Ιστορία Viewmaster & Greek Reels

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
25
Το View-Master έχει μια μακρά ιστορία, που χρονολογείται από τα τέλη του 1930 στο Πόρτλαντ του Όρεγκον, ΗΠΑ. Αρχικά είχε σχεδιαστεί από τον William Gruber και Harold Graves.

Ο Graves, ήταν πρόεδρος της εταιρείας Sawyers παραγωγής φωτογραφικών ειδών και στο δυναμικό εργαζόταν ο Gruber που είχε βελτιώσει την λήψη στερεοσκοπικών φωτογραφιών.

Οι παραπάνω συνεργάστηκαν και σχεδίασαν το πρώτο View-master το 1938 ,ήταν μια συσκευή για προβολή επτά 3D εικόνων (που ονομάζεται επίσης στερεοσκοπικές εικόνες ), σε ένα δίσκο χαρτιού.

Συνολικά, έχουν γίνει περίπου 25 διαφορετικά μοντέλα συσκευών View-master και 1,5 δισεκατομμύρια δίσκοι-ταινίες έχουν παραχθεί. Παρά τη μακρά ιστορία της και τις πολλές αλλαγές σε μοντέλα και υλικά, το ίδιο βασικό σχέδιο των δίσκων και εσωτερικού μηχανισμού συνεχίζεται , διασφαλίζοντας ότι κάθε δίσκος που έγινε ποτέ θα λειτουργήσει σε κάθε μοντέλο που κατασκευάστηκε ποτέ.

Προβολή συνημμένου 62887

Προβολή συνημμένου 62890

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/09/viewmaster-viewmaster.html

Παράλληλα με την συλλογή μου με τις συσκευές Viewmaster έχω μια συλλογή απο τα Ελληνικά Reels που είχαν κυκλοφορήσει παγκοσμίως με Θέματα απο την Ελλάδα !

Στην δεκαετία του 50 και μετά κυκλοφόρησαν είτε κάποια μεμονομένα και άλλα σαν σειρές μέσα σε συσκευασία -οπως θα δείτε και παρακάτω- που περιλάμβανε και βιβλιαράκι περιγραφής των φωτογραφιών,

Είναι πραγματικά νοσταλγικό να δείτε φωτογραφιες απο την Ελλαδα μας αυτης της εποχής !!

Προβολή συνημμένου 62891Προβολή συνημμένου 62892

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/08/greek-viewmaster-reels-viewmaster.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μεινει παγωτο... :eek:

Ομορφη παρουσιαση,ωραια συλλογη και

εξαιρετικη δουλεια με το blog σου!!! :bow: :bow:

Χιλια μπραβο!!! :thumbup: :thumbup:
 
Ευχαριστώ φίλε αυτό μου δίνει δύναμη να συνεχίζω ... #)
 
Πολύ ωραία συλλογή από view masters !!!

Μικρός είχα κι εγώ 2-3...
 
Εχω ένα παλιό (σαν κι αυτά της φωτογραφίας - όχι τις αηδίες που πουλάνε τώρα στα ...) κι έχει φύγει το πλαστικό τζάμι από το ένα ματάκι.. Εχετε καμία ιδέα πως μπορούμε και με τι να το αντικαταστήσουμε;

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν ειναι μοντελο το οποιο σε αφηνει να εχεις προσβαση στο τζαμακι μπορεις να το αντικαταστασεις με ενα άλλο απο χαλασμενο viewmaster το οποιο μπορεις να βρεις ευκολα με 1-3$

μιας και καποια εχουν την ιδιοτητα να μεγενθυνουν οποτε δυσκολα να βρεις απο αλλο υλικο και να το αντικαταστησεις
 
Πολυ καλη συλλογη και blog!Καλως ηλθες και εδω (σε ηξερα και απο το αλλο φορουμ)
 
Είχα κ εγώ ένα με 2 δίσκους, νόμιζα ότι το έχω ακόμα αλλά δυστυχώς θυμήθηκα ότι πριν 3 χρόνια στη τελευταία μετακόμιση, έμεινε κατά λάθος έξω στη βεράντα 10 λεπτά μέσα σε μια λεκάνη με κάτι άλλα ψιλοπράγματα κ όταν το θυμήθηκα, είχε κάνει η λεκάνη φτερά... Ξέρω σχεδόν σίγουρα ποιός το πήρε γιατί η πρόσβαση δεν ήταν εύκολη κ ηταν να περάσει αυτός ο κάποιος να πάρει κάτι άλλο απ'τη βεράντα, τα είδε μαλλον κ τα σούφρωσε...

'Ηταν μοντέλο του '70, πορτοκαλί σε άριστη κατάσταση κ ενώ έχω ψάξει στο ίντερνετ, δεν έχω δει πουθενά παρόμοιο. 'Ηταν κάπως στρογγυλεμένο γενικά κ το μπροστινό "τζάμι" ήταν μονοκόμματο κ αδιάφανο, κάπως γκρί.

Τι κρίμα που το έχασα... :cry:
 
Nikki είπε:
Είχα κ εγώ ένα με 2 δίσκους, νόμιζα ότι το έχω ακόμα αλλά δυστυχώς θυμήθηκα ότι πριν 3 χρόνια στη τελευταία μετακόμιση, έμεινε κατά λάθος έξω στη βεράντα 10 λεπτά μέσα σε μια λεκάνη με κάτι άλλα ψιλοπράγματα κ όταν το θυμήθηκα, είχε κάνει η λεκάνη φτερά... Ξέρω σχεδόν σίγουρα ποιός το πήρε γιατί η πρόσβαση δεν ήταν εύκολη κ ηταν να περάσει αυτός ο κάποιος να πάρει κάτι άλλο απ'τη βεράντα, τα είδε μαλλον κ τα σούφρωσε...'Ηταν μοντέλο του '70, πορτοκαλί σε άριστη κατάσταση κ ενώ έχω ψάξει στο ίντερνετ, δεν έχω δει πουθενά παρόμοιο. 'Ηταν κάπως στρογγυλεμένο γενικά κ το μπροστινό "τζάμι" ήταν μονοκόμματο κ αδιάφανο, κάπως γκρί.

Τι κρίμα που το έχασα... :cry:
κριμα πραγματικα΄.... το θεμα ειναι οτι οταν τα εχουμε δεν τα υπολογιζουμε και πολυ και μετα απο χρονια τα αναζητουμε σαν τρελοι ... φυσικα γιατι πανω τους εχουν χαραγμενα καποιες καλες παλιες στιγμες!
 
johngr είπε:
κριμα πραγματικα΄.... το θεμα ειναι οτι οταν τα εχουμε δεν τα υπολογιζουμε και πολυ και μετα απο χρονια τα αναζητουμε σαν τρελοι ... φυσικα γιατι πανω τους εχουν χαραγμενα καποιες καλες παλιες στιγμες!
Πόσο δίκιο έχεις... 'Ομως τελικά, η μοίρα παίζει παιχνίδια κ μας δουλεύει κανονικά, οπότε κ εγώ μετά απο συνάντηση με

αυτόν που πίστευα ότι το πήρε κ παίρνοντας το θάρρος να τον ρωτήσω στα ίσια αν το είχε πάρει, άρχισε τα γέλια κ μου είπε ότι το είχε πάρει για να μου κάνει πλάκα κ πήγε κ μου το έφερε!!!!!!! Με όλους μου τους δίσκους!!! 2 είπα; 11 έχω!!! Η συνέχεια στο άλλο θέμα, με φώτο κτλ... http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?538-View-master/page8&highlight=view+master
 
χαιρομαι που τα απέκτησες ξανα !!! οντως η μοίρα παίζει και ωραία παιχνίδια !
 
το view master ήταν απ' τα πρώτα -ας το πούμε -παιχνίδια που θυμήθηκα...τότε κυκλοφορούσαν παντού σε κάθε παιχνιδάδικο ακόμη και σε ψιλικατζίδικο έβρισκες εκεί στον Χολαργό που μέναμε τότε μέχρι το 1983.Και από ταινίες-δισκάκια  άλλο καλό.Ταινίες-δισκάκια για view master μας έφερναν σε ονομαστικές γιορτές,γενέθλια,θείοι θείες σε επισκέψεις σαββατοκύριακα είχα μαζέψει πολλές ταινίες.Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια ταινία με θέμα Χονδρό-Λιγνό (αλλά απ' το cartoon της Hanna Barbera),ένα άλλο με θέμα απ' την Fantasia του Disney (αλλά με κούκλες όχι το cartoon),ένα άλλο με εικόνες από Αμερική και ένα καταυλισμό ινδιάνων και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό.Έκανα το λάθος να το δανείσω σε κάτι ξαδέρφια όταν εγκατασταθήκαμε στην Λαμία και μου το έκαναν βίδες και έβγαλαν τις εικονίτσες-διαφάνειες απ' τις ταινίες.Στην μετακόμιση δηλαδή σώθηκε αλλά καταστράφηκε αμέσως μετά.Όμως πρίν δυο χρόνια χαζεύοντας στο διαδίκτυο με μεγάλη μου χαρά πέτυχα μερικές εικόνες απ' την ταινία με θέμα την Fantasia του Disney και τις παραθέτω :) :

5bb12a6f3c872a650fe8c16a23690e30.png

4713c466ed435c2f2f0cabb9db932afd.png

5288359270_b81c7f259f.jpg

baa74986917b4cda29ee77df05d60b91.jpg
 
Το View-Master έχει μια μακρά ιστορία, που χρονολογείται από τα τέλη του 1930 στο Πόρτλαντ του Όρεγκον, ΗΠΑ. Αρχικά είχε σχεδιαστεί από τον William Gruber και Harold Graves.

Ο Graves, ήταν πρόεδρος της εταιρείας Sawyers παραγωγής φωτογραφικών ειδών και στο δυναμικό εργαζόταν ο Gruber που είχε βελτιώσει την λήψη στερεοσκοπικών φωτογραφιών.

Οι παραπάνω συνεργάστηκαν και σχεδίασαν το πρώτο View-master το 1938 ,ήταν μια συσκευή για προβολή επτά 3D εικόνων (που ονομάζεται επίσης στερεοσκοπικές εικόνες ), σε ένα δίσκο χαρτιού.

Συνολικά, έχουν γίνει περίπου 25 διαφορετικά μοντέλα συσκευών View-master και 1,5 δισεκατομμύρια δίσκοι-ταινίες έχουν παραχθεί. Παρά τη μακρά ιστορία της και τις πολλές αλλαγές σε μοντέλα και υλικά, το ίδιο βασικό σχέδιο των δίσκων και εσωτερικού μηχανισμού συνεχίζεται , διασφαλίζοντας ότι κάθε δίσκος που έγινε ποτέ θα λειτουργήσει σε κάθε μοντέλο που κατασκευάστηκε ποτέ.

Προβολή συνημμένου 62887

Προβολή συνημμένου 62890

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/09/viewmaster-viewmaster.html

Παράλληλα με την συλλογή μου με τις συσκευές Viewmaster έχω μια συλλογή απο τα Ελληνικά Reels που είχαν κυκλοφορήσει παγκοσμίως με Θέματα απο την Ελλάδα !

Στην δεκαετία του 50 και μετά κυκλοφόρησαν είτε κάποια μεμονομένα και άλλα σαν σειρές μέσα σε συσκευασία -οπως θα δείτε και παρακάτω- που περιλάμβανε και βιβλιαράκι περιγραφής των φωτογραφιών,

Είναι πραγματικά νοσταλγικό να δείτε φωτογραφιες απο την Ελλαδα μας αυτης της εποχής !!

Προβολή συνημμένου 62891Προβολή συνημμένου 62892

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/08/greek-viewmaster-reels-viewmaster.html
Καλησπερα
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει εταιρεια στην Ελλαδα που φτιαχνει slides /δισκους με δικες σου φωτογραφιες για το viewmaster
Ευχαριστω
 
Καλησπερα
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει εταιρεια στην Ελλαδα που φτιαχνει slides /δισκους με δικες σου φωτογραφιες για το viewmaster
Ευχαριστω

@KaterinaV Ίσως να υπάρχει κάποιο φωτογραφείο που να κάνει αυτή την δουλειά. Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα αυτό εδώ.
 
Δεν είχα καν σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Nice!
Υπήρχαν φωτογραφικές μηχανές της view master που έβγαζαν στερεοσκοπικές φωτογραφίες για view master σε κανονικό φιλμ 35mm για σλάιτς (έβγαιναν 72 φωτογραφίες μικρού μεγέθους). Επίσης υπήρχαν ειδικοί κόφτες αυτού του μικρού μεγέθους για να κοπεί το φιλμ μετά την εμφάνιση, αλλά μπορούσε κανείς να κόψει τις φωτογραφίες στο φιλμ με καλό ψαλιδάκι. Υπήρχαν διαθέσιμοι και άδειοι δίσκοι view master, όπου έμπαιναν μετά οι φωτογραφίες και μετά μπορούσε να δει κανείς στο view master στερεοσκοπικά τις φωτογραφίες που τράβηξε με την οικογένειά του, τη φύση και γενικά ότι ήθελε.
Τις μηχανές αυτές και τον εξοπλισμό μπορεί κανείς να τα βρει στο E-Bay, αλλά κοστίζουν τώρα πολύ (300-500 δολ. την τελευταία φορά που κοίταξα). Παραλίγο να είχα αποκτήσει μία τέτοια μηχανή πριν κάποια χρόνια, μια και είμαι οπαδός του view master.
Δεν γνωρίζω εάν κάποιος στην Ελλάδα κάνει επαγγελματικά αυτή τη δουλειά (δίσκους view master κατά παραγγελία).
 
@KaterinaV Ίσως να υπάρχει κάποιο φωτογραφείο που να κάνει αυτή την δουλειά. Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα αυτό εδώ.
Ευχαριστω πολυ ομως ειναι στο εξωτερικο ολοι που βρισκω. Στις ΗΠΑ κυριως πουλανε το view master μαζι με 1 slide με 7 φωτο /14 δηλαδη στα 30$ αλλα ειναι και 26$ τα μεταφορικα.

Καλησπερα
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει εταιρεια στην Ελλαδα που φτιαχνει slides /δισκους με δικες σου φωτογραφιες για το viewmaster
Ευχαριστω

Δεν είχα καν σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Nice!
Γινεται στις ΗΠΑ
 
Πίσω
Μπλουζα