Η micro-συλλογη παιρνει τα πανω της.

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Σημερα εφτασε στα χερια μου και ο 6128. Τον ειχε ενας ξαδερφος στο παταρι και μολις εμαθε οτι ξεκινησα τη συλλογη προτιμησε να μου τον χαρισει

για να ειναι σε χρηση, παρα να τον κρατησει αναμνηστικο αλλα να

αργοπεθαινει διπλα απο το θερμοσιφωνο. Τον καθαρισα το μεσημερι με την

βοηθεια της κορης μου και ιδου. Δυστυχως και αυτος με πρασινο μονιτορ οπως

και ο 464 μου, αλλα με πλαστικα σε καλυτερη κατασταση.

Μαλιστα ειπα να βαλω ο,τι εχω σε ενα thread μαζι με αυτον, εκτος απο 2 pc laptop παλια και τις κονσολες. Απλα επειδη μου λειπει ακομη ενα γραφειο,

η "φωλια" τους ειναι ακομη λιγο ακαταστατη.

Αmstrad CPC 6128

picture.php


Amstrad CPC 464

picture.php


Commodore 64 & Sinclair ZX Spectrum

picture.php


Commodore Amiga1200

picture.php


Ολα σε λειτουργικοτατη κατασταση. Σε αναμονη ενος Atari ST απο τον θειο ενος φιλου.
 
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ωραια συλλογη!Ο amstrad μπορει παντως να συνδεθει σε tv με scart καλωδιο και atx η at τροφοδοτικο για τροφοδοσια.Το drive δουλευει?
 
καλοριζικος ο Amstrad!
 
angel_grig είπε:
Ωραια συλλογη!Ο amstrad μπορει παντως να συνδεθει σε tv με scart καλωδιο και atx η at τροφοδοτικο για τροφοδοσια.Το drive δουλευει?
Δουλευει μια χαρα το drive. Οσο για το μονιτορ, περιμενω απαντηση απο εναν συναδελφο που εχει 6128 με εγχρωμο μονιτορ αλλα με χαλασμενο drive, που του προτεινα να ανταλλαξουμε (monitor μονο :) ).

Το θεμα με το καλωδιο ειναι οτι δεν ξερω που μπορω να βρω (δεν κανω παραγγελιες απο ιντερνετ, δεν χρησιμοποιω καρτες τουλαχιστον ακομα). Ειχα διαβασει για ενα παλικαρι απο το Amigahellas που εφτιαχνε μονος του τετοια καλωδια, του εστειλα ΠΜ, αλλα ακομη δεν εχει απαντησει κι εχει περασει μιαμιση βδομαδα. Παντως η συγκεκριμενη tv που χρησιμοποιω δεν εχει scart, οποτε προτιμω RCA.

@ vagosgta3

Ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλωδιο μπορω να το φτιαξω και εγω αλλα οχι αμεσα.Αν θες μπορω να σου το παραγγειλω απο ebay στην τιμη κοστους οποτε πεσμου!
 
Μπράβο σου, ωραία συλλογή :)

Κάποτε πρέπει να ανεβάσω κ εγώ την συλλογή μου :)
 
angel_grig είπε:
Το καλωδιο μπορω να το φτιαξω και εγω αλλα οχι αμεσα.Αν θες μπορω να σου το παραγγειλω απο ebay στην τιμη κοστους οποτε πεσμου!
Εκτιμω πολυ την προσφορα σου και ειλικρινα θα το ηθελα. Αλλα την εξοδο μπορω να την κανω RCA; Ξερω οτι υπαρχει ανταπτορακι rca σε scart. Το αντιθετο;

@ Statusgr

Ανεβασε τη και γρηγορα, να τη δουμε!!
 
έχουμε σχεδόν τα ίδια... :)
 
Πολύ καλή συλλογή! Καθαρή, τακτοποιημένη, λειτουργική....

Εύγε! :thumbup:

Can't wait for your ST to join!!! :cool:
 
DINO είπε:
Πολύ καλή συλλογή! Καθαρή, τακτοποιημένη, λειτουργική....Εύγε! :thumbup:

Can't wait for your ST to join!!! :cool:
Κι εγω το περιμενω πως και πως, αλλα ο φιλος που θα μου το φερει δουλευει κατι περιεργα ωραρια, οποτε καθυστερουμε πολυ... τι να κανουμε. Υπομονη.

Το μονο που με ενοχλει καπως ειναι οτι επειδη ειχα 2 μονιτορ της Amiga (το δευτερο οπως και αλλη μια 1200 τα βρηκε μια θεια φιλου στο πεζοδρομιο) των οποιων οι διακοπτες ον-οφ ειχαν προβλημα, καθησα κι εφτιαξα του "αστεγου" 1084 κι οχι του δικου 1083, με αποτελεσμα το πληρως λειτουργικο να ειναι το κιτρινισμενο και οχι το ασπρο.
 
Πίσω
Μπλουζα