Ιούλιος Βερν [Jules Verne]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Τα δικα μου ,προσφατως ανακαλυφθεντα απο παλαιοβιβλιοπωλεια ,αγαπημενα του Ιουλιου Βερν.

"Εκδοσεις Αστερος".

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερωτηση:Τα βιβλια στη φωτο ειναι κλασικου μεγεθους ή καπως μικροτερου?Το λεω διοτι το εικονιζομενο "20.000 Λευγες" μαλλον το ειχα...
 
Αναλογως τι εννοεις κλασσικου; :xm:

Mαλλον μικρου μεγεθους θα το ελεγα,μιας ανδρικης παλαμης(ανοιχτης :D ),Θα εβαζα καποιο νομισμα για αναλογια ,αλλα ειναι καπως αργα.
 
Μερικά από τα δικά μου βιβλία του Ιουλίου Βέρν.

Ήταν ο αγαπημένος μου συγγραφέας, με τα βιβλία του ταξίδευα σε όλον τον κόσμο, νομίζω ότι μπορώ με τις ώρες να σχολιάζω τα έργα του

picture.php


picture.php


picture.php
 
Ίσως ο πιο αγαπημένος συγγραφέας όλων των παιδιών!

Εδώ τα δικά μου:

picture.php


Εδώ της γυναίκας μου:

picture.php
 
ο αδερφός μου ήταν μανιακός με Ιούλιο Βερν!

όλα τα εικονιζόμενα βιβλία τα έχουμε στο σπίτι, και μάλιστα σε πολύ καλή κατάσταση τακτοποιημένα στη βιβλιοθήκη.

Μάλιστα αυτό το Πάσχα που κατέβηκα στους γονείς μου και είχα πολλέσ ώρες ελεύθερες, διάβασα ξανά το "Κυνήγι του Αερόλιθου" (ακριβώς την έκδοση που εικονίζεται έχουμε και εμείς) #) #)

Τα βιβλία στις πρώτες φώτο είναι σαφώς μικρότερου μεγέθους από τα άλλα παρακάτω και είναι πολύ προσεγμένα με στρογγυλεμένη ράχη και ωραία εξώφυλλα!
 
Θυμαμαι οτι το αγαπημενο μου εξωφυλλο απο Ιουλιο Βερν ηταν καποια εκδοση του "Πλωτη Πολιτεια"...πλεον δεν θυμαμαι ουτε τον εκδοτικο οικο.
 
Ευκαιρία να σκανάρεις Penny :D

Είναι ωραίο τελικά να διαπιστώνεις σε πόσες παλιές εκδόσεις έχει βγεί το κάθε βιβλίο.

Και θα είναι ακόμη καλύτερο να βρούμε τις περισσότερες από αυτές (αν όχι όλες ;) )
 
Penny είπε:
ο αδερφός μου ήταν μανιακός με Ιούλιο Βερν!

όλα τα εικονιζόμενα βιβλία τα έχουμε στο σπίτι, και μάλιστα σε πολύ καλή κατάσταση τακτοποιημένα στη βιβλιοθήκη.

Ευκαιρία να σκανάρεις Penny :D

Είναι ωραίο τελικά να διαπιστώνεις σε πόσες παλιές εκδόσεις έχει βγεί το κάθε βιβλίο.

Και θα είναι ακόμη καλύτερο να βρούμε τις περισσότερες από αυτές (αν όχι όλες ;) )
 
...πρέπει να κατέβω Τριπολη στο πατρικό μου για να τα βρω δυστυχώς :(

αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω! σε αυτή τη βιβλιοθήκη - η οποία καλύπτει έναν ολόκληρο τοίχο - υπάρχουν άπειρα παιδικά βιβλία της εποχής εκείνης! (μαμά φιλόλογος, δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε! :p )

όντως, αυτό με τις πολλές διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου βιβλίου είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις! :)
 
Άψογα εξώφυλλα. Σύντομα θα βγάλω φωτό και τα δικά μου ;)
 
Το "απο τη Γή στη Σελήνη" και η συνέχεια του το "Γύρω απο τη Σελήνη" είναι τα δικά μου αγαπημένα βιβλία του Βέρν. Ισως επειδή ασχολούνται με αστρονομία η οποία πάντα μου άρεσε, απο παιδί... Επίσης μου άρεσουν πολύ ο Δεκαπενταετής πλοίαρχος, οι πειρατές του αιγαίου, το μυστηριώδες νησί, ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες, και το Μιχαήλ Στρογκόφ... Βασικά δεν έχω διαβάσει και άλλο βιβλίο του Βέρν ( ναί, δεν έχω διαβάσει το ταξίδι στο κέντρο της Γής, ούτε τις 20.000 λεύγες.. κάποτε πρέπει να το κάνω. )
 
Και τα δικά μου του Ιούλιου Βερν:

Εδόσεις Ρέκου ( ;; ) και εκδόσεις Πεχλιβανίδη αντίστοιχα, δυστυχώς χωρίς ημερομηνία έκδοσης.

Πάντως και το δικό μου αγαπημένο με διαφορά είναι το από τη Γη στη Σελήνη που το είχα δανειστεί άπειρες φορές από τη βιβλιοθήκη.

Μια εξαιρετική και ονειρική μεταφορά του συγκεκριμένου βιβλίου έχει γίνει σε adventure... :cool:
 
μερικά ακόμη βιβλια απο έναν απο τους αγαπημενους μου συγγραφεις

picture.php


picture.php


picture.php
 
Λορενα εγω τους "Πειρατες του Αιγαιου" τους εχω σε μια πορτοκαλι εκδοση. Πρεπει να κανω ανασκαφες παλι :p
 
Ιούλιος Βέρν ...

Μεγάλος οραματιστής των ανακαλύψεων του 20ου αιώνα.

Τα βιβλία του ιδιαίτερα αγαπητά στα παιδιά , όλου του κόσμου.

Προσωπικά είχα διαβάσει γύρω στα 40 στο Δημοτικό.

Αυτή όμως θεωρώ ότι είναι και η ... μεγάλη ατυχία του συγγραφέα.

Βαπτίσθηκε αποκλειστικά "παιδικός" συγγραφέας.

Οπότε τα μθυιστορήματά του , υπάρχουν σε δεκάδες εκδόσεις ,

όλες όμως κουτσουρεμένες διασκευές για ... "παιδιά" .

Πλήρες είναι σχεδόν αδύνατον να βρεθεί κάποιο.

Αποφάσισα μετά από δεκαετίες ,

να ξαναδιαβάσω βιβλία του συγγραφέα ,

αλλά δεν θα ήθελα πλέον ... "παιδικές" διασκευές ,

ειδικά αφού κοντεύω να γίνω ... μεσόκοπος!

Με μεγάλη χαρά , βρήκα 4 πλήρη βιβλία του ,

χωρίς περικοπές , από τον εκδοτικό οίκο της ΕΣΤΙΑΣ ,

επετειακές εκδόσεις .

http://www.hestia.gr/estia_authors.asp?searchauthor=%C2%C5%D1%CD+%C9%CF%D5%CB%C9%CF%D3

Φυσικά τα προτείνω ανεπιφύλακτα ,

σε όποιον νοιώθει την ίδια ανάγκη ,

να διαβάσει δηλαδή Βέρν ,

σε κάποια πλήρη έκδοση που δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε "παιδιά".

Υπάρχει κι άλλο ένα το Χρυσό Ηφαίστειο ,

το οποίο πρέπει να είναι επίσης πλήρες

http://www.kastaniotis.com/book/960-03-1666-X

Ενδιαφέρεται κανείς για το θέμα;
 
Eγω απο την αλλη ηθελα να διαβασω αυτα που διαβαζα παιδι,ακριβως την ιδια εκδοση και ευτυχως τα καταφερα. :)
 
Για να πω την αληθεια, δεν ηξερα οτι αυτα που διαβαζαμε ηταν διασκευες. Παρατηρουσα καποιες διαφορες στη μεταφραση αλλα μεχρι εκει. Θα ριξω μια ματια στην Εστια. Θα τσιμπησω τουλαχιστον ενα...
 
Είχαμε (και τα έχουμε ακόμα!) αμέτρητα βιβλία του Ιούλιου Βερν ο αδερφός μου κι εγώ! Για κάποιον λόγο, ήταν κλασικό δώρο που μας έφερναν οι φίλοι στα γενέθλιά μας.. Δεν διάβασα ποτέ κανένα, με έπιανε ψυχοπλάκωμα να βλέπω βιβλία με πολλά γράμματα και χωρίς εικόνες, μιας και από τότε που έμαθα να διαβάζω ήμουν συνέχεια με ένα Λούκυ Λουκ και ένα Μίκυ Μάους στα χέρια!! :p Ημουν λίγο... τεμπέλα στο διάβασμα!
 
Ειχα αρκετα του Ιουλιου Βερν, ομως για καποιο λογο τον εβρισκα κουραστικο
 
Πίσω
Μπλουζα