Η πρώτη ελληνική βιντεοταινία

η πρωτη ελληνικη βιντεοταινια ειναι "ο νταβανζης μετα ριγε σωβρακα"
και η δευτερη "η γυναικαρα με τα πρασινα"
με πολυ μικρη διαφορα,ισως και 2 η 3 ημερων μονο
 
Πως γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες; Δηλ νοίκιασαν κανονικό κινηματογραφικο εξοπλισμό και κάμερες απλά λόγω μπατζετ παρεκαμψαν τηλεοπτική και κινηματογραφικη προβολή; Ή πήραν φθηνές οικιακές ή ήμι-επαγγελματικές βιντεοκάμερες και το γράψαν κατευθείαν σε κασσετα;
 
Πως γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες; Δηλ νοίκιασαν κανονικό κινηματογραφικο εξοπλισμό και κάμερες απλά λόγω μπατζετ παρεκαμψαν τηλεοπτική και κινηματογραφικη προβολή; Ή πήραν φθηνές οικιακές ή ήμι-επαγγελματικές βιντεοκάμερες και το γράψαν κατευθείαν σε κασσετα;

κατευθειαν σε κασετα ,ολες νομιζω αναιξερετως
 
Το θυμάμαι και εγώ αυτο. Και νομίζω ότι την εννοεί σαν πρώτη βιντεοπαραγωγή,γενικά...
Νομίζω ότι η παραγωγή ξεκιναει το '85.. Μάλλον υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις ημερομηνίες και αυτές που έχουν δηλωθεί
του '83-'84 να έχουν γυριστεί πιο μετά... Π.χ. το Μία Ρένα χωρίς φρένα στην RDB είναι του '84, αλλά στο dvd γράφει 1989 σαν πρώτη προβολή.
Νομίζω το λάθος για το "Μια Ρένα χωρίς φρένα" έχει γίνει από τον Κολιοδήμο και το αναπαράγουν και άλλες πηγές. Είναι 100% κυκλοφορία τέλος Φλεβάρη 1989 (γυρίστηκε τέλος του 1988).
 
Καλησπέρα σε όλους! Σας διαβάζω πάρα πολλά -πλέον- χρόνια, σαν εγκυκλοπαίδεια ένα πράγμα! Αλλά σήμερα αποφάσισα να εμφανιστώ! (ξέρω.. χειροκροτήματα!!!) Είχα ακριβώς την ίδια απορία και (φυσικά) βρήκα εδώ ένα thread!!! Μα καλά όλα τα έχετε πει...???!!!
Λοιπόν η απορία μου:
Μιλάμε για ποια ταινία γυρίστηκε για βίντεο ή και ταινία που ήταν προγενέστερη αλλά δεν παίχτηκε στους κινηματογράφους άρα κυκλοφόρησε μόνο σε βίντεο?
Γιατί βάση έγκυρων πηγών (το retrodb λέω μη βαράτε) υπάρχουν τα εξής:

Μίστερ Τραμπάκουλας - Χάρρυ Κλυνν 1984
Ο Γορίλας 1984
Ο Τσιγγάνος 1984
Οι δυο φυγάδες 1984
Παπαδίστικη κομπανία No2 (αν και αυτή εικάζω ότι είναι του '85 μιας και υπάρχει και Νο3 του 87!) 1983
Φάκελος Πορνεία 1984
Για βοηθάτε οι παλιοί εδώ και γνώστες το νέοπα!!!
Ευχαριστώ πολύ!!
 
Καλησπέρα σε όλους! Σας διαβάζω πάρα πολλά -πλέον- χρόνια, σαν εγκυκλοπαίδεια ένα πράγμα! Αλλά σήμερα αποφάσισα να εμφανιστώ! (ξέρω.. χειροκροτήματα!!!) Είχα ακριβώς την ίδια απορία και (φυσικά) βρήκα εδώ ένα thread!!! Μα καλά όλα τα έχετε πει...???!!!
Λοιπόν η απορία μου:
Μιλάμε για ποια ταινία γυρίστηκε για βίντεο ή και ταινία που ήταν προγενέστερη αλλά δεν παίχτηκε στους κινηματογράφους άρα κυκλοφόρησε μόνο σε βίντεο?
Γιατί βάση έγκυρων πηγών (το retrodb λέω μη βαράτε) υπάρχουν τα εξής:

Μίστερ Τραμπάκουλας - Χάρρυ Κλυνν 1984
Ο Γορίλας 1984
Ο Τσιγγάνος 1984
Οι δυο φυγάδες 1984
Παπαδίστικη κομπανία No2 (αν και αυτή εικάζω ότι είναι του '85 μιας και υπάρχει και Νο3 του 87!) 1983
Φάκελος Πορνεία 1984
Για βοηθάτε οι παλιοί εδώ και γνώστες το νέοπα!!!
Ευχαριστώ πολύ!!
για ποια ταινια γυριστηκε για βιντεο πρωτη,το δευτερο που λετε δεν υπαρχει,δεν γυριστηκε καμια ταινια για σινεμα και να μην προβληθηκε ποτε και να πηγε βιντεο
 
για ποια ταινια γυριστηκε για βιντεο πρωτη,το δευτερο που λετε δεν υπαρχει,δεν γυριστηκε καμια ταινια για σινεμα και να μην προβληθηκε ποτε και να πηγε βιντεο
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα αν δεν είναι λάθος οι χρονολογίες στο retro υπάρχουν προγενέστερες από αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ! Έτσι για την έρευνα :)
 
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα αν δεν είναι λάθος οι χρονολογίες στο retro υπάρχουν προγενέστερες από αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ! Έτσι για την έρευνα :)
ναι ισχυουν απλα οι πρωτες βιντεοταινιες ειναι "ο νταβαντζης με τα ριγε σωβρακα" και η "γυναικαρα με τα πρασινα" και αυτες το 1984
 
Πίσω
Μπλουζα