Η καλύβα του Μπάρμπα Θωμά (Uncle Tom's Cabin) [Harriet Beecher Stowe]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Παλι δεν θυμαμαι στορυ ,παλι θα το ξαναδιαβασω.

Παντως πολυ γνωστος συγγραφεας και υποθεση,σιγουρα θα θυμισει σε πολλους κατι. :)

picture.php


picture.php
 
Αυτό πρέπει να το έχω με διαφορετικό εξώφυλλο !

Θα το δω και θα επανέλθω...
 
Το αγαπημενο μου βιβλίο. Ακριβως το ίδιο είχα αγοράσει και εγώ, και το είχα κανει φύλλο και φτερό από τις τόσες φορές που το διάβασα...

Παρόλο που έχω από το δημοτικό να το δω, θυμαμαι απεξω όοοοολη την ιστορία με κάθε λεπτομέρια
 
"Παίζει"...

Δε μπορώ να το τσεκάρω προς το παρόν,μια κι είναι στο σπίτι του father,ο οποίος είναι εκτός Αθηνών...
 
Λορένα είπε:
μήπως έχεις αυτό το εξωφυλλο? :) (το βρήκα απο αλλον, και εγω το παραπανω ειχα

picture.php

Το συγκεκριμένο εξώφυλλο μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένους συνειρμούς... :)
 
γιατι...? και τι συνειρμους? :confused: που παει το μυαλο σου Stormwatch?
 
Λορένα είπε:
γιατι...? και τι συνειρμους? :confused: που παει το μυαλο σου Stormwatch?
Ένας ηλικιωμένος, έγχρωμος και ρακενδυτος άνθρωπος, δελεάζει ένα κοριτσάκι με ένα αρκουδάκι...
 
Για οποιον θελει να σκεφτει ετσι, μπορει ναι - γενικα ειναι ενα κλασσικο βιβλιο - και ειμαστε στο subforum των παλιων κλασσικων βιβλιων.
 
aardvark το έχω κάπου σε καλή κατάσταση...το ωραία βιβλία είχαμε την τιμήν διαβάσουμε τότε! Ευχαριστώ που μου το θύμισες!
 
Ενα ακόμα έργο σταθμός αξέχαστη η σκηνη όπου η κοπέλα τρέχει για να ξεφύγει με το μωρό της πάνω στους πάγους. Δυστηχώς κάπου την ίδια εποχή διάβασα και είδα σε ταινία το αγαπημένο Όσα παίρνει ο άνεμος᾽ και βρεθηκα σε τρομερά ηθικά διλλήματα για τα 10 μου χρόνια. Ποια από τις δύο συγγραφείς λέει αλήθεια για την μεταχείριση των σκλάβων; Δηλαδή η Σκάρλετ είναι τόσο πια διαβολική; Εγώ με ποιους πρέπει να είμαι στον Αμερικάνικο Εμφύλιο;
 
Στην "Καλύβα του Μπάρμπα - Θωμά" είχα την πιο κουλή αντίδραση :)

Περίμενα ένα και μόνο πράγμα από την πλοκή, να συναντηθούν και να ερωτευτούν οι δύο μικροί, καλοί "κύριοι" του Τομ, ο Τζορτζ και η Εύα :D (αμετανόητη ρομαντική :p :p). Καταλαβαίνετε λοιπόν πως μετά τον θάνατο της μικρής έχασα κάθε ενδιαφέρον :(

@Domenica εδώ δεν έχουμε βγάλει άκρη με τον δικό μας εμφύλιο, θα βγάλουμε με των αλλονών; :cool:

(Παρεμπιπτόντως, νομίζα ότι μια καλή αποτίμηση όλων των τάσεων της αμερικανικής κοινωνίας αυτής της εποχής γύρω από το θέμα της δουλείας, των δικαίων των πολιτειών κλπ. είναι το "Βόρειοι και Νότιοι", η κλασική τηλεοπτική σειρά).
 
Λορένα είπε:
μήπως έχεις αυτό το εξωφυλλο? :) (το βρήκα απο αλλον, και εγω το παραπανω ειχα

picture.php
αυτο εχω , το εχω ακομα, -το κοριτσακι που μοιαζει σαν αγγελουδι , μια ομορφη και παραξενη φιλια πάνω στο ποταμοπλοιο-βρε υπήρχε ενα φαντασμα, το φαντασμα της σοφιτας, το ετρεμα..τωρα που το θυμηθηκα, παιδικος φοβος, εξαιτιας αυτου ειχα αφησει το βιβλιο..
 
Να και το δικό μου, εκδόσεις Παγκόσμια Λογοτεχνία. Δυστυχώς δεν έχει χρονολογία.

DSC06669.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την παραλλαγή της λέξης Καλύβα σε Παράγκα, προήλθε η φράση «Η παράγκα του μπαρμπα Θωμά» (υπονοώντας τον Θωμά Μητρόπουλο, πρόεδρο του Αιγάλεω) κι από κει προέκυψε η περιβόητη λέξη «Παράγκα» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ήταν η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.
 
Εγώ έχω αυτό:

 


φωτογραφία 1.jpg

 


pic2.jpg

 

 


φωτογραφία 3.jpg

 


Το διάβασα όταν ήμουν παιδί κι έκτοτε βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μας...


 


Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι - ανήκει στη μητέρα μου!...
 
Ήταν από τα πρώτα βιβλία που διάβασα. Πολύ καλό, κλασσικό βιβλίο και με σαφή πολιτική θέση (γράφτηκε τη δεκαετία του 1850 όταν το θέμα της δουλείς ήταν ένα βασικό ζήτημα της αμερικανικής πολιτικής ατζέντας)
 
Το είχα διαβάσει μικρή και δεν θυμάμαι πολλά από την υπόθεση> το μόνο που θυμάμαι ότι οι ιδιοκτήτες του μπαρμπά-Θωμά είχαν αναγκαστεί να τον πουλήσουν .
 
Ο μπάρμπα Θωμάς (αν θυμάμαι καλά γιατί το διάβασα το 1987) πέρασε από μια σειρά ιδιοκτήτες με διάφορες συμπεριφορές. Από τον αρχικό που αναγκάστηκε να τον πουλήσει λόγω των χρεών του, ως τον καλό κατά βάθος ιδιοκτήτη που τον πουλά μετά τον θάνατο της κόρης του γιατί ο μπάρμπα Θωμάς του την θύμιζε. Τελικά καταλήγει στα χέρια του άξεστου ιδιοκτήτη που τον σκοτώνει.
 
Πίσω
Μπλουζα