Ιστορίες Για Αγρίους (1992 ANT1)

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.596
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ από την εκπομπή ((Ιστορίες για Αγρίους)) με την Σεμινα Διγενή


που μεταδόθηκε από τον
ΑΝΤ1 το 1993

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάος αυτή η εκπομπή! Με πολλά μετέπειτα "αστέρια"...
 
Η προγεννήτωρ της Trash TV

Αν το καλοσκεφτείτε, μάλλον η τηλεόραση θα ήταν πολύ αλλιώτικη σήμερα (προς το καλύτερο) αν δεν υπήρχε αυτή η εκπομπή
 
Η μιση σημερινη τηλεοραση πρεπει να αναβει μια λαμπαδα στη Διγενη αφου χαρη σε αυτη και την ιδεα της τρωνε ψωμακι.

Εβρισκε απιθανες περιπτωσεις τυπων σε μια εποχη που το καλτοτρας δεν υφιστατο ως τηλεοπτικος ορος.

Θυμαμαι 2 επικες εκπομπες για φαντασματα (με τον βρακουλιαρη τυπα που ελεγε "Παω λουλουδια στο φαντασμα") και για την ακροδεξια.
 
Wally είπε:
Η μιση σημερινη τηλεοραση πρεπει να αναβει μια λαμπαδα στη Διγενη αφου χαρη σε αυτη και την ιδεα της τρωνε ψωμακι.
Εβρισκε απιθανες περιπτωσεις τυπων σε μια εποχη που το καλτοτρας δεν υφιστατο ως τηλεοπτικος ορος.
Αυτο δεν ειναι και τοσο καλο, ειναι; :D

Θυμαμαι 2 επικες εκπομπες για φαντασματα (με τον βρακουλιαρη τυπα που ελεγε "Παω λουλουδια στο φαντασμα") και για την ακροδεξια.
Ο 'βρακουλιαρης' ηταν ο συγχωρεμένος Σωκράτης Αικατερινίδης, γνωστός στους έλληνες ουφολόγους
 
Tην εκπομπή την παρακολουθούσα αρκετές φορές τα απογευματα οπου πεζότανε. Σε στύλ διαλλυμα απο το διαβασμα!

Και καλά που μου τη θυμησατε ,απο κερο ειθελα να μάθω τον τιτλο και συνθέτη οπου πεζοτανε η μουσική στους τίτλους τέλους, απο χρόνια ειθελα να την βρώ. Εάν γνωρίζετε κάτι σχετικά θα σας είμαι ευγνώμων να το μάθω μέσα απο το thread.
 
σε μια εποχη που το καλτοτρας δεν υφιστατο ως τηλεοπτικος ορος.
Εννοεις ισως για τα Ελληνικα τηλεοπτικα δεδομενα - γιατι εξω ηταν γνωστη αυτη η λανθανουσα κατασταση πολλα χρονια πριν. Η Σεμινα δεν εκανε τιποτα παραπανω απο αυτο που εκαναν ολοι οσοι εφεραν ως μοδα κατι το ξενοφερτο και κοινωνικα αρρωστο.

Δεν μπορουμε να μιλαμε σημερα για την καταντια της σημερινης τηλεορασης και να "αναδεικνυουμε" τετοια σκουπιδια.
 
...και συνάμα ο τίτλος της σειράς έμεινε ως ατάκα τη σήμερον ημέραν όταν θέλουμε να πούμε ότι κάποιος λέει αερολογίες.
 
johnny19818 είπε:
...και συνάμα ο τίτλος της σειράς έμεινε ως ατάκα τη σήμερον ημέραν όταν θέλουμε να πούμε ότι κάποιος λέει αερολογίες.
Νομίζω πως η έκφραση αυτή προϋπήρχε της εκπομπής.
 
Πραγματι, η εκφραση "ιστοριες για αγριους" υπηρχε με την εννοια που λες. Φανταζομαι την πηραν για τιτλο ως αναφορα στο αλλου ντ'αλλου χαρακτηρα της εκπομπης, αλλα και τα σκληρα θεματα που εδειχνε ποτε ποτε, δηλαδη τους "αγριους" της Ελληνικης κοινωνιας.

Κατοπιν αν θυμαμαι καλα για τα πιο "δημοσιογραφικα" ή κοινωνικου ενδιαφεροντος θεματα, εφτιαξαν την εκπομπη Made in Greece που ηταν ιδιου στυλ, αλλα πιο σοβαρης θεματολογιας. Οι Ιστοριες για Αγριους συνεχισαν να ειναι μια σουρεαλιστικη μπαρουφα χωρις νοημα :D

Ποτε δε τις καταλαβα ουτε τις χωνεψα παντως.

(Ειναι παλια συζητηση και ελπιζω να μη γραφω κατι που ειχε αναφερθει προηγουμενως)
 
αν θυμάμαι οι πρώτες εκπομπές παίζονταν σαββατο μεσημέρι κατά τις 1.00...είχα πάθει σόκ όταν είχα δεί την πρώτη εκπομπή κυρίως για τον "ότι να ναι" χαρακτήρα της ροής της εκπομπής και της θεματολογίας της..ότι πιο trash και λούμπεν που δεν είχε ξαναπαρουσιαστεί ποτέ στην ελληνική τηλεόραση το έβλεπες εκεί...επίσης απ' το ένα θέμα πετάγονταν στο άλλο και ξαναεπέστρεφε,είχε κάτι ξεκάρφωτα ρεπορτάζ δευτερολέπτων και έχανες την μπάλα...νομίζω συνεργάζονταν και ο Άγγελος Πυριόχος....μετά το μετέφεραν βραδινή ώρα νομίζω...πάντως ούτε εγώ την συμπάθησα αυτή την εκπομπή ποτέ...
 
χαχα μια χαρα τα λες φιλε! :D Και μαλιστα προκειται για την πρωτη εκπομπη τρασιλας στην ιστορια της τηλεορασης, ακομα και πριν μαθουμε τη λεξη "τρας". Παντως τοσα χρονια μετα, που εχουν και δεν εχουν δει τα ματακια μας, πιο αχρηστη και ανεγκεφαλη εκπομπη δεν πρεπει να εχει ξαναυπαρξει εκτοτε. Με εξαιρεση τον Τηλεκυβο ισως!

Ναι, οντως ενας απο τους συντελεστες ηταν ο συμπαθεστατος κατα τα αλλα Πυριοχος. Κριμα.
 
Γενικά ήταν απ' τις πιο παράξενες εκπομπές..μια παρόμοια εκπομπή με τρας μορφές έκανε η Διγενή και 4 χρόνια πιο μετά το "Κέντρο διερχομένων" που διαφημίζονταν απ' το star κάθε ώρα με ένα άθλιο τρέιλερ θυμάμαι που προκαλούσε ναυτία (χωρίς πλάκα) αλλά κόπηκε στις 4 (και πολλές θα είπα ) εκπομπές...
 
Πολύ πρόσφατα (δηλαδή μόλις χθες) έτυχε να δω μια απ' τις εκπομπές...ακόμη πιο ψυχεδελική απ' όσο την θυμόμουν...πολύ σωστά γράφει κάποιος σε ένα σχόλιο κάτω απ' το video "το μοντάζ πρέπει να έγινε σε κάποια πτέρυγα στο Δαφνί"....Παιδιά,δεν υπήρχε συνοχή στην ροή της εκπομπής, άκυρες εικόνες και βίντεο πετάγονταν για δευτερόλεπτα άσχετα εντελώς, συνεντεύξεις δευτερολέπτων άνευ ουσίας (π.χ. Θεόφιλος Βανδώρος για δευτερόλεπτα να λέει "η χειρότερη ώρα της νύχτας είναι η ώρα των χειραψιων" κάτι τέτοιο τέλος πάντων ...Επισης εμφανίσεις αστραπή  από  Μπονάτσο,Κούρκουλα,Αλεξανδράκη,Θόδωρο Ρακιντζή ή Τεοράκ,Τόκα στα χειρότερα τους (και κάτι φυσιογνωμίες λούμπεν,εξωγήινες π.χ. ο ''στυλίστας'' του λαικού αοιδού Κώστα Μοναχού ή ο κομμωτής της Σοφίας Φιλιππίδου σε ένα αστραπιάιο πέρασμα) εικόνες που βλέπονται και δεν περιγράφονται με τίποτα..

Επίσης ένας τύπος τότε βουλευτής να απαγγέλει μαντινάδες,ο Νίκος Ζιάγκος να φιλοσοφεί,ο Παιτέρης το ίδιο,ένας άλλος τύπος που δήλωνε κάτι σαν μάνατζερ διασημοτήτων χαστουκίζει μια ξανθιά επειδή του φέρνει σαμπάνια,μια τύπισα παρανοική με γουρλωμένα μάτια  να λέει πως γλύτωσε από σατανισμό,οτι ο Παπακωνσταντίνου περνάει νεκρόφιλα μηνύματα σε ένα συγκεκριμένο τραγούδι,Καρουσάκης στο ξεκάρφωτο,ένας τύπος ρεπορτερ-σωσίας Κόκκοτα με μικρόφωνο Αντέννα να λέει "όχι δεν είμαι ο Σταμάτης Κόκκοτας",η μητέρα του συγγραφέα Βασιλικού να λέει για τον γιό της,κάτι σχετικά με μεγάλες μύτες διάσημων,παράνοια εντελώς.Κάτι άλλες σκηνές λίγων δευτερολέπτων με δράκουλες στο ξεκάρφωτο,τύπους να πέφτουν σε μια πισίνα άνευ λόγου...ο Τόκας να διηγείται ότι τον πέρασαν για γκαρσόνι επειδή φόραγε παπιγιόν και οτι ο Σαμαράς χορεύει καλά κ.α.αυτό που πίστευα το πιστεύω και τώρα ότι αυτή η εκπομπή και γενικά η τηλεοπτική χρονιά (1992-93) ήταν η αρχή της πτώσης της ποιότητας της ελληνικής τηλεόρασης....νομίζω κάποια εγκεφαλικά κύτταρα μου καήκανε ελαφρώς με την παρακολούθηση αυτής της εκπομπής χθές.Σίγουρα μια εκπομπή που δεν νοσταλγώ με τίποτα.'Εναν εναλλακτικό τίτλο που θα έδινα εγώ στην συγκεκριμένη εκπομπή θα ήταν "TV From Hell"..Τι να πώ ίσως να είχε υψηλά και βαθιά νοήματα αυτή η εκπομπή της Διγενή και εμείς οι απλοί τηλεθεατές να μην μπορούσαμε να τα πιάσουμε.Τέλος,αξιοπερίεργο είναι ότι ενώ η διάρκεια της συγκεκριμένης εκπομπής ήταν λιγότερο από μισή ώρα  νομίζεις ότι κράταγε 1 ώρα και κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα αυτο με το "δεν ειμαι ο Σταματης Κοκκοτας" το θυμαμαι κι εγω :) θα συμφωνησω (και το εχω ξαναπει αλλωστε) οτι σηματοδοτουσε την πτωση της τηλεορασης, αφου πρεπει να ηταν η πρωτη τρας τιβι εκπομπη.

Δεν ξερω, τωρα που περιγραφεις καποιες εικονες, θα κανω την εικασια οτι ηταν κατι αναλογο των συγχρονων εκπομπων τυπου ΟΛΑ, Ραδιο Αρβυλα, Δεστε τους, Ροντεο κλπ σατιρικες εκπομπες σχολιασμου που δειχνουν διαφορα ευτραπελα των ΜΜΕ και των παρασκηνιων. Απλα αντι να βασιζεται σε κωμικα στιγμιοτυπα αλλων εκπομπων, χρησιμοποιουσαν τη "σαβουρα" απο καποιο δικο τους υλικο που ισως το εφτιαχναν οι ιδιοι.

Απο αυτη την εννοια η εκπομπη μπορει να ειχε καποιο σκοπο υπαρξης. Αλλα φυσικα σε εκεινες τις πρωτογονες εποχες του 92, δεν υπηρχε η καταλληλη τεχνικη γνωση για να το παρουσιασουν. Σου τα εριχναν "ωμα" χωρις να σου πουν αν πρεπει να γελασεις ή να κλαψεις. Το αισθητικο αποτελεσμα ηταν πολυ χειροτερο απο αυτο που τελικα ηθελαν να σατιρισουν.
 
Χαχα αυτο με το "δεν ειμαι ο Σταματης Κοκκοτας" το θυμαμαι κι εγω :) θα συμφωνησω (και το εχω ξαναπει αλλωστε) οτι σηματοδοτουσε την πτωση της τηλεορασης, αφου πρεπει να ηταν η πρωτη τρας τιβι εκπομπη.

Δεν ξερω, τωρα που περιγραφεις καποιες εικονες, θα κανω την εικασια οτι ηταν κατι αναλογο των συγχρονων εκπομπων τυπου ΟΛΑ, Ραδιο Αρβυλα, Δεστε τους, Ροντεο κλπ σατιρικες εκπομπες σχολιασμου που δειχνουν διαφορα ευτραπελα των ΜΜΕ και των παρασκηνιων. Απλα αντι να βασιζεται σε κωμικα στιγμιοτυπα αλλων εκπομπων, χρησιμοποιουσαν τη "σαβουρα" απο καποιο δικο τους υλικο που ισως το εφτιαχναν οι ιδιοι.

Απο αυτη την εννοια η εκπομπη μπορει να ειχε καποιο σκοπο υπαρξης. Αλλα φυσικα σε εκεινες τις πρωτογονες εποχες του 92, δεν υπηρχε η καταλληλη τεχνικη γνωση για να το παρουσιασουν. Σου τα εριχναν "ωμα" χωρις να σου πουν αν πρεπει να γελασεις ή να κλαψεις. Το αισθητικο αποτελεσμα ηταν πολυ χειροτερο απο αυτο που τελικα ηθελαν να σατιρισουν.
συμφωνώ απόλυτα Rakeesh
 
Εντοπισα, εκατσα και ειδα το επεισοδιο αλλα να σας πω την αληθεια (ισως επειδη εχω φαει εκουσιως τρελη τρασιλα), μου φανηκε ΟΚ και  ηπιο.

Μαλιστα μου εκανε εντυπωση η σκεψη τους να παρουν/μονταρουν συνεντευξεις απο ασχετα προσωπα.

Σιγουρα ανοιξε το δρομο στο τρας TV παντως αλλα μην ξεχναμε οτι υπηρξαν στιγμες του τρας TV που μας διασκεδασαν την χρυση αποχη 1997-2000.
 
Οι περισσότεροι από εσάς θα θυμούνται τις Ιστορίες για αγρίους που προβλήθηκαν από τον ΑΝΤ-1 το 1992 με παρουσιάστρια τη Σεμίνα Διγενή.

Τη μουσική των τίτλων της εκπομπής επιμελήθηκε ο Σταμάτης Κραουνάκης ο οποίος έγραψε τα τραγούδια του Έκτου Πατώματος από το ομώνυμο έργο του Alfred Jarry στο οποίο πρωταγωνιστούσε η Άννα Παναγιωτοπούλου.

Η οργάνωση της παραγωγής ανήκει στον Στέλιο Αντωνιάδη.



 
Πίσω
Μπλουζα