Ιπτάμενος δίσκος/Frisbee

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Ο ''ιπτάμενος δίσκος'' με το όνομα Frisbee κυκλοφόρησε και κυκλοφορεί σε διάφορα χρώματα. Ήταν ένα παιχνίδι για το καλοκαίρι κυρίως στην παραλία αλλά και σε αλάνες τη δεκαετία του 90. Σκοπός ήταν να πετάξεις το δίσκο και να καταφέρει να τον πιάσει ο άλλος παίκτης (και όχι να του έρθει κατακέφαλα!).

Είχατε τέτοιο παιχνίδι;

(η εικόνα προέρχεται από το Διαδίκτυο)
Frisbee.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασικό παιχνίδι αυτό...είχα έναν πράσινο δίσκο αρκετά χρόνια πριν! Όποιος δεν έχει παίξει με frisbee δεν έχει περάσει από την παιδική ηλικία :wink:
 
Ενταξει...τι να πω; Πρίν λίγο ανέφερα το frisbee σε μια συνομιλία και σκεφτόμουν ν'ανοίξω το θέμα και μπαίνω και το βλέπω!!!Χαχαχα..Απίστευτο! Φυσικά έχω παίξει μανιωδώς με τον στρογγυλό αυτό ιπτάμενο δίσκο, ο οποίος γύρω στο 1993 αποτελούσε απίστευτη μόδα!
 
Ιπταμενος δισκος ελληνικης κατασκευης απο την εταιρια ALFA. :)

attachment.php


attachment.php


Oι φωτο βρεθηκαν στο e-bay.
 
Πέρασαν 2-3 από τα χέρια μας. Πάιζαμε το καλοκαίρ στην παραλία αλλά και στη γειτονιά όπου το μαζεύαμε από τις αυλές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να μην εχουν παιξει με ιπταμενο δισκο η με καποια πατεντα.Καποιο αντικειμενο στρογγυλο δηλαδη που να θυμιζει ιπταμενο δισκο οπως τα καπακια απο τα ματια καποιας παλιας κουζινας πχ :p
 
metalcandyman είπε:
...οπως τα καπακια απο τα ματια καποιας παλιας κουζινας πχ :p
Πες μου οτι εκανες κατι τετοιο????!!!!! :eek:

Ποσα κεφαλια ανοιξες βρε???:biglaugh:
 
Αν και πάντα μου φαινόταν πολύ "Αμερικανικό" παιχνίδι, δεν ξέφυγα από τον πειρασμό, να παίξω κάποιες φορές με φίλους...
 
metalcandyman είπε:
Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να μην εχουν παιξει με ιπταμενο δισκο η με καποια πατεντα.Καποιο αντικειμενο στρογγυλο δηλαδη που να θυμιζει ιπταμενο δισκο οπως τα καπακια απο τα ματια καποιας παλιας κουζινας πχ :p
Το ίδιο έκανα κι εγώ με τα καπάκια! Τι είπες τώρα; Respect για την ανάμνηση.
 
stayros είπε:
Πες μου οτι εκανες κατι τετοιο????!!!!! :eek:
Ποσα κεφαλια ανοιξες βρε???:biglaugh:
Λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Δεν εννοεί το μαύρο το μάτι από παλιά κουζίνα!

Εννοεί ένα μεταλλικό "ταψάκι" που έμπαινε από πάνω από αυτό το μαύρο, ως κάλυμμα. Ήταν ελαφριά, σαν τα καπάκια από τενεκέδες (μελιού, μπογιάς, γενικά αυτά τα στρογγυλά που σφήνωναν στο στόμιο), και είχαν συνήθως σχεδιάκια με λουλούδια.
 
Ιπτάμενος δίσκος..!! Θυμάμαι μια χρονιά γέμισε η γειτονιά από δίσκους γιατί μπορούσες να το κερδίσεις σε σακουλάκια-"τύχες". Αυτά ήταν μίνι, αρκετά πιο μικρά από τα κανονικά και φεύγανε σφαίρα!!! Τί κλάμα είχα ρίξει τότε που μου είχε πέσει ένα στα κεραμίδια μιας παράγκας...
 
nwntas είπε:
Λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Δεν εννοεί το μαύρο το μάτι από παλιά κουζίνα!Εννοεί ένα μεταλλικό "ταψάκι" που έμπαινε από πάνω από αυτό το μαύρο, ως κάλυμμα. Ήταν ελαφριά, σαν τα καπάκια από τενεκέδες (μελιού, μπογιάς, γενικά αυτά τα στρογγυλά που σφήνωναν στο στόμιο), και είχαν συνήθως σχεδιάκια με λουλούδια.
Βρε καταλαβα τι εννοει... ;)

Αλλα δεν πιστευα οτι θα εκανε κατι τετοιο... :eek:

Φανταζεσαι να επαιρνε τα κανονικα ματια της κουζινας????!!!!:burn:

Θα τους τεζαριζε ολους!!!!!:biglaugh:
 
ειχα πολλα τετοια ενα που μου αρεσε πολυ το ειχα παρει στα mcdonalds με το παιδικο γευμα και ειχε πανω την μασκοτ του μουντιαλ της γαλλιας του 1998 θυμαμαι καποτε ειχαν δωσει και καποιο δωρο με το αλμανακο και το ειχα παρει
 
stayros είπε:
Φανταζεσαι να επαιρνε τα κανονικα ματια της κουζινας????!!!!:burn:
Θα τους τεζαριζε ολους!!!!!:biglaugh:
Δεν είναι κακή ιδέα... :diablotin:

"Πιάσεεεε" "Πέτα"... :frypan: :tongue:
 
Δεν ηταν και το πιο δημοφιλες παιχνιδι. Λιγο παιξαμε...

Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι πολλα frisbee ηταν (σαν) καπακια(π.χ. απο κουβαδες)

Ισως αυτοι που κατασκευαζαν διαφορα πλαστικα να εβγαζαν στα ιδια καλουπια και frisbee..

Φυσικα και 'μεις παιρναμε καπακια και παιζαμε...
 
Μιας και τό φερε η κουβέντα υπάρχει thread για τις "γκέλες" που κάναμε με τις πέτρες στη θάλασσα;
 
Καλο ηταν το frisbee αλλα το βαριοσουν γρηγορα :p

Θυμαστε μια παραλλαγη που ειχε ενα "πιασιμο" στην κατω πλευρα του δισκου; Νομιζω Tornado το ελεγαν.
 
Πίσω
Μπλουζα