"Ινδιάνοι" σε φορτηγά

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Ένα παλιό φορτηγό που είδα προ ημερών στην επαρχία, μου θύμισε μια μόδα από τη δεκαετία του 80'.

Ήταν τότε πολύ διαδεδομένο, σε μεγάλα φορτηγά, οι οδηγοί να βάζουν στον τράκτορα (κυρίως στις πόρτες)

τεράστια αυτοκόλλητα με ινδιάνους !

Μου είχε κάνει πολύ εντύπωση τότε και με το παιδικό μυαλό μου απορούσα έντονα :

"Αφού οι καλοί είναι οι καουμπόηδες και οι κακοί είναι οι ινδιάνοι, τότε γιατί

όλοι οι φορτηγατζήδες βάζουν ινδιάνους και κανένας τους δε βάζει καουμπόηδες" ;

Τώρα πλέον, το "καλοί-κακοί" το ξεπέρασα, αλλά παραμένει η απορία

"από που πηγάζει αυτό το πάθος των φορτηγατζήδων για τους ινδιάνους" ;

Εσείς έχετε άποψη για το θέμα ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι, ότι θα είχε να κάνει με την ελεύθερη φύση των Ινδιάνων, που ταίριαζε στους συνεχώς περιπλανώμενους οδηγούς κλπ κλπ.... ακόμα θυμάμαι μια νταλίκα στο χωριό μου, με ένα μεγάλο κάλυμα με ζωγραφισμένο κεφάλι ινδιάνου αρχηγού...
 
Καλά, δε λέω. Όντως σύμβολο ελευθερίας οι ινδιάνοι.

Και οι καουμπόηδες πάντως, δεν πρέπει να ήταν κλεισμένοι στα σπίτια τους !
 
Λογικα η μοδα θα προέκυψε απο τους Αμερικάνους νταλικιέρηδες που διασχίζουν τις μεγάλες λεωφόρους :)
 
Ωραία, αλλά παραμένει η απορία μου :

Αφού, τόσο οι ινδιάνοι όσο και οι καουμπόηδες "γύριζαν ελέυθεροι πάνω στα άλογά τους",

πώς γίνεται να έχουν ΟΛΟΙ οι φορτηγατζήδες ινδιάνους και να μην υπάρχει ούτε ένα φορτηγό με κουμπόηδες ;
 
Γιατι πολλοί απο του φορτηγατζήδες στις ΗΠΑ ήταν Ινδιάνοι την εποχή εκείνη.
 
Εγω θυμαμαι πετσετες θαλασσης στις καμπινες των φορτηγων με Ινδιανες μερικως ενδεδυμενες. Το βρισκω λογικο. Δεν θυμαμαι ποτε θελκτικη "καουμποισα" αλλωστε. Ακομα και ετυμολογικα δεν στεκει :)

Οσο για τους Ινδιανους...ηταν το πνευμα ελευθεριας το οποιο γοητευε τους Αμερικανους νταλικερηδες το οποιο εισηχθει στη νοοτροπια του καθε ντοπιο μεταφορεα του γλυκου νερου (σε σχεση με τα χιλιαδες χιλιομετρα που καταπινουν οι Αμερικανοι συναδελφοι τους εννοω)
 
..βλεπω οτι επανακαμπτεις με θεματα βαθεως προβληματισμου..

μα καλα δεν εχει πετυχει κανεις στην Αττικη Οδο το βοθρατζιδικο με την σκ@@@ποθηκη με την "καμποησσα"??
 
Νομιζω οτι το "New Age" και κατ'επεκταση ο "Σαμανισμος", ειχε αρχισει να γινεται της μοδας το 80. Ετσι,καποια συμβολα του περασαν στην "mainstream" κουλτουρα... Γενικα, και οι αφισες με Ινδιανους ηταν της μοδας. Θυμαμαι τα ξαδερφια μου να εχουν αφισες στο δωματιο τους... (Εκτος απο Ινδιανους στα φορτηγα,συχνα εβλεπα πανθηρες και μαυρες γυναικειες φιγουρες!...)
 
Πίσω
Μπλουζα