Η ιστορία της "Μανίνας"

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα μετά από μεγάλη έρευνα σε διάφορες πηγές και αφού κατάφερα να συγκεντρώσω το 99% των εξωφύλλων του περιοδικού ήρθε η στιγμή να το ανοίξω! Ξέρω πως υπάρχει ήδη θέμα για το περιοδικό με διάσπαρτα εξώφυλλα , αλλά όπως θα διαπιστώσετε αυτό είναι κάτι άλλο...

 


Πρόλογος - Εισαγωγή : Η "Μανίνα" είναι το πρώτο ίσως εφηβικό περιοδικό που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα. Πρώτο τεύχος στις 30 Ιουνίου 1972 ημέρα Παρασκευή και κάθε Παρασκευή. Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις 2001 και αρχικά δεν ήταν τόσο καλλιτεχνικό και ποικίλης ύλης (όπως θα διαπιστώσουμε και από τα εξώφυλλα) αλλά μόνο με εικονογραφημένες ιστορίες. Αρχικά κυκλοφόρησε σε μεγάλο μέγεθος και αρκετά αργότερα από το 97ο τεύχος πήρε τη μικρή μορφή που όλοι ξέρουμε. Κάθε μέρα θα βλέπουμε 10 τεύχη με απόλυτη σειρά και με ημερομηνίες φυσικά και έτσι , μέσα από την ιστορία της "Μανίνας" θα ταξιδέψουμε και στην καλλιτεχνική ιστορία αυτού του τόπου με τις τάσεις και τις "μόδες" της εκάστοτε εποχής...

 


Τεύχος 1 , 30 Ιουνίου 1972 , 3 δραχμές


 




2.jpg
Προβολή συνημμένου 118163

 


Τεύχος 2 , 7 Ιουλίου 1972 , 3 δραχμές


 




3.jpg
Προβολή συνημμένου 118164

 


Τεύχος 3 , 14 Ιουλίου 1972 , 3 δραχμές. Βλέπουμε πως έρχεται το πρώτο "δώρο" , μια θήκη για μολύβια. Αργότερα θα έρθουν οι αφίσες , οι χαρτοκοπτικές , τα σιδερότυπα και άλλα διάφορα...


 




4.jpg
Προβολή συνημμένου 118165

 


Τεύχος 4 , 21 Ιουλίου 1972 , 3 δραχμές


 




5.jpg
Προβολή συνημμένου 118166

 


Τεύχος 5 , 28 Ιουλίου 1972 , 3 δραχμές


 


6.jpg
Προβολή συνημμένου 118167

Τεύχος 6 , 4 Αυγούστου 1972 , 3 δραχμές

 


7.jpg
Προβολή συνημμένου 118168

Τεύχος 7 , 11 Αυγούστου 1972 , 3 δραχμές

 


8.jpg
Προβολή συνημμένου 118169

Τεύχος 8 , 18 Αυγούστου 1972 , 3 δραχμές

 


9.jpg
Προβολή συνημμένου 118170

Τεύχος 9 , 25 Αυγούστου 1972 , 3 δραχμές

 


10.jpg
Προβολή συνημμένου 118171

Τεύχος 10 , 1η Σεπτεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


1.jpg
Προβολή συνημμένου 118172
 
Ευγε Τονυ :beer:

Μανινα ειναι το ονομα ....της κορης του εκδοτη; Κατι τετοιο; Καπου αναφερθηκε...
 
Σε ποιες ηλικίες απευθυνόταν εκείνη την εποχή? Οι γονείς και ιδιαίτερα οι μπαμπάδες θα πρέπει να παθαίνανε υστερία όταν βλέπανε αυτά τα εξώφυλλα, διότι δεν ήταν καν ηθοποιοί ή τραγουδιστές/ριες αλλά σκίτσα που υποτίθεται παρίσταναν τα κορίτσια της εποχής. Η κόρη μου να φορέσει καυτό σορτ (έτσι τα λέγανε τότε, hot pants)? Να έχει αγόρι και μάλιστα μαλλιά δίπλα της? Να φοράει αυτά τα έξαλλα ρούχα? Δεν τη σφάζω καλύτερα?
 
Παρα πολυ σημαντικο αυτο που εχεις κανεις Αντωνη. Ευγε, πολλα μπραβο, αλλα και πολλες ευχαριστιες.

Μακαρι να υπηρχαν πολλοι ανθρωποι-συλλεκτες σαν εσενα να διασωζουν...
 
Νομίζω ότι ήταν ο " αντίπαλος" της κατερίνας ( αν θυμάμαι καλά από τη αδελφή μου). Πλάκα πλάκα, μόνο άντρες σχολιάσαμε σε θέμα για κοριτσίστικο περιοδικό... :D
 
pardalotzatziki είπε:
Ευγε Τονυ :beer:
Μανινα ειναι το ονομα ....της κορης του εκδοτη; Κατι τετοιο; Καπου αναφερθηκε...
Πράγματι!

Μανίνα Μπαζαίου... ;)
 
Δηλαδή, για να μπω κι εγώ στη συζήτηση της αντροπαρέας, όταν ξεκίνησε το περιοδικό είχε μόνο εικονογραφημένες ιστορίες; Δεν είχε καθόλου καλλιτεχνικά νέα;
 
atanasio είπε:
Δηλαδή, για να μπω κι εγώ στη συζήτηση της αντροπαρέας, όταν ξεκίνησε το περιοδικό είχε μόνο εικονογραφημένες ιστορίες; Δεν είχε καθόλου καλλιτεχνικά νέα;
:worship:

Που είναι τα κορίτσια του retromaniax, οεο;
 
Παττυ διαβαζα για μια εποχη. Μανινα, Κατερινα δεν αγορασα ποτε γιατι δεν μ' αρεσαν. Τις θεωρουσα κατι εξω απο μενα.

Δεν μπορω να μη σταθω στα υπεροχα εξωφυλλα της Μανινας, σηματα κατατεθεντα των αρχων της δεκαετιας του '70 που ξυπνουν πολλες αναμνησεις.
 
Ωραίο θέμα!

Αμυδρά θυμάμαι το περιοδικό Μανίνα κάπους στις αρχές της δεκαετίας του 90...Δεν το διάβαζα...
 
Τα εξωφυλλα ειναι Ελληνα σχεδιαστη?

Η Μανινα Μπαζαιου ζει?

Ποτε σταματησε να εκδιδεται η Μανινα (φαντασου να διαβασει αυτη τη προταση καποιος που δεν ξερει οτι μιλαμε για περιοδικο χαχαχαχαχα)
 
Wally είπε:
Τα εξωφυλλα ειναι Ελληνα σχεδιαστη?
Oχι ,απο παρομοιου υφους αγγλικα περιοδικα παρμενα.




Η Μανινα Μπαζαιου ζει?

;;

Ποτε σταματησε να εκδιδεται η Μανινα (φαντασου να διαβασει αυτη τη προταση καποιος που δεν ξερει οτι μιλαμε για περιοδικο χαχαχαχαχα)

Karalol ,τελη 92 συμφωνα με την Βικιπαιδεια,ο Tony θα ξερει μιας και τα'χει ολα.
..............................


 
Wally είπε:
Τα εξωφυλλα ειναι Ελληνα σχεδιαστη?
Ειναι Ισπανου σχεδιαστη. Ο ιδιος εκανε και τα εξωφυλλα της Παττυ. Εξαιρετικος!
 
Αφού ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια , να πω πως η "Μανίνα" έφτασε τα 900 τεύχη και μετά άρχισε η δεύτερη περίοδος με νέα αρίθμηση η οποία κράτησε σχετικά λίγο. Το αφιέρωμα αυτό αφορά τα 900 τεύχη που είναι και τα κυριότερα και με την παλιά αρίθμηση. Και συνεχίζουμε...

 


Τεύχος 11 , 8 Σεπτεμβρίου 1972 , 3 δραχμές


 




12.jpg
12.jpg

 


Τεύχος 12 , 15 Σεπτεμβρίου 1972 , 3 δραχμές


 




13.jpg
13.jpg

 


Τεύχος 13 , 22 Σεπτεμβρίου 1972 , 3 δραχμές


 


14.jpg
14.jpg

Τεύχος 14 , 29 Σεπτεμβρίου 1972 , 3 δραχμές. Βλέπουμε ένα εξώφυλλο επηρεασμένο ίσως από την έναρξη των σχολείων...

 


15.jpg
15.jpg

Τεύχος 15 , 6 Οκτωβρίου 1972 , 3 δραχμές.

 


16.jpg
16.jpg

Τεύχος 16 , 13 Οκτωβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


17.jpg
17.jpg

Τεύχος 17 , 20 Οκτωβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


18.jpg
18.jpg

Τεύχος 18 , 27 Οκτωβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


19.jpg
19.jpg

Τεύχος 19 , 3 Νοεμβρίου 1972 , 3 δραχμές.

 


20.jpg
20.jpg

Τεύχος 20 , 10 Νοεμβρίου 1972 , 3 δραχμές.

 


11.jpg
11.jpg
 
Πείτε ότι θέλετε, εγώ πάντως με Μανίνα, Πάττυ και Βαβούρα μεγάλωσα. (και ναι δεν είμαι γκέϋ :animlaugh: )

Τουτέστιν όταν τελείωνα την ανάγνωση των δικών μου Ποπάϋ και Μίκυ Μάους, διάβαζα τις ιστορίες από τα παραπάνω περιοδικά που αγόραζε η αδερφή μου.

Επιπλέον, έβαζα την μητέρα μου να μου σιδερώνει στις φανέλες μου σιδερότυπα που μπορεί να μου άρεσαν. Όλα αυτά αρχές δημοτικού.

ps: Συγχαρητήρια στον δημιουργό του θρεντ.
 
Φιλε Tony δεν ξερω αν θες να μπουν οι φωτογραφιες στην ARK...θα ειναι πιο ασφαλεις απο οτι στο pathfinder
 
Τι με θυμησες τωρα φιλε Tony με αυτα τα εξωφυλα.Εχω 3 πρωτες ξαδερφες μεγαλητερες απο μενα που καποια στιγμη οταν πλεον εφυγαν απο το χωριο και εμειναν αλλου με φωναξε η θεια μου να με πει πως στην αποθηκη ειχε κουτες με ''Μικυ Μαους'' που τα επερναν οι ξαδερφες μου και αν ηθελα να παω να τα παρω γιατι θα τα πετουσε.Μολις ακουσα εγω μικυ μαους πεταξα απο την χαρα μου χωρις να σκεφτω πως οι μεγαλητεροι σε ηλικεια οταν καθε περιοδικο με ζωγραφιες το ελεγαν μικυ μαους.Τελικα πηγα στην αποοθηκη και αυτο που ειδα προς μεγαλη μου απογοητευση ηταν 6 μεγαλες κουτες γεματες Μανινα.Μιλαμε για εκατονταδες περιοδικα ολα Μανινα και τελικα τα φορτωσα στο αγροτικο και τα πηγα σπιτι και τα εβαλα στην αποθηκη ετσι για να βρισκονται.Τελικα οταν πηγα φανταρος οι δικοι μου στο σπιτι για να κανουν χωρο θεωρησαν πως δεν τα ηθελα τα περιοδικα και αντι να τα πεταξουν τα εκαψαν ολα στον λεβητα.Περιτο να πω τι χαμος εγινε οταν πηγα καποια στιγμη στο σπιτι με αδεια αλλα δεν μπορουσε να αλαξει κατι και να εχω ξανα τα περιοδικα που ειχαν γινει σταχτη.
 
Wally είπε:
Φιλε Tony δεν ξερω αν θες να μπουν οι φωτογραφιες στην ARK...θα ειναι πιο ασφαλεις απο οτι στο pathfinder
Φυσικά και να μπουν! Μόνο που δεν ξέρω να το κάνω εγώ... #)
 
Τα εξώφυλλα μου θυμίζουν αφάνταστα την εικονογράφηση του πρώτου βιβλίου της σειράς "Πολυάννα" που είχαμε αποκτήσει, (παιδική βιβλιοθήκη Αγκύρας μάλλον), τρίτο χρονολογικά και γραμμένο από διαφορετική συγγραφέα, το "Η Πολυάννα παντρεμένη". Όχι τόσο το εξώφυλλο (που έχει κάποιες ομοιότητες αλλά μάλλον λόγω εποχής) όσο τα εσωτερικά ασπρόμαυρα σκίτσα, αλλά βάζω το εξώφυλλο εδώ μήπως έχει κανείς ρετρομάνιακ αυτή την έκδοση, να μου πει αν θυμάμαι σωστά. Διότι έχουν περάσει και καμιά 45αριά χρόνια από τότε που διάβασα το βιβλίο τελευταία φορά - από εφηβεία και μετά ούτε να διανοηθώ να διαβάσω τέτοια "κοριτσίστικα" βιβλία, και τώρα που γέρασα και θα το ξαναδιάβαζα ευχαρίστως δεν έχω ιδέα τι έχει γίνει.

ee8a6fe0c56593ac776fd7b84c909e21.jpg
 
Τεύχος 21 , 17 Νοεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


22.jpg
22.jpg

Τεύχος 22 , 24 Νοεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 




23.jpg
23.jpg

Τεύχος 23 , 1η Δεκεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


24.jpg
24.jpg

Τεύχος 24 , 8 Δεκεμβρίου 1972 , 3 δραχμές. Χειμώνας και βλέπουμε και τα ανάλογα χειμωνιάτικα εξώφυλλα...

 


25.jpg
25.jpg

Τεύχος 25 , 15 Δεκεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


26.jpg
26.jpg

Τεύχος 26 , 22 Δεκεμβρίου 1972 , 3 δραχμές , με το ανάλογο Χριστουγεννιάτικο εξώφυλλο.

 


27.jpg
27.jpg

Τεύχος 27 , 29 Δεκεμβρίου 1972 , 3 δραχμές

 


21.jpg
21.jpg

Τεύχος 28 , 5 Ιανουαρίου 1973 , 3 δραχμές , το πρώτο εξώφυλλο της χρονιάς.

 




28.jpg
28.jpg

Τεύχος 29 , 12 Ιανουαρίου 1973 , 3 δραχμές.

 


29.jpg
29.jpg

Τεύχος 30 , 19 Ιανουαρίου 1973 , 3 δραχμές

 


30.jpg
30.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα