Η νύχτα των Στρατηγών - The Night of the Generals (1967)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Ταινιάρα, που θυμάμαι να προβάλλεται απο την ΕΡΤ στα τέλη της δεκαετίας '80. Με είχε επηρεάσει πολύ

Στη κατεχόμενη απο τους Γερμανούς Πολωνια , ο Ομαρ Σαρίφ (ως αξιωματικος του Γερμαν. στρατού!) ψάχνει να βρει τον ειδεχθή δολοφόνο μιας πόρνης. Μόνο που με βάση τους μάρτυρες, πρέπει να είναι ένας Γερμανός στρατηγός...

Πολύ ωραία απεικόνιση της εποχής , και ένας Πίτερ Ο'Τουλ ως ψιλοpsycho στρατηγός των τεθωρακισμένων να δίνει ρεσιτάλ!

Δείτε την, αξίζει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ταινία, με εξαιρετικές ερμηνείες από το πρωταγωνιστικό δίδυμο και όχι μόνο!!Την είχα δει κάπου στα μέσα δεκαετίας του '90 στο MEGA αν θυμάμαι καλά και μάλιστα σε προχωρημένη ώρα. Δε νομίζω να ξαναπαίχτηκε από τότε, κρίμα!!Μετα τον 'Λώρενς' ίσως αυτή είναι η ταινία για την οποία θα έπρεπε να πάρει ένα Όσκαρ ο Πίτερ Ο Τουλ που τόσο του λείπει!
 
Πολύ ωραία ταινία. Συνδύαζε ωραία το ιστορικό μέρος ( απόπειρα δολοφονίας του Χίτλερ), με το αστυνομικό ( ποιος δολοφόνησε την γυναίκα, στο ξενοδοχείο). Δυνατές ερμηνείες από Σαρίφ, Ο Τουλ και Πλέζανς.

Μόνη ένσταση, το οτι ο Ομάρ Σαρίφ, όπως και να το κάνουμε, δεν μοιάζει καθόλου με γερμανό! :D Την είχε βάλει, πριν 4-5 χρόνια στο Μέγκα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρ' όλο που τα πολεμικά δεν είναι το στυλ μου, αυτή η ταινία μου άρεσε. Όχι πως την λες πολεμική βέβαια ...

Ξεχώρισα τον χαρακτήρα του Σαρίφ. Αυτή η απόλυτη αφοσίωση στο να κάνει σωστά τη δουλειά του ("εμένα μου είπαν να βρω τον δολοφόνο και θα βρω τον δολοφόνο":D) ενώ δίπλα του γίνεται της κακομοίρας (η Γερμανία καταρρέει) μου θύμισε τον Ιαβέρη από τους Αθλίους ("εγώ ξέρω ότι ο Γιάννης Αγιάννης το έσκασε από το κάτεργο και θα τον συλλάβω μακάρι να τον βρω να θεραπεύει λεπρούς με το άγγιγμα των χεριών του":p).
 
Ναι , την είχα ξεχάσει και θα πρέπει να τη δω διότι , το παραδέχομαι , δεν την έχω δει ...
 
Εξαιρετική ταινία του πολύ καλού Ανατόλ Λίτβακ. Προσεγμένη αναπαράσταση της εποχής, σασπένς και οι ηθοποιοί ο ένας καλύτερος από τον άλλον: Πίτερ Ο'Τουλ, Ομάρ Σαρίφ, Τομ Κόρτνεϊ, Ντόναλντ Πλέζανς. Σε μια σκηνή εμφανίζεται και η Ζιλιέτ Γκρεκό, η θρυλική Γαλλίδα τραγουδίστρια (και ηθοποιός).
 
Αυτη η ταινια αρεσε πολυ σε ολη την οικογενεια μου και την ειχαμε τσακισει στο βιντεο! Πρεπει να την εχω δει ισα με 5 φορες με ποπ κορν και ολη την οικογενεια μαζεμενη. Αυτο και τα ᾽᾽Πετρινα Χρονια᾽᾽. Μαλλον το διδυμο Σαριφ-Ο᾽Τουλ αρεσε στις θειες που βαριοντουσαν τον Λωρενς.

Ο Ομαρ Σαριφ ουτε με Ρωσο μοιαζει αλλα εκανε τον Δοκτωρ Ζιβαγκο - και μενα μου φαινοταν παραξενη επιλογη αλλα μια χαρα παιζει και εδω. Ο Πητερ Ο᾽ Τουλ ειναι στο στοιχειο του με τετοιους ρολους παντως κατι το παραξενο το ᾽χε στο ματι (λεγεται μαλλον υπερβολικη καταναλωση αλκοολ).

Μου φαινοταν πολυ παραξενο που οι Ναζι εκαναν τοση ιστορια για να διελευκανουν ενα εγκλημα ενω οι ιδιοι εκαναν τα τερατα ας πουμε ποσες και ποσες πορνες θα ειχαν στειλει στα στρατοπεδα καθως θεωρουσαν την πορνεια ως δειγμα πνευματικου εκφυλισμου! Απιθανη υποκρισια. Παντως η ταινια τους δειχνει συμπαθεστατους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
μου θύμισε τον Ιαβέρη από τους Αθλίους ("εγώ ξέρω ότι ο Γιάννης Αγιάννης το έσκασε από το κάτεργο και θα τον συλλάβω μακάρι να τον βρω να θεραπεύει λεπρούς με το άγγιγμα των χεριών του":p).
Εξαιρετικος παραλληλισμος ....

Υ.γ.

Μια σκεψη .

Ισως βεβαια ο "Ιαβερης" ως Γερμανος μπορει ειναι θεωρηθει προτυπο επαγγελματισμου ,

ως Γαλλος ομως ειναι πιθανοτατα αρρωστος στα ορια της καταναγκαστικής διαταραχής ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Μου φαινοταν πολυ παραξενο που οι Ναζι εκαναν τοση ιστορια για να διελευκανουν ενα εγκλημα ενω οι ιδιοι εκαναν τα τερατα ας πουμε ποσες και ποσες πορνες θα ειχαν στειλει στα στρατοπεδα καθως θεωρουσαν την πορνεια ως δειγμα πνευματικου εκφυλισμου! Απιθανη υποκρισια. Παντως η ταινια τους δειχνει συμπαθεστατους.

Nemo είπε:
Εξαιρετικος παραλληλισμος ....

Υ.γ.

Μια σκεψη .

Ισως βεβαια ο "Ιαβερης" ως Γερμανος μπορει ειναι θεωρηθει προτυπο επαγγελματισμου ,

ως Γαλλος ομως ειναι πιθανοτατα αρρωστος στα ορια της καταναγκαστικής διαταραχής ...
Με προβληματίσατε ... ειδικά αυτό το με τον Ιαβέρη πρέπει να πω ότι το βρίσκω πολύ εύστοχο!

Εξαιρετική ταινία που θα΄θελα να ξαναδώ. Πάντως μου τη θύμησε έντονα το Zwartboek που είδα πρόσφατα ...
 
BTW ....

Η νύχτα των Στρατηγών- The Night of the Generals




σημερα στο
info.gif
Mega , 23:40

http://tv.pathfinder.gr/mega/mega1303212340.html
 
Πίσω
Μπλουζα