Ηayao Μiyazaki

Τοτορο και Κικι (Hayo Miyazaki)

Βρηκαμε αυτα τα δυο παιδικα καρτουν των 80ς εδω στα ξενα και η κορη μου εχει κολλησει και τα βλέπουμε καθε μερα!

Ο Τοτορο (1988) ειναι η ιστορια δυο κοριτσιων που μετακομιζουν στην εξοχη με τον διανοουμενο μπαμπα τους και συναντουν ενα πνευμα του δασους που τις βοηθα να ξεπερασουν την θλιψη τους για την αρρωστη μαμα τους που ειναι στο νοσοκομειο.

Η Κικι (1989) ειναι η ιστορια μιας εφηβης μαγισσουλας που το μονο μαγικο που μπορει να κανει ειναι να πετα με την σκουπα και δουλευει σε ενα φουρνο μεταφεροντας ψωμακια και γλυκισματα. Κατι μου θυμιζουν αμφοτερα και πλεον ο δημιουργος τους (που εκανε και το Spitited away) ειναι κλασσικος αλλα αναρωτιεμαι αν παιχτηκαν ποτε στην Ελλαδα και απο που τα γνωριζω. Τα θυμαται αλλος κανεις?

Ασχετο αλλα ειδικα η Κικι με συγκινησε πολυ -και εγω εκανα μεταφορες στον φουρνο της γιαγιας μου δυστηχως ομως οχι με ιπταμενη σκουπα!

Συγνωμη-τωρα μολις παρατηρησα πως υπαρχει ηδη θρεντ για τις ταινιες των στουντιο Ghibli οποταν αν κριθει απαραιτητο ας μεταφερθει το θεμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Διστυχώε τα περισσότερα είναι bootlegs...
Όχι!!! Η Κίνα έχει μια παρόμοια εκδοση με την ιαπωνική, η οποία είναι πανάκριβη. Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες μου λέτε
 
Όλο και κάποιος θα ενδιαφέρεται, οπότε δώσε μας αν θες κάποιες πληροφορίες (αρκεί να μην έχει να κάνει με copyrighted υλικό :) )
 
να πω αρχικα οτι μιλαω για Blu-ray κυριως. Οι εκδοσεις απο την Κινα ("Hong Kong edition" οπως τις λενε οι συλλεκτες) χρησιμοποιουν την ιδια εικονα και ηχο με την ιαπωνικη αλλα με χαμηλοτερο bit-rate συνηθως, δεν εχουν σχεδον ποτε παρα μονο storyboards ως εξτρα υλικο, ειναι σε διαφορετικη θηκη απ ο,τι οι ιαπωνικες αλλα ειναι και πιο φτηνες. επισης ειναι κλειδωμενες σε region A μηχανηματα που σημαινει οτι για να την δειτε πρεπει ειτε να εχετε Blu-ray drive στο pc και λογισμικο που να σπαει την προστασια ή region free blu-ray player.

αν θελει κανεις να δει τα υπερ και τα κατα της καθε εκδοσης εχω φτιαξει εδω μια εκτενη λιστα συγκρισης

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=198117
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Lnds500 και τη λίστα σύγκρισης.
 
Πίσω
Μπλουζα