Η συλλογή μου (από ps2 παιχνίδια)

Bonus πόντοι για το SNK Arcade Classics και τα .hack

Άντε, να την αβγατίσεις και άλλο την συλλογούλα... :D
 
Οποιος δεν εχει προβλημα με τα platinum εχει προσφορα το πλαισιο ενα σωρο για PS2 :)
 
Πολύ καλή συλλογή και εις ανώτερα! Έχεις και το Monster Hunter βλέπω. Έχω διαβάσει ότι κατά κάποιο τρόπο είναι ο προάγγελος των Demon's Souls/Dark Souls, τουλάχιστον ως προς το θέμα των μαχών και του εξοπλισμού του χαρακτήρα. ως προς την ατμόσφαιρα βέβαια και το ευρύτερο concept: King's Field.
 
ευχαριστώ! να προσθέσω σε σχέση με την τελευταία φορά ακόμα τα,shadow hearts (το 1ο ) ,rez και valkyrie profile 2
 
Το σπαστικό με τις ευρωπαικές εκδόσεις των ps2 games είναι πως στους τίτλους στο πλάι υπάρχει σε όλα η ίδια ασπρίλα και είναι ομοιόμορφα ενώ στις αμερικάνικες εκδόσεις:

IMAG0572.jpg

H αισθητική διαφορά είναι τεράστια.
 
Tupamaro είπε:
Το σπαστικό με τις ευρωπαικές εκδόσεις των ps2 games είναι πως στους τίτλους στο πλάι υπάρχει σε όλα η ίδια ασπρίλα και είναι ομοιόμορφα ενώ στις αμερικάνικες εκδόσεις:Προβολή συνημμένου 45896

H αισθητική διαφορά είναι τεράστια.
μπράβο πολύ ωραία! πως και είναι όλα αμερικάνικα;

πάντως για την αισθητική διαφορά που λες,η ράχη είναι συνήθως πιο εντυπωσιακή στις αμερικάνικες κυκλοφορίες αλλά τα εξώφυλλα (που είναι και αυτά που έχουν περισσότερη σημασία) είναι συνήθως καλύτερα,από καλλιτεχνική άποψη,στις Ευρωπαϊκές κυκλοφορίες (3 παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα είναι τα ico,final fantasy x,final fantasy x-2)
 
krem13 είπε:
μπράβο πολύ ωραία! πως και είναι όλα αμερικάνικα;πάντως για την αισθητική διαφορά που λες,η ράχη είναι συνήθως πιο εντυπωσιακή στις αμερικάνικες κυκλοφορίες αλλά τα εξώφυλλα (που είναι και αυτά που έχουν περισσότερη σημασία) είναι συνήθως καλύτερα,από καλλιτεχνική άποψη,στις Ευρωπαϊκές κυκλοφορίες (3 παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα είναι τα ico,final fantasy x,final fantasy x-2)
δεν είναι δκιά μου η συλλογή ωρε, απλά την δείχνω για να φάνει η τεράστια διαφορά.Που τέτοια τύχη. :p
 
DSC00795.jpg

Mιας που το ανέφερες, αυτή είναι η δικιά μου τεράστια συλλογή. :p Φυσικά μιλάμε για παιχνίδια της προκοπής, γενικώς κυκλοφορεί πολύ σαβούρα ps2 σε πολλά καταστήματα και με χαμηλές τιμές αλλά νόημα έχει να κατέχεις καλα παιχνίδια κι όχι χρωματιστές θήκες με άχρηστα cd.

πάντως δεν βλέπω κανα artwork της προκοπής στα f.f., κρατάνε τις παραδόσεις απο παλιά στα απλοικά σχέδια.Μόνο να συγκρίνεις το artwork για το iv του snes της ιαπωνέζικης και της ευρωπαικής έκδοσης για να καταλάβεις την χαώδη διαφορά και την τσαπατσουλιά των ευρωπαικών εκδόσεων.

459841_26658_front.jpg

Ρε πλάκα μου κάνεις, τσέκαρε εδώ το εξώφυλλο της αμερικάνικης έκδοσης για το ΧΙΙ.Τι στο διάολο κάνουν εδώ στην ευρώπη, βαριούνται να σχεδιάσουν;Τέσπα, τι να κάνουμε, αυτή είναι η μοίρα μας. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tupamaro είπε:
Προβολή συνημμένου 45897Mιας που το ανέφερες, αυτή είναι η δικιά μου τεράστια συλλογή. :p Φυσικά μιλάμε για παιχνίδια της προκοπής, γενικώς κυκλοφορεί πολύ σαβούρα ps2 σε πολλά καταστήματα και με χαμηλές τιμές αλλά νόημα έχει να κατέχεις καλα παιχνίδια κι όχι χρωματιστές θήκες με άχρηστα cd.

πάντως δεν βλέπω κανα artwork της προκοπής στα f.f., κρατάνε τις παραδόσεις απο παλιά στα απλοικά σχέδια.Μόνο να συγκρίνεις το artwork για το iv του snes της ιαπωνέζικης και της ευρωπαικής έκδοσης για να καταλάβεις την χαώδη διαφορά και την τσαπατσουλιά των ευρωπαικών εκδόσεων.
προσωπικά στα final fantasy μου αρέσει η σπαρτιατική εμφάνιση των pal (και κάποιων γιαπωνέζικων) εκδόσεων,δίνουν και μια αίσθηση συνέχειας όσο κρατάνε το ίδιο στυλ.

Tupamaro είπε:
Προβολή συνημμένου 45900Ρε πλάκα μου κάνεις, τσέκαρε εδώ το εξώφυλλο της αμερικάνικης έκδοσης για το ΧΙΙ.Τι στο διάολο κάνουν εδώ στην ευρώπη, βαριούνται να σχεδιάσουν;Τέσπα, τι να κάνουμε, αυτή είναι η μοίρα μας. :p
αν αλλάξεις τις εικόνες των χαρακτήρων με αντίστοιχες hand-drawn,ίσως σε στάσεις όμοιες με το kingdom harts τότε ναι,θα είναι ένα πολύ καλύτερο εξώφυλλο για μένα,όπως είναι όμως τώρα,με χαρακτήρες που αν δεν είναι cgi cgiφερνουν,δεν μου αρέσει :p .

btw μια χαρά η συλλογή σου,έχεις σχέδια για μελλοντικές προσθήκες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσωπικά στα final fantasy μου αρέσει η σπαρτιατική εμφάνιση των pal (και κάποιων γιαπωνέζικων) εκδόσεων,δίνουν και μια αίσθηση συνέχειας όσο κρατάνε το ίδιο στυλ.

Tupamaro είπε:
Προβολή συνημμένου 45900Ρε πλάκα μου κάνεις, τσέκαρε εδώ το εξώφυλλο της αμερικάνικης έκδοσης για το ΧΙΙ.Τι στο διάολο κάνουν εδώ στην ευρώπη, βαριούνται να σχεδιάσουν;Τέσπα, τι να κάνουμε, αυτή είναι η μοίρα μας. :p
αν αλλάξεις τις εικόνες των χαρακτήρων με αντίστοιχες hand-drawn,ίσως σε στάσεις όμοιες με το kingdom harts τότε ναι,θα είναι ένα πολύ καλύτερο εξώφυλλο για μένα,όπως είναι όμως τώρα,με χαρακτήρες που αν δεν είναι cgi cgiφερνουν,δεν μου αρέσει :p .

btw μια χαρά η συλλογή σου,έχεις σχέδια για μελλοντικές προσθήκες;
 
krem13 είπε:
προσωπικά στα final fantasy μου αρέσει η σπαρτιατική εμφάνιση των pal (και κάποιων γιαπωνέζικων) εκδόσεων,δίνουν και μια αίσθηση συνέχειας όσο κρατάνε το ίδιο στυλ.


αν αλλάξεις τις εικόνες των χαρακτήρων με αντίστοιχες hand-drawn,ίσως σε στάσεις όμοιες με το kingdom harts τότε ναι,θα είναι ένα πολύ καλύτερο εξώφυλλο για μένα,όπως είναι όμως τώρα,με χαρακτήρες που αν δεν είναι cgi cgiφερνουν,δεν μου αρέσει :p .

btw μια χαρά η συλλογή σου,έχεις σχέδια για μελλοντικές προσθήκες;
Tέσπα, γούστα είναι αυτά. :p

Στα μελλοντικά σχέδια μου είναι να πάρω ότι rpg κινείται και κανα action της προκοπής σαν τα silent hill.Το καλό είναι πως κυκλοφορουν πολλά ps2 παιχνίδια σε πολύ καλές τιμές. φυσικά τα περισσότερα είναι τα ίδια και τα ίδια και σαβούρες αλλά όλο και κάτι μπορει να πετύχεις αν την ψάξεις την ιστορία.Το summoner 2 πέτυχα με 7 ευρώ αλλά μου φαίνεται μάπα και το σκέφτομαι.
 
Tupamaro είπε:
Tέσπα, γούστα είναι αυτά. :p Στα μελλοντικά σχέδια μου είναι να πάρω ότι rpg κινείται και κανα action της προκοπής σαν τα silent hill.Το καλό είναι πως κυκλοφορουν πολλά ps2 παιχνίδια σε πολύ καλές τιμές. φυσικά τα περισσότερα είναι τα ίδια και τα ίδια και σαβούρες αλλά όλο και κάτι μπορει να πετύχεις αν την ψάξεις την ιστορία.Το summoner 2 πέτυχα με 7 ευρώ αλλά μου φαίνεται μάπα και το σκέφτομαι.
εγώ πέτυχα τις προάλλες,και φυσικά αγόρασα,το shadow of the colossus (την έκδοση με τις κάρτες) και το rogue galaxy για 20 ευρώ συνολικά :) .αν ψάξεις βρίσκεις. τα rpg's πάντως ενδέχεται να σε κουράσουν ( το πορτοφόλι σου δηλαδή :D ) αν πας και για τα πιο "ιδιαίτερα" που είχαν κυκλοφορήσει εταιρίες όπως η atlus.
 
Μια χαρα ειναι η συλογη σου φιλε Tupamaro.Προσωπικα εχω εχω τερματισει οτι υπαρχει απο Rpg σε κονσολες.Τα rpg στον υπολογιστη απλα δεν με ενδιαφερουν και δεν ασχολουμαι.Το summoner 2 που αναφερεις και με 7 ευρω ειναι must buy.Eιναι ενα action rpg με πολυ καλη ιστορια αλλα γενικα μετριο σαν παιχνιδι.Για να περασεις καποιες ευχαριστες ωρες οπως και για να εμπλουτισης την συλογη σου ειναι μια χαρα τα 7 ευρουλακια που το βρηκες.
 
metalcandyman είπε:
Μια χαρα ειναι η συλογη σου φιλε Tupamaro.Προσωπικα εχω εχω τερματισει οτι υπαρχει απο Rpg σε κονσολες.Τα rpg στον υπολογιστη απλα δεν με ενδιαφερουν και δεν ασχολουμαι.Το summoner 2 που αναφερεις και με 7 ευρω ειναι must buy.Eιναι ενα action rpg με πολυ καλη ιστορια αλλα γενικα μετριο σαν παιχνιδι.Για να περασεις καποιες ευχαριστες ωρες οπως και για να εμπλουτισης την συλογη σου ειναι μια χαρα τα 7 ευρουλακια που το βρηκες.
φίλε μεταλ δεν θέλω να σου την πω αλλά μου φαίνεται καπως.. υπερβολικό πως έχεις τερματίσει όλα τα rpg των κονσολών, πρώτον επειδή είναι πάρα πολλά και δεύτερον επειδή τα περισσότερα είναι σάπια.Δεν πρέπει δηλαδή να ασχολείσαι με τίποτα άλλο στην ζωή σου. :p Να μου πεις για τα καλά rpg να καταλάβω, κι εγώ έχω τελειώσει όλα τα γνωστά rpg του snes αλλά όταν μου λες για όλα πας για guiness δηλαδή. :p
 
Φιλε δεν με την λες καθολου και μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα εχω τερματισει οτι υπαρχει απο rpg σε snes,megadrive,nes,master system,ps1,ps2,dreamcast,sega cd,n64,saturn,Game cube,WII(Μμεχρι τωρα) και τα περισσοτερα που υπαρχουν σε game boy,game boy color,game boy advance.Και τα κανονικα που εχουν κυκλοφορησει σε ευρωπη η αμερικη αλλα και τα μεταφρασμενα.Φυσικα οχι ολα στης κονσολες θα ηταν αδυνατων αυτο.Μιλαω και για emulators.οποτε οπως καταλαβαινεις εχω τερματισει και τα καλα αλλα και τα καμενα.Τα παντα εχω τερματισει γιατι τα γουσταρω ωσο δεν φανταζεσαι.Φυσικα οπως ειπα μονο σε κονσολες απεχθανομαι τα rpg στο pc.Aκομα και στο iphone εχω τελειωση οτι rpg εχει κυκλοφορησει.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε δεν με την λες καθολου και μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα εχω τερματισει οτι υπαρχει απο rpg σε snes,megadrive,nes,master system,ps1,ps2,dreamcast,sega cd,n64,saturn,Game cube,WII(Μμεχρι τωρα) και τα περισσοτερα που υπαρχουν σε game boy,game boy color,game boy advance.Και τα κανονικα που εχουν κυκλοφορησει σε ευρωπη η αμερικη αλλα και τα μεταφρασμενα.Φυσικα οχι ολα στης κονσολες θα ηταν αδυνατων αυτο.Μιλαω και για emulators.οποτε οπως καταλαβαινεις εχω τερματισει και τα καλα αλλα και τα καμενα.Τα παντα εχω τερματισει γιατι τα γουσταρω ωσο δεν φανταζεσαι.Φυσικα οπως ειπα μονο σε κονσολες απεχθανομαι τα rpg στο pc.Aκομα και στο iphone εχω τελειωση οτι rpg εχει κυκλοφορησει.
Tότε αφού προτιμάς να παίξεις τα first person σαβουροrpg του nes σε emulator ή το secret of the stars για snes απο το gothic 2 ή το divine divinity απλά είσαι μαζοχιστής. :p
 
Πίσω
Μπλουζα