Η πορεία προς το θρίαμβο του Eurobasket '87 μέσα από τις εφημερίδες

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
το τελευταίο που βρήκα στην αποθήκη που ανάφερα σε αυτό το θέμα,μια μικρή συλλογή από αποκόμματα και πρωτοσέλιδα εφημερίδων που κυκλοφόρησαν κατά την τελική φάση του eurobasket '87 τα οποία είχε μαζέψει ο πατέρας μου :) .

το ξέρω ότι όλα αυτά θα υπάρχουν στο ίντερνετ και σε πολύ καλή ποιότητα αλλά εδώ θέλω απλώς να μοιραστώ τη χαρά μου για αυτή την ανακάλυψη :)

- Ελλάδα-Ιταλία

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


- Ελλάδα-Γιουγκοσλαβία

attachment.php


attachment.php


attachment.php


- Ελλάδα-ΕΣΣΔ

η μέρα του τελικού

attachment.php


οι 2 επόμενες μέρες

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ανατριχίλα!!!
 
Kudos, Krem13. Εξαιρετική ανακάλυψη!
 
Θρυλικές στιγμές του αθλητισμού!!!
 
Αξεχαστο εκεινο το καλοκαιρι του 87!!!!! :award:

:d@redevil :D @redevil:d@redevil
Ανατριχιαζω μονο που το βλεπω.... :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη συγκίνηση και νοσταλγία για τις στιγμές...
 
Το βράδυ του τελικού κάναμε τρέχοντας όλην την 3η Σεπτεμβρίου για να πάμε από τους πρώτους στην Ομόνοια...
 
Μπραβο πολυ δυνατο θρεντ.
 
krem13 :bow: :thanx2: . Εκείνο το βράδυ ήταν ανεπανάληπτο. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που φώναξα τόσο δυνατά δημοσίως.
 
χαίρομαι που σας άρεσαν :) . σε αρκετές υπάρχουν και μερικές σχετικές σελίδες από το εσωτερικό οπότε αν ψάχνετε για κάποιο συγκεκριμένο άρθρο από κάποιον που έγραφε τότε σε κάποια από αυτές τις εφημερίδες πείτε το μου και θα δω τι μπορώ να κάνω :)
 
Πραγματικά ανατριχίλα. :) Είχα ανεβάσει κι εγώ κάποια αποκόμματα στο παρελθόν από το αρχείο της Αθλητικής Ηχούς. Μπορείτε να δείτε αρκετά από αυτά εδώ. Κι εννοείται ότι έχω όλους τους αγώνες, περασμένους σε DVD πλέον.
 
Μπραβο krem ωραιες ανακαλυψεις.. Δεν τις εζησα εκεινες τις στιγμες ημουν νεογεννητος :D αλλα ειχα δει τους αγωνες σε βιντεοκασσετες μεταγενεστερα.
 
Ajax87 είπε:
Μπραβο krem ωραιες ανακαλυψεις.. Δεν τις εζησα εκεινες τις στιγμες ημουν νεογεννητος :D αλλα ειχα δει τους αγωνες σε βιντεοκασσετες μεταγενεστερα.
εγώ ήθελα ακόμα 5 χρόνια :D ,αλλά επίσης τα είδα αργότερα
 
Εξαιρετικό krem13... Αν και το θυμάμαι αρκετά καλά εκείνο το καλοκαίρι (παρόλο που ήμουν 6 ετών) και τους αγώνες τους έχω ξαναδεί έκτοτε, προφανώς δεν είχα αναμνήσεις από τις εφημερίδες... Πραγματικά η Ιστορία του Ελληνικού αθλητισμού...
 
Το ύφος των σχολίων μου θυμίζει πολύ το 2004. Η αισιοδοξία που είχαμε και το 87 και το 2004 είναι παρόμοια. Θελαμε χρυσό πριν καν φτάσουμε στη μεση και όντας αουτσάιντερ αναμεσα σε ισπανια/εσσδ/γιουγκοσλαβία και ιταλια. Οντως ανατριχίλα!
 
Ajax87 είπε:
Μπραβο krem ωραιες ανακαλυψεις.. Δεν τις εζησα εκεινες τις στιγμες ημουν νεογεννητος :D αλλα ειχα δει τους αγωνες σε βιντεοκασσετες μεταγενεστερα.
Ήμουν τριών τότε, αλλά και γω είδα πολλά χρόνια αργότερα την βιντεοκασέτα του τελικού που τον είχε γράψει ο πατέρας μου στο βίντεο! :)
 
Αφού παίξανε και ηλικίες, να πω κι εγώ οτι ήμουν 15!!!

Ναι XV...
 
Εγω τοτε εκανα τα χαρτιά μου για σύνταξη.
 
Πίσω
Μπλουζα