Η σκιάχτρα (1985)

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Η Σκιάχτρα (1985)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE...1%CE%B1_(1985)

Το λαϊκο παραμυθι με τον Αλκη Κουρκουλο το οποιο ξαναειδα πριν 2 μηνες στη "Βουλη" και ναι μεν δεν με τρομαξε οσο τοτε, αλλα με αφησε καταπληκτο με την φωτογραφια του, τη σκηνοθεσια και γενικα την προσεγμενη παραγωγη!! Απο τα καλυτερα ever!

Οταν ειχα δει μικρος την σκηνη που περναει τη νυχτα στο καστρο και βγαινει το χερι του βασιλια απο τον ταφο... ή την σκηνη που οι καλικατζαροι πεταγονταν μεσα απο το πηγαδι... οκ... χ3σ...μο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία σκηνοθεσία και παραγωγή. Είδα τώρα το πρώτο επεισόδιο στο αρχείο της ΕΡΤ και έμεινα κατάπληκτος... Η σκηνή με τον ''τελευταίο άρχοντα'' και την πυρούνα όλα τα λεφτά..

Αυτό έχω παρατηρήσει είναι οτι αυτή η ερτ έχει φτιάξει καταπληκτικές σειρές...Χαλάλι της τα λεφτά κάθε μήνα :angry: ...

Πάντως το αρχείο της θέλει δουλεία ακόμα και εμπλουτισμό..!
 
Η Σκιάχτρα (1985)

Ταινία φαντασίας του 1985 σε παραγωγή Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου , ΕΡΤ1 και Μανούσου Μανουσάκη (ο οποίος έκανε και το σενάριο και τη σκηνοθεσία). Η μουσική είναι του Δημήτρη Παπαδημητρίου. Πρωταγωνιστούν ο Άλκης Κούρκουλος , η Σοφία Αλιμπέρτη , η Αντιγόνη Αμανίτου , η Βίκυ Κουλιανού , ο Στράτος Παχής , η Γιώτα Φέστα κ.α.


Υπόθεση :

Ένας έφηβος αφήνει το χωριό του, για να ταξιδέψει και να γνωρίσει τον κόσμο. Θέλει να δει πάλι τη Σκιάχτρα, μια νεράιδα που συνάντησε ένα βράδυ, σε μια πηγή. Στο δρόμο του θα αντιμετωπίσει πολλές προκλήσεις και θα αναμετρηθεί με στοιχειά και ξωτικά, προτού επιστρέψει ξανά στους δικούς του και την πρώτη του αγάπη, έχοντας κερδίσει γνώση και πλούτη.




3 βραβεία στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης (σεναρίου, μουσικής και μοντάζ).


Βραβείο καλύτερης πρωτότυπης φωτογραφίας στο παιδικό Φεστιβάλ του Σικάγο. Συμμετοχή στο Φεστιβάλ του Σικάγο.



Βραβείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Φεστιβάλ Giffoni.


Η ταινία επίσης προβλήθηκε και σαν μίνι σειρά 4 επεισοδίων από την ΕΤ1 στις 6 Ιανουαρίου 1987

 


[edit] dead pic [edit]




Οι τίτλοι της ταινίας

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον πάει για σβήσιμο , απαγορεύεται να ανεβαίνουν ολόκληρα επεισόδια...
 
Τα αφαίρεσα μόνος μου. Δεν γνώριζα ότι υπήρχε τέτοιος κανόνας απαγόρευσης ποσταρίσματος βίντεο εδώ στο site

[edit] Θα το βρει όποιος θέλει :) [edit]. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η σειρα θα προβληθει αυτό το Σαββατοκυριακο, το Σαββατο στις 12.30 το μεσημερι (2 επεισοδια) και την Κυριακη στις 12.00 (2 επεισοδια) στην ΕΡΤ2
 
την εχω δει πολλα χρονια πισω και μικρος αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε ,ισως οφειλεται σαυτα τα 2 βεβαια
 
Πίσω
Μπλουζα