Η πιο...αχώνευτη αντίζηλος της Αλίκης!

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
Έχουμε και λέμε!

* Κατερίνα Χέλμη - Η Αγάπη μας

* Λίλυ Παπαγιάννη - Το Ταξίδι

* Νόνικα Γαληνέα - Η Κόρη του Ήλιου

* Ρίκα Διαλυνά - Διπλοπεννιές

* Σοφία Ρούμπου - Ένα αστείο κορίτσι

* Χαριτίνη Καρόλου - Πονηρό Θηλυκό

* Ζωή Φυτούση - Η Ψεύτρα

* Δέσποινα Νικολαίδου - Μοντέρνα Σταχτοπούτα

* Θεανώ Ιωαννίδου - Ο Μιμίκος και η Μαίρη

* Μαρία Μοσχολιού - Μαρία Πενταγιώτισσα

(εννοούμε σαν κινημάτογραφικός χαρακτήρας στην συγκεκριμενη ταινια ε!Όχι σαν ηθοποιός)

Εγώ ψηφίζω Λίλυ Παπαγιάννη δαγκωτό!
 
Χέλμη και Γαληνέα εξ ημισείας!
 
Χα χα ωραίο θέμα!!! Που το σκέφτηκες ρε john!!! Και γω θα πω τη Λίλυ Παπαγιάννη γιατί εξαιτίας της σκοτώθηκε η Αλίκη στην ταινία , με δεύτερη τη Νόνικα Γαληνέα στην "Κόρη του ήλιου". Πολύ ξινίλα η γυναίκα...
 
θα πω την Κατερινα Χελμη:απ την πρωτη φορα που ειδα την ταινια μου εμεινε η λεξη "τσακισου" που την επαναλαμβανε κι εγω δεν ξερω ποσες φορες
 
Λιλη Παπαγιαννη στο Ταξιδι. Τη χαστουκιζα ευχαριστως, παρ' ολο που η Λιλη σε ολες τις αλλες της ταινιες μου ειναι εξαιρετικα συμπαθης.

Με νευριαζει πολυ που ενω βρισκεται σε διασταση με τον Κουρκουλο και ετοιμαζονται για διαζυγιο, αυτη φερεται σαν να ειναι ακομα γυναικα του κι εχει την απαιτηση να της ειναι και πιστος!!!
 
johnalepou είπε:
Έχουμε και λέμε!
* Κατερίνα Χέλμη - Η Αγάπη μας

(εννοούμε σαν κινημάτογραφικός χαρακτήρας στην συγκεκριμενη ταινια ε!Όχι σαν ηθοποιός)
Δυστυχώς, με βαριά καρδιά, θα ψηφίσω Κατερίνα Χέλμη στην ανωτέρω ταινία !!! Τόσο μα τόσο λατρεμένη ηθοποιός στα "Κόκκινα φανάρια" αλλά και στο "Νόμος 4000" .... Παρόλο που υποδύεται την πόρνη, στο τέλος της ταινίας ... πραγματικά σού έχει κλέψει την καρδιά και σε έχει κερδίσει !!!

Όμως στην ταινία "Η αγάπη μας" .... γιατί αυτήν την αγαπημένη ηθοποιό την κάνανε να είναι τόσο μα τόσο αντιπαθής ??? Γιατί ??? Γιατί ???? [βέβαια, η εν λόγω ταινία είναι, ίσως, ό,τι πιο μέτριο ανέβασε στον κινηματογράφο το ζεύγος αλλά .... εδώ γίνομαι offtopic] ....
 
bambinella 100 είπε:
Με νευριαζει πολυ που ενω βρισκεται σε διασταση με τον Κουρκουλο και ετοιμαζονται για διαζυγιο,

αυτη φερεται σαν να ειναι ακομα γυναικα του κι εχει την απαιτηση να της ειναι και πιστος!!!
Καλά, ας σου έφευγε κι εσένα ο Κούρκουλος και τα λέγαμε...

Επί του θέματος, δεν ψηφίζω διότι αντιπαθώ την Βουγιουκλάκη.

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Καλά, ας σου έφευγε κι εσένα ο Κούρκουλος και τα λέγαμε...





-
Η Λιλη εχασε τον Κουρκουλο γιατι τον απατουσε, οπως λεει κι ο ιδιος μεσα στην ταινια.

Εγω δεν υπηρχε περιπτωση να εκανα κατι τετοιο!
 
Ελάχιστη σημασία έχει αυτό.

Αν έφευγε δίχως να τον απατήσεις (όχι εσύ προσωπικά...) η υστερική συμπεριφορά πιθανόν θα ήταν μεγαλύτερη αφού δεν θα υπήρχε και επαρκής αιτία.

Ας μην ξεχνάμε την Ρουσσέα που της τον πήρε η Καρέζη σε κάποιο άλλο έργο....

-
 
Φυσικα και η αντιδραση οποιασδηποτε γυναικας θα ηταν πιο εντονη, αν αυτη εχανε τον αντρα της ενω παρεμενε πιστη απενατι του.

Αν ομως τον απατουσε πρωτη, οπως η Λιλη, τοτε θα ηταν αξια της μοιρας της και θα ηταν εντελως παραλογο να του υπαγορευει ποια θα βλεπει.
 
Παμε στο θεμα μας please.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεφεύγει το θέμα κάπως.

Δηλ. αν δεν υπήρχε θέμα μοιχείας και ο Κούρκουλος έφευγε επειδή π.χ. βαρέθηκε, η Λιλη θα είχε το δικαίωμα να του υπαγορεύει ποιά θα βλέπει ;

Αναμφισβήτητα όχι.

Το νόημα είναι ότι συνήθως, τύποι του στυλ-εμφάνιση "Κούρκουλος" προκαλούν ισχυρή συναισθηματική εξάρτηση στο άλλο άτομο (το γιατί είναι άλλη συζήτηση)

και η απομάκρυνσή τους (για οποιοδήποτε λόγο) προκαλεί σπασμωδική συμπεριφορά.

Η αντίδραση λοιπόν θα ήταν περίπου ή ίδια σε κάθε (ας πούμε) γυναίκα.

Εν πάση περιπτώση, στο συγκεκριμένο έργο η Βουγιουκλάκη μου είναι ανεκτή (ίσως επειδή στο τέλος δεν δικαιώνεται) και άρα

αν ψήφιζα ίσως ήταν η Λιλη.

Για τα υπόλοιπα έργα, ας μην σχολιάσω καλύτερα διότι θα κακοχαρακτηριστώ....

-
 
Σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις αυτο που λεω;

Το ιδιο δικαιουται να ζηταει τα ρεστα απο τον αντρα της μια γυναικα που δεν εδωσε δικαιωμα ποτε και το ιδιο καποια που ηταν απιστη και γι' αυτο το λογο τωρα βρισκεται εν διαστασει με το διαζυγιο προ των πυλων;

Αυτο λεω. Γιατι πιαστηκες απο την κουβεντα μου και το κανεις θεμα;
 
Oτι εκκρεμοτητες εχετε συνεχιστε με pm.


 
Δεν πιάστηκα από την κουβέντα σου και φυσικά δεν είναι προσωπικό.

Kατάλαβα πολύ καλά τι λες.

Αλλά έκανα μια διαπίστωση σχετικά με την γοητεία και την συναισθηματική εξάρτηση.

Διάβασε προσεκτικά το post #12 και θα δεις τι εννοώ...

-

@ Aardvak

Είναι εντελώς στείρο να πούμε απλώς ένα όνομα.

Άντε, η τάδε βγαίνει πρώτη.

Ένας που μπαίνει εδώ το βλέπει και τι αποκομίζει από αυτό ; τίποτε απολύτως.

Το ουσιαστικό είναι τα θέματα να αποτελούν εν μέρη και αφορμές για κατάθεση απόψεων και προβληματισμούς.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι, ευχαριστω. Κανενα πμ και καμια κουβεντα. Το συγκεκριμενο μελος ειναι μονιμο πνευμα αντιλογιας.

Ο,τι ειχα να πω μαζι του το ειπα σημερα και δια παντος.
 
Δεν υπαρχει θεμα ,απο την στιγμη που μιλαει ο start threader για "(εννοούμε σαν κινημάτογραφικός χαρακτήρας στην συγκεκριμενη ταινια ε!Όχι σαν ηθοποιός)" καποια συζητηση για τους ρολους των συγκεκριμενων μπορει να γινει ,καλο θα ηταν παντως να μην εξελιχτει σε συζητηση μονο 2.
 
Παιδιά είναι λογικό να εχετε διαφωνίες μιας και ήσαστε δυο διαφορετικοί άνθρωποι όμως με παρά πολλές γνώσεις


στον Κινηματογράφο και την TV...



Έχετε προσφέρει και οι δυο σας με το λιθαράκι σας (τις γνώσεις σας) παρά πολλά σε τούτο εδώ το φόρουμ,



για αυτο τον λόγο θα παρακαλούσα να λειτουργείτε ετσι ακριβώς, δλδ σαν ομάδα, σαν παρέα που αλληλοσυμπληρωνει τις γνωσεις του, μιας και εδώ κάνουνε απλη συζήτηση και ανταλλαγή σκέψεων και γνώσεων χωρίς ομως να προσβάλλουμε τις γνώσεις/γνώμη του αλλού μιας και το επιπεδο του φορουμ λειτουργει με γνώμονα την ομαδικότητα και τον σεβασμό πάνω απο όλα σε αυτά που γραφούντε χωρίς να προσβάλλουμε βεβαία εκείνον που το έγραψε.


 


Μπράβο σας!! Συνεχίστε ετσι όπως τωρα και θα μας κάνετε να διαπιστώσουμε το αντίθετο...



(χωρίς παρεξήγηση το λέω και με χιουμοριστικό ύφος)


 


Ελπίζω στην δική σας καλή θέληση να δώσετε τέλος σε αυτή την παιδική "διαμάχη" γιατί δεν είναι τπτ παραπάνω



μιας και είμαστε ολοι παιδιά του ιδίου φορουμ και νοσταλγοί πάνω απο όλα.


 


Όλα τα παραπάνω...



Φιλικά και με σεβασμό και στους δυο σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@circleag

Δεν καταλαβαίνω για ποιά διαμάχη μιλάς.

Εγώ δεν βλέπω καμιά διαμάχη.

Και πουθενά δεν προσβάλλω κανέναν, ούτε κάπου δείχνω έλλειψη σεβασμού στους συνομιλητές, τόσο εδώ όσο κι αλλού.

Προσπαθώ να γράφω πάντα με σαφήνεια και ακριβολογία και να τεκμηριώνω την αποψή μου, η οποία συχνά είναι και υποκειμενική.

Τέλος, όπως υπαινίχθηκα πριν, αρκετά θέματα αποτελούν για μένα έρεισμα για κατάθεση απόψεων και

προβληματισμό σε διάφορα ζητήματα κι όχι απλώς επιδερμικό θαυμασμό ή στείρα παρακαταθήκη αναμνήσεων.

Συχνά παίρνω αφορμή και κινούμαι σε αυτή τη βάση. Ακριβώς διότι πιστεύω ότι κάποιοι εδώ μέσα έχουν

το βεληνεκές να συζητήσουν και σε τέτοια στάθμη και αυτό βρίσκω ότι είναι και το πιο ενδιαφέρον και εποικοδομητικό.

Αν δεν είναι έτσι, το forum αυτό δεν είναι κατάλληλο για μένα - και φυσικά δεν προσβάλλομαι να μου το

πείτε για να μην ξαναγράψω....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώς τη λέει η Παπαγιάννη τη Βουγιουκλάκη στο "Ταξίδι"; "Το περιστεράκι σου"; :D

Αχ όχι! Δεν μπορώ να την ψηφίσω. Κατ' αρχάς μου αρέσει τόοοοσο ως ηθοποιός :)

Μέχρι κι ο χαρακτήρας της (που στην ταινία εμφανίζεται ως η σύνοψη της σιχαμάρας :cool: ) δεν μου είχε ξυπνήσει έντονα αρνητικά συναισθήματα. Θεωρώ ότι υποδύθηκε τον ρόλο της γυναίκας που "ζει τη ζωή της" εκείνη την εποχή (απατώντας τον άντρα της, γυρνώντας με παρέα δική της στις ταβέρνες) με τσαγανό. Ό,τι και να σημαίνει αυτό :xm: . Γιατί δηλαδή η απιστία του Ηλιόπουλου στον "φίλο μου τον Λευτεράκη" να είναι αντικείμενο κωμωδίας και της Παπαγιάννη στο "Ταξίδι" λόγος στησίματός της στον τοίχο; Όχι πως δεν είναι αντιπαθής! Είναι ... Και τον οικονομικό εκβιασμό τον κάνει για να δώσει το διαζύγιο και κατινίστικα φέρεται για να εκθέσει την "αντίζηλο" και όλο το πακέτο. Απλώς η σκηνή που μπαίνει στην ταβέρνα και πετυχαίνει τον Κούρκουλο με τη Βουγιουκλάκη μου θύμισε κάτι από την "Στέλλα" της Μερκούρη.

Ψηφίζω Κατερίνα Χέλμη. Αντιπαθής και στρίντζω από την αρχή μέχρι το τέλος :p Γενικώς η Χέλμη (μάλλον φταίει η φωνή της :xm: ) δεν μου προξένησε την συμπάθεια σε κανέναν ρόλο. Ή τον οίκτο (πχ. Κόκκινα φανάρια) ή την αντιπάθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα