Η συλλογή μου [dreamcast]

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
μετά από πολύ καιρό που είχα παιχνίδια αλλά δεν είχα...κονσόλα να τα χρησιμοποιήσω :D αποφάσισα να πάρω μια,έτσι η συλλογή μου είναι επιτέλους λειτουργική* :biglaugh:

αυτά λοιπόν έχω μέχρι τώρα με τα επόμενα σχέδια να περιλαμβάνουν σίγουρα 2ο χειριστήριο και vmu και ίσως αγορά του skies of arcadia αν το βρω σε σχετικά καλή τιμή

attachment.php


*επειδή όμως ποτέ δεν μου έχει τύχει να αγοράσω κάτι χωρίς να εμφανιστεί έστω ένα μικρό πρόβλημα έχω τώρα την εξής περίπτωση...το dreamcast ήρθε μαζί με ένα καλώδιο scart,αρκετές φορές όταν το βάζω να λειτουργήσει ενώ φορτώνει το παιχνίδι σε τυχαία σημεία χάνεται η εικόνα και δεν μπορώ να την επαναφέρω όσο και να κουνήσω το καλώδιο αφήνοντας μου ως μόνη λύση το reset. πέρα από αυτό,σε άσχετες περιπτώσεις,έχω την εντύπωση ότι δεν φορτώνει το παιχνίδι κατευθείαν και πρέπει να το επιλέξω εγώ από το κεντρικό μενού του dreamcast . αυτά δείχνουν πιθανή δυσλειτουργία του καλωδίου ή το ματάκι είναι στα τελευταία του :precry: ?
 
Οταν προκειται για SEGA καλουδια...ρινχετε μια ειδοποιηση ρε παιδια.... :precry:

Ειμαστε και σε κρισιμη ηλικια.... :p

Ομορφιες!!! :headbang:

Ευχομαι να ξεπεραστει το προβληματακι και να την λιωσεις! :thumbup:

Και μην ακουσεις σχολια του τυπου "Πετα την" - "Αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες" και διαφορα αλλα τετοια κουλα....

Αυτα τα λενε απο την ζηλεια τους. ;)
 
stayros είπε:
Οταν προκειται για SEGA καλουδια...ρινχετε μια ειδοποιηση ρε παιδια.... :precry:
Ειμαστε και σε κρισιμη ηλικια.... :p

Ομορφιες!!! :headbang:

Ευχομαι να ξεπεραστει το προβληματακι και να την λιωσεις! :thumbup:

Και μην ακουσεις σχολια του τυπου "Πετα την" - "Αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες" και διαφορα αλλα τετοια κουλα....

Αυτα τα λενε απο την ζηλεια τους. ;)
ευχαριστώ! φυσικά και δεν θα τους ακούσω :p ,αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη με τα SG-1000II,Master System,Mega Drive,Saturn,Game Gear μου :D
 
Σπαστην με την βαριοπουλα και πετα την αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες :p
 
metalcandyman είπε:
Σπαστην με την βαριοπουλα και πετα την αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες :p
πάλι βαριοπούλα ? κάτι διαφορετικό για μια φορά δεν μπορείς να προτείνεις :D ? όχι ότι θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου βέβαια :p
 
Πολυ ωραια , αντε καλοπαιχτα!

krem13 είπε:
πάλι βαριοπούλα ?
Και Τσεκουρι και Κομπρεσερ και μια απλη κοτρονα κανει την δουλεια Φαντασια να εχεις :p χαχαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Σπαστην με την βαριοπουλα και πετα την αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες :p
...παρ'όλες τις προειδοποιήσεις χαχαχαχα!! Άπαικτος!!

Μπράβο φίλε krem και βλέπω Crazy Taxi, Power stone, Sega Rally μια χαρά. Ένα Virtua Fighter θες (και μερικά ακόμη βέβαια) και είσαι έτοιμος...Καλορίζικη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Σπαστην με την βαριοπουλα και πετα την αυτα παθαινεις οταν παιρνεις σαβουρες :p

Ajax87 είπε:
Και Τσεκουρι και Κομπρεσερ και μια απλη κοτρονα κανει την δουλεια Φαντασια να εχεις :p χαχαχαχαχαχα
Η Demolition Console Team του Retromaniax...ξαναχτυπησε!!!:biglaugh:

Ρε σεις....ζηλευετε... :tease: :tease:
 
Η βαριοπουλα ειναι all time classic και δεν με εχει απογοητευση ποτε.Παντα φυσικα με σιδερενια λαβη και οχι ξυλινη.

Εδω η αγαπημενη μου βαριοπουλα με το επομενο της θυμα που συντομα θα ακολουθησει και βιντεο καταστροφης :diablotin:

IMG_0776.jpg
 
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

(Καποιοι θα εχουνε λιποθυμησει ηδη :p )
 
metalcandyman είπε:
Η βαριοπουλα ειναι all time classic και δεν με εχει απογοητευση ποτε.Παντα φυσικα με σιδερενια λαβη και οχι ξυλινη.

Ajax87 είπε:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

(Καποιοι θα εχουνε λιποθυμησει ηδη :p )
Ειστε αλητες (με την καλη εννοια)... :p ...Ρε σεις το ξεφτιλισατε το ποστ του χριστιανου! :tsktsk:

Φιλε Krem...μην πτοεισαι...αστους να λενε. ;)
 
[edit] Την άλλη φορά που θα σε ενοχλήσει κάτι μπορείς να μου στείλεις και πμ. Τα έχουμε πει πολλές φορές. ok ο χαβαλές αλλά μην το ξεσκίζουμε κιόλας [edit]

@krem13 Φιλαρακι το προβλημα που αναφερεις στο πρωτο σου post το ειχα και γω σε ενα παλαιοτερο Dreamcast Που ειχα συν του οτι με εκανε και επανεκηνησεις στα καλα καθουμενα εκει που επαιζα και τελικα μετα απο λιγιο καιρο τα εφτησε η κεφαλη.Δεν λεω οτι και σενα εχει προβλημα η κεφαλη απλα θυμιζει παρα πολυ την δεικη μουπεριπτωση.Τωρα για τα παιχνιδια που εχεις μια χαρα εισαι και αν γουσταρεις τα RPG'S μιας και αναφερες οτι καποια στιγμη θελεις να παρεις το skies of arkadia θα σε προτεινα αν μπορεις να τα βρεις σε καλη τιμη να παρεις και το Grandia II που ειναι αξιολογο rpg αν και πολυ γραμμικο και ευκολο οπως και τα Evolution: The world of sacred device και Evolution 2: Far off promise που ειναι τα κορυφαια απο τα λιγοστα RPG'S του Dreamcast.Aν μπορεις παρε και powerstone 2,shenmue,crazy taxi 2,Virtual striker,Resident evil code veronica και γενικα υπαρχουν αρκετα αξιολογα παιχνιδια που μπορεις να αποκτησεις αν βεβαια στο επιτρεπη η τσεπη σου αυτη την δυσκολη περιοδο κρισης που περναμε οι περισσοτεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εντάξει,δεν πειράζει για τις διάφορες προτάσεις καταστροφής,δεν μπορούν όλοι να εκτιμούν το ίδιο ένα αντικείμενο :p

metal,τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι και τα φθηνότερα της βιβλιοθήκης του :xm: ,γι'αυτό λέω σε πρώτη φάση να τα τσεκάρω αν είναι με ένα sd to dreamcast adaptor που βρήκα στον ημπεη και λέω να αγοράσω και μετά να προσπαθήσω να τα πάρω και αυθεντικά .

με προβληματίζουν όμως αυτά που λες για το ματάκι μιας και κάνει ουσιαστικά τα ίδια...ευτυχώς ( ? ) το πήρα από Έλληνα οπότε θα επιστραφεί αν συνεχίσει έτσι...

όσο αφορά αυτό,ξέρει κανείς που μπορώ να βρω άμεσα οπουδήποτε στην Αθήνα ένα rf καλώδιο για αγορά ? για να το δοκιμάσω και με αυτό μήπως έχει πρόβλημα τελικά το καλώδιο μόνο..
 
krem13 είπε:
εντάξει,δεν πειράζει για τις διάφορες προτάσεις καταστροφής,δεν μπορούν όλοι να εκτιμούν το ίδιο ένα αντικείμενο :p
metal,τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι και τα φθηνότερα της βιβλιοθήκης του :xm: ,γι'αυτό λέω σε πρώτη φάση να τα τσεκάρω αν είναι με ένα sd to dreamcast adaptor που βρήκα στον ημπεη και λέω να αγοράσω και μετά να προσπαθήσω να τα πάρω και αυθεντικά .

με προβληματίζουν όμως αυτά που λες για το ματάκι μιας και κάνει ουσιαστικά τα ίδια...ευτυχώς ( ? ) το πήρα από Έλληνα οπότε θα επιστραφεί αν συνεχίσει έτσι...

όσο αφορά αυτό,ξέρει κανείς που μπορώ να βρω άμεσα οπουδήποτε στην Αθήνα ένα rf καλώδιο για αγορά ? για να το δοκιμάσω και με αυτό μήπως έχει πρόβλημα τελικά το καλώδιο μόνο..
Aφου θες να τα τσεκαρεις φιλε γιατι θες να μπλεξεις με το sd adaptor που δεν ειναι σιγουρο και αν λειτουργη απολυτα και δεν το κανεις με το κλασικο utopia για να κανεις την δουλεια σου;
 
metalcandyman είπε:
Aφου θες να τα τσεκαρεις φιλε γιατι θες να μπλεξεις με το sd adaptor που δεν ειναι σιγουρο και αν λειτουργη απολυτα και δεν το κανεις με το κλασικο utopia για να κανεις την δουλεια σου;
ναι σωστά,είναι και αυτό μια (καλύτερη) λύση...πάντως ότι είναι να γίνει θα γίνει αφού δω τι πραγματικά γίνεται με το ματάκι
 
Φιλε μου συγχαρητηρια για την συλλογη σου! Ευχομαι να απολαυσεις τα παιχνιδια που εχεις και ακομα περισσοτερο.

Αν και διαβασα τα παραπανω "αισχους" σχολια των αποτυχημενων οπαδων της Nintendo, απλα μην πτοεισαι! :p Θα ερθει η ωρα τους και θα ειναι πολυ πικρη :diablotin:

Διαβασα για καποια προβληματα που εχεις και θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις.

1. Το καλωδιο ειναι αυθεντικο η 3rd party? Μια φωτογραφια απο το βυσμα θα βοηθουσε. Εχεις σκεφτει να καθαρισεις με λιγο καθαρο οινοπνευμα μεσα στην θυρα που μπαινει το καλωδιο; Καμμια φορα συμβαινει να ειναι βρωμικο εκει μεσα και να εχει προβληματα η εικονα.

2. Οσον αφορα το ματακι μαλλον θα χρειαστεις calibration και αμα εχεις φιλο ηλεκτρονικο πηγαινε να σου το κοιταξει η αμα κατεχεις την γνωση πανω στο θεμα ξερεις απο που θα ανεβασεις την σταθμη της κεφαλης. Και επειδη δειχνει ταλαιπωρημενη καλυτερα να αποφυγεις τα ISOS. Αμα ημουνα Ελλαδα θα σου εστελνα μια κεφαλη να την δοκιμαζες.

Τωρα απο παιχνιδια υπαρχουν αρκετα παλια και καινουργια και μαλιστα αμα σου αρεσουν τα RPG μπορεις να πειρμενεις Pier Solar που ερχεται τον ερχομενο Δεκεμβριο.

Βασιλη αμα εχεις το προβληματικο DC ακομα μπορουμε να το σωσουμε! :p
 
metalcandyman είπε:
Η βαριοπουλα ειναι all time classic και δεν με εχει απογοητευση ποτε.Παντα φυσικα με σιδερενια λαβη και οχι ξυλινη.
Εδω η αγαπημενη μου βαριοπουλα με το επομενο της θυμα που συντομα θα ακολουθησει και βιντεο καταστροφης :diablotin:

Προβολή συνημμένου 82603

Εαν ειχες την στοιχειωδει λογικη ενως απλου ανθρωπου θα καταλαβαινες οτι αυτο που σπας παιζει καλητερα απο το WII σου ειδικα σε VGA αναλυση..Αλλα για αυτο την ΣΠΑΣ γιατι απλα δεν μπορεις να φτασεις καποια πραγματα.Ειναι το σοβαρο επιπεδο Nitendo gamer..Μιλαμε για πολυ επιπεδο η NITENDO FANS!!!Κριμα γιατι πολυ Nitendo fans που τους εδειξα shen mue 2 σε VGA ετριβαν τα ματακια τους!
 
cast128dreams είπε:
Εαν ειχες την στοιχειωδει λογικη ενως απλου ανθρωπου θα καταλαβαινες οτι αυτο που σπας παιζει καλητερα απο το WII σου ειδικα σε VGA αναλυση..Αλλα για αυτο την ΣΠΑΣ γιατι απλα δεν μπορεις να φτασεις καποια πραγματα.Ειναι το σοβαρο επιπεδο Nitendo gamer..Μιλαμε για πολυ επιπεδο η NITENDO FANS!!!Κριμα γιατι πολυ Nitendo fans που τους εδειξα shen mue 2 σε VGA ετριβαν τα ματακια τους!
Ακου τι θα σε πω μεγαλε γιατι καλη η πλακα και ο χαβαλες αλλα επειδη στη ζωη τα πραγματα δεν ειναι μονο videogames εχουμε και αλλα προβληματα και τα νευρα ειναι πανω απο το κεφαλι γιαυτο μη με λες εμενα αν εχω στοιχειωδη λογικη ενως απλου ανθρωπου και θεωριες περι NINTENDO FANS και να χαμε να λεγαμε.Αν εμπαινες πιο συχνα εδω μεσα και διαβαζες posts μου θα καταλαβαινες τον χαβαλε και την πλακα οπως τον καταλαβαν ολοι οι αλλοι μετα το post που εγραψα με την φοτωγραφια και που 9 στης 10 φορες αυτο κανω γιατι ετσι ειμαι γουσταρω την πλακα και τον χαβαλε.Ειδες στην φωτογραφια καμια σπασμενη κονσολα η να ανεβασω καποιο βιντεο που να την καταστρεφω φυσικα και οχι αλλα θυμηθηκες δυο μηνες μετα να μπεις και να γραψεις αυτα που γραφεις χωρις να ξερεις καν ποιος ειμαι και πως ειναι ο χαρακτηρας μου εδω μεσα.Εκει που παω να ηρεμησω απο τα edits και τα pm ολο και καποιος θα βρεθει χωρις λογο να με γυρισει τα μυαλα.Για να το γνωριζεις το Dreamcast ειναι μεσα στης κονσολες που μετριουνται στα δαχτυλα τους ενος χεριου που ειναι διπλα στην τηλεοραση μου απο την πρωτη στιγμη που της αγορασα και δεν εχουν μετακινηθει ποτε.Εχω εκθιασει ουκ' ο λιγες φορες το Dreamcast και εχω γραψει ενα σωρο reviews για παιχνιδια του εδω μεσα αλλα δεν θα κατσω να ασχοληθω παραπανω με οποιον δεν μπορει να καταλαβει την πλακα και τον χαβαλε.
 
cast128dreams είπε:
Εαν ειχες την στοιχειωδει λογικη ενως απλου ανθρωπου θα καταλαβαινες οτι αυτο που σπας παιζει καλητερα απο το WII σου ειδικα σε VGA αναλυση..Αλλα για αυτο την ΣΠΑΣ γιατι απλα δεν μπορεις να φτασεις καποια πραγματα.Ειναι το σοβαρο επιπεδο Nitendo gamer..Μιλαμε για πολυ επιπεδο η NITENDO FANS!!!Κριμα γιατι πολυ Nitendo fans που τους εδειξα shen mue 2 σε VGA ετριβαν τα ματακια τους!


Ολα αυτα ειναι στα πλαισια πλακας και πειραγματος μεταξυ των μελων.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος στο φορουμ που να σπαει τις κονσολες με βαριοπουλα στην πραγματικοτητα!

edit. Με προλαβε ο Βασιλης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα