Θέλω Να Παίξω NTSC Παιχνίδια σε PAL Τηλεόραση

zes4ever

RetroN00b
Joined
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Ξέρω οτι τα εισαγώμενα παιχνίδια του Dreamcast απο Αμερική και Ιαπωνιά μπορούν να παίξουν με σε οποιοδήποτε dreamcast(PAL/NTSC) μέ την βοήθεια του Utopia bootdisk.

Το προβλημά μου όμως είναι οτι έχω μια χάλια 15" τηλεόραση για το σύστημα (Fujitec *duh*) και δέν έχω χρήματα για άλλη.Το μόνο που ξέρω είναι οτι υποστηρίζει 50/60hz διότι το xbox 360 που έχω συνδεδεμένο παίζει μια χαρά και στις 2 ρυθμίσεις χωρίς καποίo προβλήμα στην απεικόνιση τών παιχνιδιών.

Δέν ξέρω αν μπορώ να παίξω όμως παιχνίδια NTSC με χρώμα γιατί μια Sony Trinitron που είχα παλιότερα έπαιζε κανά-δυό αμερικάνικα παιχνίδια για PS2 που μου είχαν φέρει ασπρόμαυρα.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να μάθω αν παίζει NTSC παιχνίδια;Δυστυχώς δέν έχω τα manuals ούτε μπορώ να τα βρώ online.Η τηλεόραση είναι μάρκα μ' έκαψες. :cry:

Ευχαριστώ ;)
 
Καταρχας, το Utopia δεν τρεχει ολα τα παιχνιδια. Δοκιμασε καλυτερα με το GameShark CDX v3.3.

Για να δεις χρωμα σε απλη τηλεοραση, χρειαζεσαι ενα rgb scart. Δηλαδη ενα τετοιο:

scart-male.jpg


Και οχι ενα τετοιο!:

img6408x.jpg


Δες πχ στο ebay: http://cgi.ebay.com/SEGA-DREAMCAST-SCART-LEAD-CABLE-/180516906953?pt=UK_VideoGames_VideoGameAccessories_VideoGameAccessories_JN&hash=item2a07a567c9

Με το περασμα των ετων, ακριβαινουν και σπανιζουν. Ειναι καλη επενδυση ενα τετοιο καλωδιο για παλαιοτερες τηλεορασεις.

Το ιδιο προβλημα λυνεται με ολες τις κονσολες.. Ενα κανονικο πληρες rgb scart και λυνεις το προβλημα σου. Αν και για την περιπτωση του dreamcast, καλυτερα να πηγαινες σε vga καλωδιο.. Δειχνει πολυ ομορφα σε νεωτερες τηλεορασεις.
 
Ωραια μια και βρηκα ενα ετοιμο topic ας ρωτησω και εγω.Αξιζει λοιπον να βαλω vga καλωδιο(γιατι ζητανε αρκετα λεφτα)?Το DC παιζει σε μια SONY bravia 26''.Με τα καλωδια που εχω τωρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.Το αντιθετο θα ελεγα.Ιδιως το ενα δεν κανει και καλη επαφη και ειναι ασ τα να πανε.Εν τω μεταξυ το ενα καλωδιο με το αλλο εχουν τεραστια διαφορα στην εικονα.Αξιζει λοιπον να παρω ενα vga?Και αν ναι απο που μπορω να το παρω εκτος απο Ebay?
 
Σαφεστατα και αξιζει! οι διαφορες ειναι παρα πολυ μεγαλες, ειδικα σε συγχρονα μηχανηματα!

Για το καλωδιο, πλυν του ebay δες στο racketboy εδω:

http://www.racketboy.com/store/

Αν και με λιγη υπομονη και ψαξιμο θα το βρεις λογικα φτηνοτερα στο ebay.
 
Έχω ακούσει όμως οτι αρκέτα παιχνίδια δέν υποστηρίζουν το VGA.

Δηλαδή για να έχω το κεφάλι μου ησυχο να πάρω το RGB scart που θα παίζει με χρώμα και τα NTSC σε πιο παλιές PAL τηλεοράσεις ετσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη περιπτωση οπου ενα παιχνιδι δεν τρεχει καλα η και καθολου, μπορεις να κανεις δυο πραγματα.

Αν το εχεις αυθεντικο, το τρεχεις σε forced vga mode μεσα απο καποιο bootdisc, οπως πχ το cdx

Αν παιζεις αντιγραφα ασφαλειας, τοτε τα patchαρεις ωστε να παιζουνε σε vga.

Με αυτους τους δυο τροπους, εχεις σχεδον 100% επιτυχια στο να τρεξεις κατι επιτυχως σε vga mode.
 
Καλα ειναι και τα δυο.. Ωστοσο ομως, το site λεει το εξεις:

"Το προϊόν δεν υπάρχει στην αποθήκη

ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΡΑ!.

Σε αναμονή για το Stock: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 2-5 ΜΕΡΕΣ"

Απο εμπειρια μου, αυτο μεταφραζεται σε

"Δωστε μας λιγες μερες να το ψαξουμε απο το ebay η απο καποιο αλλο site και να σας το μεταπουλησουμε σε μεγαλυτερη τιμη, αν δεν το βρουμε αμεσα θα σας δωσουμε 666 δικαιολογιες εκτος και αν βαρεθειτε".

Παρε τηλεφωνο και ρωτα αν οντως μπορουνε να στο εχουνε ετοιμο σε τοσες μερες, αλλιως παρτο εσυ απο το εξωτερικο..
 
Λες ε?Και μενα καπου εκει πηγε το μυαλο μου..Οκ.Ευχαριστω.Λεω να δοκιμασω αν και απο οτι ειδα στο Racketboy ειναι και πιο φθηνο και διαθεσιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα