Η μόδα της περμανάντ

(Οτι θα γραψει και ο Saulot στο Thread με την περμαναντ - δεν το περιμενα)
 
Gryzor είπε:
Σε 3 χρόνια δεν έχουν αναπληρωθεί πλήρως τα μαλλιά, τόσο σε μήκος όσο και σε νέες τρίχες;
Αστα Gryzor!!!

Το καψιμο κανει το μαλλι τζιβα και του θαμπωνει το χρωμα. :eek:

Για να γινει πληρης ανανεωση της τριχας, να ξαναγινουν τα μακρυα μαλλια υγιη οπως πριν την περμαναντ περασαν 3 χρονια. Εξαρταται δυστυχως για ποσο μαλλι εχεις και το ποσο γρηγορα μακραινει, εγω δεν αντεχα να τα κοψω κιολας κοντα, οποτε για να πω οτι ξανααποχτησα τα μαλλια ισια καρφι που ειχα περασαν 5 χρονια απο τοτε.

Ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορει να σου τυχει μετα απο το κουρεμα γουλι!8)

@Paspartoo Να μην σου φαινεται τιποτα περιεργο σε αυτο το φορουμ καλε μου Paspartoo!!! Εδω ολοκληρα γαιδουρια γραφουμε στο Thread ΒΙΒΙΒΟ!!! Εκει να δειτε πορωση!!! :D :D Για αυτο λατρευω αυτο το φορουμ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Paspartoo Να μην σου φαινεται τιποτα περιεργο σε αυτο το φορουμ καλε μου Paspartoo!!! Εδω ολοκληρα γαιδουρια γραφουμε στο Thread ΒΙΒΙΒΟ!!! Εκει να δειτε πορωση!!! :D :D Για αυτο λατρευω αυτο το φορουμ!!!
Δεν το πηγα σεξιστικα - αν δεις ποτε το κεφαλι του Saulot θα καταλαβεις :p
 
ειναι αλήθεια οτι ο υπόλοιπος δεν βλέπομαι...
 
Αλλα οι μπουκλες μπουκλες ε ? :D
 
Paspartoo είπε:
Δεν το πηγα σεξιστικα - αν δεις ποτε το κεφαλι του Saulot θα καταλαβεις :p
ΟΟΟΟ!!!! Μαμωτο... σας εχω μακρυα!!! :D :D Saulot μην πτοησε!!! :) Ολα αυτα ειναι τριχες κατσαρες. Ο χαρακτηρας ειναι το σημαντικο στον ανδρα. Ενω οι αμοιρες οι γυναικες εχουν να σκανε και για το μαλλι κτλ κτλ

Οσο για τις φωτογραφιες με περμαναντ... εσκισα καθε ντοκουμεντο. Ηταν μια δυσκολη περιοδος και καλυτερα να μην υπηρχαν και πολλα να την θυμιζουν!!!

Για την ουριτσα πισω, τι να πω ρε παιδια. Θυμαμαι οταν ημουν μικρη ειχε παει ο μπαμπας μου να τον κουρεψουν και του ειχαν αφησει μια μικρη ουριτσα του ανθρωπου!!! Σοβαρος οικογενειαρχης!!! Τον βλεπει η μανα μου και του λεει "Τι σου αφησε ουριτσα πισω στο κεφαλι ο τρελος!!! Σαν τσογλανι σε εκανε!!!"

Και εγω να προσπαθω να καταλαβω τι ειναι το τσογλανι.8)

Δεν λετε που δεν του εκανε και καμια περμαναντ ο κουρεας...Να ρχοταν σπιτι σαν μελος της οικογενειας Τζακσον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασια είπε:
Και εγω να προσπαθω να καταλαβω τι ειναι το τσογλανι.8)
το τσογλάνι (ουσιαστικό) προέρχεται από το τουρκικό coglan (τσογλαν) + την ελλ. κατάλληξη -ι

Κυριολεκτικά σημαίνει το ελληνόπουλο από καλή οικογένεια που υπηρετούσε τους Τούρκους σουλτάνους στην τουρκοκρατία

και μεταφορικά σημαίνει ο αλήτης, το παλιόπαιδο.
 
Εμ.. είμαι σίγουρος πως τώρα ξέρει τι σημαίνει. Όταν ήταν μικρή προσπαθούσε να καταλάβει. :)
 
alkis21 είπε:
Εμ.. είμαι σίγουρος πως τώρα ξέρει τι σημαίνει. Όταν ήταν μικρή προσπαθούσε να καταλάβει. :)
Ναι, ο ενεστώτας με μπέρδεψε.

Αλλά βρήκα την ευκαιρία για μια (ακόμα) ανάλυση!
 
audiodee είπε:
Ναι, ο ενεστώτας με μπέρδεψε.Αλλά βρήκα την ευκαιρία για μια (ακόμα) ανάλυση!
Τετοια ετυμολογικη αναλυση ειναι ομως πολυ χρησιμη!!! Ηξερα οτι ειναι τουρκικος ο ορος αλλα σιγουρα δεν ηξερα σε βαθος την ετυμολογια!

Ευχαριστω Αudiodee! :D
 
Η ψιλή Περμανάντ λεγόταν " Άφρικα " και όσες την επέλεγαν, αποκτούσαν το λουκ της αξέχαστης Νατάσας Γερασιμίδου.

Γιατί κανείς δεν μνημόνευσε την απαίσια μυρωδιά της φρέσκιας περμανάντ , που θα έκανε ακόμη και τον Ζαν Μπατίστ Γκρενούιγ αυτόχειρα;

Περμανάντ εκάνανε πάρα πολλές επώνυμες....

cover.php


...που τις ακολουθούσανε, όλες σχεδόν οι "ανώνυμες"....

perm1.jpg


...εν συνεχεία, άπαντες οι rock-metalγκρουπάδες...

9f11888e90618d10.jpg


...και κάτι τύποι που' θελαν να γίνουν... φρομπαλάδες!

BigBadHair2.jpg


Απορία: ο Σγόντζος είχε περμανάντ ;
 
Από τις πιο κακόγουστες στυλιστικές στιγμές των 80s..και ο Ψωμιάδης είχε περμανάντ όταν ήταν b τραγουδιστής/πολιτευτής.
 
noxrider είπε:
Από τις πιο κακόγουστες στυλιστικές στιγμές των 80s..και ο Ψωμιάδης είχε περμανάντ όταν ήταν b τραγουδιστής/πολιτευτής.
και ο Πάριος!

Ξεχάσατε να αναφέρετε πως η περμαναντ εκείνη την εποχή συνοδευοταν με ένα επιβλητικό κοκοράκι στην φράτζα που όσο πιο σηκωμένο ήταν τόσο πιο "μοντέρνα" ήταν η γυναίκα...και κυκλοφορούσαμε ΟΛΕΣ σαν λιοντάρια!

Bangs-main_Full.jpg


6a01156fae88f2970b0120a68f3b8f970c-800wi


και επιβαλόταν το φρύδι φλοκάτη!Καμμία δεν έβγαζε τα φρύδια της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περμανάντ, τουφίτσα, κοκοράκι, χαίτη, φρύδια φλοκάτη : εφιάλτες από το παρελθόν ... αφήστε με να ησυχάσω, σας εκλιπαρώ !!!
 
Ευτυχώς που πέρασε η μόδα της. Ήταν μια φρίκη. Θυμάμαι τη μάνα μου να κάνει τα μαλλιά της περμανάντ και ήταν χάλια λουκ.
 
Κι η μάνα μου έκανε περμανάντ και ήταν σαν τον Μπατσινίλα ή Θανάση Δημόπουλο αν προτιμάτε... :D
 
Πήγα και εγώ ύστερα από προτροπή του θείου μου του ντισκομπαρόβιου(κάτοχος θεϊκης περμανάντ τότε), στο θρυλικό τότε 1 τελ γκράβας με περμανάντ........και γέλασε και το σκυλί:burn:. Εννοείτε κουρεύτηκα στον πεζοναύτη, στο μοναστηράκι την άλλη μέρα:biglaugh:.
 
Πίσω
Μπλουζα