ΙΧ Αυτοκίνητον [περιοδικό]

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.298
Αντιδράσεις
49.147
Περιοδικό της 10ετίας του ΄60 που αφορά τα αυτοκίνητα και στο οποίο και εδώ έκανε εξώφυλλο η Αλίκη!!! Σπανιότατο φυσικά!!! Άραγε έκαναν και άλλοι ηθοποιοί εδώ ή μόνο η Αλίκη είχε το προνόμιο???

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τευχος 131 ήδη το 1961; Κριμα να μην μπορουμε να το εντοπισουμε πουθενα σαν ιστορια εστω να ξερουμε τι παιζει!

edit...

Το ιδιωτικό αυτοκίνητον: μηνιαία επιθεώρησις (επίσημον όργανον Πανελληνίου Ενώσεως Αυτοκινήτων Ιδιωτικής Χρήσεως), διευθυντής Β. Ι. Αθανασόπουλος. Έχουμε τα τεύχη 9-10 του 1956 (δε συνάδει η αρίθμηση όντας μηνιαίο) αλλά μες στη μέρα θα τα ψάξω να δω τι παίζει. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο

mhmerotategiatipino είπε:
Τευχος 131 ήδη το 1961; Κριμα να μην μπορουμε να το εντοπισουμε πουθενα σαν ιστορια εστω να ξερουμε τι παιζει!
edit..

:)
Το εξωφυλλο με την Αλικη ειναι απο το 1967.

Νομιζω οτι τωρα βγαινει η αριθμηση...
 
Το ιδιωτικόν ΙΧ αυτοκίνητον: μηνιαία επιθεώρησις: αυτοκίνητον, σπορ, τουρισμός.

Βρήκα το τ. 9-10 (Νοέμβριος 1956), περίοδος Β΄, έτος Β΄. Γραφεία Γ΄ Σεπτεμβρίου και Βερανζέρου 20, διεύθυνσις Β. Ι. Αθανασόπουλος, σύνταξις Περικλής Βούζας. Κυκλοφορεί εις 10.000 τεύχη μηνιαίως (τι διάολο όλοι τα πέταγαν; ) μεταξύ των εμπόρων, επαγγελματιών,ιατρών, δικηγόρων, βιοτεχνών, εργολάβων, βιομηχανιών, νομικών προσώπων.

Τουρστικά αξιοθέατα, πολλές ειδήσεις από το χώρο του αυτοκινήτου, γελοιογραφίες και διηγηματάκια. Δυστυχώς δε βρήκα άλλο τεύχος κι είναι μακριά χρονολογικά να πούμε με βεβαιότητα ότι στράφηκε κι αυτό στους ηθοποιούς κάποια στιγμή. :(
 
137.jpg


138.jpg


138.jpg

137.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα ειχα πει εγω...αν ζουσε σημερα θα εκανε εξωφυλλο μεχρι και στους 4 ΤΡΟΧΟΥΣ

Το συγκεκριμενο μini Cooper διαισθανομαι οτι δεν το πληρωσε το Αλικάκι :)
 
johnalepou είπε:
Καλα ειχα πει εγω...αν ζουσε σημερα θα εκανε εξωφυλλο μεχρι και στους 4 ΤΡΟΧΟΥΣ
Το συγκεκριμενο μini Cooper διαισθανομαι οτι δεν το πληρωσε το Αλικάκι :)

ΧΑΧΑ Γιάννη, όταν είδα νέα απαντηση σε αυτό το μήνυμα ήμουν σίγουρη ότι θα αφορούσε εξώφυλλο της Βουγιουκλάκη και σκέφτηκα εσένα!!

Να ΄σαι καλά βρε Αντώνη που εμπλουτίζεις τα θέματα!
 
Σε ευχαριστώ sunset για άλλη μια φορά για τα καλά σου λόγια. Και...ναι john όντως δεν το πλήρωσε το αυτοκινητάκι η Αλίκη. Της το κάνανε δώρο αν και ως γνωστόν εκείνη δεν οδηγούσε...
 
Ωραίο περιοδικό! Η μανία της εποχής με τα Engreek (αντίστροφο των Greeklish) και εδώ=> Ρενώ, Φίατ, Σίμκα, Φολκσβαγκεν κτλ.
 
Δεν νομιζω οτι επροκειτο για "μανια"... Ποσοι μπορουσαν εκεινη την εποχη να αποκωδικοποιησουν το λατινικο αλφαβητο και να διαβασουν πχ την λεξη Renault;

Και η Αλικη λοιπον στον μακρυ καταλογο Ελληνων και ξενων "celebrities" με Mini Cooper, εστω και αν δεν το οδηγουσε!

Επισης εχει ενδιαφερον το editorial περι "αδιαβατης πολης" και "ανωμαλης και ασυδοτης κυκλοφοριακης αναρχιας", εν ετει 1967...
 
Έχω την εντύπωση ότι το πράσσινο μίνι το οδηγεί ο Παπαμιχαήλ σε κάποια ταινία (Δημήτρη μου Δημήτρη μου ίσως).
 
PT8 είπε:
Έχω την εντύπωση ότι το πράσσινο μίνι το οδηγεί ο Παπαμιχαήλ σε κάποια ταινία (Δημήτρη μου Δημήτρη μου ίσως).
Στο κοριτσι του λουνα παρκ νομιζω.
 
Είχε ανεβάσει ο Speero's Homemade videos ένα βίντεο από διαφημιστικό διάλειμμα της ετ3 το 1996 στο οποίο διαφημιζοταν το ΙΧ αυτοκίνητο αλλά το κανάλι έχει κλείσει...
 
Πίσω
Μπλουζα