Η μόδα...back in time!

joe είπε:
Eγω πιστευω πως υπαρχει τεραστια διαφορα ακομη στο design και την ''τολμη''. Παρατηρησε γυρω σου. Η μεση κοπελα, εχει καμια σχεση ενδυματολογικα με τα μοντελα των περιοδικων ή σταρς του σινεμα? Ακομη και σημερα με τεραστια προοδο και επιλογες η αληθινα καθημερινη μοδα απεχει παρα πολυ απο αυτη των ''ιδανικων συνθηκων''.

Ειδικά για το θέμα της μόδας, μπορώ να σου απαντήσω με κάποια εμπειρία. Το παν είναι τι έχεις μέσα σου. Το γούστο σου. Πέρα από το πορτοφόλι. Όποιος ψάχνει βρίσκει. Αν θέλω μπορώ να βγω στους δρόμους, μοιάζοντας με μοντέλο, κι ας μην έχω τα ίδια λεφτά. Το μόνο που χρειάζεται είναι η αίσθηση του στυλ, καλό ψάξιμο στα μαγαζιά για ευκαιριες, και μπολικη αυτοπεποίθηση. Και βέβαια μιλάω για τάσεις της μόδας, όχι για απόλυτη κόπια και ενδυματολογική μίμηση αναμεσα σε διαφορετικές τάξεις.
 
Πολύ ωραίο θέμα, ανεξάντλητο υλικό... ωραίες φωτό επίσης!

Δύο επισημάνσεις:

-Τα ζωγραφιστά καλσόν δεν ήταν μόδα, ήταν ανάγκη. Στην Αμερική δεν πολυυπήρχε το φαινόμενο, στην Ευρώπη όμως εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα

-Γιατί στο καλό μας φαίνονται τόσο γελοίες περασμένες μόδες; Γιατί όντως είναι, ή υπάρχει κάτι άλλο; Μιλάω για τις πιο πρόσφατες (70s και δώθε, αν και των 40s ήταν επίσης χάλι μαύρο), μια που παλιότερες είτε είναι υπέροχες (20s!!) ή απλά... παλιές (Queen Victoria κτλ).
 
vassoftr είπε:
Ειδικά για το θέμα της μόδας, μπορώ να σου απαντήσω με κάποια εμπειρία. Το παν είναι τι έχεις μέσα σου. Το γούστο σου. Πέρα από το πορτοφόλι. Όποιος ψάχνει βρίσκει. Αν θέλω μπορώ να βγω στους δρόμους, μοιάζοντας με μοντέλο, κι ας μην έχω τα ίδια λεφτά. Το μόνο που χρειάζεται είναι η αίσθηση του στυλ, καλό ψάξιμο στα μαγαζιά για ευκαιριες, και μπολικη αυτοπεποίθηση. Και βέβαια μιλάω για τάσεις της μόδας, όχι για απόλυτη κόπια και ενδυματολογική μίμηση αναμεσα σε διαφορετικές τάξεις.
Θα μπορεσεις να το κανεις γιατι υπαρχουν φθηνοτερες πρωτες υλες, εναλλακτικα υλικα, φθηνοτερα εργατικα χερια, βιομηχανοποιημενες διαδικασιες παραγωγης και πολλες εμπορικες ευκαιριες.

Το 1920 ομως ή και το 1950 αυτες οι επιλογες δεν υπηρχαν. Ακομη και σημερα η εκδοχη σου της τασης της μοδας θα ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτη που θα δουν τα εγγονια σου σε μια καταχωρηση που εικονιζονται επωνυμα ρουχα, τολμηρες στυλιστικες επιλογες, χτενισματα κτλ...

Αυτο εννοω. Ειναι λαθος να παρατηρουμε μεσω στυλιζαρισμενων μεσων, την εικονα μιας αλλης εποχης γιατι απλα ειναι εξιδανικευμενη και αρκετα μακρια απο την πραγματικη ζωη του μεσου ανθρωπου.
 
Παντως η ξαδελφη μου εκεινες τις εποχες ηταν παντα πολυ στυλακι. Οποτε βλεπω τετοιες μοδατες φωτογραφιες απο μοντελα εποχης, νομιζω οτι βλεπω την ιδια :D

Μπορει να μη ηταν ηθοποιος, μοντελο, η πλουσια, αλλα ειχε γουστο... και φορουσε στο πετσι της την εκαστοτε εποχη με σωστες επιλογες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Το 1920 ομως ή και το 1950 αυτες οι επιλογες δεν υπηρχαν. Ακομη και σημερα η εκδοχη σου της τασης της μοδας θα ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτη που θα δουν τα εγγονια σου σε μια καταχωρηση που εικονιζονται επωνυμα ρουχα, τολμηρες στυλιστικες επιλογες, χτενισματα κτλ...

Αυτο εννοω. Ειναι λαθος να παρατηρουμε μεσω στυλιζαρισμενων μεσων, την εικονα μιας αλλης εποχης γιατι απλα ειναι εξιδανικευμενη και αρκετα μακρια απο την πραγματικη ζωη του μεσου ανθρωπου.
Αν είναι λάθος, μήπως έχεις φωτογραφικό υλικό καθημερινών ανθρώπων μεσαίου εισοδήματος απο τις δεκαετίες του '20, του '30, ή του '40 κτλ? Αμα έχεις να τις αναρτήσεις για να είναι πιο "σωστή" η 'ερευνα που έκανα.

Και πάλι, ξαναλέω ότι άλλο ντύσιμο θα δεις στις καταχωρίσεις περιοδικών και στις πασαρέλες, και άλλο στο δρόμο. Κι αυτό ισχύει για όλες τις δεκαετίες. Αν έβγαιναν στο δρόμο όπως ντύνονταν στις πασαρέλες θα τις έπαιρναν με τις ντομάτες!
 
Rakeesh είπε:
Παντως η ξαδελφη μου εκεινες τις εποχες ηταν παντα πολυ στυλακι. Οποτε βλεπω τετοιες φωτογραφιες απο μοντελα, νομιζω οτι βλεπω την ιδια :D
Μπορει να μη ηταν ηθοποιος, μοντελο, η πλουσια, αλλα ειχε γουστο... και φορουσε στο πετσι της την εκαστοτε εποχη με σωστες επιλογες
Αυτό ακριβώς εννοώ! Σημασία εχει να το "έχεις"! Αν δεν τό χεις, δεν παει να σαι πλουσιος, ή φτωχός... άστο..
 
vassoftr είπε:
Αν είναι λάθος, μήπως έχεις φωτογραφικό υλικό καθημερινών ανθρώπων μεσαίου εισοδήματος απο τις δεκαετίες του '20, του '30, ή του '40 κτλ? Αμα έχεις να τις αναρτήσεις για να είναι πιο "σωστή" η 'ερευνα που έκανα.Και πάλι, ξαναλέω ότι άλλο ντύσιμο θα δεις στις καταχωρίσεις περιοδικών και στις πασαρέλες, και άλλο στο δρόμο. Κι αυτό ισχύει για όλες τις δεκαετίες. Αν έβγαιναν στο δρόμο όπως ντύνονταν στις πασαρέλες θα τις έπαιρναν με τις ντομάτες!
Φοβαμαι δεν με καταλαβες. Δεν εχω τετοιες φωτο, ουτε κρινω την ερευνα σου ως λαθος. Επισημαινω πως θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικη και ολοκληρωμενη αν ειχε εικονες απο καθημερινουν ανθρωπους και οχι απο στημενες φωτογραφισεις.

Η μοδα της πραγματικης ζωης ειναι απλα ενας νερωμενος αποηχος των προτασεων της καθε εποχης. Ναι υπαρχουν και ατομα που τολμουν και ντυνονται οπως τα μοντελα (δεν εννοω τα ρουχα πασαρελας), αλλα παντα ξεχωριζουν απο την μαζα ή οποια διχαζεται αναμεσα σε θετικα και αρνητικα σχολια. Ποσοι πχ κυκλοφορουσαν στα 80'ς με ξασμενο μαλλι αλλα Dokken μποτες μεσα σε δερματικο παντελονι, αμανικο και περφεκτο με 10 κιλα καρφια? Λιγοι και τους ελεγαν φρικια. Φερνω ενα πολυ χοντρο παραδειγμα.
 
Το θέμα είναι ότι τουλάχιστον τότε είχαν ροές, ερεθίσματα, δημιουργικότητα στη μόδα. Σήμερα, ένα χλιαρό πράγμα. Τα ίδια και τα ίδια.
 
ωριμασαμε και κατασταλαξαμε καπου... αυτο θα πει προοδος :D
 
vassoftr είπε:
Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για την επόμενη δεκαετία! Ας χαρούμε την ρετρό αναδρομή της μόδας...back in time. Ελπίζω να την απολαύσατε όσο κι εγώ!
Και πολύ καλά έκανες και σταμάτησες, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε για πιο περα. :thumbup:

Εγώ προσωπικά το απΗλαυσα, που'λέγε και το αφεντικό του Ζήκου :D

Πάντως αμα το καλοσκεφτεί κανείς, όλες οι ενδυματικές αλλαγές τα τελευταία 100 χρόνια ήταν κυρίως για να αναδειχτεί το γυναικείο σώμα. (με ό,τι αυτό συνεπάγεται)
 
Οι γυναίκες πάντα θέλανε να δείχνουν πιο ελκυστικές. ΤΟ ίδιο και οι άντρες φυσικά!! Το καλό με το παρελθόν όμως, ειδικά δεκαετία 80, ήταν ότι το ντύσιμο τους απελευθέρωνε και ψυχικά!! Τι πιο ωραίο από το να είσαι χύμα, μέσα στα χρώματα και στην ανεμελιά. Σήμερα βγαίνεις έξω και σε πιανει η καρδιά σου.
 
Πρεπει να βγει αντρικο ντεκολτε να δειχνουμε τους γυμνασμενους μας θωρακες ;)
 
Μπα...νομίζω ότι κι εσείς οι άντρες έχετε αρχίσει να ξενερώνετε από το πολύ show up. Έχει τύχει να ακούσω αγοροσχόλια σε καφετέριες για το ντύσιμο κοριτσιών και έπεσα έξω για εσάς: Λέγανε "τι να την κάνεις, αν τα έχεις δει όλα από το πρώτο λεπτό?"..
 
Παρα πολυ ομορφο θρεντ Vassoftr και πολυ καλο το υλικο!!!! :) Κι εγω λατρευω την βινταζ μοδα παρολο που ειμαι με ενα τζην ολη μερα!

Οι γυναικες τοτε ηταν τοσο σικατες

ειτε ανδρογυνες με σωμα οπου κυριαρχουσαν οι ισιες γραμμες και τα καλοχτενισμενα μαλλια, οπως η μοναδικη Cocco Chanel

coco-chanel2.jpg


Ειτε με εντονες καμπυλες, πλουσιο στηθος, στενη μεση και μαλλια επιμελως ατημελητα.

Η μοδα εχει αλλη χαρη πανω στο γυναικειο σωμα. :)

lillian-wells.jpg


Κι οπως ελεγε η Cocco Chanel

"Η Μοδα περναει, το Στυλ μενει"
 
Ωραιο θεμα. Πιστευω ενδιαφερον θα ειχε και μια παρουσιαση της πραγματικης καθημερινης μοδας. Αλλη η μοδα της πασαρελας, των τηλεοπτικων σειρων, των περιοδικων, των αστερων και των υψηλα οικονομικων στρωματων και αλλη η μοδα της καθημερινης μεσης γειτονιας. Για παραδειγμα ειναι οντως εντυπωσιακη η μοδα του 20, αλλα ποσες καθημερινες γυναικες ντυνονταν ετσι? Μαλλον οσες και σημερα φορανε αληθινα υψηλη ραπτικη ή εχουν προσωπικο στυλιστα. Οι υπολοιπες φορανε ''κατι σαν'', συνηθως αρκετα χαμηλοτερων τονων.

Ομοιως και τα 80'ς 90'ς που ζησαμε. Ποσοι ντυνονταν αληθινα σαν τα μοντελα των περιοδικων? Εστω κι αν δεν τους πηγαινε. Μαλλον ελαχιστοι και με κινδυνο καζουρας πολλες φορες.
Συμφωνώ απόλυτα ο καθένας ντύνεται και τώρα και τότε αναλόγως του πορτοφολιου του.
 
Πίσω
Μπλουζα