν - άγνωστο πότε)

είναι πολύ πιθανότερα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το θέμα... :) :)

Johhny ευχαριστώ για το βιβλίο... :D :D

V.I Smirnov. Δεν ήξερα για τα τεχνικά /θετικά και είπα να βάλω κάτι χιουμοριστικό που να ακούγεται και ψαγμένο. ;) Με καθαρά χιουμοριστική διάθεση πάντα... :)
 
Nemo είπε:
Κατα διαβολικη συμπτωση αυτες τις μερες διαβαζοντας το φορουμ σκεφτομουν κατι ~ καπως αντιστοιχο σε μια retro-futurist-ικη εκδοση του pixel ,ποιοι retromaniax θα ητανε οι συντακτες του και τι στηλη θα ειχε ο καθενας (παραλλαγη ομως των παλιων τιτλων του pixel)

,αλλα τωρα βεβαια "καηκε" .
Γιατι καηκε??Το θελουμε!!!
 
Χεχε! Μπράβο, Rio!...

Φτιάξε τώρα και τα εξώφυλλα!... :p
 
Stratulator είπε:
Χεχε! Μπράβο, Rio!...Φτιάξε τώρα και τα εξώφυλλα!... :p
δυστυχώς δεν ξέρω πως να τα κάνω. Αν μπορούσε κάποιος.... :D
 
RIO είπε:
δυστυχώς δεν ξέρω πως να τα κάνω. Αν μπορούσε κάποιος.... :D
Πού είναι μωρέ ο Dino όταν τον χρειαζόμαστε? :D

(Τσουρέκια? Να σε κάνω ρεβανί & cheesecake από τα χεράκια μου να πάθεις την πλάκα σου! :D )
 
Πίσω
Μπλουζα