Θρησκευτικές ταινίες

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Η Μεγάλη Εβδομάδα πολύ περισσότερο από κάθε άλλο θρησκευτικό γεγονός έχει ταυτιστεί με την προβολή μίνι σειρών ή ταινιών που βασίζονται στην ιστορία του Χριστού και όχι μόνο.

Οι πρωταγωνιστές της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης έχουν την τιμητική τους: Σαμψών και Δαλιδά, Ιστορίες από τη Βίβλο, ο Δημήτριος και οι Μονομάχοι, ο Χιτών, Η ωραιότερη ιστορία του κόσμου κλπ.

Βέβαια, κυρίαρχη θέση σε όλα αυτά έχει ο ένας και μοναδικός:
 
Ο Χιτών, Ο Δημήτριος και οι Μονομάχοι

"Ο Χιτών" γυρίστηκε το 1953 και αποτελεί σταθμό στην ιστορία του σινεμά.

Είναι η πρώτη ταινία που γυρίστηκε με το σύστημα "Σινεμασκόπ".

Η σκηνοθεσία ανήκει στο γερμανό Χένρι Κόστερ.

Ο Μάρκελος Γάλλιος, (Ρόμπερτ Μήτσαμ) ρωμαίος ευπατρίδης, κερδίζει στα ζάρια τον χιτώνα του "ταραξία" που μόλις είχε σταυρώσει. Επιστρέφοντας στη Ρώμη, νιώθει τύψεις και εξομολογείται στην αγαπημένη του Νταίάννα (Τζιν Σίμονς). Για να απαλλαγεί από τύψεις πρέπει να βρει και να καταστρέψει το χιτώνα.

Γυρίζοντας στην Παλαιστίνη για να βρει το χιτώνα μεταξύ άλλων θα συναντήσει τους πρώτους χριστιανούς και τον παλιό του δούλο Δημήτριο. Ο έλληνας σκλάβος (Βίκτωρ Ματσιούρ) όμως αρνείται να καταστρέψει το χιτώνα.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]YouTube - CinemaScope - 1953 THE ROBE (trailer)

Η επιτυχία της πρώτης σειράς (ήταν υποψήφια για 5 Όσκαρ) συνεχίστηκε με το "Δημήτριο και οι μονομάχοι" .

Μετά το θάνατο του αφέντη του, ο Δημήτριος (Βίκτωρ Ματσιούρ) εξαναγκάζεται να γίνει μονομάχος από τον Καλλιγούλα που ψάχνει να βρει και αυτός το χιτώνα γιατί πιστεύει πως θα του χαρίσει την αθανασία .

Μοναδικό του στήριγμα του Δημητρίου, η πίστη του στο Θεό.

Η σκηνοθεσία εδώ είναι του Delmer Daves.

YouTube - Demetrius and the Gladiators (Trailer)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita υπέροχο το θέμα που άνοιξες... Θα το εμπλουτίσω λοιπόν όσο μπορώ!

Κλασσικές αξίες τώρα το Πάσχα:

1. ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

"O Ο Βασιλεύς των Βασιλέων" (King of Kings) 1961 σε σκηνοθεσία του Νικολας Ρεϊ με τον Τζέφρει Χάντερ στο ρόλο του Χριστού.


"Ένας Προφήτης μα τι Προφήτης" ή "Life of Brian", όπως είναι πιο γνωστό (1979) του Τέρι Τζόουνς με τους Μόντι Πάιθον

YouTube - Life of Brian (1979) Trailer

[edit] dead picture [edit]

"Jesus Christ Superstar" (1973) του Norman Jewison

YouTube - Jesus Christ Superstar (1973) Movie Trailer

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά... Παναγιώτη έμεινα ενεός με την παρουσίασή σου!!! :animeek:

Μπράβο!!! :thumbup: :worship:
 
Το "Jesus Christ Superstar" (1973) του Norman Jewison προβληθηκε απο τη ΝΕΤ καποια Κυριακη του Πασχα πριν 3-4 χρονια.
 
drspiros είπε:
Το "Jesus Christ Superstar" (1973) του Norman Jewison προβληθηκε απο τη ΝΕΤ καποια Κυριακη του Πασχα πριν 3-4 χρονια.
Ναι το 2003 προβλήθηκε για πρώτη φορά από την κρατική τηλεόραση και από τότε το θυμούνται που και που...
 
drspiros είπε:
Το "Jesus Christ Superstar" (1973) του Norman Jewison προβληθηκε απο τη ΝΕΤ καποια Κυριακη του Πασχα πριν 3-4 χρονια.
'Εχεις δίκιο ::) ... Έχει προβληθεί και απο το star κάποια Μεγάλη Δευτέρα-ξημερώματα Μεγάλης Τρίτης...
 
drspiros είπε:
Το "Jesus Christ Superstar" (1973) του Norman Jewison προβληθηκε απο τη ΝΕΤ καποια Κυριακη του Πασχα πριν 3-4 χρονια.
Αυτό δεν ήταν και musical που είχε έρθει και εδώ???????????
 
Αναρωτιεμαι αν τα Παθη του Μελ Γκιμπσον που ειχε χθες το Σταρ (ναι! Απιθανο! Η καλυτερη προταση χθες το βραδυ ηταν απο το Σταρ! Γκρεμιστηκαν οι φουρνοι της Γαλιλαιας!) θα πιασουν ποτε ως πασχαλινη προβολη και θα το βλεπουμε ακομα μετα απο 15 χρονια καθε χρονο. Πολυ ωμο βρε παιδι μου... αλλα και πολυ καλο.
 
Zόρικη ταινία,θα την χαρακτήριζα εγώ....

(ναι,μου αρέσει ! )
 
Η τελευταία σκηνή από τον Βαραββά, πιστευώ συγκαταλέγεται στις κορυφαιές του είδους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι ωραιο θεμα μπραβο Χουαν μου :cool: η δική μου αγαπημένη είναι αυτή:

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.[edit]


Βασιλιας Δαυιδ( 1985)

αν φανταζόμουν κάπως το κινηματογραφικό πρόσωπο του Δαυιδ αυτό δεν θα ήταν άλλο από τον Ριτσαρντ Γκηρ!!! νομίζω οτι ο ρόλος του πήγε γάντι και οι άλλοι ηθοποιοι είναι εξαιρετικοί και ειδικά ο ηθοποιος που υποδύεται τον Σαουλ!! #) ωραια ταινία, χωρις ιστορικές υπερβολές, πραγματικά νομίζεις οτι μεταφερεσαι σε μια μηχανη του χρονου, εξαιρετικος ο Γκηρ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγαπημενο μου ειναι ο Μπεν Χουρ οσον αφορά τα καθαρα θρησκευτικα. Αν ομως λεμε για ρωμαικα επη να προσθέσω τον αριστουργηματικο Σπάρτακο του Κιουμπρικ.Ολοι μαζι τωρα ᾽I am Spartakus!''. Ποταμοι δακρύων! Στα καθαρά θρησκευτικα να αναφέρω τις ταινιες του Καρλ Ντράγιερ. (για πολυ άρρωστους σινεφιλ)

Οταν ειμαι Πασχα Ελλάδα λατρευω τα βιβλικά έπη πάντως.
 
Ποτε δεν καταλαβα γιατι τις συγκεκριμενες μερες παιζουν και ασχετες ταινιες, οχι μονο "Ρωμαϊκά έπη", αλλά και "Δρ. Ζιβάγκο" και "Λώρενς της Αραβίας". Το οτι γυρίστηκαν την ίδια περίπου εποχή με τις θρησκευτικές ταινίες, οπότε ας παιχτούν όλα μαζί, δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση. Παράξενο τηλεοπτικό έθιμο θα ελεγα.
 
Δεν εχω καταλαβει γιατι την περιοδο της Λαμπρης προβαλουν ταινιες απο την παλαια διαθηκη και γενικα την Εβρα'ι'κη μυθολογια(Σαμψων,Εξοδος κτλ.κτλ.). Δεν νομιζω οτι εχουν σχεση με την Ανασταση και με συτο που γιορταζουμε...
 
Μου αρεσουν οι περισσοτερες παλιες θρησκευτικες ταινιες. Ξεχωριζω τις δυο πιο αγαπημενες μου:

Οι Δεκα Εντολες (1956) με τον Τσαρλς Ιστον, και η πολυαγαπημενη μου Ο Βασιλευς των Βασιλεων (1961) με τον προωρα χαμενο Τζεφρει Χαντερ.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Παλαια Διαθηκη δεν εχει σχεση με το Πασχα αλλα ουτε και οι υπευθυνοι προγραμματος των Ελληνικων καναλιων εχουν καποια (εστω ελαφρα) σχεση με την πραγματικοτητα.
 
Θεολογικα, η Εξοδος (απο την Αιγυπτο) συνδέεται πολύ με το νόημα της Ανάστασης και τη χριστιανική σωτηριολογία, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 
Μια ταινία που θέλω να δω πιο πολύ απ' όλες το Πάσχα είναι η "Land of pharaohs" του 1955.

Δεν είναι θρησκευτική, ωστόσο παλιά την είχα δει τουλάχιστον δυο φορές απο την EΡΤ την παραμονή του Πασχα μαζί με

τις άλλες συναφείς (Μπεν Χουρ, Σαμψών κλπ).

Πρωταγωνιστεί η Joan Collins, νεότατη. Δεν θα την γνώριζα με τίποτε αν δεν το ανάφεραν οι τίτλοι. Και υποκριτικώς τα καταφέρνει πολύ καλά.

Η Νέλλιφερ είναι η περήφανη βασίλισσα ενός λαού που παντρεύεται τον φαραώ για να απαλλάξει τον λαό της από τους φόρους.

Ωστόσο είναι δόλια και πλεονέκτρια. Δολοφονεί την πρώτη του γυναίκα η οποία είναι άκακη καθώς και τον υιό του χωρίς

να κινήσει υποψίες και αποκτά τα εν δυνάμει δικαιώματα βασίλισσας. Αλλά δεν σταματά εκεί.

Η πλεονεξία της για τους θησαυρούς του φαραώ και μάλιστα αυτούς που προορίζει ειδικά για την ταφή του,

την οδηγεί στο να σκοτώσει και τον ίδιο για να γίνει βασίλισσα της Αιγύπτου και τους οικοιοποιηθεί.

Ο μέγας αρχιερέας όμως, πιστός στον κύριό του, έχει καταλάβει πλέον τι γίνεται.

Κατά την κηδεία του φαραώ η Νέλλιφερ παρευρίσκεται στην ταφή και έχει το νου της διαρκώς στα κοσμήματα που νεκρός έχει μαζί του στον τάφο.

Ανύποπτη δίνει την διαταγή στον αρχιερέα να σφραγιστεί ο τάφος οπότε θα είναι επίσημα πλέον η απόλυτη βασίλισσα.

Και μόλις είναι έτοιμη να πάει στο δωμάτιο του τάφου για να πάρει τον νεκρικό θησαυρό, ακούει τον ήχο από ογκόλιθους που κινούνται.

Δεν υπάρχει πλέον επιστροφή.

"Δεν υπάρχει έξοδος. Για να καταφέρεις αυτό είναι που είπες ψέματα, έκανες δολοπλοκίες και δολοφόνησες. Αυτό είναι το βασίλειό σου..."

απαντά με οργή και περιφρόνηση ο μέγας αρχιερέας στις ικεσίες της και ενώ οι τεράστιες πέτρες ακούγονται να πέφτουν και σφραγίζουν για πάντα την πυραμίδα.

Θυμόμουν πάντα αυτά τα λόγια αν και πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που τα πρωτάκουσα.

Συνταρακτικό και διδακτικό τέλος πράγματι, ισάξιο των άλλων θρησκευτικών ταινιών (αν και με διαφορετικό περιεχόμενο).

Ελπίζω να την ξαναδείξει η EΡΤ κάποιο Πάσχα....

Να μια σκηνή του έργου από τις ελαχιστες που υπάρχουν στο ΥΤ :

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Και η συγκλονιστική σκηνή της της ταφής - το αποκορύφωμα της ιστορίας :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα