<<Θησαυροί>> στην ανακύκλωση-σκουπίδια ΓΙΑΤΙ???

cloud είπε:
Αυτοί που μαζεύουν κουτάκια από τους δρόμους (Πχ τσιγγάνοι... Στην περιοχή μου κάθε μέρα γίνεται χαμός από τα γυφτάκια.) το κάνουν δωρεάν η "για να προστατέψουν το περιβάλλον"; Δεν νομίζω..
Οχι το κάνουν από ανάγκη. Και τα μαζεύουν οι ίδιοι, κάνουν κόπο, γυρνάνε όλον τον κόσμο, δεν τους τα πάμε εμείς. Και δεν νομίζω τα καταστήματα να έχουν τέτοια ανάγκη που να περιμένουν να βγάλουν κέρδος από τα σκουπίδια. Αλλά αν κάνω λάθος και τελικά έχουν τέτοια ανάγκη, ας στέλνουν κάποιους υπάλληλους και ας τα μαζεύουν από τους κάδους έξω από το σπίτι μου, να μην τρέχω να τα πετάω στο κατάστημά τους. Αν το κάνουν αυτό τότε ναι, το να πάω να πάρω κάτι από αυτά που μαζεύουνε δεν θα ήταν σωστό, εφόσον δούλεψαν για να τα μαζέψουν.
Ολα είναι θέμα λογικής, σεβασμού και κατανόησης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Αυτοί που μαζεύουν κουτάκια από τους δρόμους (Πχ τσιγγάνοι... Στην περιοχή μου κάθε μέρα γίνεται χαμός από τα γυφτάκια.) το κάνουν δωρεάν η "για να προστατέψουν το περιβάλλον"; Δεν νομίζω..
Οχι το κάνουν από ανάγκη. Και τα μαζεύουν οι ίδιοι, κάνουν δουλειά, γυρνάνε όλον τον κόσμο, δεν τους τα πάμε εμείς. Και δεν νομίζω τα καταστήματα να έχουν τέτοια ανάγκη που να περιμένουν να βγάλουν κέρδος από τα σκουπίδια. Αλλά αν κάνω λάθος και τελικά έχουν τέτοια ανάγκη, ας στέλνουν κάποιους υπάλληλους και ας τα μαζεύουν από τους κάδους έξω από το σπίτι μου, να μην τρέχω να τα πετάω στο κατάστημά τους. Αν το κάνουν αυτό τότε ναι, το να πάω να πάρω κάτι από αυτά που μαζεύουνε δεν θα ήταν σωστό, εφόσον έκαναν κόπο να τα μαζέψουν.
Ολα είναι θέμα λογικής, σεβασμού και κατανόησης.
 
Imgema είπε:
Οχι το κάνουν από ανάγκη. Και τα μαζεύουν οι ίδιοι, κάνουν κόπο, γυρνάνε όλον τον κόσμο, δεν τους τα πάμε εμείς. Και δεν νομίζω τα καταστήματα να έχουν τέτοια ανάγκη που να περιμένουν να βγάλουν κέρδος από τα σκουπίδια. Αλλά αν κάνω λάθος και τελικά έχουν τέτοια ανάγκη, ας στέλνουν κάποιους υπάλληλους και ας τα μαζεύουν από τους κάδους έξω από το σπίτι μου, να μην τρέχω να τα πετάω στο κατάστημά τους. Αν το κάνουν αυτό τότε ναι, το να πάω να πάρω κάτι από αυτά που μαζεύουνε δεν θα ήταν σωστό, εφόσον δούλεψαν για να τα μαζέψουν.
Ολα είναι θέμα λογικής, σεβασμού και κατανόησης.
Κάπου το έχασες...

Το θέμα δεν είναι αν το κάνουν γιατί έχουν ανάγκες η αν θα πεθάνουν από την πείνα αν δεν το κάνουν, αλλά το ότι στην αλυσίδα της ανακύκλωσης υπάρχει και ο κρίκος της συλλογής.. Και είτε είναι τα γυφτάκια, είτε το κατάστημα των 20.000τμ. έχουν και οι 2 μερίδιο από το κομμάτι τις πίτας που λέγεται "κέρδος από τα υλικά".

Και σκέψου και το άλλο.. Αν αυτή την δουλειά δεν την έκαναν τα καταστήματα θα έπρεπε να την κάνει κάποιος άλλος, και αυτός ο άλλος θα είχε έξοδα για τα σημεία συλλογής όπως ενοίκια, κατασκευή εγκαταστάσεων, προσωπικό που θα ελέγχει αυτές τις εγκαταστάσεις, κλπ, κλπ... Και αυτά για να είναι προσιτά στο κοινό ώστε να προτιμήσει να πάει την συσκευή του για ανακύκλωση και να μην την πετάξει στα σκουπίδια, θα έπρεπε να είναι πολλά και σχετικά κοντά... Τώρα όλο αυτό θα ήταν τουλάχιστον ασύμφορο.

Όμως με μία συμφωνία με κάποιες αλυσίδες καταστημάτων και έχει τα πολλά και προσιτά σημεία που θέλει, αλλά και με ένα ποσό πολύ μικρότερο από αυτό που θα ήθελε για να στίσει την δικιά του αλυσίδα έχουν κέρδος και οι 2!

Και για να πάμε και στην άλλη πλευρά, αν ξέρει (Που ξέρει..) ότι πχ από ένα γεμάτο κουτί να βγάλουν πχ 200?, τα 50 μάλλον θα τα πάρουν αυτοί... Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν "οικολόγοι" και τα σχετικά..

Οι "οικολόγοι" είναι αυτοί που αντί να πετάξουν την παλιά τους συσκευή θα την πάνε για ανακύκλωση.

Υ.Γ.: Σκέψου και το άλλο με την "απόσυρση συσκευών".. Όταν "Κουφόλογος" σου λέει "φέρε μας την παλιά σου τηλεόραση και πάρε την νέα -100?", νομίζεις ότι δεν θα βγάλει κέρδος από την τηλεόραση; Και μπορεί να μην βγάλει και τα 100 που κάνει την έκπτωση (Άσε το σενάριο να βγάζει παραπάνω..), όμως τα 80? θα τα βγάλει για πλάκα!

Και στην ουσία μιλάμε για την ίδια διαδικασία... Πας την παλιά σου συσκευή στο κατάστημα, και μετά αυτός θα την δώσει για ανακύκλωση όπως θα δώσει και τα κουτιά που έχει στην είσοδο που πέταξες τσάμπα το κινητό σου η τον εκτυπωτή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε τώρα εσένα να σου έχει σπάσει η οθόνη από το Laptop σου για παράδειγμα, να πρέπει να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για να το επισκευάσεις, και να βλέπεις μια combatible οθόνη να σου φωνάζει "Save me!!!!", και να' χεις τους άλλους τους καρμίρηδες να σου λένε απαγορεύεται! Ε δεν είναι λογικά πράγματα αυτά ρε παιδιά! Δεν είναι καθόλου λογικά!

Δεν λέω, καλά κάνουν και υπάρχουν δίκτυα ανακύκλωσης, όπως και πολλοί άνθρωποι που τρέχουν και ζουν από αυτό! Συμφωνώ και το επιβραβεύω! Το μεγάλο λάθος για μένα είναι η κακή εκτίμηση του κόσμου! Σου πιάνει χώρο ένα αρμόνιο, ένα videogame, ένα ηλεκτρικό σίδερο? Χάρισε τα, βάλ' τα δίπλα από ένα κάδο να τα βρει κανένας που τα χρειάζεται! Και στην χειρότερη ας το ανακυκλώσει εκείνος που θα το μαζέψει να βγάλει εκείνος τα λεφτά, αρκετά βγάζουν τα σουπερμάρκετ και κάθε σουπερμάρκετ από τα προϊόντα που μας παρέχουν, πρέπει να βγάλουν και από την ανακύκλωση?

Σας λέω, τρελαίνομαι και μόνο στην ιδέα του τι άλλο μπορεί να έχουν πετάξει μέσα σ' αυτούς τους κάδους. Γιατί ένας ανεγκέφαλος που πετάει ένα πλήρη και λειτουργικότατο xbox, (για να πάρει κάτι πιο σύγχρονο προφανώς) φανταστείτε με πόση ευκολία θα ρίξει ένα Super Nintendo, ένα Sega MegaDrive, η ένα 2600!
 
ρε παίδες συγνώμη αλλά που να διανοηθεί να βγάλει κάποιος κάτι έξω; Τα παίρνουν οι ρακοσυλλέκτες οι οι φουκαράδες πακιστανοί σε ελάχιστα λεπτά!

Η λογική του κόσμου είναι σωστή: πηγαίνω στους ειδικούς χώρους ανακύκλωσης τα ηλεκτρονικά για να ανακυκλωθούν όπως πρέπει και όχι όπως το κάνουν οι ρακοσυλλέκτες. Το αν θα τα χαρίσουν στους συλλέκτες ή όχι είναι καθαρά θέμα πολιτικής του εκάστοτε καταστήματος και ύστερα το κέρδος της εκάστοτε εταιρείας ανακύκλωσης! Σας το ξανάγραψα:δεν ρισκάρει κανείς υπάλληλος στις μέρες μας. Αν θέλετε κάτι πηγαίνετε στον υπεύθυνο του καταστήματος και ζητήστε το με την ιδιότητα του συλλέκτη! Εκεί θα εξαντλήσετε τις όποιες πιθανότητες έχετε να σας το δώσει.

--------------------------------

Πάντως μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια: Σε κάποιους τα παλιά αντικείμενα και μηχανήματα είναι απλά χαμένος χώρος που προσπαθούν να τον εκμεταλλευτούν πετώντας τα παλιά! Δεν είναι όλοι συλλέκτες ούτε μπαίνουν στην διαδικασία να βγουν παγανιά για να χαρίσουν ή να πουλήσουν ότι παλιό έχουν. Άστε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ότι έχει κάποια αξία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αύριο το πρωί μου είπαν ότι θα είναι και ο διευθυντής στο μαγαζί. Θα πάω να απευθυνθώ σε εκείνον! Δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι αυτό! Όχι αλλά για το ... ρε φίλε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπρεπε να το είχες βουτήξει και να'χες γίνει Λούης! Σιγά μην ρωτήσεις κιόλας. Δεν είναι ούτε ιδιοκτησία τους ούτε τίποτα. Κάποιος ιδιώτης και πρώην ιδιοκτήτης του το άφησε εκεί για να μην το πετάξει στα σκουπίδια.
 
Τελικά Γιάννη θα πάει άκλαυτο! Γιατί έχω σκοπώ να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί πέρα, θα προσπαθήσω τουλάχιστον! Όχι επειδή και σήμερα μου πετάξανε πάλι ένα ξερό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ λες και είμαι κανένα μικρό παιδάκι, αλλά επειδή δεν με σεβάστηκαν ως πελάτη τόσα χρόνια! Αφού λοιπόν ο ίδιος ο διευθυντής δεν μπήκε καν στον κόπο να με εξυπηρετήσει, ούτε καν να με αντικρίσει αλλά έδωσε τηλεφωνικό παράγγελμα να φάω άκυρο, έτσι κι εγώ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ξαναπάω! DELETE από μένα! Κακώς δεν τους το είπα κιόλας, αλλά δεν μ' αρέσει να γίνομαι ο γραφικός ελληνάρας! Μακρυά λοιπόν από κει! Άσε καλύτερα μην δω κανέναν Amstrad εκεί μέσα, και τους πάρει και τους σηκώσει όλους μαζί..!!!

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη για το OFFTOPIC παραλήρημα αλλά ήταν μια υπόθεση που έπρεπε να κλείσει!

Άλλωστε το θέμα αυτό το άνοιξα γενικότερα, και όχι μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση!

ΥΓ2: Εύχομαι ο επόμενος να μην ρωτήσει καν, να το βουτήξει και να φύγει, γιατί είναι κρίμα κι άδικο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...δεν βρισκεις ακρη με αυτους!!Αρα 2 λυσεις:

α)"βουτας" στα γρηγορα και φευγεις

β)δινεις ενα "δωρακι" στον υπαλληλο και το παιρνεις με την ησυχια σου!!!
 
Βασικά το κόλπο είναι να το παρεις χωρίς να ρωτήσεις και αν σε σταματήσει κάποιος υπάλληλος τότε ξεκινάς και τα παράπονα και μετά αν δεις ότι επιμένουν, ανοίγεις και συζήτηση για το θέμα. Είναι πολύ πιο εύκολο να σε βαρεθούν και να σε αφήσουν να το πάρεις τελικά αν το κρατάς ήδη στα χέρια σου και έχεις προλάβει να απομακρυνθείς λίγο από το κουτί με τα πεταμένα.

Οι περισσότεροι θα σκεφτούν και το ότι δεν αξίζει τον κόπο να γίνει ολόκληρη φασαρία μέσα στο κατάστημα και να ενοχληθούν και οι υπόλοιποι πελάτες που είναι κοντά για κάτι τέτοιο. Οπότε κοιτάς να πας ενώ έχει αρκετό κόσμο μέσα, να είναι ώρες που "τρέχουν" οι υπάλληλοι και δεν έχουν όρεξη και χρόνο να ασχοληθούν περισσότερο από όσο πρέπει για ένα τέτοιο ζήτημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά εγώ δεν μπορώ να το πάρω πλέον, με σταμπάραnε :D :D Αλλά όντως έπρεπε να είχα πάει σε ώρα που γίνεται της τρελής, θα περνούσα απαρατήρητος και κύριος!!
 
Eμενα παιδες με εχουν κυνηγησει μπροστα σε κοσμο και αισθανθηκα πολυ ασχημα!!Το καλυτερο κολπο ειναι το εξης:Πας κανονικα και παιρνεις το αντικειμενο...αν σε ρωτησουν τους λες οτι ειναι δικο σου και το πεταξε η γυναικα σου/μανα σου/πεθερα σου!!Μην μπορωντας να σε διαψευσουν φευγεις νικητης!!! :award: :cheers:
 
Αυτό μου είπε και ο αδερφός μου να κάνω @angel_grig, άλλα κόλλησα γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει αρχειοθέτηση! Έτσι μου είχε πει ένας υπάλληλος του Πλαισίου, κάποτε που είχα ζητήσει ένα CRT monitor! Και μάλιστα δεν είχαν προλάβει να την βάλουν ούτε στο καλάθι! Μου είχε πει λοιπόν ο τύπος ότι απαγορεύεται γιατί καταγράφονται και πρέπει να γίνει απόσβεση και κάτι τέτοια! Μαρμπούτσαλα δηλαδή :D :D :D
 
gremlinakos είπε:
Αυτό μου είπε και ο αδερφός μου να κάνω @angel_grig, άλλα κόλλησα γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει αρχειοθέτηση! Έτσι μου είχε πει ένας υπάλληλος του Πλαισίου, κάποτε που είχα ζητήσει ένα CRT monitor! Και μάλιστα δεν είχαν προλάβει να την βάλουν ούτε στο καλάθι! Μου είχε πει λοιπόν ο τύπος ότι απαγορεύεται γιατί καταγράφονται και πρέπει να γίνει απόσβεση και κάτι τέτοια! Μαρμπούτσαλα δηλαδή :D :D :D
Mπαρμπουτσαλα σου ειπε,γιατι ειναι κατι που πραγματικα μου εχει συμβει (σε κανονικο καδο ομως..).Αρα κανείς δεν μπορει να σε εμποδισει να παρεις κατι που ειναι δικο σου..ειναι σαν να σου πεταξαν το πορτοφολι κατα λαθος στα σκουπιδια και να μην σε αφηνει το απορριμματοφορο να το παρεις :bash: ...ελεος δηλαδη....
 
Φυσικά και δεν είναι ωραίο να σε ξεφτιλίζουν έτσι και καταλαβαίνω πως θα αισθάνθηκες αλλά τότε βρήκαν να είναι τυπικοί και αυτοί; Και ποιος μου λέει εμένα ότι μόλις συγκεντρώσουν πράμα μπόλικο κάποια κομμάτια δεν πάνε στην ανακύκλωση αλλά τα παίρνουν οι ίδιοι;
 
Παίδες έχω ένα laptop και 2 smartphones για πέταμα.Από το laptop έχει χαλάσει η μητρική και τον έχω αποσυναρμολογημένο (το σκληρό τον έχω κρατήσει και τον έχω κάνει εξωτερικό),ενώ τα smartphones έχουν χαλάσει τελείως (μπορεί να δουλεύει η μπαταρία βέβαια),δεν ξέρω τι να τα κάνω και τα κρατάω στο σπίτι για ώρα ανάγκης.Μπορείτε να μου πείτε που υπάρχουν κάδοι για να τα ρίξω,και αν θα πληρωθώ,έστω συμβολικά (πχ με 20-30 ευρώ)?
 
Τα κινητα μπορεις να τα βαλεις στο ebay ευκολα. Το φορητο τωρα, θα φας την ζωη σου αν πας να το πουλησεις κομματι κομματι. Αν εχεις ελευθερο χρονο, ετσι θα εχεις την μεγιστη επιστροφη. Αν τωρα θες απλα να το ξεφορτωθεις, δεσε το και πουλα το ολοκληρο. Θα βγαλεις λιγοτερα, αλλα θα εχεις αφιερωσει σημαντικα λιγοτερο χρονο. Αν βαριεσαι να το δεσεις, πουλα την οθονη, το πληκτρολογιο, το dvdrw και την μνημη αν δουλευουν και ειναι εμφανισημα και πετα τα υπολοιπα.
 
Δεν ενδιαφέρεται κάποιος από εδώ?Ή έστω και να μην πληρωθώ,να τα βάλω κάπου που να ξέρω ότι κάποιος άλλος θα τα χρησιμοποιήσει και δεν θα τα πετάξει!
 
Καλα αμα τα βαλεις καπου θα γινουν σκονη. Αν θες να χαρισεις/ανταλλαξεις, καλυτερα να βαλεις μια αγγελια.
 
Λοιπόν ακούστε για να μαθαίνετε.....περίπτωση

1.ειχα ενα κινητο σταθερού ασύρματο που τα έπαιξε παω λοιπόν στον γερμανο ([EDITED]) και παω να το ριξω στην ανακύκλωση και βλεπω με μεγαλη μου έκπληξη ενα ιδιο με αυτο που εχω σπίτι και μου κανει ενίοτε κατι κουλα και λεω μπορω να το παρω και μου λενε οχι επειδη καταγράφονται....τρίχες και μαλιστα κατσαρές εχω δει αλλη φορά οπως έρχεται το φορτηγό εξω απο αλλο μεγαλο μαγαζί να τα παίρνει και νατ α πεταει μεσα ως έχουν.....

οποτε λεω ετσι είστε το αφησα το τηλ μεσα στην ανακύκλωση λεω δεν...... αλλα απο τοτε......

2.Ήμουνα σε ενα νησί και μπαίνω σε ενα μινι σουπερ μαρκετ και κάνοντας τις βόλτες μου πέφτει το ματι μου στην ανακύκλωση που εχουν για τις μπαταρίες......βλεπω ενα κινητό μεσα χωρις να πω τιποτα βαζω το χερι μου και το παιρνω.

Βγαίνοντας εξω βλεπο οτι ζητούσε ειδικό ξεκλείδωμα οπου και φυσικά μετα απο μερικές προσπάθειες κλείδωσε για να μην τα πολυλογώ του εκανα μια επαναφορά με το κουμπι απο το androit του περασα και μια castom rom και το κινητο κανει την δουλεια του εκανε 150 ευρω επισης ειχε και μια μικρη καρτουλα μνημης μεσα τωρα η καποιος το εκλεψε και το πεταξε εκει η το βαρεθικε γιατι σιμ μεσα δεν ειχε.

3.Αλλη φορα ήμουνα σε μεγαλο καταστημα που εχει τους προαναφερθεν καδους και περνωντας βλεπω ενα pc μεσα και βλεπω οτι εχει ενα σκληρο δισκο μεσα χωρις να το σκεφτω παω στην μηχανη περνω κατσαβιδακι μπηκα μεσα τον ξεβιδωσα και τον πειρα χαζομαρα που δεν κοιταξα αν ειχε και μνημες....ο δισκος ηταν 3.5 120gb ειχε βεβαια μεσα τα αρχεια του ανθρωπου αλλα τα εσβησα ενοειται και τον εχω σαν σπεαρ μπορει να μην μπορεις να βαλεις συστημα αλλα σαν δευτερος μια χαρα δουλευει ...

οποτε βουρ στον πατσα σιγα να μην ρωτησετε κιολας και αμα σας πουνε τιποτα πειτε το πεταξε η πεθερα μου χωρις να με ρωτήσει οταν βαζεις κατι μεσα δεν καταγραφεται ουτε σου κόβουν χαρτι παραλαβής αντε μην τα παρω τώρα και παω με αμαξι και παρω ολο τον καδο.
 
Πίσω
Μπλουζα