Ιερόδουλες στον ελληνικό κινηματογράφο

Είχα και γω αμφιβολίες για το ποια να ψηφίσω , σαφώς η Κατερίνα Χέλμη είναι κορυφή , ειδικά στα Κόκκινα φανάρια , ψήφισα όμως τη Ζωή Λάσκαρη σαν πιο "προχωρημένη". Ίσως και η χρονιά που γυρίστηκε η ταινία σε σχέση με τις άλλες το επέτρεπε αυτό...
 
Ολες επαιξαν καλα το ρολο τους, εκτος απο την Καρεζη που δεν της πηγαινε καθολου κατι τετοιο.

Μοναδικη η Τζενη στην κωμωδια, υπεροχη, ασυλληπτη, αλλα στα δραματα και ιδιως σε ρολους ιεροδουλης, καλυτερα να βαζανε καμια αλλη.

Ψηφιζω Ζωη Λασκαρη ως την πιο πειστικη και στους τρεις σχετικους ρολους της: Ιλιγγος, Στεφανια, Αστερισμος της παρθενου.
 
Η Καρέζη με τίποτα δε πείθει ως ιερόδουλη. Είχε μία έμφυτη αξιόπρεπεια. Η Κατερίνα Χέλμη είχε μία τραγικότητα ως ιερόδουλη. Πολύ πόνος. Η καλύτερη ήταν η Ζωή. Πειστικότατη και κυνικότατη στο ρόλο.
 
Μου κάνει εντύπωση πως η Ζέτα Αποστόλου δε πήρε καμία ψήφο ως τώρα...Νομίζω πιο κοντά στο ρόλο απ' όλες ήταν... ;)
 
"Σπεραντζα Βρανα" στην καλπικη λιρα ....

" (Φωτοπουλος) Δεν μου λες Μαρια(Σ.Βρανα) τι θα εκανες αν ειχες πολλα λεφτα ???

(Σ.Βρανα) Θα κοιμομουνα μοναχη μου ....."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Μου κάνει εντύπωση πως η Ζέτα Αποστόλου δε πήρε καμία ψήφο ως τώρα...Νομίζω πιο κοντά στο ρόλο απ' όλες ήταν... ;)
Τωρα αυτο ειναι καλο; :D
 
ζετα γεια 1 ζωη αθανατη σε αυτο το ρολο
 
tonytony είπε:
Είχα και γω αμφιβολίες για το ποια να ψηφίσω , σαφώς η Κατερίνα Χέλμη είναι κορυφή , ειδικά στα Κόκκινα φανάρια , ψήφισα όμως τη Ζωή Λάσκαρη σαν πιο "προχωρημένη". Ίσως και η χρονιά που γυρίστηκε η ταινία σε σχέση με τις άλλες το επέτρεπε αυτό...
Κι εγώ το ίδιο. Αν και η ερμηνεία της Χέλμη ήταν από τις καλύτερες στα "Κόκκινα φανάρια", η Λάσκαρη (νομίζω) πείθει περισσότερο.
 
Εγω ψηφισα Κατερινα Χελμη γιατι για μενα ηταν η πιο πιστικη ιεροδουλη στα κοκκινα φαναρια και αν δεν κανω λαθος και στο Νομο 4000 ηταν παλι ιεροδουλος που δεν την ηθελε στην πολυκατοικια του ο Βασιλης Διαμαντοπουλος.
 
Και ένα αουτσάιντερ: η Νάντα Τζάκα, πόρνη στη "Χαρτοπαίχτρα" στη σκηνή με τη φυλακή. "Κόφ' το γιατί θα πέσει φάπα!"
 
Κατερίνα Χέλμη και από εμένα. Πολύ καλή στα κόκκινα φανάρια και στον νόμο 4000
 
Ψηφιζω Μελινα Μερουρη που... της πηγαινε κιολας
 
Σπεράντζα Βρανά... Two points !!!
 
Κατερίνα Χέλμη ψήφισα γιατί την θυμάμαι σε 2 ταινίες να κάνει την ιερόδουλη και νομίζω ότι έπαιζε καλά το ρόλο αυτό.
 
Κατερίνα Xέλμη, ειδικά στο Νόμος 4000 ήταν εξαιρετική...
 
Ψήφισα την Τζένη Καρέζη. Ήταν η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό ( Κόκκινα Φανάρια, Λόλα, Ναυάγια της ζωής) πάντως μου άρεσε πολύ και η Χατζηαργύρη στην Αγνή του Λιμανιού.
 
η καλυτερη "πουτανα" απ ολες ηταν η Μερκουρη κι απορω πως και δεν ειναι στο γκαλοπ... (ισως επειδη... χαχαχα)
 
lolota είπε:
η καλυτερη "πουτανα" απ ολες ηταν η Μερκουρη κι απορω πως και δεν ειναι στο γκαλοπ... (ισως επειδη... χαχαχα)
Συγνώμη και ήταν ανάγκη να την αναφέρεις έτσι; Η λέξη "ιερόδουλος" δε σου αρκεί; Νομίζω είναι ένα φάουλ. Άκομψη η λέξη για το λόγο ότι μιλάμε δημόσια και όχι ιδιωτικά στο σπίτι μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα