Η γνωριμία μου με το Gamegear

Retropolis Greece

Retro Member
Joined
7 Ιουλ 2009
Μηνύματα
380
Αντιδράσεις
269

Πώς έφτασε το Gamegear στα χέρια μου. Μια σύντομη αφήγηση της ιστορίας για ένα πολύ αγαπημένο μου μηχάνημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για το βίντεο μνημείο στο Game Gear. Πολύ δυνατή κονσόλα σε σχέση με το Gameboy αλλά αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Προσωπικά, δεν είχα ποτέ Game Gear αλλά είχα ασχοληθεί αρκετά με το Atari Lynx ενός πολύ καλού μου φίλου εκείνη την εποχή. Δύσκολα έπιανα το Gameboy μετά απο την εμπειρία του Lynx, φαντάζομαι το ίδιο θα αισθανόσουν και εσύ μετά το Game Gear.
 
Κοιτώντας το βιντεάκι μου έκαναν εντύπωση οι διαφημίσεις . Και συγκεκριμένα πως η SEGA σατύριζε στα ίσια το Game Boy . Πώς και την έβγαζαν καθαρή ; Τους έδινε την άδεια ή ίδια η Νιντέντο να το κοροϊδεύουν ; Άκου εκεί να σκουπίζεις τα περιτώματα του σκύλου με δαύτο ! ...
 
iliekater είπε:
Κοιτώντας το βιντεάκι μου έκαναν εντύπωση οι διαφημίσεις . Και συγκεκριμένα πως η SEGA σατύριζε στα ίσια το Game Boy . Πώς και την έβγαζαν καθαρή ; Τους έδινε την άδεια ή ίδια η Νιντέντο να το κοροϊδεύουν ; Άκου εκεί να σκουπίζεις τα περιτώματα του σκύλου με δαύτο ! ...
όχι απλά η sega χρησιμοποιούσε την επιθετική διαφήμιση συνεχώς. Κάτι τέτοιο επιτρέπεται από την νομοθεσία των ΗΠΑ έχω την εντύπωση.


divined είπε:
Συγχαρητήρια για το βίντεο μνημείο στο Game Gear. Πολύ δυνατή κονσόλα σε σχέση με το Gameboy αλλά αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Προσωπικά, δεν είχα ποτέ Game Gear αλλά είχα ασχοληθεί αρκετά με το Atari Lynx ενός πολύ καλού μου φίλου εκείνη την εποχή. Δύσκολα έπιανα το Gameboy μετά απο την εμπειρία του Lynx, φαντάζομαι το ίδιο θα αισθανόσουν και εσύ μετά το Game Gear.
ακριβώς έτσι. στην γειτονιά όταν μαζευόμασταν να παίξουμε συμβιβαζόμουν ουσιαστικά με το gameboy ενώ στο σπίτι απολάμβανα το gamegear!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο απολαυστικο βιντεο!!game gear δεν ειχα ποτε αλλα θυμαμαι τις διαφημισεις στην τηλεοραση και μου εκανε τρομερη εντυπωση τοτε.
 
Aς εχει να θυμαται η sega της επιθετικες διαφημισεις της γιατι μονο αυτο θα της μεινει στο τελος ειδαμε την καταληξη της απο τοτε μεχρι και σημερα.Οσο για το game gear οι λογοι που το εφαγε η μαρμαγκα και απετυχε στον ανταγωνισμο με το game boy ηταν 3.Πρωτος ηταν ο γνωστος πως μονο φορητη κονσολα δεν ηταν αν επρεπε να πας πουθενα και δεν ειχες μαζι σου καμια σακουλα μπαταριες,κοντινη πριζα,η καμια γενητρια την ειχες πατηση πολυ ασχημα,δευτερος λογος ηταν τα παιχνιδια.Ναι ηταν εντυπωσιακα στην εγχρωμη οθονη εναντι της οθονης του game boy αλλα οταν το game boy ειχε την τεραστια ποικηλια τιτλων με ολα τα βαρια χαρτια απο third party + τα first party της ιδιας της NINTENDO η εγχρωμη οθονη πηγαινε περιπατο και το μονοχρωμο game boy φανταζε σαφως πιο ελκυστικη επιλογη και τριτος λογος που συνδιαζεται με τον δευτερο ηταν πως αν καποιος ειχε 10 φιλους που ηταν στη θεση να τους παρουν ο γονεις,συγγενεις κλπ καποιο φορητο οι 9 στους 10 ειχαν game boy με αποτελεσμα να εχεις να παιξεις ενα σωρο διαφορετικα παιχνιδια λογο των ανταλαγων που γινοταν ακομα και αν εμενες σε χωριο οπως εγω που ακομα και συνεννοηση καναμε με φιλους να περνουμε διαφορετικα παιχνιδια ωστε να εχουμε να παιξουμε ολο και πιο πολλα.Ετσι λοιπον ο 1 στους 10 που ειχε game gear οχι μονο δεν ειχε παιχνιδια να παιξει και να ανταλαξει αλλα μολις τελειωνε τα δεικα του και εμενε με το ''game gear'' στο χερι αναγκαζοταν καποια στιγμη να ερθει στη ζεστη αγκαλια της NINTENDO να παρει και αυτος game boy ωστε να δει το φως το αληθινο στη ''μονοχρωμη'' οθονη του game boy παρα να μεινει στην παγωμενη αγκαλια της sega και στο σκοταδι της ''χρωματιστης'' οθονης του game gear.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Aς εχει να θυμαται η sega της επιθετικες διαφημισεις της γιατι μονο αυτο θα της μεινει στο τελος ειδαμε την καταληξη της απο τοτε μεχρι και σημερα.Οσο για το game gear οι λογοι που το εφαγε η μαρμαγκα και απετυχε στον ανταγωνισμο με το game boy ηταν 3.Πρωτος ηταν ο γνωστος πως μονο φορητη κονσολα δεν ηταν αν επρεπε να πας πουθενα και δεν ειχες μαζι σου καμια σακουλα μπαταριες,κοντινη πριζα,η καμια γενητρια την ειχες πατηση πολυ ασχημα,δευτερος λογος ηταν τα παιχνιδια.Ναι ηταν εντυπωσιακα στην εγχρωμη οθονη εναντι της οθονης του game boy αλλα οταν το game boy ειχε την τεραστια ποικηλια τιτλων με ολα τα βαρια χαρτια απο third party + τα first party της ιδιας της NINTENDO η εγχρωμη οθονη πηγαινε περιπατο και το μονοχρωμο game boy φανταζε σαφως πιο ελκυστικη επιλογη και τριτος λογος που συνδιαζεται με τον δευτερο ηταν πως αν καποιος ειχε 10 φιλους που ηταν στη θεση να τους παρουν ο γονεις,συγγενεις κλπ καποιο φορητο οι 9 στους 10 ειχαν game boy με αποτελεσμα να εχεις να παιξεις ενα σωρο διαφορετικα παιχνιδια λογο των ανταλαγων που γινοταν ακομα και αν εμενες σε χωριο οπως εγω που ακομα και συνεννοηση καναμε με φιλους να περνουμε διαφορετικα παιχνιδια ωστε να εχουμε να παιξουμε ολο και πιο πολλα.Ετσι λοιπον ο 1 στους 10 που ειχε game gear οχι μονο δεν ειχε παιχνιδια να παιξει και να ανταλαξει αλλα μολις τελειωνε τα δεικα του και εμενε με το ''game gear'' στο χερι αναγκαζοταν καποια στιγμη να ερθει στη ζεστη αγκαλια της NINTENDO να παρει και αυτος game boy ωστε να δει το φως το αληθινο στη ''μονοχρωμη'' οθονη του game boy παρα να μεινει στην παγωμενη αγκαλια της sega και στο σκοταδι της ''χρωματιστης'' οθονης του game gear.
Αν και λίγο υπερβολικός μπορώ να σε νιώσω και να θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό εκείνη την εποχή που είχα και τα δύο. Ένα πράγμα όμως που μπορώ να σου πω επίσης με βεβαιότητα είναι πως όλοι οι φίλοι μου που είχαν gameboy ήθελαν και τελικώς δανείζονταν πολύ συχνά το Game gear μου για να παίξουν στο σπίτι τους. Η ιστορία άλλωστε έγραψε και καποια πράγματα δεν δέχονται αμφισβήτησης όπως η καθολική κυριαρχία του gameboy
 
tzehos είπε:
Αν και λίγο υπερβολικός μπορώ να σε νιώσω και να θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό εκείνη την εποχή που είχα και τα δύο. Ένα πράγμα όμως που μπορώ να σου πω επίσης με βεβαιότητα είναι πως όλοι οι φίλοι μου που είχαν gameboy ήθελαν και τελικώς δανείζονταν πολύ συχνά το Game gear μου για να παίξουν στο σπίτι τους. Η ιστορία άλλωστε έγραψε και καποια πράγματα δεν δέχονται αμφισβήτησης όπως η καθολική κυριαρχία του gameboy
Eσυ φιλος δεν ησουν απλα τυχερος αλλα ανηκες στην ελιτ ομως το θεμα ειναι πως τυχεροι σαν και σενα δεν υπηρχαν παρα πολλοι και αυτο που με ενοιαζε εμενα πχ τοτε ηταν να παιζω παιχνιδια να παιζω οσο πιο πολλα παιχνιδια γινοταν και οχι να παιξω απλα 2,3 και να καθομαι να κανω ουαου καθε φορα που θα εβλεπα την εγχρωμη οθονη.Το 1 στους 10 που ανεφερα οσον αφορα το ποσοστο των κατοχων game boy και game gear μπορει στης μεγαλες πολεις να ηταν μεγαλητερο λογο και του πληθυσμου,περισσοτερα παιδια ομως στα χωρια game gear ειχαν ελαχιστοι για τον λογο που ανεφερα πως game boy ειχαν σχεδον οι παντες και εβρσκες παιχνιδια να παιξεις σε αντιθεση με αυτους που ειχαν game gear και δεν ειχαν αλλα ατομα να κανουν τραμπες και να παιζουν νεα παιχνιδια.Οσο για το αν ηθελα να ειχα φιλους με game gear που θα μπορουσα να το δανειζομουνα και να επαιζα σπιτι μου φυσικα και θα το ηθελα φυσικα και θα ηθελα να παιξω πχ το Shinobi II: The silent fury η το Ax Battler: A Legend of Golden Axe οπως και διαφορα αλλα θα ημουνα τρελος η ψευτης αν ελεγα πως δεν θα το ηθελα αλλα την ποικηλια που ειχε το game boy δεν την ανταλαζα για καμια εγχρωμη οθονη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο κύριος λόγος που απέτυχε το Game Gear ήταν ότι έπεσε σε μια αγορά όπου ήδη το Gameboy είχε κυριαρχήσει και δεν υπήρχε χώρος. Ακόμα και σήμερα αν βγάλει κάποιος μια σούπερ κονσόλα σε μια αγορά που κυριαρχεί το PS4 δεν έχει καμία τύχη. Ενώ αντίθετα το Megadrive βγήκε σε μια αγορά που είχε μπόλικο χώρο αφού ήταν από τις πρώτες 16μπιτ κονσόλες, έπιασε και ήταν αρκετά πετυχημένη. Ανάλογα παραδείγματα το Αταρι 2600 από τις πρώτες παιχνιδομηχανές, Amiga ο πρώτος computer με hardware accelerated γραφικά, το PS1 η πρώτη παιχνιδομηχανή με αξιόλογο 3D, Το Wii η πρώτη παιχνιδομηχανή με ασύρματο χειρισμό. Φυσικά σε όλα αυτά παίζει και το μάρκετινγκ, πόσο καλή υποστήριξη έχει από την εταιρεία του, πόσα καλά παιχνίδια βγαίνουν για αυτό. Γενικά πρέπει να προσφέρεις κάτι που δεν υπάρχει στον ανταγωνισμό σε προσιτή τιμή (βλέπε 3DO εδώ).
 
Για πρώτη φορά έπαιξα Game Gear όταν μου το δάνεισε ένα παιδί. Το πρώτο μου παιχνίδια ήταν το Lucky Dime Caper. Μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος από την έγχρωμη οθόνη καθώς μέχρι τότε μόνο Game boy έπαιζα. Αργότερα ήρθαν NBA JAM, Mortal Kombat 1,2, Sonic κτλ. Μπορώ να πω ότι παρόλα τα προβλήματά του το Game Gear μου άρεσε γιατί π.χ. έπαιζα τη νύχτα χωρίς πρόβλημα. Δυστυχώς όμως η κονσόλα δεν είχε τρανταχτούς τίτλους (υποκειμενικά πάντα) όσο το Game Boy και κρίμα διότι θα ήταν πολύ ωραία με χρώμα. Street Fighter, Tiny Toons, Χελωνονιντζάκια μου έλειψαν από το Game Gear...
 
Λείπει το αρχικό βίντεο από τον Πάνο εδώ ή είναι ιδέα μου;

Στην πόλη που μεγάλωσα είχαμε 2 Γυμνάσια. Το ένα είναι στο κέντρο της πόλης και το άλλο στην είσοδο αυτής. Εγώ φοίτησα στο 2ο που αναφέρω. Για ένα περίεργο λόγο στον γυμνάσιο που πήγαινα εγώ όλοι όσουν ήξεραν είχαν Game Boy (κι εγώ μέσα σε αυτούς) ενώ όσοι είχαν Game Gear ήταν από το άλλο γυμνάσιο, αυτό στο κέντρο της πόλης...
 
Λείπει το αρχικό βίντεο από τον Πάνο εδώ ή είναι ιδέα μου;
Λείπει όλο το αρχικό ποστ!!!! Άλλο πάλι και τούτο.... Θα προσπαθήσω να το επαναφέρω αν το βρω κάπου! 

[edit] Done! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα