Η θεία από το Σικάγο (1957)

Αναρωτιέμαι πως γύρισαν τις σκηνές με τα κανάτια. Είναι αρκετά τρομακτικές, καθώς σκάνε ακριβώς στα πόδια των ηθοποιών. Απορώ, πως δεν τραυματίστηκε κανείς στα γυρίσματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
226.jpg
226.jpg
 
Σπουδαία ταινία και σπάνιο αρχειακό υλικό!!! Για την ιστορία, ο Αλέκος Σακελλάριος έγραψε το έργο έχοντας στο νου του για το ρόλο της θείας την Κατίνα Παξινού. Η ίδια η μεγάλη πρωταγωνίστρια το δέχτηκε, καθώς της άρεσε πολύ το σενάριο. Ωστόσο, ο Φίνος είχε άλλη γνώμη... «Κατίνα μου, καλή είσαι, χρυσή, αλλά ποιος θα έρθει στο σινεμά για να γελάσει με σένα;» της είπε στα γραφεία της Finos. Έτσι, χάθηκε η ευκαιρία να δούμε την Παξινού σε αυτή την ταινία, αλλά κερδίσαμε μια άλλη ωραία ερμηνεία.
 
Απίστευτες ατάκες:

- Δεν φταίω εγώ κύριε οι πισινοί μου με σπρώχνουν

- Να πείτε στους πισινούς σας να μην σπρώχνουν γιατί έχασαν την υπομονή τους οι μπροστινοί σας

- Σάμπως φταίνε και αυτοί? οι πισινοί τους, τους σπρώχνουν...ετσι ειναι οι ουρες κυριε...αν δεν σας αρεσει να παρετε ταξί

- Δεν φταις εσύ, φταίω εγώ που κάθομαι και μιλάω με τον πισινό μου!

- Σιγα κύριε δεν σας πιάσαμε απο την μύτη!

- Μονο απο τη μύτη δεν με πιασατε! απο όλες τις άλλες μεριες με πιάσατε!!

- Στρατηγέ μου, τα συγχαρητήρια μου για την κορούλα σας. Έρωτας?

- Όχι.

- Συνοικέσιο?

- Ούτε, ούτε.

- Αλλά?

- Κανάτι!!!

Το σπίτι της οικογένειας πρέπει να ήταν στο Κολωνάκι γιατί σε μια σκηνή φαίνεται ο δρόμος "οδος Ξανθίππου".

10338767_10204095380330949_3573972395673108067_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις πολλές ταινίες του παλιού κινηματογράφου που δεν βαριέσαι να ξαναβλέπεις. Ίσως η καλύτερη που συμπρωταγωνίστησαν Βασιλειάδου και Μακρής. Πολύ ευρηματικό το σενάριο με τη ρίψη των κανατιών για το ψάρεμα των υποψηφίων γαμπρών. Και οι ατάκες η μία καλύτερη από την άλλη. Π.χ. στην εκκλησία στο γάμο της μεγαλύτερης κόρης

-Το περίμενες αυτό; Ε, το περίμενες;

-Γιατί αυτός το περίμενε;
 
Η Βασιλειάδου έβγαζε τόσο γέλιο εκείνη την εποχή...Μου θυμίζει μία θεία μου στον τρόπο που τα λέει.Ιδιαίτερη ταινία,όχι στις αγαπημένες μου,αλλά όταν τη δείχνει θα τη δω ολόκληρη.
 
caprice είπε:
Καταρχάς εδώ: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%BF_%CE%A3%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%B3%CE%BF


Επίσης, μία από τις κόρες του Μακρή ήταν να την παίξει η Βουγιουκλάκη αλλά όταν ο Φίνος της το πρότεινε, λέγεται ότι του απάντησε: "Μα δεν νομίζετε πώς είμαι πολύ νέα για να παίξω τη θεία;" και ο Φίνος είπε: "Αυτή δεν ξαναπατήσει ποτέ εδώ μέσα".

(Πηγή: Ταινίες για Φίλημα, εκδόσεις Εξάντας)

"Πώς το λέτε εσείς εδώ γιατί ξεχνάω πώς το λέμε εμείς εκεί;"
πολυ ωραιες και σωστες πληροφοριες

ο φινος προτεινε στην αλικη να παιξει στην ταινια χωρις ναμιλησουν για ρολο,εκεινος φυσικα θεωρησε αυτονοητο οτι μιλανε για μια εκτος των ανηψιων της βασιλειαδου,αλλα εκεινη που δεν επαιζε αν δεν ηταν ο πρωτος ρολος απαντησεμε θρασος αυτο δηλαδη "δεν νομιζεται οτι ειμαι πολυ νεα να κανω την θεια" σαν να μιλοσαν για το ρολο της θειας.ο φινος τα πηρε και δεν ηθελε ποτε να συνεργαστει μαζι της και δεν θα το εκανε αν δεν γινοταν η μεγαλη πρωταγωνιστρια.
 
Η θεία από το Σικάγο (1957)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%BF_%CE%A3%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%B3%CE%BF

Κωμωδία παργωγής 1957 με τους Ορέστη Μκρή, Ελένη Ζαφειρίου, Γεωργία Βασιλειάδου, Τζένη Καρέζη, Γκέλυ Μαυροπούλου, Παντελή Ζερβό, Στέφανο Στρατηγό, Δημήτρη Παπαμιχαήλ, Θέοδωρο Δημήτριεφ...

Ο Χαρίλαος, συνταξιούχος στρατηγός και αυστηρός οικογειάρχης παλαιών αρχών, έχει τέσσερις κόρες. Οι τρεις έχουν φτάσει σε ηλικία γάμου αλλά είνα δύσκολο να παντρέψεις τρεις κόρες όταν μάλιστα έχουν μεγαλώσει με στρατιωτική κυριολεκτικά πειθαρχία και δεν πάνε πουθενά χωρίς τη συνοδεία των γονιών...Ο Χαρίλαος έχει και μια αδελφή, χήρα που ζει μόνιμα στο Σικάγο. Σκέφτεται λοιπόν να τη φέρει στην Ελλάδα για να τον διευκολύνει να τις παντρέψει. Η θεία έρχεται από το Σικάγο και φέρνει αέρα αλλαγής στο απίτι του Χαρίλαου...Έπειτα εφαρμόζει και ένα σχέδιο με το οποίο θα παντρέψει τις κοπέλες αλλά θα παντρευτεί και η ίδια...

Αγαπημένη σκηνή (μεταξύ άλλων) από την ταινία, στο τέλος όπου πέφτουν βροχή τα κανάτια στο δρόμο από τα μπαλκόνια...
Επίτρεψέ μου μια διορθωσούλα: νομίζω ότι η θεία έρχεται από μόνη της, δεν την καλεί ο Χαρίλαος
 
Κατόπιν πρόσκλησης του αδερφού της ήρθε, όμως η πρόσκληση δεν αποσκοπούσε σε γάμο των κοριτσιών, αλλά σε συμφιλίωση μαζί της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πεθαίνω για παρόμοιες συζητήσεις... χαχαχα
 
Αναρωτιέμαι πως γύρισαν τις σκηνές με τα κανάτια. Είναι αρκετά τρομακτικές, καθώς σκάνε ακριβώς στα πόδια των ηθοποιών. Απορώ, πως δεν τραυματίστηκε κανείς στα γυρίσματα...


Εν τω μεταξύ, επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος, κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων τα κανάτια τα έριχνε ο ίδιος ο Αλέκος Σακελλάριος από ψηλά.

Μια μέρα, από έναν λάθος υπολογισμό, παραλίγο να έριχνε ένα στο κεφάλι του Δημήτρη Παπαμιχαήλ.... 

 Προέλευση : 

 http://www.mixanitouxronou.gr/eprepe-na-erthi-i-akatonomasti-gia-na-katourisoume-san-anthropi-to-xespasma-tou-oresti-makri-sto-stountio-tou-finou-stous-agious-anargirous-otan-girizan-tin-thia-apo-to-sikago-se-pia-anafe/
 
Κατόπιν πρόσκλησης του αδερφού της ήρθε, όμως η πρόσκληση δεν αποσκοπούσε σε γάμο των κοριτσιών, αλλά σε συμφιλίωση μαζί της.
Ακριβώς! Ο Χαρίλαος δεν μιλούσε με την αδερφή του μέχρι τότε, το αναφέρει η Ευτέρπη (Ελένη Ζαφειρίου) σε συζητήση μαζί του: "Σήκωσες όπλο να σκοτώσεις την αδερφή σου, επειδή σαν κοπελίτσα είχε δεσμό με ενα νέο που στο κάτω-κάτω εγινε άντρα της. Παντρεύτηκε, έφυγαν στην Αμερική, χήρεψε, έζησε μια ζωή ολομόναχη στα ξενα, και ενω η καημένη η Καλλιοπη από τότε σε συγχώρεσε και δεν σου κράτησε κακία, εσύ ακόμα της το κρατάς, τόσα χρόνια δεν της έχεις γραψει ούτε μια λέξη!"

Αναρωτιέμαι πως γύρισαν τις σκηνές με τα κανάτια. Είναι αρκετά τρομακτικές, καθώς σκάνε ακριβώς στα πόδια των ηθοποιών. Απορώ, πως δεν τραυματίστηκε κανείς στα γυρίσματα...
Τα κανάτια τα έριχνε ο ίδιος ο Σακελλάριος. Ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε πει σε συνεντευξη του οτι παραλίγο να του έρθει στο κεφάλι, τη γλυτωσε επειδή ήταν μόλις μερικά χιλιοστά πιο πίσω. Αλλωστε φαίνεται και στην ταινία, γιατί είναι ο μόνος απο τους "γαμπρούς" που το κανάτι σπάει πάνω στα πόδια του και όχι μπροστά απο τα πόδια του όπως στους προηγούμενους δυο υποψηφίους.

Στην ουσία, με τα κανάτια, παντρεύτηκαν μόνο οι 2 πρώτες κόρες (Γκέλυ Μαυροπούλου, Τζένη Καρέζη)  και στο τελος η ίδια η θεία. Ο γαμπρός (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) για την τρίτη κόρη (Μαργαρίτα Παπαγεωργίου) εντοπίστηκε στην παραλία. Για την τέταρτη κόρη (Νίκη Παπαδάτου) απολύτως καμία ένδειξη εξέλιξης,  προφανώς λόγω ηλικίας που ήταν ακόμη μικρή.
 
Μια απορία, που αφορά όχι μόνο αυτήν την ταινία, αλλά και πολλές άλλες. Τα παιδιά, εκείνα τα χρόνια, μιλούσαν στους γονείς τους στον πληθυντικό; Π.χ. στη σκηνή στο μπαλκόνι με Καρέζη - Μακρή. Η ταινία πάντως είναι από τις καλύτερες κωμωδίες που έχουν προβληθεί.
 
Μια απορία, που αφορά όχι μόνο αυτήν την ταινία, αλλά και πολλές άλλες. Τα παιδιά, εκείνα τα χρόνια, μιλούσαν στους γονείς τους στον πληθυντικό; Π.χ. στη σκηνή στο μπαλκόνι με Καρέζη - Μακρή. Η ταινία πάντως είναι από τις καλύτερες κωμωδίες που έχουν προβληθεί.
Ναι, μιλούσαν στον πληθυντικό τα παιδιά των συντηρητικών κυρίως στρωμάτων με κάποια μόρφωση των γονέων. «Τα παιδιά των καλών οικογενειών» με αλλά λόγια
 
Σε όλους τους μεγαλύτερους μιλούσαμε στον πληθυντικό σε ένδειξη σεβασμού. Και ποιους σέβεσαι περισσότερο από τους γονείς σου? Εγώ από μικρός αρνιόμουνα να τους μιλήσω στον πληθυντικό και παρόλο που ήταν αρκετά αυστηροί γενικά, δεν με υποχρέωσαν ποτέ, αλλά το είχαν καημό (έλεγαν). Αλλά αν ποτέ μιλούσα στον ενικό σε οποιονδήποτε άλλον ενήλικα, από σκουπιδιάρη μέχρι δεσπότη, θα έβρισκα μεγάλο μπελά. Μόνο έτσι κι αλλιώς δεν το έκανα, μια που ο πληθυντικός μου ερχόταν τελείως φυσικά, και μου έχει μείνει ακόμη ας έχω φτάσει σε αξιοσέβαστη ηλικία και κοινωνικό στάτους με τα κριτήρια του καιρού εκείνου. Και με ενοχλεί όταν μεγάλοι άνθρωποι μου μιλάνε στον ενικό όταν πρωτοσυναντιόμαστε. Οι νέοι (20άρηδες και πάνω) δεν με ενοχλεί αν μου πρωτομιλάν στον ενικό, διότι δεν έχουν τις ίδιες συμβάσεις με τη γενιά μου, αλλά το αστείο είναι ότι συνήθως μου μιλάν στον πληθυντικό και με κάνουν να αισθάνομαι γέρος.
 
Συμφωνώ πως το να μιλάει κανείς στους μεγαλύτερους στον πληθυντικό σε ένδειξη σεβασμού είναι σωστό, αλλά η σχέση γονιών - παιδιών δεν είναι μια τυπική διαπροσωπική σχέση. Μου φαίνεται εντελώς αλλόκοτο που συνέβαινε κάτι τέτοιο.
 
Πίσω
Μπλουζα