Η συλλογή μου απο χειριστήρια για PC (gamepads/joypads/controllers)

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Αυτη ειναι η συλλογη μου απο χειρηστηρια για προσωπικους υπολογιστες. Ενας απο τους λογους που αργησα να ασχοληθω με παιχνιδια σε υπολογιστες ηταν η ελειψη χειρηστηριων, μιας και ποτε δεν συνηθισα το πληκτρολογιο/ποντικι στα περισσοτερα ειδη παιχνιδιων.

Σκοπος μου δεν ειναι να μαζεψω οτι χειρηστηριο μπορω να βρω, αλλα χειρηστηρια που μου αρεσουν, και ειναι βολικα για διαφορα μηχανηματα σε εξομειωτες, οπου ειναι και ο λογος που τα συλλεγω. Δυστηχως, εδω και αρκετα χρονια 80 στα 100 χειρηστηρια μιμουντε το χειρηστηριο του playstation, 15 στα 100 του 360, και μετα βιας 5 εχουν ειτε αλλη σχεδιαστικη γραμμη, ειτε μιμουντε αλλα μηχανηματα.

Η συλλογη ειναι μακρυα απο το να χαρακτηρισθει ολοκληρωμενη, λογω του μεγαλου κοστους που χρειαζεται για να αγορασω καποια πολυ ακριβα χειρηστηρια, οπως πχ χειρηστηρια της Elecom οπου κυκλοφορουν αποκλειστικα στην Ιαπωνια. Σε καθε εικονα, αναφερω και καποιες πληροφοριες για το καθε χειρηστηριο.

Genius MaxFire MiniPad V1

attachment.php


Αυτο το υπεροχο χειρηστηριο ειναι σαφως επιρεασμενο απο την γραμμη των χειρηστηριων για NES και Master system, οπου συνηθως το προτιμω για παιχνιδια των συγκεκριμενων μηχανηματων. Δυστηχως ειναι αρκετα αγνωστο, και πλεον δυσκολο να βρεθει. Ο σταυρος του ειναι ομορφος και καλης ποιοτητας, οπως και τα κουμπια του. Υπαρχει και μια αναβαθμισμενη δευτερη εκδοση, οπου επισης βρισκεται μετα δυσκολιας.

Sega Saturn Usb Gamepad

attachment.php


Δεν χρειαζοντε ιδιαιτερες συστασεις για αυτα τα διαμαντια. Ειναι η Usb εκδοση του χειρηστηριου απο το Sega Saturn, ακομα πιο αναβαθμισμενη.

Digimate Enforcer

attachment.php


Μια μαλλον ατυχης αγορα, λογω της οχι καλης κατασκευης του. Κριμα γιατι ο ολος σχεδιασμος και κρατημα του δεν ειναι ασχημα.

SpeedLink Scarab Game Pad

attachment.php


Ενα ομορφο χειρηστηριο απο την SpeedLink, μου θυμιζει dreamcast στην λογικη του κρατηματος του. Δυστηχως ειναι λιγο πιο μικρο απο οτι θα επρεπε, οπως και εχει πολυ μικρα κουμπια.

Gravis Destroyer Tilt

attachment.php


Ενα απο τα χειρηστηρια οπου εκανα την εξαιρεση και αγορασα, μιας και συχαινομαι το σχεδιασμο των playstation χειρηστηριων. Ειναι απο την Gravis, η εταιρια με το πρωτο χειρηστηριο σε υπολογιστες. Σε αυτο εδω, προσθεσε λειτουργια tilt, οπου δεν επιασε σε πολλα παιχνιδια.

Logic3 Trident Pad

attachment.php


Απο τα καμαρια της συλλογης μου, το trident pad απο την logic3. Ειναι ουσιαστικα ενα N64 χειρηστηριο, οπου προγραμματιζει καποιες λειτουργιες στην LCD οθονη του. Ποιοτικα ανωτερο απο το αντιστοιχο της Nintendo, δυστηχως ομως δεν κυκλοφορησε ποτε σε εκδοση usb..

Creative Cobra 2

attachment.php


Και ομως, η creative εχει κυκλοφορησει και χειρηστηριο. Ενδιαφερων κρατημα, καλη ποιοτητα κατασκευης, με πολυ ωραιες σκανδαλες και μια περιεργη ροδελα στο κεντρο, για συγκεκριμενα παιχνιδια οπου επισης δεν πρεπει να ειχε επιτυχια.

Saitek Impact X6-20U

attachment.php


Ενα απο τα σπανια χειρηστηρια που βασιζοντε στο σχεδιασμο του Mega drive. Το συγκεκριμενο ομως εχει 4 κουμπια αντι για 3 η 6, και δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας.

Buffalo Classic Usb Gamepad

attachment.php


Μια εκπληκτικη αναπαραγωγη του snes απο την Buffalo, με τεραστιες βελτιωσης στη ποιοτητα των πλαστικων του και των κουμπιων του. Ισως το καλυτερο snes χειρηστηριο για υπολογιστες, μακραν ανωτερο του αυθεντικου.

NAZAR Game PAD GPC-V47

attachment.php


Υπο οχι ακραιες συνθηκες, θα ημουν αιωνια ερωτευμενος με το χειρηστηριο, μιας και ειναι αντιγραφη του αντιστοιχου χειρηστηριου της Hori, του Digital Controller. Δυστηχως ομως, η NAZAR δημιουργησε απλα ενα πολυ κακα απογοητευτικο κλωνο, που μονο λυπει φερνει σε σχεση με το αυθεντικο. Κριμα, γιατι θα μιλουσα για το καλυτερο χειρηστηριο σε υπολογιστες.

Logic3 USB Intruder

attachment.php


Ενα απο τα πρωτα usb χειρηστηρια απο την Logic3. Ενδιαφερων κρατημα, καλα κουμπια, αλλα τιποτα αξιοσημειωτο. Δυστηχως τα φτερακια του δεν εχουνε τοσο καλο σχεδιασμο και το ριχνουνε αρκετα.

InterAct GoPad

attachment.php


Ενα απο τα πολυ αγαπημενα μου χειρηστηρια, το οποιο λατρευω να παιζω με αυτο Sonic, οπου παει το παιχνιδι σε αλλο επιπεδο.

Saitek P220 Digital

attachment.php


Μια επισης οχι και τοσο καλη κυκλοφορια απο την Saitek. Εχει και αυτο καποιο περιεργο συστημα, μαλλον για αθλητικα παιχνιδια οπου δεν επιασε στην αγορα.

Microsoft SideWinter Dual Strike

attachment.php


Μια τρελη κυκλοφορια της microsoft, υποτιθεται πως θα εκανε τα παιχνιδια πρωτου προσωπου "φιλικα" με αυτο το χειρηστηριο. Φυσικα και απετυχε παταγωδος, η θεωρια του κρατηματος του ειναι μαλλον αστεια, ωστοσο ομως εχει ενδιαφερον σταυρο.

InterAct HammerHead FX

attachment.php


Ο βαρεων βαρων σφυροκεφαλος καρχαριας των χειρηστηριων για υπολλογιστες. Το HammerHead Fx. εξι (!!!) κουμπια μπροστα, τεσσερα φτερακια, διπλος αναλογικος, και δονηση. Κυριολεκτικα και μεταφορικα, ενα τεραστιο χειρηστηριο, αυτο που το ριχνει λιγο ειναι ο σταυρος του. Επισης εχει πολυ ιστορια πανω του, μιας και η alpha εκδοση του xbox χρησιμοποιουσε το συγκεκριμενο χειρηστηριο.

Λογω του περιορισμενου (ανυπαρκτου συγκεκριμενα) ποσου για αγορες, εχω παγωσει την εμπλουτιση της συλλογης. Ευελπιστω ομως στο μελλον θα επανερθω στο θεμα δυναμικα, μιας και ειναι η μοναδικη συλλογη που με ενδιαφερει πλεον να ασχοληθω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε φανταστικη η συλογη σου.Τα περισσοτερα ομως για μενα οπως τα βλεπω με φενονται πολυ αβολα.Σε βολευε με ολα να παιζεις με το ιδιο αποτελεσμα σε ολα τα παιχνιδια;Για συγκεκριμενα λεω οπως το creative αν διαβαζω καλα η εκεινο στην αρχη που ειναι στρογγυλο η το logic 3 intruder η το αλλο που ειναι κατω απο το logic 3 η αυτο της Microsoft.Εγω εχω 4 logitech το ιδιο μοντελο δυο μεσα στα κουτια ολοκαινουρια και 2 που χρεισιμοποιω.Πραγματικα δεν τα αλαζω με τιποτα.
 
Επειγόντως να διορθώσεις την παρασπονδία Getta και...

...να βάλεις πάραυτα την σωστή φωτογραφία του Trident PC Pad! Είναι και εξαφανισμένο επιπλέον και από ebay και από παντού! Θυμάμαι κάποτε το είχε παρουσιάσει το PC Master και ο βλάκας το σνόμπαρα... Είχε Z-Trigger και Left-Right buttons όπως του N64;

Γενικά τα εξάκουμπα, αρχίζουν και σπανίζουν επικίνδυνα πλέον, αφού όλα τα νέα υιοθετούν το Sony button layout. Πολύ δυσάρεστο, ειδικά αν θέλουμε να παίξουμε Street Fighter II και άνω ή Killer Instict και να βγουν και τα combos.

Κανένα Microsoft Sidewinder Gamepad πώς και δεν αξιώθηκες να αποκτήσεις; Ήταν αρκετά αξιόπιστα, εμφανίσιμα, εξάκουμπα και αρκετά εύκολο να βρεθούν είτε σε gameport είτε σε USB έκδοση! Δυστυχώς είναι πλέον discontinued όπως και το εξαιρετικό Sidewinder Force Feedback Joystick.

Τέλος, αυτό το HammerHead FX, δεν το ήξερα καθόλου και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, αν εξαιρέσεις τα looks! Διαφώτισέ μας λίγο παραπάνω, αυτά τα κουμπιά μπροστά, εκτός των έξι, τα δύο ασημί και τα δύο μαύρα στο κέντρο, τι ακριβώς κάνουν; Κυκλοφόρησε ποτέ σε USB;
 
metalcandyman είπε:
Φιλε φανταστικη η συλογη σου.Τα περισσοτερα ομως για μενα οπως τα βλεπω με φενονται πολυ αβολα.Σε βολευε με ολα να παιζεις με το ιδιο αποτελεσμα σε ολα τα παιχνιδια;Για συγκεκριμενα λεω οπως το creative αν διαβαζω καλα η εκεινο στην αρχη που ειναι στρογγυλο η το logic 3 intruder η το αλλο που ειναι κατω απο το logic 3 η αυτο της Microsoft.Εγω εχω 4 logitech το ιδιο μοντελο δυο μεσα στα κουτια ολοκαινουρια και 2 που χρεισιμοποιω.Πραγματικα δεν τα αλαζω με τιποτα.
Σε ευχαριστω metalcandyman. Η αληθεια ειναι πως καποια μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερα, αλλα δεν θα ελεγα καποιο απο ολα αυτα πως ειναι αβολο. Ακομα και το SideWinter Dual Strike εχει πολυ πλακα. Επαιζα ενα ολοκληρο απογευμα το Street fighter the movie με αυτο και το διασκεδασα πολυ. Το ημικυκλιο του γινεται πανευκολα πχ. Το Cobra 2 ειναι πολυ καλο, εχει ωραιο κρατημα και καλη διαταξη κουμπιων. Ο σταυρος του πασχιζει σε απαιτητικα παιχνιδια, αλλα για κατι απλο, οπως πχ rpgs μου αρεσει πολυ. Δυσκολα μπορω να με φανταστω να παιζω δισδιαστατο παιχνιδι Sonic διχως το GoPad. Δεν ειναι απλα καλο, ειναι εξαρτηση! Περι Logitech θα συμφωνησω μαζι σου, φτιαχνει εξαιρετικα χειρηστηρια, εστω και στη γραμμη του playstation οπου την αποφευγω.

Ace είπε:
...να βάλεις πάραυτα την σωστή φωτογραφία του Trident PC Pad! Είναι και εξαφανισμένο επιπλέον και από ebay και από παντού! Θυμάμαι κάποτε το είχε παρουσιάσει το PC Master και ο βλάκας το σνόμπαρα... Είχε Z-Trigger και Left-Right buttons όπως του N64;Γενικά τα εξάκουμπα, αρχίζουν και σπανίζουν επικίνδυνα πλέον, αφού όλα τα νέα υιοθετούν το Sony button layout. Πολύ δυσάρεστο, ειδικά αν θέλουμε να παίξουμε Street Fighter II και άνω ή Killer Instict και να βγουν και τα combos.

Κανένα Microsoft Sidewinder Gamepad πώς και δεν αξιώθηκες να αποκτήσεις; Ήταν αρκετά αξιόπιστα, εμφανίσιμα, εξάκουμπα και αρκετά εύκολο να βρεθούν είτε σε gameport είτε σε USB έκδοση! Δυστυχώς είναι πλέον discontinued όπως και το εξαιρετικό Sidewinder Force Feedback Joystick.

Τέλος, αυτό το HammerHead FX, δεν το ήξερα καθόλου και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, αν εξαιρέσεις τα looks! Διαφώτισέ μας λίγο παραπάνω, αυτά τα κουμπιά μπροστά, εκτός των έξι, τα δύο ασημί και τα δύο μαύρα στο κέντρο, τι ακριβώς κάνουν; Κυκλοφόρησε ποτέ σε USB;
Εφτιαξα την φωτογραφια, αμαρτια κιολας γιατι ειναι ισως η ομορφοτερη απο ολες οσες τραβηξα. Κατα τα αλλα, ειναι ιδιο και καλυτερο με την αυθεντικη κυκλοφορια. Το μονο που λειπει ειναι η υποδοχη για το memory cart / rumble pack. Τα υλικα και η ποιοτητα κατασκευης του ειναι υποδειγματικα.

Δυστηχως, η συντριπτικη πλειοψηφια χειρηστηριων μιμουντε τον σχεδιασμο του playstation.. Πραγμα που δεν καταλαβα ποτε, μιας και δεν πιστευω πως το playstation εχει καλο σχεδιασμο χειρηστηριου. Για χειρηστηριο Microsoft, εχω ενα κλασσικο ασυρματο του 360, και θα ηθελα καποια στιγμη να αγορασω το Sidewinder gamepad pro usb, τα παλαιοτερα sidewinder παντως ειναι πολυ ασχημα χειρηστηρια. Για το HammerHead FX πρεπει να ανεβασω περισσοτερες φωτογραφιες ωστε να φαινεται καλυτερα, ειναι το μοναδικο στο ειδος του διχως ανταγωνισμο. Δυστηχως, κυκλοφορησε σε ασχημη μεταβατικη περιοδο και δεν ελαβε την αναγνωριση που του αξιζε..
 
πολυ ωραια η συλλογη σου!!

κι εγω βλεπω καποια πολυ περιεργα σε σχημα και οτι δεν θα βολευομουν εγω αλλα ειναι εντυπωσιακα!

ευχομαι να αυξηθει η συλλογη κι αλλο
 
Εντυπωσιακή συλλογή φίλε Getta Robo!!!

Τα περισσότερα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.
 
Το Cobra ήταν εξαιρετικό για arcade racers. Το θυμάμαι σε εποχές TOCA που το είχα λιώσει.

Το Hammerhead FX είχε βγει και σε έκδοση από την 3Dfx, θυμάμαι που το ζαχάρωνα (αλλά δεν πρέπει να ήρθε ποτέ από τα μέρη μας)

3dfx%20HammerheadFX%20Box.jpg
 
Πραγματι πολυ εντυπωσιακη συλλογη,για ολα τα γουστα!
 
Ωραιος Getta!

Το Cobra2 πρεπει να το εχω σε κανα παταρι ξεχασμενο. Ωραιο pad

Φυσικα αν πιασεις Saturn pad...τα ξεχνας ολα
 
O μονος που θα μπορουσε να πει οτι πιανοντας το saturn gamepad τα ξεχνας ολα θα ηταν οπαδος της sega.Xαχαχαχαχαχαχαχα :D γαρνιριζα κατι παστες και απο τα γελια εβαζα της σαντυγη οπου να ναι.Ακου πιανοντας το ξεχνας ολα τα αλλα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.
 
Εσένα έχουν πάρει τα χέρια σου λάθος σχήμα από εκείνο το "εργονομικότατο" NES pad, γι'αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις την ανωτερότητα του Saturn pad. :p
 
Maddog είπε:
Εσένα έχουν πάρει τα χέρια σου λάθος σχήμα από εκείνο το "εργονομικότατο" NES pad, γι'αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις την ανωτερότητα του Saturn pad. :p
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα :D Καλο.Μα και σενα αγαπητε Maddog το ιδιο ''εργονομικο'' σχημα ειχε το αγαπημενο σας master system pad οποτε και σενα πρεπει να εχουν λαθος φορμα τα χερια σου. :p
 
Saturn pad - ο καλύτερος σταυρός ever...
 
Εκείνο της Creative το είχα και εγώ, αλλά όπως όλα τα pc joypads, το διάλυσα !!! Το μόνο που άντεξε είναι το rumblepad της logitech, ενώ τώρα χρησιμοποιώ το xbox360/pc της microsoft. Πάντως έχεις εξαιρετική συλλογή, ζηλεύω πολύ αυτά που είναι απομιμήσεις των κονσολών, φοβερά για emulation, είναι η μισή αίσθηση της πραγματικής κονσόλας.
 
Εβγαλα καποιες νεες φωτογραφιες του HammerHead FX, οπου φαινεται πολυ καλυτερα. Μαζι με αυτες, καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτο.

attachment.php


Εξι κουμπια, δυο αναλογικοι μοχλοι, ο σταυρος του εχει την λογικη του neo geo οπου εξεχει και δεν χρειαζεται μεγαλη πιεση στην κατευθυνση. Επισης προγραματιζεται στο πια πληκτρα μπορουν να λειτουργουν με auto fire και την ενεργοποιηση / απενεργοποιηση του κραδασμου.

attachment.php


Εχει τα κλασσικα φτερακια, καθως και δυο υπεροχες σκανδαλες, κατι που πηρε πολλα χρονια για να καταλαβει ο υπολοιπος ανταγωνισμος.. Υποστηριζει κραδασμους ειτε με δυο μπαταριες, ειτε με επιπλεον μετασχηματιστη/καλωδιο οπου δεν υπηρχε στην αρχικη συσκευασια..

attachment.php


Το χειρηστηριο απετυχε για αρκετους λογους. Πλυν της ακριβης τιμης, 40$ περιπου, ηταν και οτι κυκλοφορησε στη μεταβατικη περιοδο οπου ειχε αρχισει η κυριαρχια του USB. Ηταν ασυμφορο για την εταιρια να επανασχεδιασει το χειρηστηριο με το USB πρωτοκολλο, οποτε εδιναν ενα μετατροπεα απο παραλληλη σε usb, οπου δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για αλλα χειρηστηρια γενικοτερα, αλλα και ουτε υπαρχει καποιο αντιστοιχο συμβατο καλωδιο!

attachment.php


Συγκριση με το κλασσικο χειρηστηριο του Super Nintendo... Πραγματικα το χειρηστηριο ειναι τριπλο σε μεγεθος!

Περι Sega Saturn, αν και λατρευω το χειρηστηριο, πιστευω γενικοτερα πως υπαρχουν πολλα και πολυ καλυτερα.. Πχ τα περισσοτερα της Hori ειναι φοβερα, με ελαχιστα πισω την Elecom.

Other_Reality πραγματικα η εξομειωση ενος μηχανηματος με αντιστοιχο χειρηστηριο την απογειωνει σε αλλο επιπεδο, γιαυτο και τα εχω παρει ολα αυτα αλλωστε. Σε γενικα πλαισια, εχουν βγει χειρηστηρια οπου πλησιαζουν σε τεραστιο βαθμο αντιστοιχα χειρηστηρια μηχανηματων, αλλα για λογους συμβατοτητας αγοραζω μονο χειρηστηρια USB.. Με ελαχιστες καλες εξαιρεσεις, οπως το Trident Pad.

Υγ. Υπαρχει ανθρωπος στο πλανητη που του αρεσει στο κρατημα πλεον του NES; Το χειρηστηριο ειναι ειδικα φτιαγμενο για να παθαινεις κραμπες στις παλαμες..
 
Πίσω
Μπλουζα