Η συλλογή μου από ελληνικά μεταλλικά joysticks !

Peri30

Retro Member
Joined
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα και από μένα ! Η δικιά μου συλλογή ίσως να μην είναι από εκείνες τις συλλογές που έχετε συνηθίσει να βλέπετε, αλλά αυτό είναι και η ομορφιά της ! Πρόκειται λοιπόν για αθάνατα (μεταλλικά) ελληνικά joysticks που μας συντροφεύανε τη δεκαετία 80 και αρχές 90 στο ατέλειωτο παιχνίδι μας. Τα συγκεκριμένα joysticks είναι πραγματικά αθάνατα αφού είναι αύθραστα όσο σκληρά και αν δοκιμαστούν... Σας αφήνω να τα απολαύσετε και να αναπολήσετε το παρελθόν...

Προβολή συνημμένου 87328

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει (ή έχει στην κατοχή του) κάποια παρόμοια - μεταλλική πάντα - κατασκευή εκτός των συγκεκριμένων, παρακαλώ ας το αναφέρει.
 
Και για να μας "κάψεις" εντελώς, θα μας πεις και ότι δουλεύουν ακόμα άψογα, ε?! :D
 
D@redevil είπε:
Και για να μας "κάψεις" εντελώς, θα μας πεις και ότι δουλεύουν ακόμα άψογα, ε?! :D
Εννοείται οτι δουλεύουν άψογα ! Οταν λέμε "αθάνατα" εννοούμε αθάνατα ...
 
Πανέμορφα!!! Μπράβο Peri για το μεράκι σου.
 
πωπω ρε φιλε σε ζηλευω!

Αυτα και αν είναι αθάνατα!

οι μηχανισμοι τους είναι ιδιοι με της καμπινας και αντεχουνε πολυ ξυλο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι ο Alkis30 από το ΕΑΒ, σωστά; :) Δεν χάνεις τίποτα που δεν έχεις το Djoy, είχα το λευκό και ήταν αρκετά μέτριο.

Σου έχω ένα ακόμα που ξέθαψα από τη ντουλάπα, γιατί δεν του αξίζει να το έχω δίπλα στα Tomahawk & Pacman μου:

attachment.php
 
alkis21 είπε:
Είσαι ο Alkis30 από το ΕΑΒ, σωστά; :) Δεν χάνεις τίποτα που δεν έχεις το Djoy, είχα το λευκό και ήταν αρκετά μέτριο.
Σου έχω ένα ακόμα που ξέθαψα από τη ντουλάπα, γιατί δεν του αξίζει να το έχω δίπλα στα Tomahawk & Pacman μου:

attachment.php
Ναι εγώ είμαι :) Tο γνωρίζω αυτό το joystick. Το έχω ήδη παραγγείλει και θα το έχω από κάποιον που πουλάει το ίδιο σε διαφανές... Το DJoy είναι το θέμα πού θα βρω...
 
Peri30 είπε:
Πρόκειται λοιπόν για αθάνατα (μεταλλικά) ελληνικά joysticks που μας συντροφεύανε τη δεκαετία 80 και αρχές 90 στο ατέλειωτο παιχνίδι μας. Τα συγκεκριμένα joysticks είναι πραγματικά αθάνατα αφού είναι αύθραστα όσο σκληρά και αν δοκιμαστούν... Σας αφήνω να τα απολαύσετε και να αναπολήσετε το παρελθόν...
Προβολή συνημμένου 87328

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει (ή έχει στην κατοχή του) κάποια παρόμοια - μεταλλική πάντα - κατασκευή εκτός των συγκεκριμένων, παρακαλώ ας το αναφέρει.
Πρωτότυπη συλλογή. Μπράβο! Μια ανόητη ερώτηση, τι εννοείς "ελληνικά"? Κατασκευάστηκαν Ελλάδα δηλαδή? Το κάτω αριστερα δεν μοιάζει με 2 μισά Game Boy κολλημένα (σαν Σιαμαία) εκατέρωθεν του μοχλού. Θυμηθείτε πως έιναι το Game Boy κάτω δεξιά στο μεγαφωνάκι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Πρωτότυπη συλλογή. Μπράβο! Μια ανόητη ερώτηση τι εννοείς "ελληνικά". Κατασκευάστηκαν Ελλάδα δηλαδή? Το κάτω αριστερα δεν μοιάζει με 2 μισά Game Boy κολλημένα (σαν Σιαμαία) εκατέρωθεν του μοχλού. Θυμηθείται πως έιναι το Game Boy κάτω δεξιά στο μεγαφωνάκι :)
Ακριβώς. Ολα τα παραπάνω joystick κατασκευάστηκαν Ελλάδα ! Να και ένας τομέας παραγωγής που πρωτοπορούσαμε σε σχέση με τους ξένους...
 
Το νέο μου απόκτημα για τη συλλογή...

3ih5.jpg
 
MultiJoy...δεν το εχω πιασει ποτε στα χερια μου
 
Ενας γνωστός μου τον οποίο βοήθησα πριν μερικά χρόνια να "αναστήσει" την Amiga του, χρησιμοποιεί αυτό ακριβώς το τρίκουμπο joystick !! (το μαύρο, όχι το διαφανές).

Ο μοχλός του πάντως μου είχε φανεί αρκετά "νευρικός" και ευαίσθητος, για τα γούστα μου. (it takes getting used to, που λένε και παραέξω :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά όποιος γνωρίζει οτιδήποτε για το παρακάτω joystick παρακαλώ ας αναφέρει σχετικά. Πρώτη φορά το βλέπω και έχω εντυπωσιαστεί. Λέγεται "Elite Multi-Function 2002". Πρέπει να είναι η μοναδική σιδερένια κατασκευή που ΔΕΝ είναι ελληνική και μάλιστα έχει και το μοχλό από τα δεξιά !!!!

3w3h.jpg
 
Τελικά με τα πολλά κατάφερα και κέρδισα 2 δημοπρασίες που είχε βάλει ένας γερμανός στο ebay και αυτά τα 2 super σπάνια joysticks προστέθηκαν στη συλλογή μου ! Πρόκειται για πολύ αξιόλογες και ιδιαίτερες μεταλικές κατασκευές που ίσως αποτελούν και τη μοναδική "μη ελληνική" σχετική πρόταση !

09vt.jpg
 
Το δεξί πρέπει να το έχω κάπου. Ταλαιπωρημένο.

Πρέπει να έχω αρκετά από αυτά αν δεν τα έχω πετάξει. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
black & red / The Arcade stuff! Φοβερή συλλογή Peri, ωραίος!!!
 
Τα 2 νέα αποκτήματα μού !!! Και η συλλογή συνεχίζεται...

WP_20131210_16_59_15_Pro.jpg
 
Νέο απόκτημα. Αυτή τη φορά όχι και τόσο retro αφού το έφτιαξαν τώρα και το πουλάνε στο amigakit. Παίζει όμως να είναι το πιο όμορφο της συλλογής...

WP_20140120_17_42_37_Pro.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα