Η γειτονιά των Αγγέλων (Οπτικά αφιερώματα σε ηθοποιούς που έφυγαν...)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
[edit]Λίστα βίντεο που έχουν παρουσιαστεί

  1. Ανδρέας Ντούζος


  2. Αλίκη Βουγιουκλάκη


  3. Σταύρος Παράβας


  4. Τζένη Καρέζη


  5. Νίκος Κούρκουλος


  6. Έλενα Ναθαναήλ


  7. Δημήτρης Παπαμιχαήλ


  8. Έλλη Λαμπέτη


  9. Νίκη Τριανταφυλλίδη


  10. Δημήτρης Χορν


  11. Ρένα Βλαχοπούλου


  12. Αλέκος Αλεξανδράκης


  13. Μελίνα Μερκούρη
  14. Λάμπρος Κωνσταντάρας
  15. Μπεάτα Ασημακοπούλου


  16. Κώστας Καρράς


  17. Σπεράντζα Βρανά


  18. Ντίνος Ηλιόπουλος


  19. Μέμα Σταθοπούλου


  20. Θάνος Λειβαδίτης


  21. Ίλυα Λιβικού


  22. Βασίλης Λογοθετίδης


  23. Θανάσης Βέγγος


  24. Ρένα Παγκράτη


  25. Λευτέρης Βουρνάς


  26. Σμαρούλα Γιούλη


  27. Νίκος Δαδινόπουλος


  28. Μαίρη Αρώνη


  29. Βασίλης Αυλωνίτης


  30. Κάκια Αναλυτή


  31. Κώστας Ρηγόπουλος


  32. Γεωργία Βασιλειάδου


  33. Τίτος Βανδής


  34. Βίκυ Βανίτα


  35. Θανάσης Μυλωνάς


  36. Κατερίνα Βασιλάκου


  37. Γιάννης Γκιωνάκης


  38. Κατερίνα Γώγου


  39. Βασίλης Διαμαντόπουλος


  40. Δέσπω Διαμαντίδου


  41. Χρόνης Εξαρχάκος
  42. Ελένη Ζαφειρίου
  43. Παντελής Ζερβός


  44. Άννα Καλουτά


  45. Σπύρος Καλογήρου


  46. Τασσώ Καββαδία


  47. Μάνος Κατράκης


  48. Καίτη Λαμπροπούλου


  49. Κώστας Καραγιώργης


  50. Νίκη Λινάρδου


  51. Βλάσσης Μπονάτσος


  52. Άννα Μαντζουράνη


  53. Γιώργος Μούτσιος


  54. Μαρία Μπονέλου


  55. Σωτήρης Μουστάκας


  56. Γκιζέλα Ντάλι


  57. Ορέστης Μακρής


  58. Σαπφώ Νοταρά


  59. Δημήτρης Μυράτ
  60. Διονύσης Παπαγιαννόπουλος
  61. Καίτη Πάνου
  62. Μιχάλης Νικολινάκος
  63. Σταύρος Ξενίδης
  64. Χριστίνα Σύλβα
  65. Νίκος Ρίζος
  66. Στέφανος Στρατηγός
  67. Δώρα Σιτζάνη
  68. Χρήστος Νέγκας
  69. Νίκος Σταυρίδης
  70. Τζόλυ Γαρμπή
  71. Χρήστος Πάρλας
  72. Βαγγέλης Σειληνός
  73. Σμαρώ Στεφανίδου
  74. Αλέκος Τζανετάκος
  75. Ελένη Χατζηαργύρη
  76. Αλίκη Γεωργούλη
  77. Αλέκα Κατσέλη
  78. Μαίρη Κυβέλου
  79. Δούκισσα
  80. Αλέκα Στρατηγού
  81. Βασίλης Τσιβιλίκας
  82. Μαρίκα Νέζερ
  83. Χρήστος Τσαγανέας
  84. Νίτσα Τσαγανέα
  85. Γιώργος Φούντας
  86. Κάκια Παναγιώτου
  87. Μίμης Φωτόπουλος
  88. Άννα Παϊτατζή
  89. Κώστας Χατζηχρήστος
  90. Λουίζα Ποδηματά
  91. Βύρων Πάλλης
  92. Ειρήνη Κουμαριανού
  93. Λαυρέντης Διανέλλος
  94. Κούλα Αγαγιώτου
  95. Ανδρέας Φιλιππίδης
  96. Νανά Σκιαδά
  97. Γιώργος Γαβριηλίδης
  98. Μαρίκα Κρεβατά
  99. Νότης Περγιάλης
  100. Μαρία Φωκά
  101. Γιώργος Καμπανέλλης
  102. Πέτρος Λοχαίτης
  103. Μαίρη Μεταξά
  104. Γιώργος Τσιτσόπουλος
  105. Δημήτρης Νικολαίδης
  106. Μίτση Κωνσταντάρα
  107. Χρήστος Ευθυμίου
  108. Γιάννης Αργύρης
  109. Τάσος Γιαννόπουλος
  110. Λυκούργος Καλλέργης
  111. Θόδωρος Μορίδης
  112. Αντιγόνη Βαλάκου

Ανοίγω αυτό το θέμα κατά κύριο λόγο για να προσπαθήσω να τιμήσω με τον τρόπο μου αγαπημένους ηθοποιούς που έφυγαν από κοντά μας.


Με πολύ αγάπη και μεράκι έφτιαξα το πρώτο βιντεάκι για τον αγαπημένο σε όλους μας Ανδρέα Ντούζο που χάθηκε πρόσφατα...



Στο βιντεάκι αυτό παρουσιάζονται πλάνα των 33 από τις 35 κινηματογραφικές ταινίες του (οι 2 δυστυχώς μου λείπουν) , από την ταινία "Το κορίτσι της γειτονιάς" του 1954 μέχρι και την ταινία "Μια μέρα τη νύχτα" του 2001 , σε χρονολογική σειρά πάντα. Η μουσική επένδυση του βίντεο προσπάθησα να έχει σχέση με το αγαπημένο μας πρόσωπο. Κάπως έτσι θα λειτουργήσουν και τα επόμενα μικρά αφιερώματα που θα προσπαθήσω να φτιάξω...Ελπίζω το θέμα να ανανεώνεται με παλιά μόνο πρόσωπα και όχι με νέα...



Ακολουθεί λοιπόν το πρώτο ταξίδι στον ελληνικό κινηματογράφο μέσα από τον αγαπημένο μας Ανδρέα Ντούζο...


 


http://www.youtube.com/watch?v=4D0z3cy8hqs&feature=youtu.be
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό Βίντεο και χίλια μπράβο!!!Μου άρεσε αρκετά στους δεύτερους ρόλους που έπαιζε.Δεν θα τον ξεχάσω στο "αλίμονο στους νέους" όπως και μου άρεσε σαν "παππούς" στο guest του "Κωνσταντίνου και Ελένης".

Πολύ καλή δουλειά!!!!
 
Πανέμορφο το βίντεο, επαγγελματικό!! Μπράβο tonytony!! :bow:
 
Ωραια η ιδεα σου, tonytony, και συνεχισε ολοταχως και με αλλους αγαπημενους ηθοποιους που δε βρισκονται πια κοντα μας. Ελπιζω ο λατρεμενος μου Σταυρος Παραβας να μην αργει...

Οσο για τον Ανδρεα Ντουζο, παντα πιστευα οτι εφερνε αρκετα στον Τζεημς Ντιν και το 1.20 του βιντεο σου νομιζω πως το επιβεβαιωνει, οπως αλλωστε και το χορευτικο του με τη Λασκαρη στο Κοριτσια για φιλημα.
 
Οι μεγάλες αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ και έτσι το επόμενο μικρό αφιερωματάκι είναι σε μια γυναίκα , σε ποια άλλη , στη μεγαλύτερη σταρ που γέννησε αυτός ο τόπος...


23 Ιουλίου 1996 έφυγε από κοντά μας η Αλίκη , 41 ταινίες μας χάρισε και ας δούμε το δικό της ταξίδι μέσα στον ελληνικό κινηματογράφο...


 


http://www.youtube.com/watch?v=vI3ZS2qb594&feature=youtu.be
 
Πολύ όμορφα και συγκινητικά αφιερώματα!
 
Το επόμενο αφιέρωμα είναι στον Σταύρο Παράβα , ο οποίος έφυγε από κοντά μας στις 15 Σεπτεμβρίου 2008 και μας χάρισε πάνω από 45 ταινίες. Από την πρώτη του εμφάνιση στη "Χριστίνα" το 1960 μέχρι και την τελευταία του στην ταινία "Αύριο θα ξέρουμε" το 1997 , ας δούμε το δικό του ταξίδι μέσα στον ελληνικό κινηματογράφο...

 


[video=youtube;W3-cQhXoBUE]http://www.youtube.com/watch?v=W3-cQhXoBUE&feature=youtu.be
 
Σε ευχαριστω πολυ, tonytony, μια που το αφιερωμα σου στο Σταυρο εγινε υστερα απο δικη μου επιθυμια. Ειναι πολυ ομορφο!

Τον ηθοποιο αυτον τον λατρεψα μεσα απο τις ταινιες του (ιδιως οταν δεν υποδυοταν το Φιφη) και ειχα τη χαρα να τον απολαυσω απο κοντα στη θεατρικη παρασταση Μανταμ Σουσου, στο Βρετανια. Ο Σταυρος κραταγε τοτε το ρολο του ψαροπωλη Παναγιωτακη και το ρολο του Κατακουζηνου ειχε ο Νικος Γαλανος.

Μολις τελειωσε η παρασταση ολα τα κοριτσια ξεχυθηκαν στο καμαρινι του Γαλανου για αυτογραφο, αλλα εγω πηγα κατευθειαν στο καμαρινι του Σταυρου και πουθενα αλλου. Δυστυχως, για καποιους λογους δεν καταφερα να παρω αυτογραφο, αλλα ενιωσα χαρουμενη που ειδα τον αγαπημενο μου ηθοποιο απο κοντα.

Τωρα ο Σταυρος βρισκεται μαζι με το γιο του που χαθηκε τοσο νωρις, μολις 35 χρονων. Και ειμαι σιγουρη πως ειναι και οι δυο ευτυχισμενοι.

Τα στιγμιοτυπα που επελεξες, tonytony, ειναι ολα πολυ χαρακτηριστικα, αλλα θελω να σταθω στο 3.00.

Γιατι και οι αντρες κλαινε και ιδιως οταν κλαινε για μια γυναικα, ειναι υπεροχοι!
 
bambinella 100 είπε:
Σε ευχαριστω πολυ, tonytony, μια που το αφιερωμα σου στο Σταυρο εγινε υστερα απο δικη μου επιθυμια. Ειναι πολυ ομορφο!Τον ηθοποιο αυτον τον λατρεψα μεσα απο τις ταινιες του (ιδιως οταν δεν υποδυοταν το Φιφη) και ειχα τη χαρα να τον απολαυσω απο κοντα στη θεατρικη παρασταση Μανταμ Σουσου, στο Βρετανια. Ο Σταυρος κραταγε τοτε το ρολο του ψαροπωλη Παναγιωτακη και το ρολο του Κατακουζηνου ειχε ο Νικος Γαλανος.

Μολις τελειωσε η παρασταση ολα τα κοριτσια ξεχυθηκαν στο καμαρινι του Γαλανου για αυτογραφο, αλλα εγω πηγα κατευθειαν στο καμαρινι του Σταυρου και πουθενα αλλου. Δυστυχως, για καποιους λογους δεν καταφερα να παρω αυτογραφο, αλλα ενιωσα χαρουμενη που ειδα τον αγαπημενο μου ηθοποιο απο κοντα.

Τωρα ο Σταυρος βρισκεται μαζι με το γιο του που χαθηκε τοσο νωρις, μολις 35 χρονων. Και ειμαι σιγουρη πως ειναι και οι δυο ευτυχισμενοι.

Τα στιγμιοτυπα που επελεξες, tonytony, ειναι ολα πολυ χαρακτηριστικα, αλλα θελω να σταθω στο 3.00.

Γιατι και οι αντρες κλαινε και ιδιως οταν κλαινε για μια γυναικα, ειναι υπεροχοι!
Να σαι καλά Bambinella και χαίρομαι που σου άρεσε το βιντεάκι. Το επόμενο αφιέρωμα θα είναι σε γυναίκα (θα πάμε εναλλάξ) και αν κάποιος άλλος έχει κάποια επιθυμία να δει αφιερωματάκι τέτοιο σε κάποιον ηθοποιό (ή και εσύ ακόμα βέβαια) , δεν έχει παρά να μου το ζητήσει. :flower: Δυστυχώς η γειτονιά των Αγγέλων είναι τόσο μεγάλη πια που δεν ξέρω ποιόν να πρωτοδιαλέξω... :(
 
Πολύ όμορφα τα αφιερώματα. Ευχαριστούμε πολύ, tonytony.
 
Η Τζένη Καρέζη ταξίδεψε στη γειτονιά των Αγγέλων στις 27 Ιουλίου 1992. Μας πρόσφερε 33 κινηματογραφικές ταινίες και πιστεύω πως ακόμη , 21 χρόνια μετά το θάνατό της , παραμένει σε όλους μας αγαπητή και αξέχαστη. Ας δούμε ένα αφιέρωμα λοιπόν και στη Τζένη Καρέζη...

 


http://www.youtube.com/watch?v=YB_fMIbXNCA
 
Πολύ όμορφο και το αφιέρωμα στην Τζένη Καρέζη. Ευχαριστούμε, tonytony.
 
Ο Νίκος Κούρκουλος , ο τεράστιος αυτός σούπερ σταρ του ελληνικού κινηματογράφου , έφυγε από κοντά μας στις 30 Ιανουαρίου 2007. Γύρισε 36 ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες. Από το "Μπαρμπα Γιάννης ο κανατάς" το 1957 μέχρι "Το φράγμα" το 1982 , νομίζω αξίζει να δούμε την πορεία του στον κινηματογράφο , μέσα από το βίντεο που ακολουθεί...

 


http://www.youtube.com/watch?v=woTUxySHL2w
 
Μπράβο και πάλι για το ωραίο αφιέρωμα στον Νίκο Κούρκουλο.
 
Η Έλενα Ναθαναήλ ήταν από τις πιό όμορφες παρουσίες στον ελληνικό κινηματογράφο που έφυγε από κοντά μας στις 4 Μαρτίου 2008. Γύρισε 27 ελληνικές κινηματογραφίκες ταινίες. Από το "Κάτι να καίει" το 1964 μέχρι το "Στη σκιά του Λέμμυ Κώσσιον" το 2002 ας δούμε και τη δική της πορεία μέσα στο ελληνικό σινεμά , μέσα από το βίντεο που ακολουθεί...

http://www.youtube.com/watch?v=5E6MNCeZkxo&feature=youtu.be
 
Προσωπικα την Ελενα Ναθαναηλ δεν τη θεωρησα ποτε ιδιαιτερα ωραια. Ξερω πως οι περισσοτεροι διαφωνειτε καθετα μαζι μου, αλλα τι να κανουμε, ετσι εχουν τα πραγματα.

Η μονη της ταινια που τη βρισκω κουκλαρα ειναι το Νταμα Σπαθι. Συμβαινει μαλιστα το εξης παραδοξο και πειτε μου αν εχω δικιο η αδικο:

Οπου αλλου κι αν ειδα την Ελενα (ταινιες, φωτογραφιες) τα ματια της ηταν καταμαυρα. Στο Νταμα Σπαθι φαινονται αρκετα πιο ανοιχτοχρωμα και αν δεν ηξερα την ηθοποιο, θα πιστευα πως ειναι μελι η σκουρα πρασινα.

Παντως εν ετει 1966 δεν υπηρχαν χρωματιστοι φακοι επαφης στην Ελλαδα κι ετσι μου ειναι δυσκολο να βρω εξηγηση!
 
Έχω ίσως ξαναγράψει ότι η Έλενα Ναθαναήλ είναι μια από τις πέντε αγαπημένες μου πρωταγωνίστριες του κλασικού ελληνικού συνεμά -μαζί με Λαμπέτη, Μαυροπούλου, Καρέζη και Βαλσάμη-, οπότε διπλό ευχαριστώ στον tonytony για το αφιέρωμα. Πιστεύω ότι η Έλενα ήταν από τις λίγες που είχαν τα εφόδια για πραγματικά διεθνή καριέρα και αυτό της το είχε επισημάνει και η Μελίνα Μερκούρη. Αυτό που αναφέρειει η bambinella για το χρώμα των ματιών της στην ταινία ''Ντάμα σπαθί'' δεν το έχω προσέξει. Καλή ευκαιρία για να ξαναδώ την εν λόγω ταινία.
 
Χιχιχιχι, θα σου βαλω δυσκολα, Ραλλης Αγγελιδης, Λαυρεντης Διανελλος :) ))
 
Μόλις τελειώσουν κάπως τα "πρώτα" ονόματα κάποια στιγμή θα έρθουν και τα "δεύτερα" , τα οποία σαφώς είναι πολύ πιο δύσκολα γιατί οι συμμετοχές τους σε ταινίες πολλές , οι ρόλοι μικροί και δύσκολο να τους "εντοπίσω"... :)

Το επόμενο αφιέρωμα αφορά το "λεβεντόπαιδο" του ελληνικού κινηματογράφου , τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ , ο οποίος έφυγε από κοντά μας στις 8 Αυγούστου 2004. Γύρισε 49 κινηματογραφικές ταινίες , από τον "Αγαπητικό της βοσκοπούλας" το 1956 μέχρι το "Προς την ελευθερία" το 1996. Ας δούμε και το δικό του ταξίδι μέσα στον ελληνικό κινηματογράφο , μέσα από το βίντεο που ακολουθεί...

 


http://www.youtube.com/watch?v=Z1y0TOOBBbM&feature=youtu.be
 
Πολύ ωραία όλα τα αφιερώματα tonytony!

(θα σου ζητούσα ένα αφιέρωμα για Λαμπέτη αλλά συμμετείχε σε 10 μόνο ταινίες

και θα σου βγει σύντομο το βιντεάκι)
 
Πίσω
Μπλουζα