Θα σε κάνω βασίλισσα (1964)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.235
Αντιδράσεις
5.947
Θα σε κάνω βασίλισσα (1964)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B1_%CF%83%CE%B5_%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89_%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1

Κωμωδία σε σενάριο και σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου με τους Θανάση Βέγγο, Μπέμπη Κούλα, Λάμπρο Κωνσταντάρα, Γιώργο Μούτσιο, Σούλη Σαμπάχ, Δημήτρη Νικολαίδη, Ματίνα Καρρά, Μήτση Κωνσταντάρα και άλλους ηθοποιούς.

Ο Αντώνης Τσιλιβίκης (Θανάσης Βέγγος) είναι ένας επιτυχημένος εργολαβος οικοδομών αλά και τσιγκούνης σύζυγος που παραμελεί το σπιτικό του και τη γυναίκα του (Μπέμπη Κούλα). Πάντα το ζευγάρι είχε οικονομική βοήθεια από το θείο της συζύγου που ζούσε στην Αμερική ο οποίος νόμιζε ότι χήρεψε η Ελένη. Ο θείος (Λάμπρος Κωνσταντάρας) έρχεται στην Ελλάδα και ο Αντώνης αναγκάζεται να γίνει κύριος Μπειζάνης και να υποδυθεί το φιλοξενούμενο στο σπίτι. Ο θείος θέλει να παντρέψει την Ελένη με ένα πλούσιο φίλο του (Γιώργος Μούτσιος). Ο Αντώνης για να μη χάσει την Ελένη αναγκάζεται να αποκαλύψει την αλήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ αγαπημένη ηθογραφία και μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του Βέγγου κατά τη γνώμη μου πριν τη ΘΒ εποχή του. Καλοδουλεμένο σενάριο και ωραίες ερμηνείες απ' όλους τους ηθοποιούς
 
Από Βέγγο, πάντα προτιμούσα τις πιο σουρεαλιστικές κωμωδίες, τύπου θου-βου, Παπατρέχα κλπ....
 
Γιατί ο παπατρέχας σουρεαλ;
 
foutix είπε:
Γιατί ο παπατρέχας σουρεαλ;
Ναι μάλλον ήταν λάθος ο όρος. Εννοώ αυτές που το χιούμορ ήταν κάπως πιο υπερβολικό και θύμιζαν φαρσοκωμωδία...
 
Οκ rio. Για τα θουβου δέχομαι την έννοια του σουρεαλ, με μια διασταλτική ερμηνεία. Ο μαύρος ο Πόλυ ήταν ένα πραγματικό πρόσωπο ( έχω γνωρίσει 3 διαφορετικούς ανθρώπους με 3-4 αδερφές έκαστος, που αφού ήρθαν στην Αθήνα για μια καλύτερη τύχη, έκαναν το ξερό τους για να τις παντρέψουν για να πάρουν σειρά και εκείνοι)
 
Δυο πραγματα μου εχουν μεινει απο αυτη την ταινια... :)

Η ατακα/τιτλος... :D

 
Εμένα πάντως μου αρέσει και ο προ ΘΒ Βέγγος...θεωρώ πως σε ταινίες όπως το "Θα σε κάνω βασίλισσα" που είχαν ένα πιο καλοδουλεμένο σενάριο έδειξε μια πιο ώριμη υποκριτική στόφα
 
Για μένα η ταινία αυτή είναι σίγουρα στις 10 καλύτερες και από τις πιό απολαυστικές του Ελληνικού Κινηματογράφου. Ο Θανάσης Βέγγος, ο κορυφαίος των κορυφαίων, δίνει μια απίστευτη ερμηνεία, πολύ ξεχωριστή από τη γνώριμη συνήθη φιγούρα του "πολυτεχνίτη κι ερημοσπίτη" κλπ.

Φοβερή η σκηνή με τον υπάλληλό του (Βογιατζή) που τον "ψαρεύει" για το μουστάκι:

"Αφεντικό, σε κυνηγάει η ασφάλεια? Αριστερός? Κ.Κ.?" :D

Και μετά: "Λαβράκι που έβγαλε η μουστάκα"!!!!!!!!!!!!
 
Σώτος Σώτος είπε:
Φοβερή η σκηνή με τον υπάλληλό του (Βογιατζή) που τον "ψαρεύει" για το μουστάκι:

"Αφεντικό, σε κυνηγάει η ασφάλεια? Αριστερός? Κ.Κ.?" :D

Και μετά: "Λαβράκι που έβγαλε η μουστάκα"!!!!!!!!!!!!


Και η επικη ατακα...

"Κατσε να τελειωσω με τον θειο και εχω να σου χωσω καρφι Γερασιμε...Να σαν λαμπαδα!!!!" :biglaugh:
 
Συμφωνω με τον Σωτο Σωτο. Το Θα σε κανω βασιλισσα ειναι και για μενα μια απο τις 10 πιο απολαυστικες κωμωδιες.

Στην ταινια αυτη βλεπουμε εναν Βεγγο διαφορετικο:

Δεν τρεχει, δεν κανει τις γνωστες γκριματσες του, και πανω απ' ολα, δεν ειναι ο καλος μας ανθρωπος.

Αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου, δε θα πιστευα ποτε οτι θα του πηγαινε ο ρολος του τσιφουτη, του σπιουνου, του απατεωνισκου. Κι ομως, οσο παραδοξο κι αν δειχνει αρχικα, ο Βεγγος ειναι και εδω τελειος και ισως ειναι κριμα που δεν εκανε κι αλλους παρομοιους ρολους γιατι προφανως το ταλεντο του ηταν περισσοτερο πολυδιαστατο απο οσο ολοι νομιζουμε.
 
bambinella 100 είπε:
Συμφωνω με τον Σωτο Σωτο. Το Θα σε κανω βασιλισσα ειναι και για μενα μια απο τις 10 πιο απολαυστικες κωμωδιες.Στην ταινια αυτη βλεπουμε εναν Βεγγο διαφορετικο:

Δεν τρεχει, δεν κανει τις γνωστες γκριματσες του, και πανω απ' ολα, δεν ειναι ο καλος μας ανθρωπος.

Αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου, δε θα πιστευα ποτε οτι θα του πηγαινε ο ρολος του τσιφουτη, του σπιουνου, του απατεωνισκου. Κι ομως, οσο παραδοξο κι αν δειχνει αρχικα, ο Βεγγος ειναι και εδω τελειος και ισως ειναι κριμα που δεν εκανε κι αλλους παρομοιους ρολους γιατι προφανως το ταλεντο του ηταν περισσοτερο πολυδιαστατο απο οσο ολοι νομιζουμε.
Συμφωνώ απολύτως, εξαιρετική ταινία και ένας υπέροχος Βέγγος, και άφθονο γέλιο φυσικά. Εδώ θα ήθελα να πω ότι όλες αυτές οι παλιές ελληνικές ταινίες που τις σνομπάρουμε και τις κοροιδεύουν πολύ αφελώς, εκτός από το γεγονός ότι βλέπονται πολύ πιο ευχάριστα από διάφορες άλλες ανόητες 'κουλτουριάρικες'μεταγενέστερες, περνούν και πολύ ωραία και σωστά μηνύματα!! Στο τέλος πάντα συνήθως το σωστό θριαμβεύει!!
 
''... Και να τσοντάρω καταλάβατε; Κι αν όλη αυτή η ιστορία στοιχίσει ένα χιλιάρικο, άλλο στα δύο από ένα πεντακοσάρικο κι άλλο στα τρία από 333 και 30'', 

και μετά :

''... Σταθείτε κύριε Πίτερ, να σας δώσω και μία προκαταβολή μη νομίζετε ότι λέω κουβέντες''.

Μα καλά, πώς θεώρησε τα έξοδα επιχείρημα για να τον αφήσουν να πάει μαζί τους;  Μοναδικό.
 
Πράγματι η ταινία είναι κορυφαία και η ερμηνεία του Βέγγου όλα τα λεφτά. Μόνος του σηκώνει όλο το έργο, οι υπόλοιπες ερμηνείες είναι από μέτριες ως καλές. Παίζει τελείως φυσικα ο Βέγγος σαν να είναι όντως ο Αντώνης Τσιλιβικης. ήταν τεράστιο ταλέντο σίγουρα στο τοπ 5 κωμικών μαζί με Κωνσταντάρα, Σταυρίδη, Μουστάκα, Παπαγιαννόπουλο κατά την γνώμη μου.
 
Η σκηνή επίσης που ο Βέγγος πάει και βρίσκει τον φίλο του να πει τον πόνο του.
Σηκώνεται ο Νικολαϊδης να δει ποιος χτυπάει το κουδούνι πρωί-πρωί και όταν βλέπει τον φίλο του,αν και με την τσίμπλα στο μάτι τον ρωτάει αναστατωμένος και τρομαγμένος:
"Τι έγινε ρε Αντώνη?",περιμένοντας μάλλον να ακούσει τραγικά και δυσάρεστα νέα (μιας και ήταν ξημερώματα).
Για να πάρει την απάντηση:
"Οι γυναίκες Νίκο,είναι μπαμπέσικα πλάσματα,να το ξέρεις"!
"Και για να μου πεις αυτό,ήρθες από τα εφτά ξημέρωματα?",του απαντάει τσατισμένος! (τον τρέλανε τον άνθρωπο πρωί-πρωί).
 
Την ταινια αυτη δεν τη θυμαμαι καθολου απο τα παιδικα μου χρονια. Την ειδα/προσεξα πρωτη φορα σχετικα προσφατα, και εκτοτε εχει χιλιοπαιχτει, ισως επειδη εγινε ψηφιοποιηση. Πολυ διασκεδαστικη και απολαυστικη, οντως
 
Την ταινια αυτη δεν τη θυμαμαι καθολου απο τα παιδικα μου χρονια. Την ειδα/προσεξα πρωτη φορα σχετικα προσφατα, και εκτοτε εχει χιλιοπαιχτει, ισως επειδη εγινε ψηφιοποιηση. Πολυ διασκεδαστικη και απολαυστικη, οντως

Παλιά η τηλεόραση έβαζε το

Πρακτορ 000 ή Τον Παπατρεχα

ενώ υπάρχουν πολλες αλλες ταινίες του που είναι πολυ καλές, τις οποίες δεν έπαιζαν τα κανάλια συχνά ( σχεδόν ποτε ) για την ακρίβεια :cool:
 
Οι αυθεντικοί τίτλοι αρχής...
 

Συνημμένα

  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.04.631.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.04.631.jpg
    77,5 KB · Προβολές: 7
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.09.974.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.09.974.jpg
    82,8 KB · Προβολές: 7
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.15.506.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.15.506.jpg
    96,9 KB · Προβολές: 7
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.20.686.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.20.686.jpg
    119,8 KB · Προβολές: 7
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.29.439.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.29.439.jpg
    110,8 KB · Προβολές: 8
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.33.061.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.33.061.jpg
    105,6 KB · Προβολές: 8
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.45.965.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.45.965.jpg
    128,1 KB · Προβολές: 8
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_00.51.757.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_00.51.757.jpg
    93,4 KB · Προβολές: 6
  • VTS_05_1.VOB_snapshot_01.00.945.jpg
    VTS_05_1.VOB_snapshot_01.00.945.jpg
    102,4 KB · Προβολές: 7
Πίσω
Μπλουζα