Ιππότης της Ασφάλτου VS MακΓκάϊβερ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.886
Απο περιοδικο της εποχης το παρακατω συγκριτικο .

Μαθαινουμε ενδιαφερουσες πληροφοριες οπως οτι ο Μακ ηταν στα τοπ της τοτε AGB και οτι καποιο το θεωρουσαν απομιμηση και μαλιστα κακη του "Ιπποτη".8)

Το ξερατε οτι εξαιτιας του Μακ χασαμε τους επομενους κυκλους του Ιπποτη.

Του εφαγε την θεση. :(

picture.php


Προβολή συνημμένου 84972


Aπο το Μπλεκ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ θα συμφωνήσω!

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης! :D

Για μένα, δε μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα! (ε, ρε, προβλέπω ότι αυτό το thread θα γνωρίσει ένδοξες στιγμές! :) )

PS: Το βιντεάκι, θεϊκό! :D
 
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης γιατι πολυ απλα ο Μακγκαιβερ ηταν πολυ καλητερη σειρα.Εχω στην κατοχη μου και της δυο σειρες και απο τον ιπποτη της ασφαλτου δεν μπορω να ξαναδω ουτε τον πρωτο κυκλο γιατι βαριεμαι τρομερα εννω τον μακγκαιβερ εχω δει πανω απο 4 φορες ολους τους κυκλους και δεν βαριεμαι ποτε.τι να συγκριθει δηλαδη η ξυλινη ερμηνεια του χασελχοφ η τα μετρια ειδικα εφε που αν καποιος παρατηρηση καλα απο το πρωτο επεισοδιο θα δει ενα σωρο λαθη οπως το να δειξουν οτι ο κιτ κινητε χωρις οδηγο καθεται ενας ανθρωπος και τον οδηγη σκεπασμενος με ενα καλημα θεσης.Δεν λεω οτι θα μπορουσαν για την εποχη εκεινη να κανουν κατι καλητερο αλλα οχι και τοση προχειροδουλεια που να την αντιλαμβανεται και ο τηλεθεατης.Η το οτι σε ενα σωρο επεισοδια ανακυκλονονται οι ιδιοι και οι ιδιοι ηθοποιοι.Οχι οτι μονο στον ιπποτη της ασφαλτου συναιβενε αυτο αλλα εδω το παραξηλωσαν.Αν δεν υπηρχε ο κιτ σαν σημα κατατεθεν που κυκλοφορησε απο παιχνιδια,μπλουζακια,videogames ακομα και χαρτακια ο ιπποτης της ασφαλτου δεν θα ειχε ουτε στο ελαχιστο την αναγνωρισιμοτητα που εχει σημερα.Στον μακγκαιβερ καταρχην εβλεπες σχεδον σε καθε επεισοδιο και νεα μερη ειχε μεγαλητερη ποικηλια και αυτο ηταν πολυ ευχαριστο οπως και η προσμονη να δουμε τι θα σκαρφιστη να κανει ο μακγκαιβερ σε καθε επεισοδιο.Η τα επεισοδια με τον μερντοκ τον αιωνιο εχθρο του μακγκαιβερ που περιμεναμε με ανυπομωνησια ποτε θα ξαναεμφανιστη γιατι ποτε δεν παθαινε τιποτα.Και γενικα ο μαγκαιβερ περνουσε και πολλα κοινωνικα μηνυματα σε αρκετα επεισοδια.Αν ειχε και ο μακγκαιβερ καποιο σημα κατατεθεν οπως ο κιτ δεν θα συζητουσαμε καν το θεμα συγκριση.Το μονο που ειχε ο μαγκαιβερ ηταν ο ελβετικος σουγιας του που προσωπικα ειχα ψαξει και ειχα βρει.Για το μονο πραγμα που βγαζω κοκινη καρτα στον ριτσαρντ ντιν αντερσον ειναι το οτι οταν ξεκινησε το stargate ο κοσμος ολος παντα τον ελεγε μακγκαιβερ η τον συγκρινε κτλ και λογικο ειναι αυτο αλλα βγηκε και ειπε οχι με καλο τροπο ξεχαστε τον μακγκαιβερ τωρα ειναι το stargate κτλ μεχρι και επεισοδιο των Simpsons γυριστηκε μαυτο το θεμα.Οχι ρε μεγαλε δεν ξεχναμε τον μακγκαιβερ και απαγορευεται να το κανεις και συ γιατι μαυτον εγεινες διασημος και σε ξερει ολος ο κοσμος και οχι με το stargate.Σα να βγει ο τιτανομεγιστος Ed O'Neil και να πει ξεχαστε τον τιτανομεγιστοτεραστιο Al Bundy.Ε δεν γεινονται αυτα τα πραγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MacGyver VS Knight Rider

Kαταρχην να πω οτι μαρεσουν και οι δυο σειρες και εχω δει δει ολους τους κυκλους επεισοδιων πολλες φορες αλλα στην τελικη προτιμω με χιλια τον μαγκαιβερ.Tον προτιμω γιατι πιστευω οτι ηταν πιο καλογυρισμενη σειρα με πιο μεγαλη φαντασια και ποικηλια στα επεισοδια αλλα και με καλητερες ερμηνειες.Σε καθε επεισοδιο περιμεναμε τι καινουριο τεχνασμα θα σκαρφιστη ο μεγαλος μαγκαιβερ με βοηθο μονο τον ελβετικο σουγια του για να βγει απο την δυσκολη θεση(πιτσιρικας ειχα βρει και αγορασει τον συγκεκριμενο σουγια και τον ειχα παντα πανω μου).Επισης τα μεροι που γυριζοταν η σειρα ηταν παρα πολλα σε βουνα,δαση,λιμνες,εργοστασια και ενα σωρο αλλα που της εδειναν μια αλλη διασταση.Φυσικα ενα αλλο εξαιρετικο σημειο της σειρας ηταν η υπαρξη του μερντοκ του ανθρωπου με τα χιλια προσωπα και υπερτατου εχθρου του μαγκαιβερ που προσωπικα εγω ανυπομωνουσα να δω ποτε θα ξαναεμφανιστη.Το μονο πραγμα που με χαλασε μετα απο χρονια ηταν οταν κυκλοφορησε η σειρα stargate η προσπαθεια του Richard dean anderson να ξεχασει και να αποκοπει απο τον μαγκαιβερ θελωντας να κανει τον κοσμο που παντα τον ελεγε μαγκαιβερ οταν τον συναντουσε να ξεκολησει και να αφοσιωθη στον νεο του ρολο στο stargate.Το συγκεκριμενο θεμα μεχρι και επεισοδιο εγειναι στους simpsons με της δυο αδερφες της μαρτζ που ειναι τρελαμενες με τον μαγκαιβερ.Και στην τελικη ε οχι ρε μεγαλε δεν θα σε κανουμε την χαρη με τον μαγκαιβερ εγεινες γνωστος και καταξιωθηκες στην συνηδειση του κοσμου και δεν προκειται να ξεχαστει αυτο.Σαν να βγει ο τιτανομεγιστοτεραστιος Εd o'neil και να πει ξεχαστε τον Al Bundy.Δεν γεινονται αυτα τα πραγματα.

Απο την αλλη ο μονος λογος που εκανε επυτηχια η σειρα knight rider ηταν ο κιτ.Θεωρω οτι πολλα επεισοδια ηταν κακογυρισμενα και να μην αναφερω την ξυλινη και παγωμενη ερμηνεια του hasselhoff.Σε πολλα επεισοδια επισης γεινεται μεγαλη ανακυκλωση ηθοποιων που κατανταει αηδια.Σε πολλα επεισοδια επισης παρατηρουμαι πολλα λαθη με χαρακτηριστικο παραδειγμα στο πρωτο επεισοδιο που για να δειξουν οτι ο κιτ κινηται μονος του στην θεση του οδηγου καθεται κανονικα αυτος που τον οδηγη και απλα ειναι σκεπασμενος με ενα καλυμα θεσης ωστε να μοιαζη με θεση.Αυτο φαινεται χαρακτηριστηκα στην σκηνη που γυρναει ο κιτ στον μαικλ οταν ξεφορτωνεται τους κλεφτες και μολις παει να μπει μεσα φαινεται το χερι του οδηγου που κατεβαινει απο το τημονι και φυσικα δεν καθεται πανω σαυτον που οδηγη ο μαικλ απλα εχουν γυρισμενη ξανα την σκηνη απο εκεινο το σημειο αλλα και στην σκηνη που ο φυλακας σημαδευει τον μαικλ με το πιστολι και πισω απο τον φυλακα ειναι ο κιτ.Σε κεινη την σκηνη με το φως να πεφτει πανω στον κιτ φαινεται πολυ καλα ο μεταμφιεσμενος σε καθισμα οδηγος.Αν δεν υπηρχαν χαρτακια,κουκλακια,παιχνιδια,videogames και γενικα ολα αυτα δεν θα ειχε σε καμια περιπτωση η σειρα Knight Rider την αναγνωρισιμοτητα που εχει σημερα.

Εσεις ποια απο της δυο σειρες προτιματε;;;;
 
sorry παιδια το εσβησα το μηνυμα.Και να φνταστει κανεις οτι ποσταρα σαυτο το θεμα και ξεχασα την υπαρξη του.
 
Ρε παιδιά μια χαρά ήταν και οι 2 σειρές.

ΥΓ. Ακου ΡιτσΑΝΤ :D :D:D
 
Τρομερές και οι δύο. Δε θα μπορούσα να διαλέξω με τίποτα ή την μια ή την άλλη.

Υγ. Ακου εκεί "Mc Useless"!!! Χαχαχαχαχα!!!!
 
Ιππότη της ασφάλτου ,δεν το συζητάμε κάν! Ο Μαγκαιβερ ζήτημα είναι να με κράτησε 3-4 επισόδεια, ενώ Khight Rider έχω λιώσει!

Οσο για τον φίλο που λεει οτι δεν αντέχει να δεί ουτε κάν τον 1ο κυκλο ,και ποιος σου είπε οτι ο 1ος κυκλος Κhight Rider είναι και ο καλλύτερος?

Ο 3ος κυκλος και με διαφορά.

Τελιώνοντας να πώ οτι δε νομίζω οτι σταματισε ο Khight Rider εξετίας του Μαγκαιβερ ,απλά ισως σκευτηκαν οτι ποια απο το 1987 και μετά το συγκεκριμένο αυτοκήνιτο ίσως να είχε ξεπεραστεί (σαν γενιά) κάτι το οποιο ομως δεν συνέβει στην πραγματικότητα γιατί αυτή η Pontiac του 82 έβγενε με ακριβώς το ίδιο σουλούπι μέχρι και το 89.

Μετά είρθε και η τηλεταινία του 1991 για να δώσει ενα οριστικό τέλος στο (απαρχεομένο) μοντέλο! Λιγο offtopic ,αλλά αυτή είναι η άποψη μου.
 
video80 είπε:
Ιππότη της ασφάλτου ,δεν το συζητάμε κάν! Ο Μαγκαιβερ ζήτημα είναι να με κράτησε 3-4 επισόδεια, ενώ Khight Rider έχω λιώσει!Οσο για τον φίλο που λεει οτι δεν αντέχει να δεί ουτε κάν τον 1ο κυκλο ,και ποιος σου είπε οτι ο 1ος κυκλος Κhight Rider είναι και ο καλλύτερος?

Ο 3ος κυκλος και με διαφορά.

Τελιώνοντας να πώ οτι δε νομίζω οτι σταματισε ο Khight Rider εξετίας του Μαγκαιβερ ,απλά ισως σκευτηκαν οτι ποια απο το 1987 και μετά το συγκεκριμένο αυτοκήνιτο ίσως να είχε ξεπεραστεί (σαν γενιά) κάτι το οποιο ομως δεν συνέβει στην πραγματικότητα γιατί αυτή η Pontiac του 82 έβγενε με ακριβώς το ίδιο σουλούπι μέχρι και το 89.

Μετά είρθε και η τηλεταινία του 1991 για να δώσει ενα οριστικό τέλος στο (απαρχεομένο) μοντέλο! Λιγο offtopic ,αλλά αυτή είναι η άποψη μου.
Αν ειναι να περιμενω τον τριτο κυκλο σε καθε σειρα που βλεπω ωστε να αποκτηση ενδιαφερον τοτε ζητω που καηκαμε.Φυσικα γουστα ειναι αυτα και καθε ενας γουσταρει πιο πολυ καποια απο της δυο σειρες.Προσωπικα μαγκαιβερ με 1000 για τους λογους που ανεφερα παραπανω και για αλλους τοσους.
 
Καλησπερα.Βλεπω οτι αναφερεστε σε 2 πολυ αγαπημενες μου σειρες των 80s KNIGHT RIDER & MACGYVER.Ας μην μπαινουμε στο τριπακι να συγκρινουμε ποια ηταν καλυτερη,ποια ηταν πιο αληθοφανη κλπ...Η καθεμια της ηταν ξεχωριστη και ειχε την δικη της γοητεια. Ο Μεν Μαγκαιβερ μας καθηλωνε τοτε με τις απιθανες κατασκευες του και το πολυμηχανο μυαλο του και ο Δε Μαικλ Ναιτ με το υπερσυχρονο "ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ-ΟΥΑΟΥ" αυτοκινητο του τον θρυλικο ΚΙΤΤ.Ποσες φορες δεν ζηλεψαμε να ειμασταν ειτε στη θεση του ενος Η' του αλλου? Ναι, συμφωνω οτι τωρα μπορει να φαινεται ο ΚΙΤΤ πολυ παιδιαστικο,πολυ ψευτικο Η' να λεμε για το Μαγκαιβερ:"Ελα ρε,αυτα δεν γινονται...μας δουλευουν" αλλα μην ξεχνατε οτι μιλαμε για 2 σειρες των 80s και τοτε που ειμασταν πιτσιρικια μας φαινοντουσταν απιθανα!!!

Και για να θυμηθουμε λιγο και τα παλια...το opening απο KNIGHT RIDER...

Knight Rider Intro

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης γιατι πολυ απλα ο Μακγκαιβερ ηταν πολυ καλητερη σειρα.Εχω στην κατοχη μου και της δυο σειρες και απο τον ιπποτη της ασφαλτου δεν μπορω να ξαναδω ουτε τον πρωτο κυκλο γιατι βαριεμαι τρομερα εννω τον μακγκαιβερ εχω δει πανω απο 4 φορες ολους τους κυκλους και δεν βαριεμαι ποτε.τι να συγκριθει δηλαδη η ξυλινη ερμηνεια του χασελχοφ η τα μετρια ειδικα εφε που αν καποιος παρατηρηση καλα απο το πρωτο επεισοδιο θα δει ενα σωρο λαθη οπως το να δειξουν οτι ο κιτ κινητε χωρις οδηγο καθεται ενας ανθρωπος και τον οδηγη σκεπασμενος με ενα καλημα θεσης.Δεν λεω οτι θα μπορουσαν για την εποχη εκεινη να κανουν κατι καλητερο αλλα οχι και τοση προχειροδουλεια που να την αντιλαμβανεται και ο τηλεθεατης.Η το οτι σε ενα σωρο επεισοδια ανακυκλονονται οι ιδιοι και οι ιδιοι ηθοποιοι.Οχι οτι μονο στον ιπποτη της ασφαλτου συναιβενε αυτο αλλα εδω το παραξηλωσαν.Αν δεν υπηρχε ο κιτ σαν σημα κατατεθεν που κυκλοφορησε απο παιχνιδια,μπλουζακια,videogames ακομα και χαρτακια ο ιπποτης της ασφαλτου δεν θα ειχε ουτε στο ελαχιστο την αναγνωρισιμοτητα που εχει σημερα.Στον μακγκαιβερ καταρχην εβλεπες σχεδον σε καθε επεισοδιο και νεα μερη ειχε μεγαλητερη ποικηλια και αυτο ηταν πολυ ευχαριστο οπως και η προσμονη να δουμε τι θα σκαρφιστη να κανει ο μακγκαιβερ σε καθε επεισοδιο.Η τα επεισοδια με τον μερντοκ τον αιωνιο εχθρο του μακγκαιβερ που περιμεναμε με ανυπομωνησια ποτε θα ξαναεμφανιστη γιατι ποτε δεν παθαινε τιποτα.Και γενικα ο μαγκαιβερ περνουσε και πολλα κοινωνικα μηνυματα σε αρκετα επεισοδια.Αν ειχε και ο μακγκαιβερ καποιο σημα κατατεθεν οπως ο κιτ δεν θα συζητουσαμε καν το θεμα συγκριση.Το μονο που ειχε ο μαγκαιβερ ηταν ο ελβετικος σουγιας του που προσωπικα ειχα ψαξει και ειχα βρει.Για το μονο πραγμα που βγαζω κοκινη καρτα στον ριτσαρντ ντιν αντερσον ειναι το οτι οταν ξεκινησε το stargate ο κοσμος ολος παντα τον ελεγε μακγκαιβερ η τον συγκρινε κτλ και λογικο ειναι αυτο αλλα βγηκε και ειπε οχι με καλο τροπο ξεχαστε τον μακγκαιβερ τωρα ειναι το stargate κτλ μεχρι και επεισοδιο των Simpsons γυριστηκε μαυτο το θεμα.Οχι ρε μεγαλε δεν ξεχναμε τον μακγκαιβερ και απαγορευεται να το κανεις και συ γιατι μαυτον εγεινες διασημος και σε ξερει ολος ο κοσμος και οχι με το stargate.Σα να βγει ο τιτανομεγιστος Ed O'Neil και να πει ξεχαστε τον τιτανομεγιστοτεραστιο Al Bundy.Ε δεν γεινονται αυτα τα πραγματα.
Νομιζω φιλε μου οτι εισαι λιγο ισοπεδωτικος οσον αφορα τον ΚΙΤ.

Δεν ειναι δυνατον τετοια τεραστια επιτυχια που ειχε παγκοσμιως να την δικαιολογεις λογω παιχνιδιων η των videogames που βγηκαν τοτε.Αυτα βγηκαν ακριβως επειδη ειχε τεραστια επιτυχια η σειρα.

Οσον αφορα την επαναληψιμοτητα των σεναριων των επεισοδιων,θα συμφωνησω μαζι σου αλλα ετσι ειναι οι σειρες αυτες.Αλλωστε αν ο Κιτ εκανε αλματα που ηταν υπερφυσικα,αλλο τοσο απιθανα ηταν και πολλα απο τα τεχνασματα του μακ για να την γλυτωνει.

Ειναι δυο διαφορετικες σειρες και δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να τις συγκρινουμε.

Εμενα οσο μου αρεσε η μια αλλο τοσο μου αρεσε και η αλλη για διαφορετικους λογους ομως.

Τον κιτ τον εβλεπα γιατι ειχα(και εχω!) τρελλα με τον μηχανοκινητο αθλητισμο και ειδικα στην ηλικια των 8-9 ετων που ημουν,τον μακ γιατι παντα καταφερνε να την γλυτωνει με την εφευρητικοτητα του.
 
Δε νομίζω ότι μιλάμε για όμοια πράγματα. Απολαύσαμε το Ιππότη της Ασφάλτου κυρίως για τις ικανότητες του ΚΙΤΤ και επίσης τον ΜακΓκάιβερ για τις ικανότητες του στο να απασφαλίζει βόμβες, να ανοίγει κλειδαριές κτλ. Τι σχέση έχει ο ένας με τον άλλο; Έκαστος στο είδος του.
 
Πωπω οταν ειδα τον τιτλο του θρεντ νομιζα οτι επροκειτο για καποιο 80ς κροσόβερ :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα