Ιδέες για τοποθέτηση μηχανημάτων

jim_sdtv

RetroWannaBe
Joined
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
32
Αντιδράσεις
0
Έχω στη διάθεσή μου 10 μηχανήματα μιας άλλης εποχής* (όμως σε άριστη κατάσταση) και θέλω να τα τοποθετήσω κάπου όμορφα στο δωμάτιο που έχω το γραφείο στο σπίτι. Με ποιο τρόπο; Έχετε να προτείνετε ραφιέρα, βιβλιοθήκη ή κάτι άλλο που κάνει γι` αυτή τη δουλειά και μπορώ να το αγοράσω από το διαδίκτυο; Φαντάζομαι κάτι σε βιβλιοθήκη με ρυθμιζόμενα ράφια και διαφανές κουτιά ή δε ξέρω... τι;

Είναι κρίμα να βρίσκονται κρυμμένα και αφού έχω λίγο χώρο θέλω να τα βγάλω στην επιφάνεια... Σκέφτομαι και καμιά αφίσα retro...

Εσείς τι έχετε κάνει;

* C-64, Atari, MSX, κ.τ.λ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλαπλα RGB Scart, ενα συνθετο και μια CRT αρκουν να στοιβαξεις πραμα. Και οπως συνηθιζω να λεω "Ολα στη πριζα FTW" :)

picture.php
 
Κάτι ανάλογο θέλω αλλά... πιο απλό. Του στιλ ραφιέρα και όχι ντουλάπι και ανοιχτό (δηλαδή με κολονάκια). Βέβαια ρυθμιζόμενα και πολλά ράφια όπως το δικό σου (εδώ δυσκολεύομαι πολύ) και πάχος περίπου 34 εκατοστά. Να συναρμολογείτε εύκολα... αλλά δε βρίσκω. Ρώτησα για ειδική παραγγελία σε ξυλουργό και μου ζήτησαν... τον ουρανό με τα άστρα. Κάτι στο διαδίκτυο υπάρχει;

Wally ζηλεύω το 3DO.. αλλά απέκτησα το atari 2600 και το original...

Καλό βράδυ!
 
Έτσι. Τα μόνα μηχανήματα που δεν έχω στη πρίζα είναι τα τετραπλά Dreamcasts!!

Περιμένω την άφιξη του 360 για να ολοκληρωθεί η κονσολομανία και θα ανεβάσω φωτό.

Μια πολύ καλή λύση πάντως, είναι μια οθόνη υπολογιστή - τηλεόραση. Πάνω σε μια τέτοια έχω τοποθετήσει Gamecube, Dreamcast, 2 X Pcs, ενώ ετοιμάζεται αν μπει το 360 και ίσως, ένα PS3 Slim (με έχει τρελάνει το μασίνι, πυροβολήστε με.... ) . Ακόμα και με 4 κονσόλες πάνω της, 2 υπολογιστές, έχει χώρο να δεχτεί άλλο ένα κονσολικό παλαιότερης τεχνολογίας, χωρίς να υπολογίζουμε το RF για Spectrums αλλά χωρίς να έχουμε τοποθετήσει και συσκευή για πολλαπλά SCARTs.

Αναμένω 360 για φωτό.

ΔΕΝ είμαι λάτρης της τοποθέτησης των μηχανημάτων σε display, φοβάμαι ότι δεν αερίζονται επαρκώς.......
 
jim_sdtv είπε:
Wally ζηλεύω το 3DO.. αλλά απέκτησα το atari 2600 και το original...
και το original;; δηλαδης;

βασικα η μονη λυση για μενα ειναι να κανεις ενα σχεδιο του πως θες να ειναι και η να το δωσεις σε μαραγκο η να παρεις τα ξυλα και να το φτιαξεις μονος σου
 
Kατι τετοιο δεν θα σε βολευε καλυτερα? Προσωπικα με βολεψε αφανταστα καθως ολα τα "αμεσα" συστηματα ηταν πριζωμενα, και ετοιμοπολεμα και δεν ειμαι καθολου fan του να εχω συστηματα απο εδω και εκει σε ραφιερες και απομακρυσμενα επιπλα. Υπηρχε εποχη που ειχα στριμωγμενα 8 συστηματα επανω και εδειχναν ολα μια χαρα. Και οπως βλεπεις με λιγη μαεστρια δεν φαινεται καλωδιο να εξεχει απο πουθενα (Τον STFM μην τον υπολογιζεις, απλα για τεσταρισμα βγηκε μπροστα και καλωδιωμενος!)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Kατι τετοιο δεν θα σε βολευε καλυτερα? Προσωπικα με βολεψε αφανταστα καθως ολα τα "αμεσα" συστηματα ηταν πριζωμενα, και ετοιμοπολεμα και δεν ειμαι καθολου fan του να εχω συστηματα απο εδω και εκει σε ραφιερες και απομακρυσμενα επιπλα. Υπηρχε εποχη που ειχα στριμωγμενα 8 συστηματα επανω και εδειχναν ολα μια χαρα. Και οπως βλεπεις με λιγη μαεστρια δεν φαινεται καλωδιο να εξεχει απο πουθενα (Τον STFM μην τον υπολογιζεις, απλα για τεσταρισμα βγηκε μπροστα και καλωδιωμενος!)
picture.php
phil, πολύ όμορφη γωνιά. Τα οργάνωσες όλα με μαεστρία.
 
Phil ασύγκριτα καλύτερη λύση.
 
Βασική προϋπόθεση για την τοποθέτηση των μηχανημάτων είναι ο παράγων : "Μικρά παιδιά που κυκλοφορούν ελεύθερα και τείνουν να καταλάβουν όλο το σπίτι".

Επειδή ανήκω σε αυτή την κατηγορία εις το τετράγωνο (!), όλα μα όλα βρίσκονται ΚΑΛΑ φυλαγμένα και κρυμμένα στα κουτιά τους

(!) LOL (!)
 
......ή έχεις δωμάτιο αποκλειστικά για χρήση σαν playroom - computer room με κλειδαριά στην πόρτα και σήμα:

" Warning!!!! Tresspasers will be shot. Survivors will be shot again. "
 
Tο πρόβλημα χώρου είναι η μάστιγα της ρετρομανίας!!!

Είναι κρίμα να βρίσκονται στα ντουλάπια όμως...

Κοίτα έναν χώρο(δεν θυμάμαι από που το κατέβασα)

picture.php


Όσο για πόστερ εγώ έχω βάλει αυτό σε κορνίζα. :cool: Αν σ'αρεσει στείλε πμ.

picture.php
 
Τρελή φωτό cauldron!!!!!!!!!!!!!
 
και το original;; δηλαδης;
Ένα VCS 2600 του 1977 με τους 6 διακόπτες... Το έχει νομίζω και ο phil_vr (δεξιά στη φωτό). Ωραία τα έχεις phil_vr αλλά αν κάνω το ίδιο δε θα χωρέσουν όλα.

Ωραία τα έχει τοποθετήσει και αυτός στην φωτογραφία του cauldron... αλλά μαζεύει και οθόνες οπότε χρειάζεται ολόκληρο δωμάτιο και όχι μια πλευρά του τοίχου. Είμαι fan της δεκαετίας του 80 και μάλιστα στις ταινίες αλλά λέω να βάλω κάτι για αφίσα που έχει σχέση με τους υπολογιστές εκείνης της δεκαετίας... Παρόλα αυτά στείλε σε π.μ. πληροφορίες για την αφίσα...

Τα μηχανήματα που έχω είναι c-64, Atari VCS 2600 και το σύγχρονό του, Atari 800 XL, Atari 65 XE, Philips VG 8020, Canon V-20, Sinclair ZX 81, Sinclair ZX SPECTRUM και Sinclair ZX SPECTRUM+. Και μάλλον θα συνεχίσω...

Κάποιες άλλες ιδέες - προτάσεις; Νομίζω πως σε αρκετούς συλλέκτες απασχολεί η όμορφη παρουσίαση - τοποθέτηση των μηχανημάτων....
 
jim_sdtv είπε:
Ένα VCS 2600 του 1977 με τους 6 διακόπτες... Το έχει νομίζω και ο phil_vr (δεξιά στη φωτό).
Kαι τα δυο ειναι 77αρια HS Sunnyvale made, jim. Το αριστερο ειναι απλα Sears branded, αλλα καθαροαιμο Atari παρ'ολα αυτα. Ανεβασε καμια φωτο απο τα μηχανηματα σου να χαιρομαστε βρε! Και βγαλε και μια απο τον χωρο σου να εχουμε σαν οδηγο για να σου προτεινουμε και κατι καλυτερο στο θεμα χωροθετησης.
 
Δες κι αυτό , επίσης όχι δικό μου! Πολύ καλό....

picture.php
 
Μπορεις να παρεις ραφιερες dexion (τυπου dexion βασικα), ειναι εκεινα τα γκρι μεταλλικα με τις πολλες τρυπες στις κολωνες που ρυθμίζεις το ύψος ακριβως εκει που θες. Κυκλοφορούν και σε ασπρο, είναι φτηνά, αντεχουν πολύ βαρος, δεν σκουριάζουν, τα φτιαχνεις οπως θες, υπάρχουν πολλά μεγέθη, ύψη και προσθετεις αν παρεις κι αλλα στο μελλον. Δες φωτο εδω

http://images.google.com/images?q=dexion

Τα ειχα δει βαμμενα μαυρα σ' ενα σπιτι και καπου ειχα πετυχει εναν που τα εντυσε με αυτοκολλητο και δε φαινονται οι τρυπες στις κολωνες (αν ειναι σε σαλονι φαινεται οτι ειναι επιπλο αποθηκης και δε κολλαει πολυ).
 
Wally είπε:
Πολλαπλα RGB Scart, ενα συνθετο και μια CRT αρκουν να στοιβαξεις πραμα. Και οπως συνηθιζω να λεω "Ολα στη πριζα FTW" :)
picture.php

Super συλλογή man.....Super. Respekt
 
Πίσω
Μπλουζα