Η πλήρης συλλογή!

Ρε παιδιά όποιος έχει τα γένια έχει και τα κτένια...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και έχει χρήματα...προφανώς και έχει χώρο να τ' αποθηκεύει και προφανώς έχει χρόνο ν' ασχολείται μαζί τους για να τα διατηρεί σε τέτοια κατάσταση!

Ναι είναι υπερβολικό για τα δικά μας δεδομένα και ανέφικτο...εγώ μια αμίγκα 1200 έχω μάχιμη και σκέφτομαι το αν θα επαναφέρω στην ζωή το σπέκτρουμ και το 6128 μου λόγω χώρου...
 
Όντως ο τύπος είναι πολύ μάγκας, από τη μία τον θαυμάζω και τον ζηλεύω με την καλή έννοια, μπράβο του, αλλά από την άλλη (και καλά περήφανος πως με πολύ κόπο έχω πλέον μια αξιοπρεπή συλλογή), βλέποντας κάτι τέτοια μου έρχεται να αδειάσω όλη μου τη συλλογή στον κάδο συνοδευόμενη από ένα ωραιο μπινελίκι για κάθε μηχάνημα ξεχωριστά......... :cool: :) :p
 
δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά ο τύπος φαίνεται να αγοράζει σχεδόν NOS (ή πολύ κοντά σε αυτή την κατάσταση) μηχανάκια......
 
Υπάρχει και κάτι που λέγεται ψυχαναγκασμός, βέβαια, και το έχουν λίγο-πολύ όλοι οι συλλέκτες... φαίνεται πως όταν έχεις λεφτά άρονται οι περιορισμοί και πρέπει να αρχίσεις και τα χάπια :D
 
pooky(1) είπε:
Ο τύπος είναι και φαίνεται πλούσιος. Κάνει το κέφι του και το απολαμβάνει. Ζει τη τρέλα του και μπράβο του.
Για όλα αυτά που έχει μαζέψει και ακόμα παραπάνω πρέπει να έχει μια ολόκληρη μονοκατοικία αποκλειστικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι παντρεμένος, απλά σημαίνει ότι έχει τόσα πολλά που άνετα αγοράζει και την άπλετη υπομονή της όποιας γυναίκας.

(Όχι που δεν θα έκανα κοινωνιολογική ανάλυση.... )
η αλλιώς "όλα έχουν μια τιμή" :boss:
 
Φοβερή συλλογή!

Όσον αφορά πάντως το θέμα του χώρου ξέρω πολλά άτομα που έχουν στη διάθεση τους αποθήκες ή τεράστιους χώρους χωρίς να πλήρωσαν ευρώ γι' αυτούς και τους έχουν άδειους να αραχνιάζουν γιατί δεν ασχολούνται καν με κονσόλες ή ρετρό υπολογιστές! Και εμείς ψάχνουμε που να τα βάλουμε! :mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τύπος απλά είχε περίσσεια χώρου ίσου με 1-2 τυπικά ελληνικά διαμερίσματα της Αθήνας

και χρήματα για να αγοράσει όλα αυτά. Φυσικά είχε και γνώσεις για τα σχετικά μηχανήματα

και χρόνο και διάθεση να τα βρεί , να τα στήσει κτλ.

Σε κάθε χόμπυ θα βρείτε τέτοιους ακραίους οργανωμένους συλλέκτες.

Π.χ. τύπους με 500 κυνηγετικά όπλα.

Τύπους με 2500 ακριβά ρολόγια.

Τύπους με 1500 φαλτσέτες ξυρίσματος , 1000 πετσιά , 100 πέτρες , 200 αλοιφές ακονίσματος.

Τύπους με 7500 ανοιχτήρια κρασιών.

Τύπους με 5000 χιλιάδες φυάλες malt ουίσκι.

Τα πάντα.

Το ίντερνετ δίνει τη δυνατότητα μεγάλης προβολής της κάθε συλλογής

και σπρώχνει τους φανατικούς συλλέκτες σε ακόμη μεγαλύτερες ακρότητες,

αφού πλέον η συλλογή τους γίνεται γνωστή παγκοσμίως,

με κόστος web hosting+domain γύρω στα 75? τα 2 χρόνια.
 
billy είπε:
Το θέμα πλέον δεν είναι "τι έχει", αλλα τι ΔΕΝ έχει !! (επιπλέον διαθέτει και αρκετά games στη συλλογή του)
Tην εχει κανει την ιεροσυλια ο μαγκας. Δεν εχει στην λιστα του την underated αφροκρεμα των 8bit, το Tandy Color Computer 3! :)
 
phil_vr είπε:
Tην εχει κανει την ιεροσυλια ο μαγκας. Δεν εχει στην λιστα του την underated αφροκρεμα των 8bit, το Tandy Color Computer 3! :)
Πολυ σωστα!Και ουτε εχει το TRS-80 Model I εναν απο τα πρωτα fully assembled micros!
 
Δηλωστε συμμετοχη στους admin για ομαδα κρουσης... Λεω να παμε να του τα κλεψουμε ολα :)

Ασε που οσα και να παρουμε μπορει να μη καταλαβει οτι λειπουν κιολας...

Μπραβο του!
 
Unbelievable. Δεν θα ξέρει με τι να πρωτοασχοληθεί ο τύπος. Τόσα μηχανήματα!!
 
phil_vr είπε:
Tην εχει κανει την ιεροσυλια ο μαγκας. Δεν εχει στην λιστα του την underated αφροκρεμα των 8bit, το Tandy Color Computer 3! :)
Χαχα !! Κόβει το μάτι σου, Phil !! ;)

Οντως, η "οκτάμπιτη Amiga" (όπως είχες χαρακτηρίσει το μηχάνημα), απουσιάζει απο την συλλογή του εν λόγω μπρούκλη.

Oφείλω να ομολογήσω πως σε αυτό το μηχάνημα έπαιξα games που δεν περίμενα να παίξω σε οκτάμπιτο σύστημα... (μας είχες κάνει μεγάλη ζημιά τα άρθρα σου :D )
 
Billy, ειναι και αλλα πολλα που δεν εχει.. Heavy Sixer 2600, 4 switch 2600, την γκαμα των Sears Telegames, το γιαπωνεζικο Atari 2800, το ιρλανδεζικο junior, το Atari 2700, 5200, 1200XL.. α ναι, δεν εχει και Spectrum +2 (τον γκριζο) αλλα ουτε Hero Quest στα επιτραπεζια του! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δίκιο έχεις Phil, είναι αρκετά που δεν έχει (π.χ. έριξα πάλι μία πρόχειρη ματιά, και δεν πήρε το μάτι μου τον Lynx), αλλά λογικά δεν θα είναι θέμα χρημάτων γι' αυτόν, απλά δεν έχει τύχει να τα βρεί στον "δρόμο" του ακόμα (ή μερικά απο αυτά μπορεί και να μην τον πολυενδιαφέρουν).

Πάντως είναι σίγουρα απο τους τύπους που δεν θέλει κανείς να έχει ως "αντίπαλο" σε δημοπρασία !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα καποιος θα υπαρχει που θα εχει κατι περισσοτερο billy. Oσο για τα μεγεθη συλλογων δεν ειναι κριτηριο σε τιποτα. Το εχω ξαναπει οτι δινω την ιδια βαρυτητα σε καποιον που εχει ενα απλο 2600 και το combat και θεωρει οτι εχει κλεισει σαν ανθρωπος, οσο με καποιον που εχει τον μισο πλανητη απο μηχανηματα. Το να εχεις μηχανηματα που να χρειαζεσαι 49 ζωες για να τα λειτουργησεις, προσωπικα για εμενα ειναι πολυ τραβηγμενο.
 
Kαι πάλι θα συμφωνήσω - αν και διατηρώ μία μικρή επιφύλαξη για το τι τελικά θα έκανα αν είχα τα χρήματα (και τον χώρο !!) που έχει αυτός. :D (μπορεί να αγόραζα έξτρα μηχανήματα μόνο και μόνο για preservation purposes, έστω και αν δεν προλάβαινα να τα δουλέψω όλα)

Πάντως προσωπικά νιώθω καλυμμένος με τα μηχανήματα που έχω τώρα, και ας είναι μόνο ένα ελαχιστότατο ποσοστό συγκριτικά με όσα διαθέτει αυτός !!
 
πωπω...τι εχει ο τυπος??

παιζει να εχει νοικιασει σπιτι για ολα αυτα και να κοιμαται αλλου... ;)
 
Seaside είπε:
Μπείτε εδώ να δείτε τι έχει ο τύπος σπίτι του να αρρωστήσετε.

Αριστερά είναι η λίστα του.........τεράστια λέμε.
Το ότι αρρωστήσαμε εντάξει, μέσα στη συμφωνία ήταν... άδεια για να αναρρώσουμε ποιός μας δίνει ? :p

Πέρα από την πλάκα, ωραίος ο τύπος, άνετος !
 
Πίσω
Μπλουζα