ΙΦ, εε IF το ελληνικό!

status

RetroAdept
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
878
Αντιδράσεις
24
Χαίρεται, από καιρό ψάχνω ελληνικά text adventures, και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Οπότε, μαζί με ένα φιλαράκι ετοιμάζουμε ένα πλήρως εξελληνισμένο (ακόμα τα ρήματα) text adventure, έτσι για το γούστο μας. :)

Για αρχή θα είναι ένα "escape the room" για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε χωρίς να διαβάσουμε το μανουάλι (manual ντε), και μετά έπεται και συνέχεια.!

Αναμείνατε σχετική ανακοίνωση εντός του μήνα (λόγω πανελληνίων) με ένα ντέμο, που εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γουόλι για την προθυμία του να το φιλοξενήσει.

Προς το παρόν είμαστε στο στάδιο δοκιμών διαφόρων μηχανών για δημιουργία IF, δυστυχώς το z-machine ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικά οπότε δεν θα είναι διαθέσιμο σε άλλες πλατφόρμες πλην των windows, και στην σχεδίαση των δωματίων και της όλης πλοκής.
 
Καλη φαση!

Ομως σιγουρα θα το πας Ελληνικα?

Στο λεω διοτι απο γενικη εμπειρια εχω (με θλιψη) παρατηρησει οτι οι Ελληνες retro-gamers δεν "ξεκουνιουνται" με τιποτα...

Περιμενουμε εξελιξεις και ισως beta testing.
 
Ριξε μια ματια σε αυτο το εργαλειο αναπτυξης: TAB - Text Adventure Builder, support forum

Εχει και ρετρο καταβολες απο Quill Και Pawn
 
Βρέθηκε η engine τελικά, θα χρειαστώ βοήθεια στην μετάφραση του αρχείου κανόνων για τα ρήματα κλπ, μπορείτε να βάλετε ένα χεράκι; :)

Θα μπορέσετε; Βασικά είναι απλούστατο, απλά λόγω χρόνου δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά πράγματα!
 
Wally είπε:
Ριξε μια ματια σε αυτο το εργαλειο αναπτυξης: TAB - Text Adventure Builder, support forumΕχει και ρετρο καταβολες απο Quill Και Pawn

status είπε:
Όσο και αν προσπάθησα δεν παίζει στα επτά:\
Το κατεβασα για να το δω. Τρεχω windows 7 ultimate 64bit και μου παιζει μια χαρα. Μονο που πρόσεξα ότι οταν τρέχεις το Editor, δεν μπορείς να τρέξεις ταυτόχρονα και το Player. Πρέπει να κλεισεις το ενα για να ανοίξεις το αλλο.Α, και κλείνοντάς τα, βγάζει ενα σφάλμα που είναι των windows 7, αλλα εκτός αυτού παιζει μια χαρα.
 
Rygar είπε:
Το κατεβασα για να το δω. Τρεχω windows 7 ultimate 64bit και μου παιζει μια χαρα. Μονο που πρόσεξα ότι οταν τρέχεις το Editor, δεν μπορείς να τρέξεις ταυτόχρονα και το Player. Πρέπει να κλεισεις το ενα για να ανοίξεις το αλλο.Α, και κλείνοντάς τα, βγάζει ενα σφάλμα που είναι των windows 7, αλλα εκτός αυτού παιζει μια χαρα.

Το quill and pawn εννοούσα, γέρασα, τώρα θα κοιτάξω την thinbasic.

Τελικά διατίθεται κανένα παιζάκι να βάλει ένα χεράκι στην μετάφραση των ρημάτων; :)
 
Θα βοηθούσα ευχαρίστως με ένα μέρος της δουλειάς όμως, όσο μπορώ, γιατί είμαι λίγο απασχολημένος αυτό το διάστημα. Μπορείς να με κατατοπίσεις ? Αν θες και με pm.
 
gazmado είπε:
Θα βοηθούσα ευχαρίστως με ένα μέρος της δουλειάς όμως, όσο μπορώ, γιατί είμαι λίγο απασχολημένος αυτό το διάστημα. Μπορείς να με κατατοπίσεις ? Αν θες και με pm.

Είναι ένα μέρος ενός αρχείου κειμένου που απευθύνεται ΜΟΝΟ στα ρήματα της engine, ένα παράδειγμα: Understand "get in/on" as entering.

Το σημείο που θέλει μετάφραση είναι ότι υπάρχει μέσα στα quote ("") και τίποτε άλλο. :)
 
Πίσω
Μπλουζα